Sony Ericsson W950i
W950i nije preterano svež model, ali je jedan od onih telefona koji se ne menjaju svaki dan. Baš zbog toga, nikada nije kasno pročitati šta interesantno ovaj mobilni telefon donosi. Po svojoj koncepciji W950i dosta je kompleksan, a možda bi se moglo reći i pomalo čudan telefon. W950i ima sufiks “Walkman” (poznata Sonijeva robna marka koja dosta govori o ovom telefonu), ali je mogućnost naprednog slušanja muzike, zahvaljujući 4 GB interne memorije, ovog telefona tek jedna od “čudnijih” funkcija. Pored toga, W950i donosi Symbian v9.1 što ovaj telefon čini “pametnim”. Takođe, operativni sistem omogućava korišćenje ekrana osetljivog na dodir, pa tako postoji mogućnost/potreba korišćenja telefona na ovaj način. Na osnovu svega ovoga nazire se široka mogućnost primene ovog telefona, ali se tu može pojaviti i potencijalan problem – da je W950i namenjen svima, a da nije dovoljno dobro napravljen ni za koga. Nadamo se da Sony-Ericsson to sebi ne bi dozvolio, mada činjenica da je od silnih igračaka SE zaboravio da stavi makar neku 0.3 mpx kameru, uopšte ne sluti na dobro.
Pakovanje
– Sony Ericsson W950i mobilni telefon
– punjač
– USB kabal
– disk sa drajverima i programima
– uputstvo za upotrebu
– priključak za slušalice sa kontrolama za reprodukciju muzike
– stereo slušalice
Specifikacija
Sony Ericsson W950i
dimenzije
106 x 54 x 15 mm
masa
112 gr
oblik
blok
baterija
LiIon 900 mAh
ekran
TFT, 262.000 boja, 240 x 320 tačaka, osetljiv na dodir
pomoćni ekran
ne
kamera
ne
memorija
4 GB – interna
proširenje memorije
ne
zvučnici
mono
format melodija
mid, mmf, mp3
sistem
Symbian OS v9.1, UIQ 3.0
konekcije
bluetooth, infrared, USB
prenos podataka
GPRS (115 kb/s), W-CDMA (384 Kb/s), WAP 2.0
poruke
SMS, MMS
POP3, IMAP4, SMTP
Walkman u našoj redakciji
Po specifikaciji W950i bi nekome izgledao kao preveliki telefon. Praksa ukazuje da to nije slučaj, jer se pokazalo da ovaj telefon ne smeta ni u jednom džepu, istin gabariti telefona se osećaju, ali daleko od toga da će ikada smetati. Širina od preko 5 cm očekivana je zato što ovaj telefon ima Jog Dial (nešto kao točkić kompjuterskog miša), opciju koju Soni čuva samo za top ponudu i koja zahteva širi telefon koji se čvršće drži u ruci. Naizgled kvalitet materijala od kojih je napravljeno kućište ovog telefona nije na dostojnom nivou, ali je sve to, pa i više od toga, nadoknađeno mikroskopski preciznom završnom obradom, pa tako W950i u ruci deluje prijatno, čvrsto i kvalitetno.
Dijagonala ekrana iznosi 2.6 inča, a uz 262000 boja, broj tačaka iznosi 240 tačaka u širinu i 320 u visinu. Da li je ekran mogao da bude veći ili ne, ne smatramo za značajnu osobinu, obzirom da je rezolucija ekrana visoka. Ekran je odličan kada je reč o kvalitetu prikaza i uglu gledanja i odličnim prikazom i pod dnevnim svetlom. Sa prednje strane vidimo tastatur koja je, na neki način, skrivena. Naime, tasteri se nalaze ispod tanke plastike prednjeg dela maske ovog aparata. Ovaj potez stilski deluje sjajno, ali ne previše praktično. I dok “klik” tastera nije različit u odnosu na konvencionalne tastature, navikavanje radi preciznosti trajaće danima, pa kod nekoga možda i nedeljama.
Sa leve strane vidi se spomenuti Jog Dial, a pored njega se vidi taster kojim se vraća jedan pod meni unazad (suprotno onome što se dobija pritiskom ovog točkića). Ukoliko ne želite da pritiskate ekran, Jog Dial može da služi za odgovaranje i odbijanje poziva. Za razliku od Sony (bez Ericsson) telefona koji su se mogli koristiti praktično samo korišćenjem Jog Dial-a, na to prosto možete da zaboravite kod W950-ice. Jednostavno ne postoji dobra integracija Symbian operativnog sistema i ovog točkića. Kretanje po opcijama i menijima se odvija normalno dok se jednog trenutka ne “udari u zid” i kada se jednostavno mora pritisnuti ekran, bilo prstima, bilo plastičnom olovčicom koja se dobija uz telefon ili nečim trećim. Sa desne strane telefona nalazi se taster koji služi za pokretanje muzičkog plejera ili radija, kao i taster za regulisanje jačine tona, mada treba napomenuti da se Jog Dial koristi za regulisanje tona kada se telefon ne koristi za slušanje muzike.
Sa gornje strane telefona nalazimo taster za uključivanje telefona i stari, ali za neke stvari i dalje dobri i jednostavni, infracrveni port, koji je i dalje najbolja opcija za razmenu elektronskih vizit karti, a ako se setimo da je ovaj telefon opremljen prilagodljivim Symbian operativnim sistemom, dodavanje aplikacije može ovaj mobilni pretvoriti u univerzalni daljinski upravljač, ukoliko preferirate ovaj način upravljanja vašim televizorima, plejerima, pojačalima ili risiverima. Sa donje strane vidimo mikrofon i port na koji se povezuje punjač ili USB kabal, putem kojeg je najlakše prebaciti kolekciju muzike na telefon (podsećamo da W950i ima čak 4 gigabajta memorije), mada smo primetili da je brzina prenosa podataka jednaka starijem USB 1.1 standardu.
Kao i prethodno opisani telefon, LG KG810 i W950i ima odlično rešene slušalice (handsfree) koje kao deo standardnog pakovanja stižu uz telefon. Slušalice se sastoje iz dva dela. Prvi je onaj koji ide u telefon i na kome se nalaze izdvojene kontrole za muziku, kao i mikrofon handsfree-a, na koji se povezuje drugi deo – same slušalice. Na ovaj način omogućeno je korišćenje i nekih drugih slušalica (ukoliko su vam potrebne kvalitetnije ili u slučaju kvara serijskih), bez onemogućavanja opcije handsfree-a i daljinskog kontrolisanja muzičke reprodukcije. Kvalitet bubica je odličan, mada ne očekujte da je SE spakovao sa ovim telefonom najbolje moguće bubice koje je moguće naći. Kvalitetu zvuka u ušima doprinosi tanka i meka membrana koja se nasloni na zidov unutrašnje strane ušne školjke, što omogućava bolji bas, a izolacija od spoljnih šumova doprinosi kvalitetu srednjih i visokih tonova.
Osnovni ekran ovog telefona neće toliko služiti za wallpaper, već je on krcat raznim prečicama i opcijama. Centralni deo ekrana zadužen je za tzv. “Today” meni na kojem su osnovne informacije i prečice do elektronske pošte, kalendara, poruka, propuštenih poziva i zadataka. Na gornjem delu ekrana nalazi se statusna linija na kojoj se pojavljuju ikonice koje govore o propuštenom pozivu, poruci, uključenom bluetooth-u i tako dalje. U levom delu nalazi se strelica kojom se poziva dodatni podmeni sa dodatnim prečicama. Donjem delu ekrana obiluju velike ikonice koje su prečice ka najčešće korišćenim aplikacijama – sve ove prečice moguće je promeniti, osim poslednje, koja služi za ulazak u glavni meni.
Glavni meni identičan je kao kod mnogih telefona i organizovan je u vidu 3×3 ikone.
U najbogatijem podmeniju, “Tools”, nalazimo aplikacije za organizaciju fajlova, kontrolu konekcija, sinhronizaciju, kalkulator, konvertera mera, štopericu i sat sa vremenskim zonama, nekoliko alarma i tako dalje.
Kada je reč o imeniku, porukama, dolaznim i odlazećim pozivima, nisu prisutne nikakve značajne novine, ali se treba reći da se dobro koristi velika rezolucija ekran.
U gornjem desnom uglu ekrana uvek se nalazi ikonica za ulazak u “Task manager” – bitan deo telefona u kome se pre svega prelazi sa jedne na drugu pokrenutu aplikaciju i gde se te aplikacije isključuju, a i nalazi se i lista poslednjih pet pokrenutih aplikacija.
Na disku koji se dobija uz telefon dobijaju se još neki programi, koje je potrebno platiti, ali se mogu probati neko određeno vremen. To su programi za IM komunikaciju, muzički plejer (iako W950i ima već “ugrađenu” aplikaciju za puštanje muzike), Golf i još jednu igru kineskih puzli, kao i Quick Office.
Integrisani muzički plejer ovog telefona na najbolji način koristi veliku rezoluciju ekrana, Symbian OS, kao i činjenicu da je ekran osetljiv na dodir. Muzička kolekcija sa računara prebacuje se na telefon putem USB kabla uz pomoć softvera, a ovaj softver ima i opciju konvertovanja muzičkih CD plejera u MP3 format. Osnovne mogućnosti plejera mogu se koristiti jednom rukom, zahvaljujući Jog Dialu, bez potrebe za pritiskanjem tastera ili pritiskanjem po ekranu. Međutim, kada je potrebno uzeti olovčicu u ruke, onda ovaj telefon pokazuje da kako se OS i veliki ekran koriste za poboljšanje, a ne pogoršanje jednog muzičkog plejera. Moguće je precizno i brzo podešavanje ekvilajzera, brzo organizovanje plejliste, gledanje informacija o svakoj pesmi ili albumu ili čak prikaz 3 x 3 slike albuma radi bržeg i lakšeg izbora. Performanse plejera jesu nešto lošije od “pravih” muzičkih plejera, ali sve to može preživeti, obzirom na sve ostale dodatne mogućnosti, koje omogućava veliki ekran i napredni operativni sistem.
Utisci
Iako W950i više deluje kao reklama tehničke moći Sony Ericssona, nakon određenog perioda korišćenja može se bez dileme reći da je ovo sjajan telefon. Lepo je kada telefon ima “sve i svašta”, ali jednostavno nije vredno, ako se javljaju problemi kod nekih osnovnih stvari, to sa W950-icom nije bio slučaj. Problema u prijemu, u smislu nekih naglih opadanja prijema ili bezrazložnog ispadanja iz mreže, nismo imali. Zvuk u u slušalici je glasan i jasan, niko nam se nije žalio kako mi zvučimo (što bi možda moglo da navede na neke probleme sa mikrofon), melodije telefona su kvalitetne i jasne, a i vibracija je na nivou. Kada se na to doda sjajno trajanje baterije, iako ona nije nekog previše velikog kapaciteta. Naime, ukoliko W950i koristite samo kao telefon, baterija će zaista trajati danima – 3-4 dana bez gašenja noću, što je dostignuće za današnje telefone. Uzgred, trajanje baterije prilikom kontinuiranog slušanja muzike je oko 12 sati, što možda i ne zvuči mnogo, ali verujte nam na reč da je i ovaj podatak prilično dobar.
Kada je o direktnim manama reč, W950i ih ima dve: nema nikakvu kameru i nema WiFi. Komentar o nedostatku WiFi-a nije potreban, jer bi bilo previše da to tražimo od telefona, ma kolika njegova cena bila, ali nedostatak kamere ne možemo i nećemo da preživimo. Kada je WiFi u pitanju, treba imati i u vidu da je ta opcija rezervisana uglavnom za poslovne telefone. Neko će reći da su se ljudi iz SE toliko divili ekranu, operativnom sistemu, muzičkom plejeru, da su prosto zaboravili na kameru. Pre će biti da bi W950i sa kamerom bio preozbiljan konkurent P990i, uzdanici Sony Ericssona. Što nas tiče, opravdanja nema, W950i je morao da ima kameru, bilo kakvu i nedostatak iste je najveća mana ovog telefona.
Postoji tu još jedan “problem”, kojim je možda bolje da se pozabave marketing stručnjaci, a u pitanju je sama koncepcija telefona. S jedne strane, očigledno je da je ovo jedan “mladalački” telefon, dopadljivog dizajna, čiji sufiks “Walkman” jasno govori o njegovoj primarnoj nameni. S druge strane, W950i donosi Symbian OS i ekran osetljiv na dodir – osobine koje su više karakteristične za telefone zadužene za poslovne ljude. Sigurni smo da bi neki telefon sa 4 GB muzike, dobrim slušalicama, simpatičnim dizajnom i, najbitnije, jednostavnim interfejsom (nekog fabričkog operativnog sistema) mnogo više zadobio naše simpatije nego ova tehno-demonstracija moći Sony Ericssona. No ne treba zaboraviti da Symbian nije samo za poslovne ljude, tu i oni koji vole gledati i filmove, igrati igre i “ubijati” vreme na drugi način, što nas opet dovodi do jednog sjanog uređaja za mlade ljude. Ali opet dolazimo do pitanja – gde je kamera? Ali znate šta? To je verovatno jedina bitna mana ovog telefona, što znači da oni koji ne vide smisao kamere na ovakvom uređaju gledaju u jedan fantastičan mobilni telefon.
ZA
PROTIV
– 4 GB interne fleš memorije
– Symbian OS 9.1
– sjajan ekran osetljiv na dodir
– odličan kao muzički plejer
– kvalitetne slušalice (hansfree)
– baterija
– Jog Dial
– nepostojanje kamere!
– dimenzije
– tastatura
– ponekad zbunjujući interfejs
Uređaj na test ustupio CT Computers.
Kontakt: CT Retail.