Sony Ericsson W880i

Sony Ericsson W880i

[34828] Sony Ericsson predstavio Xperia Arc S - sony_ericsson_predstavio_xperia_arc_s
[34788] Sony Ericsson priprema novi Android top model - sony_ericsson_priprema_novi_android_top_model
[34744] Sony Ericsson najavljuje novi pametni telefon, obećava Android 2.3.4 za sve aktuelne modele - sony_ericsson_najavljuje_novi_pametni_telefon_obeava_android_2.3.4_za_sve_a
[34693] Sony Ericsson predstavio Live with Walkman telefon - sony_ericsson_predstavio_live_with_walkman_telefon
[34629] Minecraft stig

    Sadržaj

      Vuk Bobić

      Sony Ericsson W880i

      Još od promocije prvih Sony Ericsson Walkman telefona, bilo je jasno da su ove napravice sve više multimedijalne mašine i da je sufiks “fon”, definitivno zamenjen ekstenzijom “medija”. To uopšte ne treba da čudi, jer su unapređenja na polju glasovne komunikacije dostigla gotovo svoje krajnje limite. Pošto je to već odavno svima jasno, proizvođačima mobilnih telefona nije preostalo ništa drugo, nego da kroz razvoj pratećih medija i zabavnih sadržaja pokušaju da ostanu aktuelni i konkurentni na ovom velikom i jako unosnom tržištu. Jedan od prvih brendova koji je pristupio ovakvom konceptu dizajniranja mobilnih aparata je Sony Ericsson. Njegova prestižna Walkman familija telefona je postigla neverovatno veliki uspeh širom sveta i za vrlo kratko vreme postala sinonim za dobar zvuk na vašem omiljenom ljubimcu. Nedavno je pomenuta osvežena novim modelom, neverovatno skromnih dimenzija i izuzetno atraktivnog dizajna.

      Nažalost, konkurencija iz kompanija Nokia, Samsung ili BenQ nisu na sličan način uspele da uspešno izbrendiraju svoje muzičke telefone – svakako, gotovo svaki malo skuplji mobilni telefon će reprodukovati mp3 i slično kompresovane audio fajlove, ali je za pravi muzički telefon potrebno mnogo mnogo više od toga. Sony Ericsson W800i, a zatim i njegov daleko bolji naslednik, model W810i su pokazali kako se to radi. Nakon što su napravili pravi bum na tržištima u čitavom svetu, usledila je plejada jeftinijih i skupljih modela u svim aktuelnim formama (preklop, slajder…), a pravi naslednik modela W810i, je zapravo W880i, koji izgledom samo malo podseća na starijeg rođaka…

      Telefon, ambalaža i prateći sadržaj

      Sony Ericsson W880i dolazi u jako lepo dizajniranom pakovanju, koje je neobično malih dimenzija, ali ipak dovoljno da sve što je neophodno stane u njega. Sadržaj amabalaže je sličan većini Sony Ericsson telefona iz Walkman serije, tako da pored samog uređaj, donosi još višejezično uputstvo za korišćenje, disk sa PC Suite aplikacijom, bateriju, punjač, mali USB kabl, hansfree produžetak sa standardnim (3,5 mm) ulazom za slušalice i veoma kvalitetne in-ear bubice (HSP-75 (sa izmenljivim prijanjajućim silikonskim navlakama u više veličina)).

      Jedan od glavnih aduta ovog modela (u pogledu dizajna) je njegov minimalistički izgled. Sa dimenzijama od svega 103 x 47 mm i „debljinom” od samo 9,4 mm, ovaj telefon je najtanji mobilni aparat iz ponude ove kompanije. Čim smo ga ugledali, prvo što smo se zapitali jeste kako ovaj mališa leži u ruci. Bili smo dosta skeptični po tom pitanju, ali odmah po uzimanju telefona, sve predrasude su pale u vodu. Osećaj je veoma ugodan, čak šta više, za sve vreme korišćenja se pokazao mnogo “udobnijim” od većine svoje braće iz pomenute familije. Nije ni previše mali ni previše veliki, tako da smo stekli utisak da je ergonomski besprekorno oblikovan. A odmah se može primetiti da je daleko, daleko kvalitetnije izrađen od svega što smo do sada u ovoj klasi imali prilike da vidimo.

      Tastatura nam u početku nije izgledala ni malo zgodno, pogotovo sa svojim minijaturnim i izdignutim tasterima. Ustvari, ona samo zahteva jako kratak period privikavanja i potom je iznenađujuće komforna za korišćenje, upravo zbog malih izdignutih delova na tasterima. Ipak, tasteri koje se nalaze blizu levog i desnog donjeg ugla ekrana nisu se pokazali kao najsrećnije rešenje. Naime, često se dogodi da se umesto željene tipke pritisne taster koji je u sredini, što dovodi do frustracija korisnika (bar smo mi tako osetili na sopstvenoj koži). Manju zamerku imamo i na taster za pojačavanje i smanjivanje zvuka, koji je izveden na takav način da u većini pozicija nije komforan, ali se i na njega da navići, za razliku od pomenute skupine „kombo tastera” ispod ekrana. Verovatno zbog nedostatka prostora, pomenuti taster za kontrolu jačine zvuka i izmenu numere koju slušate je materijalizovan u vidu slajdera, što ne bi predstavljalo toliki problem kada bi deo koji se pomera bio malo više izdignut iznad tela konstrukcije.

      Kompromisi koji su primenjeni prilikom dizajniranja ovog telefona (radi postizanja male debljine), nimalo nisu uticali na pad kvaliteta same izrade. Naprotiv, on je iznad proseka za ovu klasu proizvoda. Prednji deo uređaja je napravljen od brušenog aluminijuma i otporan je na otsike prstiju, dok je zadnji blok materijalizovan od blago gumirane plastike, koja sprečava isklizavanje telefona iz ruke (takođe je imuna na otiske). Prednji deo kućišta od legure aluminijuma je jako čvrst i daje i ovako malom telefonu utisak robusnosti (telefon je isuviše tanak da bi mogao da bude izrađen od plastike). Zadnji poklopac je, kao što smo rekli, izrađen od jako čvrste plastike sa gumiranim finišom, što daje jako dobar osećaj pri držanju u ruci. Sjajnu bateriju sa oznakom BST-33 skriva manja maska, savršeno osmišljena i beprekorno izrađena. Kad se postavi na svoje mesto čuje se glasno „krc”, nakon čega ona toliko “fino” leži u svom postolju, da se stiče utisak kao da je “sastavni” deo telefona (tj. stopljena sa celinom). Cela jedinica deluje (uzimajući u obzir debljinu) neverovatno čvrsto i monolitno, a puckanje pod prstima se nije čulo ni nakon prilično nasilnih pokušaja prouzrokovanja istog, tako da u ovom segmentu proizvođač zaslužuje sve same pohvale. Velika pažnja je poklonjena i sitnijim detaljima, posebno minijaturnim gumenim nožicama na zadnjoj strani, koje uređaj fiksiraju za bilo koju podlogu (drvo, plastika, metal…) i sprečavaju pomeranje čak i prilikom jačih vibracija.

      Displej je nešto manje dijagonale (1.8″) i operiše rezolucijom od 320 x 240 piksela. Sposoban je da prikaže spektar od 262.144 boja. Za vreme testiranja, primetili smo da su pigmenti veoma živi, a slika neverovatno jasna i oštra, što je najverovatnije uzrokovano (jednim delom) manjom dijagonalom (odnosno smanjenom veličinom piksela) u odnosu na modele sa istim karakteristikama (potpuno si u pravu, pixel pitch je jako mali, a pomenuti ekran, možda će nekoga zanimati, izrađuje kompanija Sharp – prim.ured). Uglovi gledanja su prilično dobri, dok čitljivost na jakom svetlu nije baš najbolja, jer je kvarcno staklo dosta refleksivno (površina nije matirana kao kod, recimo, iPhone-a ili ekrana kod novijih foto-aparata), pa ovu osobinu ne možemo uzeti kao neku veliku manu. Sony Ericsson W880i poseduje 16 MB sopstvene memorije i podržava dodavanje eksterne u vidu M2 kartica. U pakovanju se isporučuje jedna, kapaciteta 1GB, koja se može menjati u toku rada, i za čiju promenu nije potrebno skinuti zadnju masku telefona. U novije vreme su se pojavile i kartice od 4GB, a W880i podežava i one od 8GB, dok su na CES sajmu predstavljene i M2 kartice kapaciteta od 16GB. Fajl menadžer je prilično jednostavno, ali vrlo funkcionalno odrađen. Podržano je kopiranje, premeštanje i brisanje fajlova, kao i pravljenje novih fascikli.

      Autonomija ovog telefona je jednostavno odlična. Ugrađena baterija je kapaciteta 950 mAh, i po rečima proizvođača obezbediće 6,5 sati razgovora, odnosno oko 20 časova reprodukcije muzike. Najzanimljiviji je podatak da baterija u mirovanju može da izdrži čitavih 425 sati! Naše mišljenje je da su ove tvrdnje veoma bliske istini. Jednostavno je neverovatno koliko se baterija sporo troši. Zapravo, tokom upotrebe telefona nam se često desilo da nas prijatelji, nakon konstatovanja koliko je telefon mali, pitaju za autonomiju baterije uz predpostavku da se ona kreće oko jednog dana. Verujemo da nam mnogi od njih i nisu verovali kada im kažemo da taj mali telefon „drži“ i do četiri dana i to uz svakodnevno slušanje muzike! Poređenja radi, daleko veća Nokia 6300, koja po pozicioniranju ovog proizvođača spada u „slim telefone“ (a u odnosu na W880i izgleda glomazno i debelo) ima bateriju koja ne može da drži duže od 36 sati do dva dana, maksimalno, što je poražavajuć podatak. Zapravo, ista BST-33 baterija se nalazi i u daleko većim telefonima ovog proizvođača (M600i, W950i, W850i, K800, K810…), ali pošto W880i ima elektroniku izrađenu u najsitnijem procesu (prosto je neverovatno koliko su neki čipovi mali), potrošnja ovog telefona je zaista minimalna, što rezultuje odličnom autonomijom.

      Telefon podržava UMTS 2100 i GSM/GPRS 900/1800/1900 mreže, a nezaobilazni deo paketa je i poslastica u vidu 3G protokola. Sa prednje strane ovog lepotane je ugrađena kamera VGA rezolucije, koja podržava funkciju video poziva. U praksi se pokazala sasvim solidno i nismo primetili da njen CMOS čip kasni u prikupljanju informacija iz spoljne sredine, što je obično slučaj kod većine aparata iz ovog cenovnog ranga. Komunikacija sa PC-jem se obavlja putem USB 2.0 interfejsa, što je zapravo i jedino logično rešenje, prihvatljivo za najšire narodne mase. Kao i većina SE telefona i model sa testa ima ugrađen Bluetooth adapter po 2.0 standardu, koji podržava A2DP instrukcije, odnosno prenošenje stereo muzike na kompatibilne slušalice. Dok je povezan preko USB-a, telefon može da posluži i kao 3G modem za računar. Održavanje aparata je krajnje jednostavno i svodi se na povremeno uklanjanje prašine i ostalih štetnih čestica sa površine uređaja, čime se znatno može produžiti eksploatacioni vek proizvoda.
       

      Platforma i funkcije telefona
      Operativni sistem je zasnovan na java platformi i potpuno je identičan sa ostalim telefonima iz Walkman serije. Sve naredbe se izvršavaju brzo i bez ikakvog čekanja, što ugrađeni OS čini izuzetno pogodnim za najrazličitije multimedijalne primene. Glavni meni sadrži 12 ikona i veoma je pregledan, pogotovo kada se koristi originalni softver, a ne softver koji je brendiran od strane nekog provajdera (zato, ne kupujte telefone koji su “skinuti sa mreža”).

       

      Lista aktivnih procesa dozvoljava paralelno iniciranje do čak osam otvorenih aplikacija bilo kakvog tipa. Imenik je dosta dobro osmišljen i oduvek je bio jača strana SE platforme, što uopšte ne treba da čudi, jer jedan deo softvera je i urađen tako da favorizuje funkcije telefona. Prima do hiljadu kontakata, a za svaki možete uneti više brojeva, e-mail adresa, instant messenger, web stranica itd. Ostavljena je i opcija za dodavanje sličice (avatar), pozivanje na glasovnu komandu i iniciranje melodije kojom će vam telefon zvoniti kada vas taj neko poziva. Na aktivnu listu staje maksimalno 30 brojeva, sa datumom i vremenom, a istu je moguće podesiti tako da prikazuje samo odlazne, dolazne ili propuštene pozive.

      Planer je preslikan od modela iz više klase, pa su sada među opcijama i to-do lista, budilnik (pet odvojenih vremena), beleške, kalkulator, kao i odličan kalendar sa mogućnostima pregleda svih važnih datuma na dnevnom, nedeljnom i mesečnom nivou. Browser podržava WAP 2.0, HTML, kao i RSS feedove. Makimalna veličina stranice koja se može učitati je 500 KB. Sa onima prilagođenim mobilnim telefonima se odlično snalazi, ali za regularne internet stranice mnogo bolje rešenje je instalacija nekog besplatnog mobilnog browsera (npr. Opera Mini).

      Iz bloka za poruke je moguće kreirati SMS, MMS i napisati e-mail. Na istom mestu se nalaze i podešavanja vezana za slanje i prijem, kao i izbor jezika kojim se želi pisati. Što se tiče zabave, tu su Video DJ, koji služi da od slika i muzike napravite animirani slideshow (u 3gp ili nekom drugom formatu), Music DJ sa kojim možete snimati midi fajlove i Photo DJ, koji će vam pomoći pri obradi JPG fotosa. Sve tri aplikacije su prilično bazično konstruisane i njihove mogućnosti su dosta diskutabilne prirode.

      Sony Ericsson ne bi bio lider u proizvodnji mobilnih telefona da svoje modele iz više klase ne oprema i ozbiljnijim programima. W880i ih ima ukupno tri. Prvi je namenjen prikazu vremena, ali u 3D modu i lično nam se nije dopao, dok drugi nosi naziv Music Mate i sastavljen je iz tri celine: digitalnog taktometra, malog sintisajzera raspona jedne oktave (može se koristiti i za štimovanje) i automatskog čarobnjaka, koji ne samo da će vam odsvirati željeni akord na gitari, već će vam i pokazati kako da to sami izvedete. Veoma korisno za ljude koji se bave muzikom. Ovde ćemo pomenuti i TrackID aplikaciju (servis), koja omogućava da se snimi zvučni zapis (nekoliko sekundi) sa bilo kog izvora (osim telefona), potom isti prosledi internet servisu, a sve u cilju ostvarivanja povratne sprege (dobijanja naziva pesme i otvaranja mogućnosti da je kupite). Video plejer je u potpunosti preuzet od starijih modela o kojima smo dosta pisali, tako da je po pitanju prikaza pokretnih slika gotovo sve rečeno, s tim da W880i daje nešto bolji kvalitet i oštrinu slike u poređenju sa šestom “W” serijom.

      Korak po korak, došli smo i do centralne kamere, koja je rezolucije 2 mega piksela. S punim pravom možemo reći da je tu tek reda radi, jer slike koje proizvodi su na ivici upotrebljivosti. Zapravo, fotke napravljene na dnevnom svetlu i nisu tako loše, mada im fali oštrina i realističnost. One realizovane u mraku su prilično neupotrebljive, čemu najviše doprinosi i činjenica da za lampicu (blic) mesta nije bilo. Mp3 plejer je veoma važan deo ovog telefona. U pitanju je pripadnik (potpuno logično) Walkman edicije softvera, koji dolazi u verziji 2.0 i prvo što kod njega upada u oči je fenomenalan dizajn korisničkog interfejsa, a odmah zatim i lakoća korišćenja. Sve opcije su veoma lepo izvedene i nikada vam se neće dogoditi da morate da “kopate” po menijima kako bi inicirali određenu operaciju. Reči hvale se nastavljaju i kada se malo “dublje” pogledaju same funkcije, naročito one za fini balans zvuka i čišćenje šumova. Lista podržanih audio formata obuhvata MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, WAV, WMA i m4a bilo kog tipa, pa i varijabilnog bit rate-a. Podrška za ID3 tagove je odlična, a muziku možete razvrstavati po izvođačima, albumima i žanrovima. Takođe je moguće inicirati i pravljenje plejlisti, kao i album arta. Tu je i ekvilajzer sa nekoliko preseta i ostavljenom mogućnošću izbora za automatsko ili ručno podešavanje. Lepa novina kod ovog modela je i par novih preseta sa Bass Boost tehnologijom. Softver ima mogućnost čitanja i OMA DRM 2.0 zvučne ekstenzije, tako da možete kupovati muziku iz većine on-line prodavnica.

      Kvalitet zvuka je dostojan Walkaman brenda i u klasi je najskupljih stand-alone mp3 plejera. Jedini problem je što slušalice koje se isporučuju sa telefonom ne mogu da reprodukuju zvuk u punom sjaju. Tu ne mislimo na njihov kvalitet koji je zapravo sjajan, već na impedansu, koja je velika, pa je zvuk isuviše tih (zbog toga neki korisnici odlučuju da instaliraju druge acoustic drajvere pomoću aplikacija kakve su FarManager ili PhoneXS / XS++). No, kako handsfree kabl ima standardni 3,5 mm ulaz, neće biti nikakav problem da odaberete neke sa manjom impedansom i još kvalitetnijim zvukom (za koje treba dati preko 30-40 evra) i naravno uživate u beprekornim tonovima. Zvuk iz eksternog zvučnika nije za pohvalu. Pomenuti je još jedna žrtva dimenzionih kompromisa, tako da reprodukuje samo od visokog srednjeg opsega pa na dalje. Šta više, kada se zvuk pojača do kraja čuje se i totalno nepodnošljivo “krčanje”, pa nije preporučljivo da ovaj telefon koristite kao „tranzistor“. Ustvari, W880i to i ne zaslužuje.

      Tokom telefoniranja zvuk u slušalici je veoma razumljiv i sasvim dovoljno glasan, naravno kada ga pojačate do kraja. Postoje i glasniji telefoni (većina novijih Nokia aparata), ali kod njih najčešće i moramo da smanjimo jačinu zvuka u slušalici tokom razgovora, osim ako ne želimo da svi čuju šta naš sagovornik priča. Sa druge strane, jačina zvona je solidna i retko se dešava da ne čujete telefon (osim ako ste baš u prisustvu velike buke). Vibracija je odlično rešena, ponajviše zbog činjenice da je telefon veoma čvrste konstrukcije, tako da se neće dešavati da klimavi delovi prigušuju vibracije. Jačina signala je na vrlo dobrom nivou i od ovog telefona bolju primopredaju imaju samo baš stari telefoni (najčešće Philips). Poenta je u tome i da Sony Ericsson najčešće ne „laže“ kada je prikaz jačine signala u pitanju, pa se razgovor može nesmetano obavljati i kada ne postoji nijedna „linija signala“, za razliku od mnogih Nokia i Samsung aparata.

      Specifikacija

      Proizvođač

      Sony Ericsson

      Web adresa proizvođača

      www.sonyericsson.com

      Model

      W880i

      Modeli dostupni na tržištu

      W880i

      Mreže koje podržava

      900Mhz, 1800Mhz, 1900Mhz, UMTS (W-CDMA)

      Dimenzije telefona

      103 x 46.5 x 9.5 mm

      Težina

      71 grama

      Oblik

      Monoblok

      Antena

      Interna

      Vrsta tastature

      Numerička

      Baterija

      Litijum-jonska

      Tip ekrana

      TFT

      Rezolucija displeja

      240 x 320 dpi

      Broj boja

      262.144

      Paleta

      18-bitna

      Ugrađena kamera (e)

      Sa prednje i zadnje strane

      Broj piksela senzora

      1.92 megapiksela

      Rezolucija fotografije

      (UXVGA) 1600 x 1200 piksela

      Rezolucija vido zapisa

      (QCIF) 176 x 144 piksela

      Rezolucija kamere

      1600 x 1200 piksela

      Pomoćna kamera

      Da

      Broj piksela pomoćne kamere

      0.3 megapiksela

      Ostale funkcije kamere

      Video zapis, blic, autofokus

      Melodije

      Polifone

      Format melodija

      mid, mp3, aac

      Ostale zvučne funkcije

      Spikerfon, fm radio prijemnik

      Interna memorija telefona

      16 MB

      Eksterna memorija telefona

      1024 MB uz aparat

      Čitač memorijskih kartica

      Da

      Podržani formati memorijskih kartica

      Memory Stick Micro

      Softver

      Fabrički

      Fukcije

      Kalendar, imenik, snimanje glasa, radio…

      Napredne funkcije

      photo-callerid, pozivanje glasom, snimanje glasa

      Veza sa računarom

      Putem USB konekcije

      Bežična interakcija

      Putem bluetooth

      Prenos podataka

      GPRS (115 Kb/s), W-CDMA (384 Kb/s)

      Ugrađeni WAP pretraživač

      2.0

      Email protokoli

      POP3, IMAP4, SMTP

      Poruke

      SMS, MMS

      Cena sa PDV-om

      Sample

      Cena bez PDV-a

      Sample

      Pakovanje

      Sony Ericsson W880i telefon, slušalice, odštampana brošura o proizvodu, disk sa pratećim softverom, originalna garancija, baterija, USB kabl, eksterna Memory Stick Micro kartica sa 1024 MB raspoložive memorije, postolje za uređaj, punjač, handsfree kabl sa ulazom za slušalice

      Rezime

      Sony Ericsson W880i je telefon koji nam je oduzeo dah čim smo ga ugledali. Mali, tanak i još odlično leži u ruci – prosto nismo mogli da poverujemo da takav aparat uopšte postoji. Tokom druženja se pokazao kao odličan telefon, koji ima itekako šta da ponudi ciljanoj publici: odličnu autonomiju, sjajan interfejs, spektakularne flash temice, izvrstan audio plejer, dobre performanse… Iako smo se svojski trudili, nismo uspeli da pronađemo neke krupnije promene na operativnoj platformi u odnosu na braću iz iste serije. Za nijansu je stabilniji u radu sa većinom aplikacija, aglavni aduti su mu dimenzije, kvalitet izrade, vrhunski kvalitet reprodukcije audio fajlova i izuzetno velika autonomija baterije. Od većih zamerki jedino se mogu izdvojiti gornji deo tastature i, za neke uslove nedovoljna jačina zvuka u slušalici, dok su ostalo finese ili stvar ukusa. Zvanična cifra koju treba izdvojiti za W880i jeste nešto viša, ali mislimo da je potpuno opravdana za ono što nudi, jer ovaj telefon u svojoj klasi zaista nema adekvatnog konkurenta. Na kraju, kada se sve sabere i oduzme Sony Ericsson je napravio još jedan odličan Walkman telefon i mi ga bez većeg razmišljanja preporučujemo svima koji žele moderan mobilni aparat za svaku priliku. Od stane Bench-Market tima mu sledi najviše priznanje – nagrada „Editor’s Choice“.

      Za:

      Dizajn

      Kvalitet izrade

      Dimenzije

      Kvalitet ekrana

      Reprodukcija audio materijala

      Velika autonomija baterije

      Protiv:

      Gornji deo tastature

      Površno uputstvo o proizvodu

      Sony Ericsson telefone na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra