Sony Xperia Z1

Sony Xperia Z1

Smartfon originalno poznat pod kodnim imenom Honami kompanije Sony je već u našim rukama. Direktan naslednik Xperia Z modela i ujedno kompanijin novi flagship, Z1 donosi osveženje na nekoliko polja. Najočiglednija promena je novi Snapdragon 800 čipset koji je jedan od trenutno najbržih na tržištu, tako da su performanse na jako visokom nivou. Druga stvar koja ga ističe je veći 1/2.3'' senzor zadnje kamere i njena visoka rezolucija od 20.7MP, što ga čini primamljivim kamera-telefonom. Kao i prethodnik, otporan je na vodu i prašinu, ali da li je sve pomenuto dovoljno da ga učini najpoželjnijim Android telefonom u ovom trenutku?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Nekako nam se čini da je vreme proletelo od prvog dodira sa Xperia Z modelom koji smo imali na testu početkom februara, tako da nam je pomalo čudno što se pred nama već nalazi njegov naslednik. To je ipak realnost u svetu Android smartfona, gde period pojavljivanja novih modela polako ali sigurno teži vremenskom razmaku od (preterano brzih) samo šest meseci. Ostaje pitanje kako to sve ispratiti? Suludo je menjati telefone u ovako kratkom periodu, ali činjenica ostaje da je vaš model koji je do skoro bio jedan od najboljih, već zamenjen boljom alternativom. Da li će se vlasnici Xperia Z modela osećati uvređenim što je Sony već izbacio novi flagship je ipak individualni utisak, ali trka za najboljim i najbržim mora biti nastavljena.
      Sony je proizvođač koji je po našem mišljenju napredovao dosta na tržištu smartfona u kratkom periodu i postavio se kao jedan od bitnijih igrača u svetu Android smartfona. Kada je stigao Xperia Z model bili smo jako prijatno iznenađeni onim što smo imali prilike da vidimo i izgledalo je kao da će se probiti do samog vrha. Ipak ne možemo da se otresemo utiska da je on jako brzo pao u senku usled pojave HTC One i Samsung Galaxy S4 modela, i završio “samo” kao treći najbolji na tržištu. Situacija je sada nešto drugačija jer Samsung Galaxy S5 i HTC M8 neće biti dostupni pre proleća 2014-e, tako da će do tada Z1 biti jedan od modela koji su u vrhu ponude. Direktna konkurencija mu već sada dolazi od LG-a koji je pustio u prodaju svoj G2 model, koji smo nedavno prikazali.

      Sony Xperia Z1 je drugi smartfon koji imamo prilike da testiramo sa izuzetno snažnim Snapdragon 800 čipsetom, tako da smo opet oduševljeni performansama koje nudi. Podsetimo se, sastoji se od moćnog četvorojezgarnor Krait 400 procesora sa frekvencijom rada od 2.26 GHz-a, uparenog sa Adreno 330 grafičkim čipom, koji zajedno čine ovaj smartfon jednim od jačih na tržištu. Isti čipset i frekvencija rada se nalazi i u LG G2 modelu. Vrlo uskoro se očekuje da će granica RAM-a biti pomerena na 3GB-a, a do tad će 2GB-a radne memorije morati da posluži. Skladišna memorija je dostupna samo u jednoj varijanti, tačnije 16GB-a, ali ako vam to nije dovoljno proširiva je microSD karticama do kapaciteta 64GB-a.
      Dijagonala ekrana u poređenju sa prethodnikom nije promenjena, tako da i dalje imamo 5-inčni ekran sa rezolucijom 1920 x 1080 tačaka, koji nudi oštrinu od 441 piksela po inču. Ostaje nejasno koji je tačno tip panela u pitanju, ali pojavile su se naznake da je reč o A-MVA tipu, što svakako nije potvrđeno. Sony ovaj ekran reklamira kao Triluminos sa X-Reality endžinom, ako su vam bitne ove marketinške informacije.

      Verovatno jedna od bitnijih karakteristika koja svakako ističe Sony Xperia Z1 u odnosu na konkurenciju, jeste njegova zadnja kamera. Primetan je vidan napredak na planu veličine senzora, tako da je po prvi put jedan smartfon opremljen većim 1/2.3″ Exmor RS senzorom sa F/2.0 Sony G sočivom, a takođe nudi i visoku rezoluciju od 20.7 megapiksela. Prisutan je naravno i LED blic. mogućnost snimanja videa u 1080p rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi, a treba istaći i HDR video opciju koju poseduje. Sony Xperia Z1 stiže sa 3000 mAh baterijom, a kakvi su rezultati njene autonomije saznaćete nešto kasnije u tekstu.


      [modul]specifikacija=3088[/modul]Za razliku od Sony Xperia Z modela koji smo u ono vreme na test dobili bez kutije (radilo se o preproduction sample modelu), Z1 nam je stigao u originalnom retail pakovanju. Kutija je kvadratnog oblika i crno-bele je boje. Napred je smeštena slika telefona i njegova oznaka, dok su pozadi njegove ključne specifikacije. Skidanjem poklopca zatičemo telefon sa zaštitnim folijama, dok se ispod nalazi punjač, USB kabl i nekoliko knjižica manjih dimenzija. Jako nas je začudilo to što Sony nije odlučio da uključi slušalice u pakovanje, tako da ćete po tom pitanju morati da se snađete sami. Kako saznajemo, na američkom tržištu Z1 ipak dolazi sa slušalicama, tako da ne znamo zašto su na evropskom tlu one izostavljene iz paketa.
      Generalno, izgled Sony Xperia Z1 modela nije preterano izmenjen u odnosu na prethodnika, ali su njegove dimenzije ovoga puta nešto veće, zahvaljujući većem senzoru kamere i bateriji većeg kapaciteta. On je 5 mm duži, 3 mm širi, 0.6 mm deblji i 24 grama teži u odnosu na Xperia Z model. Oba telefona dele OmniBalance dizajn, tako da između njih ima dosta sličnosti, tačnije poprilično pravougani oblik sa manjim zakrivljenjima na ćoškovima, staklo na prednjoj i zadnjoj strani. Iznad ekrana, prednja kamera je sada pomerena desno od Sony logoa, a notifikacioni LED je na vrhu u sklopu zvučnika za razgovor. Kapacitivnih senzora nema jer su Back, Home i Task Switcher rešeni softverski u sklopu ekrana, ali iz nekog razloga donja ivica, kao i ostale su i dalje široke, čineći telefon većim nego što je potrebno.



      Jedna bitna izmena se tiče bokova telefona, koji više nisu gumeni već od aluminijuma, što ovom smartfonu daje utisak “premium” proizvoda. Na njima su i dalje prisutni plastični poklopci koji osiguravaju vodootpornost, a pohvalno je što su na Z1 možda čak i nešto kvalitetnije rešeni nego kod prethodnika. Sa leve strane nalazimo microSD slot i microUSB port jedan do drugog, sa strane dva kontakta za alternativni magnetni punjač. Na donjem boku sada se nalazi zvučnik koji se prostire u dužoj traci, sa desne strane hardversko dugme za kameru, crni volume taster i kružni srebrni power taster, i iznad njega slot za microSIM karticu takođe iza plastičnog poklopca. Na vrhu je samo ulaz za slušalice i dobra promena kod njega je to što on više nije iza vratanaca koja morate konstantno otvarati i zatvarati.
      Sve više je kod smartfona primetan unibody dizajn kojim je onemogućen pristup bateriji, pa Xperia Z1 kao i prethodnik takođe prati ovaj trend. Smešten u gornjem levom uglu, tu je nešto veći nego inače 1/2.3” senzor rezolucije 20.7 MP, ispod njega mali LED blic, dok je u sredini smešten Sony logo srebrne boje. Iznad njega se nalazi sitna N oznaka koja obeležava prisustvo NFC čipa, a u dnu zadnje strane tu je pomalo neupadljiv Xperia natpis.


      Što se tiče korisničkog interfejsa, on je prilično sličan verziji kao kod Xperia Z modela, sa suptilnijim razlikama. Verzija sa kojom Z1 dolazi je Android Jelly Bean 4.2.2, a build number koji smo zatekli na telefonu je bio stariji 14.1.G.1.518 i koji smo osvežili novijim 14.1.G.1.534.
      Lockscreen u gornjem delu ekrana donosi časovnik, dan u nedelji i datum i levo od njega dva siva kruga. Levi krug sa strelicom vodi ka widgetima koje možete dodavati na lockscreen, dok je desni prečica za kameru. Animacija otključavanja ekrana je ostala ista, tačnije kako prevlačite prst preko ekrana stvaraju se takoreći roletne. Početni ekran takođe sadrži manji časovnik widget sa datumom, a ispod njega nalaze se četiri raznobojne prečice ka Walkman aplikaciji, Albumu, Movies aplikaciji i Playstation mobile. Dock sadrži ćetiri ikonice kojima možete menjati položaj ili zameniti ih nekim drugim, i između njih u vidu tačkica prisutna je ikonica za App drawer. Na ostalim ekranima imamo Sony Select, muzički wiget, galeriju i widget za kameru.


      App drawer je proziran, tačnije vidi se wallpaper koji ste postavili na početni ekran i ima 4×5 raspored ikonica. U vrhu se nalaze tačkice koje vam govore na kojem ste trenutno ekranu, a ako skrolujete skroz levo dobijate karticu u kojoj možete da pretražujete aplikacije, uninstalirate ih, poređate po svom rasporedu, abecedno, najčešće korišćenim ili instalranim. Tu je takođe i prečica za Play Store i Sony Select.
      Panel sa notifikacijama ima sivu temu, a u njegovom vrhu nalazi se pet toggle dugmića. Ispod njih opet imamo časovnik sa datumom i pored njega Clear dugme koje uklanja sve notifikacije.


      Task switcher je standardnog tipa i na njemu se prikazuju nedavno pokrenute aplikacije u vidu kvadrata sa slikom, a prisutna je i sekcija iz koje pozivate neke od mini aplikacija ili bolje rečeno plutajućih widgeta, koje možete da otvorite preko bilo čega što trenutno radite, što nudi dobre multitasking mogućnosti.
      Dialer ima belu pozadinu i tastere u istoj boji. Prisutno je pametno biranje, a u vrhu ekrana nalaze se četiri kartice – Imenik, Dialer, Favorites i Contacts.


       Odlukom da ništa ne uradi po pitanju širine traka oko i ispod ekrana, i upotrebom novog senzora zadnje kamere, Z1 je još veći telefon u poređenju sa prethodnikom. On je takođe i nešto teži sa svojih 170 grama. Uprkos povećanju dimenzija, njegov dizajn nam se i dalje veoma dopada. Jasno se vidi da je telefon izrađen veoma kvalitetno, i da zaista nudi vrlo kvalitetan osećaj pri držanju. On ipak deluje pomalo masivno u ruci, i čak i sa 5-inčnom dijagonalom blago zalazi u dimenzije fableta kao što je recimo Note 3. Da li je mogao biti manji nismo sigurni zbog veličine senzora, ali nešto manje kućište bi svakako dobrodošlo.

      Kada smo prvi put u februaru imali prilike da lično isprobamo Sony Xperia Z model, njegov ekran nas nije preterano oduševio. Pored nešto lošije dubine crne boje i kontrasta, imali smo primedbu na ograničene uglove gledanja. Situacija sa ekranom Z1 modela je ovoga puta nešto bolja. Ekran poseduje primetno tačnije boje, bolju dubinu pri prikazu crne, a samim tim i nivo kontrasta je dosta veći. Rezolucija od 1920 x 1080 i dalje nudi izuzetno oštar prikaz i tu nemamo nikakvih zamerki, ali uglovi gledanja su i dalje ostali dosta ograničeni. Blagim pomeranjem iz položaja direktnog posmatranja, slika postaje tamnija, gubi se kontrast i boje postaju bleđe i ispranije. IPS ekrani nemaju takvih problema. Tip panela je ovde nepoznat, ali se sumnja na A-MVA panel i da nije reč o TN tipu. Ekranom smo zapravo veoma zadovoljni, ali samo dok ga posmatramo direkno, u situacijama kada ga posmatramo čak i blago sa strane, utisak nam je pokvaren lošijim uglovima vidljivosti, i cela priča ponovo ostavlja puno prostora za diskusiju.




       
      O performansama Snapdagon 800 čipseta imamo samo reči hvale i konstataciju da je ovo itekako moćan smartfon, u istoj meri kao i LG G2 koji smo testirali nedavno, jer oba telefona imaju isti čipset i identičnu frekvenciju procesora. Sony se dobro pripremio ovoga puta i odlučio da upotrebi najjači hardver koji je dostupan, za razliku od nešto inferiornijeg Qualcomm čipseta korišćenog u Xperia Z modelu, koji je u ono vreme po performansama bio iza Samsung Galaxy S4 i HTC One modela. Iskustvo u korišćenju je izvanredno glatko, akcije se izvršavaju veoma brzo i surfovanje je na veoma visokom nivou. Primetili smo da se telefon nešto više greje čak i pri ne toliko velikom opterećenju, ali ne u toj meri da se može reći da smeta. Sintetički rezultati su u rangu sa G2 modelom, ali izgleda da je LG bolje optimizovao svoj telefon, tako da su njegovi rezultati u većini slučajeva ipak nešto viši od Sony-evih.

       

       

      Sony Xperia Z1

      LG G2

      Quadrant
      17586
      20347

      Nenamark 1
      60.0 fps
      59.7 fps

      Nenamark 2
      60.0 fps
      59.7 fps

      Vellamo
      2832
      2878

      Antutu
      26305
      33966

      Linpack
      434.37, 851.852
      479.048, 937.037

      BenchmarkPi
      115ms
      100ms

      CF-Bench
      25000
      35033

      Sunspider
      785ms
      726ms

      BrowserMark
      2277
      2742

      Peacekeeper
      797
      786

      Octane
      3374

      SmartBench
      9112
      9860

      GFXBench 2.5 Egypt
      55 fps offscreem, 48 fps onscreen
      58 fps offscreem, 51 fps onscreen

      Epic Citadel 1920 x 1080
      59.7 fps

      3D Mark Ice Storm 1080p
      9652
      Maxed Out

       
      Položaj zvučnika je na donjem boku, što je druga najbolja pozicija (prva je na prednjoj strani), ali jačina zvuka koji isporučuje nije preterano dobra. Kvalitet zvuka koji dolazi sa njega je pristojan, ali bez preteranog basa i definicije, a pošto je i tih on uopšte ne oduševljava. Situacija je mnogo bolja kada prikačite (svoje) slušalice, jer je tada zvuk čist i ima dobru definiciju, ali opet nije previše glasan.
      Kada vidimo brojku kapaciteta baterije od 3000 mAh , generalno očekujemo da će autonomija biti dosta dobra. Iz nekog nama nepoznatog razloga situacija sa autonomijom nije baš najbolja. Sa osvetljenjem postavljenim na najveće podešavanje i sa isključenim opcijama za uštedu energije, dobili smo ne tako impresivnih 3 sata i 42 minuta surfovanja. Na papiru baterija deluje odlično, a u praksi autonomija je ipak loša. Ne znamo može li to neki naredni firmver značajnije da ispravi
       Senzori na mobilnim telefonima postaju sve veći i imaju bolje rezultate, u toj meri da se približavaju kvalitetu jeftinijih kompakt digitalnih kamera. Iako nije na nivou 41MP kamere Nokia Lumia 1020 modela, ovo je po našem mišljenju jedna od boljih kada su u pitanju Android telefoni. Senzor je veličine 1/2.3″ što je svakako veće od onoga što smo normalno navikli da srećemo na telefonima. Ovde je reč o BSI senzoru sa F/2.0 otvorom blende i on je deo Exmor RS porodice. Kamera koristi Sony BIONZ procesor slike i širokougaoni G objektiv.

      Aplikacija za kameru  nudi korisnički interefejs koji je pregledan i jednostavan za upotrebu, a u njemu se nalazi sasvim dobar broj opcija. Dva režima koji će vas najviše zanimati su Superior auto i Manual. Prva pomenuta opcija vrši automatsku procenu uslova i prema njima vrši odgovarajuća podešavanja. Ova opcija je bila generalno tačna po tom pitanju, ali problem kod nje to što se rezolucija fotografija spušta na 8.3 megapiksela i 16:9 odnos. Kada koristite ručni režim, u njemu možete da odaberete 20.7MP podešavanje koje pruža mnogo više detalja u fotografijama.


      Što se samog kvaliteta fotografija tiče, njima smo jako zadovoljni – ali sa nekim sitnijim zamerkama. Fotografije u sebi imaju veliku količinu detalja, ali takođe i nešto veću količinu šuma u vidu linijica. U procesu njegovog “peglanja” dobar deo detalja je izgubljen. Na fotografijama od 8.3 megapiksela, šum je prisutan u manjoj meri, ali je i manje detalja, tako kako god da okrenete – negde gubite na kvalitetu. Dan u kome smo pravili fotografije za test je bio oblačan, ali možemo da primetimo da su boje izgledale dosta tačno. Tu je takođe i HDR režim, koji postaje dostupan samo na 8.3MP rezoluciji. Noćne fotografije su zapravo dosta pristojne, mada neke ispadaju mutne.
      Video snimanje je dobro, ali nije savršeno. Snimci koje smo zabeležili u sebi imaju dosta detalja, ali nam se čini da je autofokus bio malo više agresivan sa učestalim izoštravanjem slike kada to i nije bilo potrebno. Bitrate snimka u našem slučaju je bio veoma korektan sa 17.5 Mbps, ali pikselizacija je prisutna u određenoj meri. Framerate je imao vrednost ispod cifre od trideset, tačnije 29.724 fps.
      Primeri fotografija:















      8MP:  






      Sa jedne strane, Sony Xperia Z1 nam deluje kao odličan telefon, ali tu su i neke sitnice koje nam kvare ukupan utisak. Moramo istaći koliko nam smetaju ograničeni uglovi gledanja ekrana. Taj problem je pratio i prethodnika, ali i pored zamerke mnogih, Sony je ignorisao negativne kritike i ponovo napravio istu grešku. Ekran je ipak dosta dobar kada se gleda direktno, ali eh ti uglovi….prosto je neverovatno da od firme koja ima decenije iskustva na proizvodnji panela i tvorac je brojnih inovacija na ovom planu, dobijemo ekran koji uopšte i možemo kritikovati. Od Sony-ja uvek očekujemo čistu perfekciju kada je prikaz u pitanju, ali zašto je ne dobijamo, to je već pitanje za proizvođača. Druga stvar koja nam je zasmetala je loša autonomija, što nikako ne bismo očekivali od 3000 mAh baterije. Prednosti su ipak brojne, počevši od izvanrednih performansi Snapdragon 800 čipseta, a otpornost na vodu i prašinu su svakako i dalje jaki aduti ovog modela.

      Tu je svakako i njegova zadnja kamera, koja nije savršena i ima svojih malih nedostataka, ali smatramo da je trenutno jedna od boljih kada su u pitanju Android telefoni. Dizajn telefona je odličan i kupac zaista dobija premium utisak pri upotrebi, mada telefon deluje pomalo glomazno  za dijagonalu ekrana od 5 inča, jer su ivice oko ekrana široke. Zvuk sa spoljašnjeg zvučnika je na tišoj strani, što se ispravlja korišćenjem slušalica gde je zvuk sasvim dobar, ali opet nije toliko glasan. Još jedan problem je što slušalice morate nabaviti sami, jer ne stižu u pakovanju zajedno sa telefonom, što nam kod telefona sa ovakvom cenom ne izgleda kao preterano jasan potez.

      Sony Xperia Z1 je sve u svemu, jedan od moćnijih telefona koje možete kupiti za svoj novac. Ne bi bilo loše razmotriti i LG-ev G2 model koji je po većini specifkacija sličan ovom modelu, ali su iskreno rečeno, kod njega neke stvari bolje rešene. Na pamet nam pada kvalitetniji ekran i mnogo duža autonomija, ali je kvalitet izrade ipak na strani Sony Xperia Z modela. Dodatni plus za Xperia Z1 model je i microSD slot koji nije prisutan na LG-ovom vodećem modelu, a može biti vrlo bitna stavka kod kupaca. Rezultat borbe između ova dva modela koji su trenutno najbolji telefoni na tržištu trenutno je po nama izjednačen i pobednika će odlučiti prioriteti kod svakog pojedinačnog korisnika. U izbor svakako ulaze HTC One i Samsung Galaxy S4, ali oni su u ovom trenutku ipak hardverski inferiornije varijante…6-7 meseci vremenske razlike u ovom trenutku ipak daju određenu prednost modelima LG-a i Sony-ja. A krajem zime i u rano proleće zna se, opet sledi promena na vrhu tabele. I tako, u krug…
      Prednosti
      – Odličan Snapdragon 800 čipset – Otporan na vodu i prašinu – Dosta dobra zadnja kamera – Privlačan dizajn i kvalitet izrade na visokom nivou
      Mane
      – Ograničeni uglovi vidljivosti – Loša autonomija – Tiši zvuk sa zvučnika – Glomazniji od prethodnika
      Uređaj na test ustupio Sony.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra