UTOK 351D

UTOK 351D

Na najpristupačnijem delu ponude proizvođača koji se bavi nižom klasom, nalazi se smartfon omanjih dimenzija. Ovo je model koji takoreći grebe samo dno niskobudžetne kategorije, kako svojom izuzetno niskom cenom, ali tako i specifikacijama koje se mogu očekivati za taj novac. Utok 351D je Dual Sim smartfon je za kupce koji žele jedan od najjeftinijih Androida u ponudi...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Recimo da vam je potreban što jeftiniji Android smartfon sa mogućnošću da u njega stavite dve Sim kartice i da na takav telefon dobijete što dužu garanciju. Utok koji daje 3 godine garancije i njihov omanji 351D model koji košta oko 65 evra može da “završi posao”. Šta, koliko dobijate za taj novac? Iskreno, ne možete ni sami zamisliti da je u tom cenovnom rangu bilo šta primaljivo po pitanju specifikacija, tako da uz njega stiže najosnovniji hardver. Može se reći da je sve to dovoljno da funkcioniše dovoljno dobro, ali zaista ne treba očekivati bog zna kakvo korisničko iskustvo od telefona u ovoj najnižoj klasi.
      utok_351d_s.jpg
      Hardver
      Nećemo okolišati i pokušavati da specifikacije učinimo boljim nego što jesu, jer smatramo da ovakav hardver govori sam za sebe. Pre svega, tu je niskobudžetni MediaTek 6572M čipset koji je sačinjen od sledećih komponenti – dvojezgarnog Cortex A7 procesora sa taktom od 1 GHz i osnovnog Mali-400 MP grafičkog čipa. Još jedan deo specifikacija koji oslikava nisku klasu jeste 512MB radne memorije, a tu je i 4GB internog skladišta, proširovog do 32GB microSD karticama. Ekran nosi nisku rezoluciju od 480×320 tačaka, veličine je 3.5 inča, a od kamera na ovom skromnom Android smartfončetu možete očekivati 0.3MP prednju i 5MP zadnju kameru. Baterija ima kapacitet od 1200 mAh, što je klasika za ovako nezahtevan manji telefon.
      [modul]specifikacija=8152[/modul]Pakovanje je sasvim uobičajno i ne donosi nikakva iznenađenja. Prepoznatljivo je po istaknutim šarenim pravougaonicima na boku tipičnim za Utok, a unutar kutije nalaze se slušalice, punjač i microUSB kabl. Pored silnih fableta sa kojima se srećemo, 351D nam deluje kao minijatura. Ističe se zaobljenim ivicama sa sjajnom (glossy) plastikom, srebrnim zvučnikom za razgovor i takođe srebrnom trakom na bokovima. MicroUSB port je smešten u zadebljanju na levoj strani, Volume taster sa desne strane, dok su Power dugme i 3.5mm priključak na vrhu. Pozadina je izrađena od plastike sa rebrastom šarom, a pozadi je i 5MP kamera bez blica. Pošto je u pitanju DualSIM telefon, ostavljen je prostor za dve SIM kartice regularne veličine, dakle ne MicroSim ili NanoSim.
      utok_351d_img_0684_s.jpg
      utok_351d_img_0687_s.jpg
      utok_351d_img_0689_s.jpg
      utok_351d_img_0691_s.jpg
      utok_351d_img_0693_s.jpg
      Softver
      Svaki Utok uređaj koji smo testirali do sad vodio se istom filozofijom kada je u pitanju korisnički interfejs. Ovde konkretno na delu imamo nešto stariju Jelly Bean 4.2.2 verziju Androida u Google Stock AOSP varijanti. Nema tu ničega što bi se istaklo po funkcionalnosti, osim izmena koje se tiču DualSim opcije, jer je pri biranju broja dodat izbor koju karticu želite da koristite. Od takoreći nestandardnih aplikacija preinstalirane su samo Backup and Restore i File Manager, a ostale aplikacije su takoreći stardardne i sreću se u svakom Android smartfonu.
      utok_351d_softver_1.jpg
      utok_351d_softver_2.jpg
      utok_351d_softver_3.jpg
      utok_351d_softver_4.jpg
      utok_351d_softver_5.jpg
      utok_351d_softver_6.jpg
      utok_351d_softver_7.jpgS obzirom na dijagonalu od 3.5 inča, Utok 351D je kompaktniji od većine modernih Androida, ali nije baš ni preterano tanak ili lagan sa svojih 1.1 cm bokom i 143 grama u odnosu na dimenzije. Ono što nam se dopalo je to što lepo leži u ruci zbog plastike sa teksturom na pozadini i ekstremno je lako koristiti ga jednom rukom. Ekran sa druge strane, ne nudi tako dobro iskustvo. Pre svega, ograničen je niskom rezolucijom od 480×320 tačaka, pa nudi samo 165 piksela po inču, pa prikaz nije gladak i vide se pojedinačni pikseli.
      utok_351d_img_0698_s.jpg
      utok_351d_img_0700_s.jpg
      utok_351d_calman_s.jpg
      utok_351d_svetlina_s.jpg
      U pitanju je TN ekran pa su uglovi gledanja dosta ograničeni, sama temperatura boja je hladna i tačnost boja nije na visokom nivou. Delta E vrednost je 9.77, temperatura boja 17605 kelvina, a Gamma kriva ima prosek od 1.90. Maksimalna svetlina ekrana koju smo izmerili je sasvim prihvatljiva i iznosi 302 cd/m2. Iskustvo u radu na ovako jeftinom telefonu sa najosnovnijim hardverom jednostavno ne može biti preterano prijatno. Ne možemo ga nazvati lošim, Utok 351D definitivno nije brz smartfon, ali ga možemo opisati kao upotrebljivim, što bismo pripisali kombinaciji nezahtevne rezolucije i “olakšanog” Android sistema.
      utok_351d_img_0702_s.jpg
      Naravno, problem sa skladištem je očigledan jer korisniku ostaje samo oko 1.3GB ako ne koristite microSD karticu, a tu je i manjak radne memorije tako da će zahtevnije aplikacije “pucati”, a može se reći i da najbolje ne podnosi veće opterećenje pokretanjem više aplikacija. Uglavnom, ništa što je neočekivano za ovakav hardver i cenovnu klasu. Kamera od 5MP ne nudi preterano dobre fotografije, a video snimanje u 480p rezoluciji i usporenih 10FPS-a daleko je od dobrog, ali barem možete zabeležiti poneki trenutak, samo što će on biti u lošijem kvalitetu. Autonomija je sasvim korektna, tako da na 88% osvetljenja, tačnije naših standardnih 250 cd/m2 možete očekivati oko 4 sata uključenosti ekrana.
      utok_351d_baterija_s.jpg
      Video primer:
      utok_351d_s.jpg
      Primeri fotografija:
      LinkSve u svemu, od telefona sa niskom cenom od 65 evra dobili smo upravo ono što smo očekivali – ni više ni manje. Ovakav smartfon je najprikladniji za osnovne potrebe bez prevelikih očekivanja, i za osobe koje želi da za malo novca dobiju DualSim funkcionalnost, te da istovremeno koriste dve kartice. Dimenzije su relativno male, prenosiv je i lako se koristi jednom rukom, a performanse u radu su upotrebljive, uprkos nedostacima u vidu niske količine radne memorije i nedostatka skladišnog prostora.
      utok_351d_s.jpg
      Softverski sada već kaska par verzija za aktuelnom verzijom Androida, ali funkcionalnost nije toliko ugrožena kao što možda naizgled deluje. Autonomija je dovoljna da pokrije jedan korišćenja bez potrebe za dopunjavanjem tokom dana, tako da vas na tom polju neće izneveriti. Kamera sa druge strane definitivno ne oduševljava, ali može poslužiti da uhvatite po koji detalj. Ukoliko vam je bitna niska cena, tri godine garancije i DualSim podrška, eto jednog telefona koji može odgovarati vašim skromnijim potrebama…
      Prednosti
      – Dual Sim – Kompaktan i prenosiv – Stock AOSP interfejs – Korektna autonomija Mane – 512MB radne memorije – 1.3GB raspoloživog skladišta – Loša kamera Cena: 7.990 RSD
      Smartfon na test ustupio Utok.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra