Telenor Smart Pro 2

Telenor Smart Pro 2

Android smartfoni koji nam stižu na test pripadaju različitim cenovnim kategorijama, od onih najskupljih premium modela, preko srednje klase, pa do cenovno pristupačnih za svačiji džep. Ovom prilikom se bavimo jednim jeftinijim Telenor brendiranim telefonom pod imenom Smart Pro 2, modelom sa nešto skromnijim hardverom. On je svakako namenjen nezahtevnim korisnicima, koji ga uz postpaid ugovor mogu dobiti za jedan dinar ili nešto više, u zavisnosti od vrste Telenor paketa...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Mobilni telefoni od šest stotina ili više evra jesu odlične spravice i uvek volimo kada dobijemo priliku da se poigramo sa nekim od modela iz visoke klase, ali ipak obraćamo pažnju i na one jeftinije smartfone. Činjenica je da ma koliko premium modeli bili dobri, neće baš svako biti u mogućnosti da ih sebi priušti. Znate i sami kakav je standard u našoj državi i kakva je kupovna moć, tako da su ipak dosta popularni Android telefoni sa cenama do 20 hiljada dinara u najnižim paketima, koje često možete dobiti i za jedan dinar u nekom od standardnijih paketa sa više minuta, poruka i megabajta.
      Telenor Smart Pro 2 je upravo jedan od takvih telefona sa nižom cenom, koji košta samo 18 hiljada dinara ako želite da ga kupite bez ugovorne obaveze, a još je pristupačniji ako se odlučite na vezivanje ugovorom od 24 meseca. Ovakav model i njemu sličan svakako neće biti hardverski uporediv sa modelima iz srednje ili premium klase, ali njegova glavna prednost je zapravo cenovna pristupačnost. Uzmimo primer da ga recimo uz Prenesi 220 paket možete kupiti za 1.980 dinara uz mesečnu pretplatu od 1.006 dinara, što je po našem mišljenju dobra ponuda, koju bi većina ljudi mogla sebi da priušti.

      Šta zapravo dobijate za ovaj novac i koliko je njegov hardver skroman? Pa recimo da bismo ga mogli uporediti sa modelima smartfona iz 2010-e godine, tačnije da kažemo da bi bio uporediv i hardverski sličan sa veoma prepoznatljivim Samsung Galaxy S modelom. Jedna bitna razlika je što ovde imate prednost u vidu dosta novije verzije Androida, tačnije dobijate Jelly Bean 4.1.1 koji nije trenutno najsvežija verzija, ali je jedna od svežijih. Telefon koji je nama poznat kao Telenor Smart Pro 2 je zapravo brendirani Alcatel One Touch M’Pop, čisto da znate pod kojem ga imenom još možete pronaći. Njega pokreće jednojezgarni ARM Cortex A9 na 1GHz, dok je za grafički deo zadužen PowerVR SGX531 GPU, koji zajedno sačinjavaju MediaTek MT6575 čipset. Skladište telefona je 4GB, od čega vam je dostupno samo 2.32GB, mada ako vam je potreban prostor skladište možete proširiti microSD karticama do 32GB-a. Količina RAM-a je nešto nižih 512MB-a.

      Ekran Telenor Smart Pro 2 modela je dijagonale 4 inča, TFT je tipa i poseduje rezoluciju od 800 x 480 tačaka koja je bila široko rasprostranjena pre par godina, ali se i danas često pojavljuje u cenovno pristupačnijim modelima. Kamera ovog modela ima senzor rezolucije 5 megapiksela i dozvoljava snimanje u 720p pri 30 frejmova u sekundi, što deluje obećavajuće. Na kraju ovog pregleda hardvera ostaje nam baterija od 1400 mAh, za koju bi se reklo da poseduje uobičajan kapacitet za ovu klasu smartfona.
       
      [modul]specifikacija=3036[/modul]
      Dizajn
      U belom pakovanju Telenor Smart Pro 2 od opreme zatekli smo punjač, USB kabl, klasične slušalice, zadnji poklopac koji retko srećemo odvojenog od telefona, bateriju, osnovno uputstvo za korišćenje i garantni list. Po pitanju dizajna ne možemo reći da se preterano ističe elementima – telefon je crne boje, poseduje zaobljene ivice, crne trake oko ekrana sa tim da je traka ispod ekrana nešto šira. U njoj se nalaze senzori osetljivi na dodir u rasporedu Back, Home i Task Switch i rupica mikrofona, dok iznad ekrana imamo prednju kameru, LED za notifikacije, rešetku iza koje se nalazi zvučnik za razgovor, senzor ambijentalnog osvetljenja i senzor blizine.
      Na bokovima uređaja počevši od levog boka imamo microUSB port, dole prostor za nokat za otvaranje poklopca, desno dugme za jačinu zvuka i gore Power dugme i 3.5mm ulaz za slušalice. Pozadina telefona je izrađena od blago gumirane plastike i na njoj možemo zateći još jednu rupicu mikrofona, rešetku zvučnika, 5MP kameru. Ispod poklopca nalazi se 1400 mAh baterija, koju morate skinuti kako bi dobili pristup Sim i microSD slotovima.





       Jedna od prednosti ovog pristupačnog modela je svakako njegova Android Jelly Bean 4.1.1 verzija, kojoj je Telenor izmenio korisnički interfejs i implementirao par dodataka kako bi bila u duhu ovog mobilnog provajdera. Uključivanjem telefona dobijamo Dobre Stvari pokreću svet poruku i Telenor početnu animaciju sa zvukom. Lockscreen nam se dopao i na njemu imate časovnik sa datumom, katanac za otključavanje povlačenjem na dole, ali takođe i tri prečice za kameru, poruke i pozive. Ovde nam se zaista dopala animacija punjenja, u kojoj zelene čestice doleću sa desne strane ekrana i tako proširuju zelenu površinu kako se telefon dopunjava.
      Početni ekran je u duhu Stock interfejsa, samo što su ikonice malo izmenjene. Na početnik ekranima dobijate prečice vezane za Telenor i ostale aplikacije, Facebook i Playstore Recommended widgete. U docku imate četiri prečice kojim možete menjati poziciju ili od njih napraviti folder. Notifikacioni panel kao i većina interfejsa poseduje plave elemente u duhu Telenora, i na njoj imamo 13 Toggle prečica koje otkrivate prevlačenjem u levo. App Drawer je providan i podeljen je u tri kategorije – Apps, Downloaded i Widgets.



      U Dialeru se nalaze veliki beli dugmići, ali ovde nažalost nemamo Smart Dial opciju. Dnevnik poziva ima četiri kategorije – sve, dolazne, odlazne i propuštene dolazne pozive. Kontakti su u duhu Jelly Bean-a sa sličicom pored imena i podeljeni su po početnim slovima. Od aplikacija imamo novu verziju 111 Menija, Antivirus, prečice ka Deezer muzici i Dobre Stvari portalu, Memo aplikaciju, Notes, zanimljivi OI Shopping list sa tri skina, Shazam, AccuWeather vremensku aplikaciju, itd…




      Utisci u radu
      Kvalitet izrade Telenor Smart Pro 2 modela je stvarno na nivou, uprkos njegovoj nižoj ceni. Telefon je stvarno utegnut i zahvaljujući gumiranoj pozadini ostavlja dobar utisak pri držanju. Osobama koje vole manje telefone svideće se neometana mogućnost korišćenja jednom rukom. Ovaj model nije jedan od tanjih sa svojih 11.8mm ali takođe ni lakših u ovog kategoriji sa težinom od 136.5 grama.

      Od TFT ekrana ove rezolucije zaista ne možete očekivati previše, ali nas on nikako nije razočarao. Kao najveću zamerku istakli bismo nešto lošije vertikalne i horizontalne uglove gledanja. Prikaz boja je zapravo dobar, kao i njegov kontrast i dubina crne boje, tako da prikaz nije ispran već izgleda veoma pristojno i živahno. Gustina piksela od 233ppi na ovoj dijagonali prolazi kao veoma prihvatljiva i nemamo preteranih zamerki na oštrinu teksta.

       

       Moramo priznati da iako procesor ima samo jedno jezgro i frekvenciju rada od 1GHz, nismo primetili nikakve znakove usporenja ili seckanja. Jelly Bean verzija ne odudara preterano od Stock-a, tako da telefon iskorićava Project Butter i deluje nam prilično živahno i glatko pri normalnom korišćenju, što je za svaku pohvalu. Ipak, to ne znači da ćete sa ovim hardverom moći da pokrenete zahtevne igre, ili da dobijete odlične performanse pri surfovanju, tako da ovaj MT6575 čipset ima svojih ograničenja. Niska količina RAM-a od 512MB-a dosta ograničava pokretanje više aplikacija od jednom, tako da morate zatvarati aplikacije kako ne biste došli u situaciju da ostanete bez slobodne radne memorije.
       

       
      Telenor Smart Pro 2

      Quadrant
      2761

      Nenamark 1
      48.7 fps

      Vellamo
      1255

      Antutu
      4754

      Linpack
      40.934 , 34.705

      BenchmarkPi
      574ms

      CF-Bench
      3035

      Sunspider
      1524ms

      Electopia
      12.65 fps

       


      Trajanjem baterije Telenor Smart Pro 2 modela smo bili dosta zadovoljni. Uz neko ne preterano zahtevno korišćenje, kao što je recimo surfovanje na maksimalnom nivou osvetljenja izvukli smo veoma solidnh 4 sata i 13 minuta, što je dobar rezultat za bateriju kapaciteta 1400 mAh.

       
      Kamera
      Telenor Smart Pro 2 smartfon poseduje kameru sa senzorom od 5 megapiksela, ali iako smo očekivali više, nismo baš zadovoljni kvalitet fotografija koje on nudi. Fotkama fali oštrina, tačnije deluju nekako mutnjikavo i detaljnost je na niskom nivou. Povrh svega toga čak i pri jakom dnevnom svetlu, one deluju mračno i nedostaje im dosta koloriteta. Video snimanje nije ništa bolje, jer iako poseduje 720p rezoluciju ona i dalje deluje kao loš VGA snimak, bez preteranih detalja ili oštrine. Frejmrejt je dobar sa 29.910 fps. Sve u svemu, za kameru ovog modela nemamo posebnih reči hvale.










       Ukupno gledano, zadovoljni smo Telenor Smart Pro 2 modelom i onim što nudi za nisku svotu novca u Telenor paketima. Ono što je ovde najbitnije je Jelly Bean verzija Androida koja se pokazala dosta dobro u realnom radu, upkos jednojezgarnom procesoru i niskoj kolilčini RAM-a. Ekran nije savršen, ali je veoma prihvatljiv za ovu cenovnu klasu uređaja. Modeli kao što je ovaj su namenjeni korisnicima koji nisu preterano zahtevni i koji nemaju ili ne žele da potroše previše novca na Android smartfon, ali im u određenoj meri treba iskustvo koje takav telefon donosi.

      Možete ga dobiti za jedan dinar u paketima kao što su Prenesi 500, Prenesi i Dopuni 1590, Prenesi i Surfuj 1000 i većim paketima, dok je i dalje dosta pristupačan po ceni od 1980 dinara u manjim paketima kao što su Prenesi 220, Prenesi i surfuj 500, itd, što ga čini interesantnom kupovinom i verujemo da će ovaj model biti dosta popularan među našom populacijom, jer za male pare dobijate veoma korektan smartfon.
      Prednosti
      – Jelly Bean 4.1.1 verzija – Glatke performanse u korišćenju – Solidan TFT ekran – Dobra baterija – Pristupačna cena
      Mane
      – Kamera nije za pohvalu – 512MB RAM-a ograničava Multitasking
      Uređaj na test ustupio Telenor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra