Sony Ericsson W610i

Sony Ericsson W610i

[34828] Sony Ericsson predstavio Xperia Arc S - sony_ericsson_predstavio_xperia_arc_s
[34693] Sony Ericsson predstavio Live with Walkman telefon - sony_ericsson_predstavio_live_with_walkman_telefon
[33986] Sledećeg meseca počinje prodaja Sony Ericsson Xperia Ray telefona - sledeeg_meseca_pochinje_prodaja_sony_ericsson_xperia_ray_telefona
[33831] Sony Ericsson predstavio tri nova modela mobilnih telefona, od toga dva sa Android sistemom - sony_ericsson_predstavio_tri_nova_modela_mobilnih_telefona

    Sadržaj

      Miloš Jevtić

      Sony Ericsson W610i

      Sony-Ericsson ima zasebnu seriju telefona, koju je nazvao Walkman, želeći time da aludira na ciljnu grupu kupaca – ljude koji su stalno u pokretu a koji žele kvalitetan uređaj sa integrisanim plejerom koji će biti u stanju da zameni klasičan prenosni mp3 uređaj. Walkman uređaji su već dugo vremena na tržištu , iako su u početku modeli ove serije mogli da se izbroje prstima jedne ruke, sada je situacija totalno drugačija. Ranije su Walkman modeli bili skupi i rezervisani samo za one koji su spremni da izdvoje veću sumu novca za telefon, i nisu pružali dovoljno za uložen novac. Sada to nije slučaj, nalaze se u svim klasama i u skoro svim cenovnim rangovima i uglavnom imaju dobar odnos cena/kvalitet.

      Uređaj koji nam je ovoga puta bio na testu je predstavnik srednje klase, i cenovno i što se tiče funkcija koje poseduje. Upakovan u male dimenzije, izgledom pomalo podseća na starijeg brata – W880i i odaje utisak mnogo skupljeg i kvalitetnijeg telefona. Tipke su evidentno iste kao na modelu W880i što će se pojedinim kupcima svideti, u svakom slučaju tipke izgledaju otmeno. Da li je sve zapravo tako lepo kako se čini na prvi pogled…?

      Pakovanje

      Telefon stiže u izuzetno maloj kutiji, narandžasto bele boje. To je karakteristična kombinacija boja za sve modele dosadašnjih Walkman telefona. Po izgledu kutije odmah se zaključuje kome je namenjen telefon, a to svakako nisu ozbiljni kupci, jer isuviše vesele boje daju do znanja da je telefon prvenstveno namenjen mladima, kojima su najbitnije multimedijalne mogućnosti uređaja.

      U prvom planu kada pogledate kutiju upada u oči sam uređaj, koji se vidi kroz providni sloj kutije. Osim IMEI broja i same slike telefona, ničeg drugog nema na kutiji što bi nam privuklo pažnju, te stoga smo morali da otvorimo kutiju kako bismo saznali šta sve dolazi u paketu.

      Prvo što vidimo je sam uređaj, ispod njega nalaze se USB kabl, Hands-Free ( HPM-70 ), Punjač, Baterija BST-33, Memorijska M2 kartica kapaciteta 512 MB, CD sa softverom, i kompletno uputstvo. Zbog izuzetno malih dimenzija kutije, vađenje ovih dodataka je vrlo teško, naročito CD-a i uputstva koji “knap” staju u kutiju.

      Prilično bogat paket opreme za uređaj ove klase, koji nas je pomalo iznenadio, jer nismo očekivali toliko stvari, koje iako su normalna stvar za današnje uslove su ipak rezervisani za malo skuplje aparate. Pozitivno iznenađeni samim pakovanjem, prelazimo na upoznavanje sa telefonom…

      Telefon

      Prvi utisak koji smo stekli kad smo videli telefon bio je: otkud ovako niska cena, za ovako kvalitetan telefon, napominjemo da je ovo bio utisak kad smo videli telefon, dakle pre samog kontakta sa njim.

      Telefon koji smo imali na testu došao je u kombinaciji narandžasto-crne boje. Prednji deo telefon je crn, a zadnji narandžast, izuzetno nam se dopala ova kombinacija, odaje utisak da se radi o mnogo skupljem i elegantnijem uređaju. Telefon se može naći u još jednoj kombinaciji boja, a to su siva za prednji deo telefona, i crna za zadnji. Nama se više dopala varijanta koju smo mi imali na testu jer mišljenja smo da je ona pun pogodak najviše zbog osvetljenja tastera koji svetle narandžasto.

      Ceo telefon je izrađen od veoma kvalitetne plastike, osim poklopca baterije koji je izrađen od izuzetno tanke, nekvalitetne plastike, koja u potpunosti kvari utisak o telefonu. Ona je i zaslužna za izuzetno neprijatno škriputanje prilikom upotrebe tastera, jer sami po sebi tasteri su veoma tvrdi i traže jak stisak te je stoga neizbežno konstantno škriputanje dok je telefon u upotrebi.

      Dimenzije telefona su 102 * 46 * 14 milimetara, što ovaj model svrstava u klasu tanjih uređaja koji se mogu naći na tržištu. No, i pored toga aparat fenomenalno leži u ruci.

      Ekran – Sa prednje strane uređaja nalazi se ekran rezolucije 176*220 piksela koji je u stanju da prikaže 262.144 boje. Dimenzije ekrana su otprilike 1.9 inča, što i nije baš impresivno, pogotovo ne za multimedijalni telefon. Slika je savršeno vidljiva u svim uslovima, osim na direktnom suncu kada boje ipak malo izblede, ali slova ostaju čitka. Slova su izuzetno velika, što i nije karakteristično za SE telefone. U gornjem uglu ekrana je prikazan kvalitet prijema signala, dok se u desnom uglu standardno nalazi indikator napunjenosti baterije. Dok je telefon u stanju mirovanja, pored ova dva indikatora se još nalazi ime operatera, servisna linija u kojoj stoji prečica do poslednjih poziva koji su obavljeni, i za ulazak u meni.

      Tasteri – Numerički tasteri  su izuzetno tanki, presvučeni su srebrnom bojom, imaju dubok hod, i moraju se veoma jako pritisnuti kako bi se izvršila željena operacija. Kucanje poruka je za nas bila prava noćna mora, ni posle dužeg vremena nismo uspeli da se naviknemo na tastere ovog modela, te smo što više pribegavali pozivanju nego kucanju poruka. Najlakše se kuca noktima, mada se i deo ženske populacije teže snalazio sa kucanjem. Pritisak tastera izaziva relativno jak zvuk, koji ume da zasmeta. Pored standardnih numeričkih tastera na prednjem delu telefona se nalaze još i dva tastera opšte namene, taster C koji služi za brisanje slova, taster za vraćanje na prethodnu destinaciju, četvorosmerni navigacioni taster i taster koji služi za ulazak u meni, dok prilikom korišćenja plejera on služi da pokrene i zaustavi numeru. Pored njega s leve strane se nalazi Walkman taster koji služi kao prečica do muzičkog plejera, dok sa desne strane se nalazi taster koji vodi do prečica koje korisnik sam može odrediti.

      Odmah iznad ekrana se nalazi zvučnik, dok se ispod dugmića nalazi narandžasti Walkman logo, i pored njega vrlo mali mikrofon, koji je vešto sakriven pa se praktično ni ne vidi, dok se ne zagleda. Sa gornje strane telefona nalazi se dugme ON/OFF, i Infra Red port, koji izgledaju kao da su spojeni u jednu celinu. Sa donje strane telefona, tačnije u donjem desnom uglu se nalazi jedino otvor predviđen za ubacivanje trakice za nošenje telefona oko vrata.

      Na levom boku se nalazi priključak za slušalice i punjač, što i nije tako često rešenje, posebno ne kod SE telefona, i čini nam se da bi bilo bolje da je ostao kao i do sada sa donje strane telefona. Odmah iznad njega se nalazi slot za M2 memorijske kartice, koji je prekriven narandžastom plastikom, i vađenje kartica je izuzetno lako, i omogućeno je vađenje kartica na “živo“, dakle dok je telefon uključen. Maksimalna veličina kartice koju ovaj telefon može da podrži je 2 GB što je postao standard za današnje uređaje. Uz telefon dolazi kartica kapaciteta 512 MB što je za početak i više nego dovoljno. U gornjem uglu levog boka se nalazi taster kojim se aktivira ili pauzira plejer bez obzira da li koristite neku drugu aplikaciju, ili kuckate sms, jednim pritiskom na dugme počinje reprodukcija muzike.

      Na desnom boku se nalazi dugme kojim se aktivira kamera i koje se koristi kada želite nešto da uslikate, izrađen je od istog materijala kao i tasteri na prednjoj strani telefona, iznad njega se nalazi dvosmerni taster za pojačavanje i stišavanje zvuka na telefonu, dužim pritiskom na ovaj taster se aktivira glasovno biranje.

      Sa zadnje strane telefona, koji je ujedno i najzanimljiviji kod multimedijalnih telefona se nalazi kamera rezolucije 2 Megapiksela, blic svetlo, takozvano ogledalo ukoliko želite sami sebe da fotografišete, zvučnik, SE logo i Walkman logo…

      Baterija – Aparat koristi Li-Polymer bateriju oznake BST-33 kapaciteta 950 mAh, koja ovom modelu obezbeđuje autonomiju od oko 4 dana intenzivnog korišćenja. Dakle baterija je trajala nepuna četiri dana u sledećim uslovima – oko 10 minuta razgovora dnevno, 15-ak sms poruka, i minimum sat vremena slušanja muzike i povremenog slikanja kamerom. Mi smo izuzetno zadovoljni rezultatom, jer uz prosečnu upotrebu i isključivanje telefona noću baterija verovatno može da izdrži i čitavih 6 dana što je za svaku pohvalu.

      Funkcije

      Kako nijedan Walkman telefon izuzimajući W950i i sada najnoviji W960i ne spadaju u grupu SMART uređaja, tako ni dotični model koji smo imali na testu nije imao instaliran neki od operativnih sistema u vidu Symbian-a, UIQ-a…

      Najzanimljiviji deo jednog Walkman telefona je svakako muzički plejer, i zvuk uopšteno, a kako je ovo prvenstveno multimedijalni telefon, veliku pažnju treba obratiti i na kameru te ćemo mi upravo tim redosledom krenuti ovaj test…

      ZVUK – Najveća prednost novije serije Walkman telefona u odnosu na starije uređaje je u novom 2.0 plejeru, koji je pretežno pretrpeo samo kozmetičke izmene, dok što se tiče kvaliteta zvuka, osetnih poboljšanja u odnosu na raniji Walkman plejer 1.0, nema.

      Skin plejera se može promeniti, default boja je crna, od predefinisanih tu su narandžasta ( koju smo mi koristili ), i siva, koja se bolje uklapa uz drugu kombinaciju boja samog telefona.
      Od značajnih opcija koje plejer poseduje navešćemo samo Equalizer, koji ima nekoliko predefinisanih opcija kao što su:

      – Bass
      – Mega Bass
      – Voice
      – Treble boost

      I naravno, možete manuelno podesiti Equalizer samo prema svojim potrebama.

      Možete izabrati animaciju koja će se prikazivati na displeju dok je plejer aktivan, mada nam se čini da uključivanje ovih opcija usporava sam plejer, te smo ih mi držali isključene. Dakle plejer sam po sebi nema nekih naprednih opcija koje su vredne pomena, ali isporučuje kvalitetan zvuk u izobilju što je zapravo i najbitnija stavka.

      Slušanje muzike preko slušalica koje dolaze u paketu sa telefonom je u najmanju ruku fenomenalno. In-ear slušalice su izuzetno kvalitetne, i uz nekoliko različitih gumica koje dolaze sa njima svako će moći da nađe veličinu koja njemu odgovara i samim tim učini zvuk još boljim. Svi segmenti su zadovoljavajući, te tako ima i niskih tonova u izobilju posebno kad se Equalizer podesi na Bass ili Mega Bass, a to na ranijim modelima nije bio slučaj, bar ne u ovolikoj meri.

      Zvučnik se nalazi na poleđini telefona, izuzetno je glasan, tako da ćete teško propustiti bilo koji poziv jer se i na otvorenom melodija čuje izuzetno jako, zvuk je kristalno jasan, nema bilo kakvih šumova ili drugih anomalija koje bi mogle da pokvare užitak.

      RADIO – Ugrađen je i FM Radio prijemnik, koji je isti kao i kod ostalih SE telefona, dakle sasvim solidnog kvaliteta, sa mogućnošću memorisanja do 20 radio stanica. Da bi Radio funkcionisao neophodno je da slušalice budu priključene na aparat jer ujedno služe i kao antena.

      KAMERA – Uređaj ima ugrađenu CMOS kameru rezolucije 2 megapiksela. Kamera je pozajmljena od modela k750i u što nas je u prvu ruku oduševilo, jer je k750i poznat po tome što pravi izuzetne slike, naravno za jedan mobilni telefon. Oduševljenju je došao kraj pri prvom pokretanju kamere. Možemo slobodno reći da kamera nema apsolutno nikakvih sličnosti sa modelom k750i. Slike su mutne, noću, ili u zatvorenoj prostoriji u kojoj je slabije osvetljenje ni pored blica ne možete napraviti dobru sliku. Jednostavno šum je prisutan u prevelikoj meri, pa su slike  praktično neupotrebljive. Nakon pritiska za aktivaciju kamere potrebno je sačekati oko 3 sekunde da biste mogli da slikate što je sasvim zadovoljavajuće.

      Ali da se osvrnemo na opcije koje se mogu podešavati, a ima ih u popriličnom broju:

      Mod Slikanja: Normalni, Panorama, Frames, Burst( samookidač )
      Scene: Auto, Sumrak-Pejzaž, Sumrak-Portret, Pejzaž, Portet, Plaža/Sneg, Sport
      Veličina slike: 2MP (1632*1224), 1MP (1280*960) i VGA(640*480)
      Fokus: Auto, Makro, Neodređen
      Light: On/Off
      Self – timer
      Efekti: Crno i belo, Negativ, Sepia, Osunčan
      Balans bele boje: Dan, Oblačno, Fluorescentno, Veštačko osvetljenje
      Kvalitet slike: Normalan, Fin
      Zvuk prilikom slikanja: Četiri opcije su ponuđene, vrlo su interesantne

      Možete izabrati gde želite da sačuvate slike, na memoriji telefona, ili na memorijskoj kartici. Dakle kamera i pored velikog broja opcija nije na nivou svog prethodnika od kog je i pozajmila kompletnu optiku. Blic može da posluži prilikom slikanja nekih predmeta koji su u blizini aparata, dok je na daljinu neupotrebljiv. Video se može snimati u dve rezolucije 176*144 i 128*96 piksela, što je za današnje pojmove malo, i o videu nećemo trošiti previše reči.

      IMENIK – U imenik se može smestiti 1000 imena i svakom kontaktu se može dodeliti 20 različitih podataka. Naravno svakom kontaktu možete dodeliti poseban ton i sliku.

      PORUKE – Telefon podržava SMS, MMS, E-Mail.

      FILE MANAGER – Ovde su skladišteni svi vaši podaci, melodije, slike i video klipovi.

      ORGANIZER – U njemu se nalaze Alarmi, Kalendar, Podsetnik, Kalkulator, Štoperica, Svetlo.
      Možete namestiti do pet alarma istovremeno i svakom dodeliti željenu melodiju.
      Svetlo možete namestiti da bude isključeno, uključeno jedan minut, uključeno non-stop, i SOS kada svetlo blinka po tri puta pa stane i tako dok ga ne isključite. Inače svetlo olako isprazni bateriju.

      PROFILI – Telefon poseduje nekoliko predefinisanih profila koje možete izabrati i podesiti prema svojim potrebama. Svidelo nam se to što postoji opcija da telefon radi u OFFLINE režimu (Flight mode),  mana je što se prebacivanje može učiniti samo pri uključivanju telefona, dok je kod recimo SE W950i to moguće uraditi u bilo kom momentu dok je telefon uključen. Dok je telefon u OFFLINE režimu moguće je koristiti Bluetooth, i ostale načine povezivanja sa drugim uređajima.

      USB – U samom paketu nalazi se USB kabl za povezivanje telefona i računara. Prilikom povezivanja, na ekranu telefona imate ponuđene tri opcije a to su:
      Phone Mode – ako želite telefon samo da punite preko USB-a.

      Data Transfer – Ukoliko želite da prebacujete podatke sa telefona na računar i obrnuto. Prenos preko USB-a je poprilično spor, kreće se od 215-284 kbps, i 233 MB se prebacivalo na telefon oko 17 minuta, što je poražavajuć rezultat. Telefon se prilikom povezivanja na USB automatski prebacuje u Offline režim, tako da ni jedan način povezivanja nije dostupan.

      TRACK ID – Vrlo interesantna opcija pogotovo za korisnike koji pretežno koriste muziku na telefonu. Dakle potrebno je snimiti neki deo pesme na telefon i uređaj će sam otići na internet i naći kompletne podatke o pesmi, naziv, trajanje, izvođača…

      Galerija slika

      Sve fotografije uslikane su Sony Ericsson W610i telefonom. Kliknite na umanjenu sliku da biste videli sliku u punoj veličini. Slike nisu naknadno obrađivane.

      Zaključak

      Walkman serija telefona je namenjena određenoj grupi korisnika, koji najviše od telefona žele dobre multimedijalne sposobnosti i izdržljivost. W610i što se tiče muzičkih sposobnosti ne zaostaje ni za dosta skupljom braćom. Opšti utisak o telefonu kvare u velikoj meri poklopac baterije koji proizvodi nesnosnu buku u vidu škriputanja, kao i kamera od koje smo mnogo više očekivali. Dok s druge strane, baterija, brzina i bogat paket opreme koji dolaze uz ovaj aparat stvaraju drugačiju sliku o samom uređaju…

      Večitu dilemu – da li uređaj vredi toliko koliko košta ćemo i ovaj put prepustiti krajnjem korisniku, samo ćemo kao orijentir navesti model w950i koji se vodi sličnom filozofijom, a košta svega 20-ak evra više, a pruža mnogo više za uložen novac…

      Telefon za potrebe testa ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra