Sony Xperia E4

Sony Xperia E4

Među budžetnim telefonima - takoreći za dinar ili par hiljada na ugovor - u ponudi operatera nalazi se, između ostalih modela, i Sonijev model iz E serije. Zaista skroman uređaj u svakom pogledu, osrednjih je dimenzija sa svojim 5-inčnim ekranom "starije" rezolucije, slabijim čipsetom i 5MP kamerom. Može se reći - telefon za mase. No, da li ovde imamo slučaj da telefon kao celina biva bolji nego što indicira prost zbir njegovih delova? Pogledajmo...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Ukoliko zavirite u nižu klasu smartfona koju možete praktično dobiti besplatno uz određene postpaid pakete kod nekog od tri naša provajdera mobilnih usluga, tu možete naći model koji nam se našao na testu. Šta se može reći o ovom smartfonu? Najpre – u pitanju je budžetni telefon, pa se ne mogu očekivati čuda po pitanju specifikacija. Po čemu se ipak ističe? Moramo reći po svom faktoru veličine – nije premali kao neki modeli koji se dobijaju za dinar, a nije ni preveliki kao neki fableti, pa je baš tu negde između sa dijagonalom od 5 inča.
      Sony Xperia E4 je tipičan slučaj gde telefon kao celina jeste prilično bolji nego što je prost zbir njegovih delova
       
      sony_experia_e4_s.jpg
      Hardver
      Niska prodajna cena Xperia E4 smartfona ograničava ga po pitanju odlika – ovo je jeftin telefon koji je shodno tome i nešto slabiji. Za čipset se pobrinuo MediaTek koji donosi svoj budžetni MT6582 model. U pitanju je slabija Cortex A7 arhitektura u četvorojezgarnoj postavci, sa frekvencijom rada od 1.3 GHz i u kombinaciji sa Mali-400 MP2 grafikom.
      [modul]specifikacija=8453[/modul]
      Skladište donosi 8GB prostora, naravno nešto manje od toga raspoloživo korisniku, sa mogućnošću proširenja microSD karticama do 32GB-a. Količina radne memorije je očekivana za ovu klasu, pa E4 donosi 1GB RAM-a. Senzor zadnje kamere je rezolucije 5MP, omogućava 1080p snimanje, a kada je u pitanju baterija, ovde imamo Li-Ion tip kapaciteta 2300 mAh.Vrlo jednostavan i bazičan izgled ovoga puta od Sonija, ništa što bi se moglo posebno istaći, takođe sa uprošćenim pakovanjem. Kutija se otvara samo na vrhu, odakle sadržaj mora biti “izručen” na površinu stola, a ono što smo zatekli jeste punjač, izuzetno kratak microUSB kabl za punjenje i klasičan tip bubica slušalica.
      Jednostavan dizajn je glavna odlika Xperia E4 smartfona
      Neobičnog je izgleda, jer je blago “buckast” i pomalo širi u odnosu na ono što smo navikli. Prednja površina je “izdignuta” nekoliko milimetara i izdvojena je u odnosu na širu poleđinu. Standardan je i raspored tastera (standardan za Sony), pozadina je plastična i zaobljena i sadrži 5MP kameru, LED blic i u dnu zvučnik i iznad njega urezanu Xperia oznaku.
      sony_experia_e4_1_s.jpg
      sony_experia_e4_2_s.jpg
      sony_experia_e4_3_s.jpg
      sony_experia_e4_4_s.jpg
      sony_experia_e4_5_s.jpg
      Softver
      Sony Xperia E4 donosi standardan TimeScape UI na koji smo navikli i koji srećemo i kod skupljih modela iz recimo Z serije. Ne možemo reći da bilo kakva mogućnost ovde fali iako je u pitanju jeftiniji telefon, tako da nema zakidanja na aplikacijama, pa su tu Walkman, Movies, Playstation, Sony Select, Social Life, TrackID, Sketch i sve druge aplikacije koje su nam već poznate sa skupljih Sony telefona. Mogu se odabrati različite boje tema, koristiti Small Apps u vidu prozora koje možete pomerati po ekranu, različite opcije sortiranja aplikacija, brojni tasteri za brzo paljenje/gašenje opcija u notifikacionom panelu, itd. Dakle, već poznat paket sa 4.4.4 KitKat verzijom Androida.
      sony_xperia_e4_softver_1_s.jpg
      sony_xperia_e4_softver_2_s.jpg
      sony_xperia_e4_softver_3_s.jpg
      sony_xperia_e4_softver_4_s.jpg
      sony_xperia_e4_softver_5_s.jpg
      sony_xperia_e4_softver_6_s.jpg
      sony_xperia_e4_softver_7_s.jpg
      sony_xperia_e4_softver_8_s.jpg
      sony_xperia_e4_softver_9_s.jpgU ruci telefon deluje solidno, nije u pitanju poseban kvalitet izrade, ali za jedan plastičan telefon Sony je zadržao svoju tradiciju kvaliteta. Sam dizajn nije preterano privlačan, jasno je da je reč o jeftinijem smartfonu, ali ipak zadržava određenu dozu stila koji je prepoznatljiv za ovu kompaniju. Ekran jeste IPS tipa ali sa nešto slabijim kontrastom nego inače, dijagonala je 5 inča, a rezolucija je pomalo zastarela – 960×540 tačaka, nudeći 220 PPI.
      Nama je najbitnije kod telefona u budžetnoj klasi da nema vidljivih usporenja – Xperia E4 je tečan u radu i nudi dobro korisničko iskustvo
      sony_experia_e4_6_s.jpg
      sony_experia_e4_7_s.jpg
      sony_xperia_e4_calman_s.jpg
      sony_xperia_e4_svetlina_s.jpg
      Kako se ispostavilo, boje su sasvim solidno tačne uz 4.35 DeltaE vrednost, sa temperaturom boja koja vrlo blago vuče ka hladnijim tonovima – 7515K. Prosečna Gamma vrednost je ispod 2.2 granice, tačnije čak i nešto ispod 2.0, pa otuda ekran nudi malo ispraniji prikaz. Maksimalna svetlina ekrana je takođe solidna za ovu klasu – 346 cd/m2.
      sony_experia_e4_8_s.jpg
      sony_experia_e4_9_s.jpg
      Čak i bez našeg detaljnijeg pojašnjenja oko performansi, s obzirom na cenovnu kategoriju može se naslutiti snaga ovog telefona. Čipset je slabašan i nudi sasvim osrednju brzinu, ali ono što je nama najbitnije kod telefona u budžetnoj klasi je da nema vidljivih usporenja. Xperia E4 je u radu relativno tečan, i nudi dobro korisničko iskustvo. Da probamo da se izrazimo na još jedan način – nije munjevit, ali svakako nije ni usporen ili “kilav”. U sintetičkim testovima ne postiže velike rezultate, ali sve dok u radu nema seckanja pri animacijama ili zaglavljivanja na prostim komandama, to i nije toliko bitno.
      sony_experia_e4_10_s.jpg
      Budžetni telefon kao što je Xperia E4 ne oduševljava po pitanju performansi u surfovanju, ne treba očekivati učitavanja stranica u trenutku ili super brzo renderovanje elemenata, pa ćete za tako nešto morati ipak da se zaputite u visoku klasu smartfona. Kakva je 5MP zadnja kamera? Kao što i sami možete videti, ova cifra megapiksela nije preterano visoka, ali često nije sve ni u megapikselima. Sam kvalitet fotografija je osrednji, jer u njima nema puno finih detalja i pored nedostatka rezolucije. Šuma ima u izobilju, a softverski pokušaj da se ublaži situacija čini fotografije dosta mekanim i pomalo neprirodnim. Video u 1080p rezoluciji je zapravo sasvim solidan, malo je uveličan, ponovo mekan i sa ne tako visokim nivoom detalja, ali savršeno upotrebljiv i sa dobrim frejmrejtom od 29.621 FPS-a.
      Video primer:
      sony_xperia_e4_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      LinkVrlo je jasno da je Sony Xperia E4 jedan budžetni smartfon koji nije napravljen sa namerom da oduševi korisnika. U pitanju je ipak jedan sasvim solidan telefon koji nije klasičan “dinar smartfon” u svim paketima, već nešto kvalitetniji model, sa cenom ispod ili malo preko stotine evra u najjeftinijim paketima. U takoreći srednjim paketima ga dobijate za jedan dinar, što je u redu obzirom da su specifikacije sasvim korektne u odnosu na ono što se od korisnika traži da plati.
      E4 je budžetni telefon za one koje ne pristaju na najjeftiniju Android ponudu, već žele nešto bolji telefon koji i dalje ima nisku cenu…
      Xperia E4 bismo okarakterisali kao osrednji telefon, nije za izbirljive korisnike, a nije ni među najslabijim budžetnim Android smartfonima. U realnom korišćenju je dovoljno brz i gladak, a uz Sonijev TimeScape UI sveukupno je sasvim prijatan za rad. Ekran je solidnih dimenzija – nije previše mali ali ni previše veliki, rezolucija nije preterano visoka, ali sveukupan prikaz je u redu. Kamera je vrlo osrednja. E4 je budžetni telefon za one koje ne pristaju na najjeftiniju Android ponudu, već žele nešto bolji telefon koji i dalje ima nisku cenu…
      sony_experia_e4_s.jpg
      Prednosti
      – Tečan u radu – TimeScape interfejs – Relativno tačne boje ekrana – Solidna 5-inčna dijagonala Mane – Niža 960×540 rezolucija i slabiji kontrast – Vrlo osrednja kamera – Ne tako privlačan dizajn Cena: 1 – 12.000 RSD u VIP paketima, 1 – 13.380 u Telenor paketima, 1 – 15.300 RSD u MTS-u
      Smartfon na test ustupio Sony.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra