Sony Xperia Z5

Sony Xperia Z5

Ljubitelji Xperia serije imaju razloga da se raduju - stigao je Z5! Najnoviji član Sonijeve porodice smartfona donosi sve ono što je Z liniju činilo primamljivom u prethodnim godinama, ali takođe i određena unapređenja. Neki od noviteta koje Z5 donosi su između ostalog čitač otisaka, novi senzor zadnje kamere rezolucije 23MP, izuzetno brz autofokus i korigovan - ali i dalje prepoznatljiv - dizajn. Privlačan flegšip na kakav smo navikli, sada u najnovijem izdanju...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Osvrt na našu istoriju sa Sonijevim telefonima počinje skokom na početak 2013. godine kada smo u februaru ekskluzivno na test dobili prvi Xperia Z model koji je započeo ovu liniju premium smartfona. Naše oduševljenje u to vreme bilo je neskriveno – radilo se o prvom smartfonu sa 1080p ekranom koji je došao do nas, prvom telefonu sa kamerom od 13MP, prvom telefonu sa 2GB RAM-a i u to vreme ekstra brzim i moćnim Snapdragon S4 Pro čipsetom. Dodajte na to da smo se prvi put susreli sa vodootpornim smartfonom i nesvakidašnjim dizajnom – prosto smo bili “kupljeni” onim što je Sony izbacio kao svoj prvi pravi flegšip koji je započeo Z seriju.
      Konkurencija nije spavala – par meseci kasnije Samsung je spremio odgovor i već krajem aprila u našim rukama se zatekao Galaxy S4 koji je parirao Xperia Z modelu svojim specifikacijama. Ipak, Xperia Z je u to vreme na nas već ostavila snažan utisak. Sony je jednostavno bio taj koji nas je uveo u svet FullHD ekrana i novih, boljih specifikacija koje su telefoni te godine počeli da usvajaju. Iznenađujuće u to vreme, samo šest meseci kasnije Sony predstavlja naslednika, Z1 model, sa boljim Snapdragon 800 čipsetom i izuzetno visokom rezolucijom kamere od 20.7MP. Dakle, u februraru 2013. smo testirali Z, a Z1 je već u našim rukama bio tokom septembra meseca – brz tempo objave po kom će Sony postati i ostati prepoznatljiv.
      sony_xperia_z5_prva_1_s.jpg
      U to vreme smo već počeli da bivamo pomalo skeptični; da li je Sonijeva odluka da tako često osvežava svoje flegšipe ispravna? Među korisnicima je na tu temu zavladao konflikt mišljenja: jedan deo je smatrao da je to nepotrebno i da nije “fer” prema kupcima prethodne generacije, dok je drugi deo smatrao da je ubrzan tempo objave pogodan za napredak kompanije. Bilo kako bilo, novi Z2 je već najavljen u februaru a u prodaju je stigao u aprilu 2014. godine. Novi Snapdragon 801, veći ekran 5.2″ ekran i 3GB RAM-a…Iskustvo u odnosu na Z1 je bilo dosta poznato, imali smo vrlo sličan, a opet unapređen model…
      Ponovo je šestomesečni ciklus istekao i Sony je očekivano predstavio novi Xperia Z3 u septembru 2014. godine. Noviteti? Nije ih bilo previše, jer je tehnički Z3 bio blago korigovani Z2 sa većom frekvencijom rada procesora, zaobljenijim bokovima i blago manjim dimenzijama, dakle, dobio je blaži fejslifting. Sa jedne strane, tada nas je Z3 oduševio izuzetno dobrom autonomijom, ali ne u toj meri svojom kamerom za koju smo smatrali da jeste dobra, ali ipak za korak iza konkurencije. Z4 je u međuvremenu predstavljen – ali samo kao model za japansko tržište. U junu 2015. je ipak objavljen i identični Z3+ za ostatak sveta, mada taj model nije stigao na naše tržište i pitanje je da li će se i pojavljivati. Ono što jeste mnogo značajnije je da je stigao nedavno predstavljeni Xperia Z5 koji testiramo danas!
      sony_xperia_z5_prva_2_s.jpg
      Zašto sve ovo pišemo, tačnije, koja je poenta ove mini istorije Sony Xperia Z serije? Jednostavno, hteli smo da se osvrnemo na kompanijinu poslovnu taktiku šestomesečnog izbacivanja novih modela, te da istaknemo šta su oni doneli i kako su uticali na formiranje našeg mišljenja o Z seriji. Želimo i da otvorenije podelimo mišljenje, i što se tiče polugodišnjeg osvežavanja – ne možemo reći da ga previše podržavamo. Naš pogled je da su telefoni iz Z serije prilično dobri i konkurentni, ali se prebrzo smenjuju, previše razvodnjavajući priču na tržištu. Da li Xperia Z5 predstavlja izuzetak i donosi drastičan pomak u odnosu na prethodnike iz Z serije? Odgovor na to pitanje je nešto komplikovanije prirode.
      Hardver
      Kakve specifikacije donosi Xperia Z5 model? U stilu prethodnih modela iz Z serije, radi se o smartfonu koji je unapređena verzija Z4 (Z3+) modela. Pošto se radi o flegšip smartfonu za treći kvartal u kojem pojedini proizvođači ponovo predstavljaju svoje najnovije smartfone, jasno je da je Z5 konkurentan kada je hardver u pitanju. Popularan izbor kada je u pitanju čipset – ozloglašeni “vrući” Snapdragon 810 kao i kod većine konkurencije. Dakle, četvorojezgarni Cortex A57 na 2GHz i još jedan Quad core Cortex A53 na 1.5 GHz, plus Adreno 430 GPU. U prevodu, isto kao Z4 (Z3+) ali lep skok u odnosu na Snapdragon 801 čipset sa Xperia Z3 modela.
      [modul]specifikacija=8881[/modul]
      Količinu radne memorije Sony nije menjao od Z3 modela, tako da ponovo imamo 3GB-a, što nikako nije loša stvar, ali pojedini proizvođači su nedavno počeli da koriste 4GB-a RAM-a. Odličan novitet predstavlja veća rezolucija senzora, koja još više po tom pitanju odvaja Sony od konkurencije – skok sa 20.7 na 23MP. Naravno, prisutno je 4K video snimanje, a kao novina je tu i super brzi autofokus. Prednja selfi kamera je rezolucije 5.1MP. Ekran nije menjao rezoluciju još od prvobitnog Xperia Z modela, 1920×1080 piksela u dijagonali od 5.2 inča. Baterija je dobila manji kapacitet u odnosu na Z3, sa 3100mAh na 2900 mAh, ili 40mAh manje u odnosu na Z4 (Z3+).Jasno je da se Sony drži proverenog recepta i izgleda na koji su već godinama navikli ljubitelji ovog brenda, tako da ni kada je Z5 u pitanju – opet nema nekog značajnijeg redizajna. Prepoznatljiv je Xperia dizajn od momenta kada ugledate telefon, ali Sony je kao i obično promenio određene detalje kako bi osvežio izgled i učinio da se Z5 istakne u odnosu na prethodnike. Konkurencija je u međuvremenu poprilično menjala dizajn prve linije svojih proizvoda, sa manje ili više uspeha. Da li je neophodno osvežavati dizajn najznačajnijih modela u ponudi, stvar je svakog proizvođača ponaosob, te njihove poslovne odluke. Nekima su se promene isplatile, drugi su se žestoko opekli. Sony je odlučio da igra na kartu sigurnosti, zato se i drži proverenog koncepta: neki se ne slažu sa takvom filozofijom jer očekuju uvek novo i značajno drugačije, no kao što upravo rekosmo, kompanije su te koje se staraju za svoj prosperitet i svoju budućnost prema sopstvenoj odluci.
      Pakovanje je ostalo slično, kvadratna plitka kutija pretežno bele boje. S obzirom da mi obično na test dobijamo primerak koji nije za prodaju, unutra ne stižu slušalice, ali tu je 5V 1.5A punjač i microUSB kabl. Primerak koji smo dobili je bele boje, tačnije belo-srebrna varijanta koja nam se i najviše dopada od ponuđenih. Postoji još i zelena, zlatna i grafitno crna.
      sony_xperia_z5_1_s.jpg
      sony_xperia_z5_2_s.jpg
      Xperia Z5 je vrlo lep i elegantan telefon, iako dizajn nije značajnije korigovan od pojavljivanja prvobitnog Z modela. Potrošači su navikli na taj pločasti izgled koji deluje elegantno i ostavlja utisak kvalitetnog premium smartfona. Kombinacija metala na bokovima i stakla na pozadini kao i do sada, ali treba istaći značajnu promenu: poleđina telefona sada je matirana, mnogo lepše izgleda i ne ostavlja otiske prstiju.
      Tu je i urezana Xperia oznaka na levom boku koju nismo sretali do sad. Sa leve strane ponovo imamo vratanca, iza kojih se sada nalazi samo NanoSIM i microSD slot u plastičnom dodatku koji se izvlači, microUSB više nije tu – pomeren je na donji deo telefona. Telefon je i dalje vodootporan uprkos tome, iako je otvoren i dalje je zaptiven da voda ne može da prodre unutar smartfona osiguravajući vodootpornost.
      sony_xperia_z5_6_s.jpg
      sony_xperia_z5_5_s.jpg
      Retka stvar koja se sreće na telefonima danas je prorez za traku za nošenje oko zgloba ili vrata, smešten blizu levog ugla. Spreda su uzani stereo zvučnici na dnu i vrhu, u levom gornjem uglu je LED lampica, zatim Sony logo i prednja kamera. Kada je desna strana telefona u pitanju, primećuje se na sredini novi izduženiji izgled power tastera, koji je sada ujedno i čitač otiska prsta.
      Volume tasteri su pozicionirani na donjem delu telefona, po našem mišljenju su previše nisko, bolja lokacija bi bila iznad power tastera, gde bi bili pristupačniji. Još jedna retkost na telefonima je fizički okidač za kameru, smešten ispod volume tastera sa desne strane. Na vrhu imamo 3.5mm priključak i rupicu mikrofona.
      sony_xperia_z5_3_s.jpg
      sony_xperia_z5_4_s.jpg
      sony_xperia_z5_7_s.jpgSony je oduvek po našem mišljenju imao jedan od boljih korisničkih interfejsa na tržištu, a tradiciju nastavlja Sony Xperia Z5 model sa 5.1.1 Lollipop verzijom Androida. Uvek nam se dopadalo to što je Xperia UI dosta blizak originalnoj Stock AOSP verziji Androida, što znači da generalno nema nekih ozbiljnijih izmena i redizajniranja grafičkih elemenata interfejsa. Naravno, Sony ostavlja svoj lični pečat u vidu tema koje nudi, a nama se uz ovaj beli primerak izuzetno dopala bela tema – kombinacija je odlična i vrlo lepo se uklapa.
      sony_xperia_z5_softver_1_s.jpg
      sony_xperia_z5_softver_2_s.jpg
      sony_xperia_z5_softver_3_s.jpg
      Ikonice imaju svoj dizajn koji je prepoznatljiv za Xperia telefone, obično su šarenolike i održavaju interfejs živahnim. Sony donosi mnoge svoje aplikacije, neke od njih su Playstaton Network, Lifelog aplikacija za praćenje fitnes aktivnosti, Movie Creator za obradu klipova, Sketch za šaranje četkicom, TrackID za prepoznavanje muzike, itd.
      Ima još preinstaliranih aplikacija kao što su AVG Protection za koji smatramo da je bespotreban na Androidu, a preinstalirane su još neke aplikacije kao što su Amazon Shopping, Spotify, Office Suite, još par Sony aplikakcija kao što su AR Effect, Xperia Lounge, What’s New za otkrivanje muzike, filmova i aplikacija, Social Life za vesti sa društvenih mreža… Dakle, uglavnom dosta Sonijevih aplikacija i par third party naslova, tako da je količina bloatware-a umerena.
      sony_xperia_z5_softver_4_s.jpg
      sony_xperia_z5_softver_5_s.jpg
      sony_xperia_z5_softver_6_s.jpg
      sony_xperia_z5_softver_7_s.jpgOno što Xperia Z linija uvek donosi sa sobom je dosledan kvalitet izrade i upotreba premium materijala, tako da je očigledno da je i Z5 vrlo kvalitetan telefon po tom pitanju. Sa druge strane, opet nam se ne dopada što je prostor ispod i iznad ekrana i dalje prevelik, čineći telefon ne baš tako kompaktnim.
      U ruci deluje izuzetno čvrsto, metalni bok i staklo čine svoje, a posebno nam se dopada ta mat poleđina koja ni približno ne ostavlja otiske kao kod prethodnih modela. Odličan potez Sonija. Čitač otiska u power dugmetu je kreativno rešenje, pozicija je odlična, prepoznavanje otiska je vrlo brzo i tačno, ali dugme nam deluje nekako previše plitko, mekano je i ne ostavlja sjajan osećaj pri pritiskanju. Daleko od toga da kvari utisak, ali ipak vredi pomenuti. Z5 je klasično vrlo lep i kvalitetan smartfon, sa dizajnom na koji su Sony ljubitelji navikli.
      sony_xperia_z5_8_s.jpg
      sony_xperia_z5_9_s.jpg
      Sony odbija da pređe na novi trend QuadHD 2560×1440 rezolucije i ostaje pri 1080p ekranima. Sa druge strane, na posebnom Z5 Premium modelu imamo 4K ekran sa neverovatno visokih 806 PPI, ali to je već neka druga priča. U suštini, Z5 Premium je dosta sličan kao naš Z5, samo što ima mnogo veću rezoluciju ekrana i veći kapacitet baterije.
      Takoreći standardni Z5 ima oštrinu ekrana od 424 PPI, na 5.2-inčnoj dijagonali. Tip ekrana ostaje Triluminos IPS sa veoma širokim gamutom boja. Ekran ima odličnu svetlinu od skoro 500cd/m2, tačnije, naš kolorimetar je zabeležio vrednost od 487cd/m2, pa je vrlo pogodan za upotrebu na jakom dnevnom svetlu.
      Ravnomernost svetline smanjivanjem osvetljenja dosta je nelogična, što nije prvi put kod Z serije, jer na 75% ekran svetlina ekrana opada sa 487 na 216 cd/m2, zatim ponovo ogroman pad na 87cd/m2 na polovini osvetljenja, a na 25% izuzetno je taman sa cifrom od samo 15 cd/m2. Fabrička kalibracija ekrana nije baš najbolja, boje nisu tako tačne, balans bele boje ide dosta ka plavom delu spektra pa je prikaz hladan. U ovom slučaju tačnost boja iznosi 6.41 DeltaE, Gamma vrednost od 1.96, uz vrlo hladnu temperaturu boja od 9553K.
      sony_xperia_z5_10_s.jpg
      sony_xperia_z5_calman_s.jpg
      sony_xperia_z5_svetlina_s.jpg
      Srećom, Sony uključuje White balance opciju u podešavanjima gde uz pomoć RGB slajdera sami možete doterati prikaz kako vam više odgovara, učiniti ga toplijim i boje tačnijim. Ovo je mnogo lakše uraditi ako imate kolorimetar kao što je slučaj kod nas. Situacija se drastično popravlja nakon pomeranja slajdera na R205, G155 i B0 vrednosti, čime znatno unapređujemo toplinu prikaza i tačnost boja. DeltaE cifra nakon ove “kalibracije” iznosi mnogo boljih 3.29, Gamma je i dalje malo svetlija sa 1.93, ali najbitnija promena je u toplini boja, pa je temperatura vrlo dobrih 6670K. Ovako korigovan, prikaz je sada drastično bolji i prijatniji, sve to zahvaljujući White Balance opciji u podešavanjima.
      sony_xperia_z5_calman_kalibrisan_s.jpg
      Pomalo nesretna godina za Qualcomm zbog afere sa pregrevanjem Snapdragon 810 čipseta, kakav se upravo nalazi i u Xperia Z5 modelu. Da li se telefon primetno zagreva u normalnom korišćenju? Ne, staklo pozadi može da bude vruće kada se telefon više optereti, ali ni izbliza toliko da bi rekli da je zagrevanje neprijatno. Ipak, primetili smo da Xperia Z5 obara taktove procesora u benchmark aplikacijama, verovatno kako ne bi temperatura previše skočila, jer iako staklo pozadi nije vrelo, neosporno je da Snapdragon 810 ima problem sa većim temperaturama.
      Performanse su u praksi prilično dobre, odziv telefona je i dalje izuzetno brz, usporenja mogu da se dese, ali su dosta retka. Xperia Z5 ima izuzetne performanse kao što se i očekivalo od čipseta, ako se izuzme snižavanje takta pri ekstremnom opterećenju, što se javlja samo kada je u pitanju neka izuzetno zahtevna procesorska ili grafička operacija.
      Prednji stereo zvučnici su dosta glasni i zvuče korektno. Opet, ne bismo rekli da su na nivou HTC One M9 modela, fali im ta dubina zvuka koju pomenuti model pruža. Ipak, stereo zvučnici su retkost na telefonima, a kvalitet zvuka koji Z5 pruža je bolji od većine flegšip telefona. Situacija na slušalicama je takođe vrlo dobra, zvuk je glasan, čist i pun definicije, barem ako koristite kvalitetnije in-ear slušalice. Iako nismo probali slušalice koje će dolaziti uz Xperia Z5 retail pakovanje, verujemo da će one imati dobar kvalitet kao i do sad, Sony je ipak dosta dobar u audio kategoriji.
      sony_xperia_z5_11_s.jpg
      U testu Xperia Z3 modela smo imali zamerku na softversko procesiranje fotografija, koje su pokazivale znakove prisustva artefakta i boja, koje su nešto hladnije. Soni je u Xperia Z5 modelu doneo veću rezoluciju senzora od 23MP i novo fokusiranje za koje smatramo da je veoma brzo, ali ono što nas je začudilo je da je malo toga uradio na softverskom polju.
      Kvalitet fotografija jeste odličan, oko toga nema spora, ali nismo prezadovoljni činjenicom da pomenuti nedostaci nisu još uvek ispravljeni. Očekuje se uskoro novi Camera API2, koji bi trebao da donese između ostalog i manualna podešavanja, a nadamo se i da koriguje određene nedostatke koje smo primetili.
      O čemu tačno pričamo? Mislimo na detalje koje smo primetili i kod Xperia Z3 modela, a to su čudni artefakti koji se vide kada se fotografija zumira, a temperatura boja koja je malo hladnija nego što bi trebala biti. Osim toga dnevne fotografije zaista mogu da izgledaju sjajno, sa odličnom dinamikom, ogromnom količinom detalja i oštrinom.
      To znači da je Xperia Z5 uporediv sa najboljim kamerama trenutno na tržištu, ali dok ne koriguje softverske probleme koje poseduje ne možemo reći da je ovo trenutno najbolja kamera među smartfonima. Noćne fotografije su u redu, ovde nismo prezadovoljni zbog sveukupno zelenijeg izgleda, ali F2.0 blenda je dovoljna da uhvati dovoljno svetla noću. 4K video snimanje je odlično, visok bitrate, pregršt detalja i softverska stabilizacija je korektna. Kamera je sveukupno jako dobra, ali je lošije softversko procesiranje sprečava da zauzme vodeću poziciju na tržištu.
      Video primeri:
      sony_xperia_z5_4k_dan.jpg

      sony_xperia_z5_4k_mrak.jpg

      Primeri fotografija:
      Link
      Malo koji smartfon nas je ove godine oduševio autonomijom, a nažalost, ni Z5 nije izuzetak. Aktuelne su spekulacije da je glavni krivac za lošu autonomiju ove godine upravo Snapdragon 810 čipset, što je i po našem mišljenju vrlo verovatno.
      Kakva je konkretna autonomija kod Z5 modela? Prosečna. Uz svetlinu ekrana od 250cd/m2 postignut je rezultat od 4 sata i 31 minut. Većina flegšipa se kreće oko te petočasovne granice uključenosti ekrana, pa nas sa smanjenim kapacitetom baterije ovaj rezultat nije iznenadio. Treba uzeti u obzir da nas je Xperia Z3 model prošle godine prosto oduševio autonomijom od čak 8 sati i 16 minuta na istoj svetlini ekrana od 250cd/m2. To je ipak drastično veće vreme uključenosti ekrana u odnosu na Z5, tako da je barem u ovoj kategoriji Z5 nažalost korak unazad u odnosu na sjajni Z3.
      sony_xperia_z5_baterija_s.jpgPitanje na koje svi očekuju odgovor jeste – da li Xperia Z5 model donosi drastično unapređenje u odnosu na Xperia Z4 ili pak Z3 smartfon? Po našem mišljenju, noviteti svakako postoje, ali u suštini Z5 nije smartfon koji će postojeće korisnike Z3 i Z3+ (Z4) modela obavezno naterati da pređu na najnoviji flegšip.
      Z5 je sjajan model koji donosi sve ono na što su ljubitelji Sonija navikli – poznat elegantni dizajn, lep korisnički interfejs i odlične performanse
      Z5 je uprkos tome i dalje jeste sjajan model i donosi sve ono na što su ljubitelji Sonija navikli – poznat elegantni dizajn, lep korisnički interfejs i odlične performanse. Sada je tu i senzor otiska prsta, kojem u poslednje vreme dosta raste popularnost i koji bi trebalo da uskoro dobije još bolju iskorišćenost sa Android Pay sistemom plaćanja. Unapređenje koje se nama najviše dopalo je inkorporiranje mat poleđine, Z5 zbog toga izgleda još lepše i otisci su mnogo manje primetni na staklu.
      sony_xperia_z5_nagrada.jpg
      Bela varijanta telefona nam je omiljena, a sve to izgleda još lepše kada se upari sa belom temom korisničkog interfejsa – pun pogodak Sonija. Ekran je plavičast i pomalo netačan ako ne korigujete White Balance opciju u podešavanjima, odakle se mogu dobiti dosta tačnije i toplije boje. Autonomijom nismo prezadovoljni, ali ovo nije stvar koja pogađa samo Sony, slična je situacija i kod drugih flegšipa. Stereo zvučnici su skroz u redu, a još jedna prednost Z5 modela koju bismo istakli je vodootpornost. Kamera nudi vrlo dobar kvalitet fotografija i videa, ali nije skroz savršena jer je softversko procesiranje moglo biti bolje i zato nije skroz na vrhu kada su Android top modeli u pitanju. Nesporno je da je Xperia Z5 jako dobar smartfon, ima par sitnijih nedostataka, ali svaki flegšip danas ima svoju slabiju stranu, te verujemo da nijedan telefon nikada neće biti potpuno savršen. Što se nas tiče, Sony Xperia Z5 dobija toplu preporuku…
      Prednosti
      – Mat staklo i metal čine ga vrlo elegantnim – 23MP kamera i 4K video – Privlačan korisnički interfejs – Senzor otiska prsta – Visoke performanse – microSD slot – Vodootpornost Mane
      – Slabije softversko procesiranje fotografija – Prosečna autonomija – Hladna fabrička kalibracija boja na ekranu
      Cena: Test primerak
      Smartfon na test ustupio Sony.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra