Dragoljub Radovanović
Tržište prenosivih uređaja sačinjava popriličan broj kompanija – neke od njih su nadaleko poznate i prilično popularne u Srbiji i svetu, dok su druge skromnije, manje i relativno nepoznate populaciji. Utok spada u ovu drugu grupu jer je u pitanju dosta svež igrač koji ima ambiciju da se probije na srpskom tržištu. Pronaći svoje mesto među ustaljenim brendovima kao nepoznati novajlija nimalo nije lak posao, ali Utok ima plan da pridobije kupce niskim cenama svojih uređaja. U pitanju su cenovno pristupačni smartfoni i tableti, koje može priuštiti gotovo svako.
Proizvođač je poreklom iz Rumunije, a iza njihovog imena stoji i simbolično značenje, jer kada se prevede sa rumunskog jezika Utok znači “napad”. Ime je zaista prikladno, jer klasom svojih uređaja napadaju tržište cenovno pristupačnih smartfona i tableta u kojem je konkurencija sada već dosta velika. Kako bi se ime Utok pročulo među populacijom potrebno je vreme, ali i dosta bitnije od toga – primamljiva ponuda. U predstojećem periodu prikaćemo vam nekoliko tableta i smartfona iz Utok ponude, počevši od smartfona iz Serije 500, koja je takoreći najviša u portfoliju ove kompanije.
Hardver
Utok 500Q HD je telefon iz niže klase pa je kao takav namenjen širokim narodnim masama. Opremljen je MediaTek 6582M čipsetom koji je sačinjen od četvorojezgarnog Cortex A7 čipseta sa frekvencijom rada od 1.3 GHz-a i Mali-400 MP grafičkog čipa. Količina radne memorije ovog modela je 1GB, a skladište je veličine 4GB, od kojih je 2.2GB dostupno korisniku. MicroSD karticama možete proširiti skladište, što je svakako preporučljivo kod konkretne veličine interne memorije ovog telefona. U pitanju je Dual SIM smartfon sa baterijom kapaciteta 2000 mAh, zadnjom 13MP kamerom koja omogućava snimanje u 1080p rezoluciji i prednjom sa 3.2MP senzorom i 720p videom.
[modul]specifikacija=7955[/modul]Svojim izgledom Utok 500Q HD nas dosta podseća na Samsung Galaxy S4 smartfon. Pakovanje ovog modela je sivo-crne boje, sa prednje strane je istaknuta ilustracija modela, na boku šarenim karticama istaknute ključne odlike, dok su na pozadini ispisane detaljne specifikacije. U kutiji se nalazi 5V 1A punjač, bele in-ear slušalice, microUSB kabl i knjižica sa uputstvom na engleskom, rumunskom i srpskom jeziku. Sa prednje strane je kompletno crn, bez detalja koji odvlače pažnju, pa se može reći da je neupadljiv. Kao što smo pomenuli, podseća nas na prošlogodišnji Samsungov flegšip, sa identičnim stepenom zakrivljenja bokova, zvučnikom za razgovor sa jednim redom rupica, samo što 500Q HD nema fizički Home taster, već tri kapacitivna senzora na dodir.
Leva strana uređaja je oslobođena tastera i portova. Na donjoj je smešten microUSB i rupica mikrofona, na desnoj dugačko dugme za kontrolisanje nivoa jačine zvuka i taster za uključivanje/isključivanje ekrana, dok je na vrhu samo 3.5mm priključak. Pozadina je sjajnog tipa (glossy) baš kao na S4 modelu, a takođe donosi i sličnu šaru, samo što je ovde veliki broj kružića umesto kvadratića kod Samsungovog modela. U vrhu je pozicionirana 13MP kamera, desno od nje LED blic, dok je zvučnik smešten iza rešetkice sačinjene od četiri reda paralelno postavljenih rupica. Ispod plastičnog poklopca skroz levo nalazi se microSD slot, zatim slot za microSIM karticu i skroz desno za karticu regularne veličine
Originalno Utok 500Q HD dolazi sa Android Jelly Bean 4.2.2 verzijom, ali od nedavno je moguće izvršiti nadogradnju na KitKat 4.4.2. Naš primerak je testiran sa Jelly Bean-om, koji svojim korisničkim interfejsom itekako podseća na sistem koji je predstavljen sa Google Nexus 4 smartfonom. Interfejs dakle ne donosi bilo kakve izmene, već je striktno “Nexusolik”. Izuzev Dual Sim opcije u podešavanjima, dialeru i statusnom bar-u, celokupan sistem je identičan kao na Nexus 4 smartfonu, naravno iz perioda kada je imao Jelly Bean verziju Androida. Nadogradnja na KitKat donosi iskustvo korišćenja Nexus 5 modela, opet bez izmena korisničkog interfejsa, a ukoliko pratite testove na našem sajtu, onda znate koliko nam se dopada prisustvo AOSP UI-a.
Smartfon koji najbliže oslikava dimenzije Utok 500Q HD jeste pomenuti Samsung Galaxy S4, s obzirom da sa njim deli istu težinu od 130g i dijagonalu ekrana, ali je 4.4mm duži, 1mm širi i 0.5mm deblji. Ugledati se na veoma popularne vodeće smartfone nikada nije loša ideja, mada za sobom povlači pitanje originalnosti. Obzirom da je kućište od glossy plastike, 500Q HD donosi poznat osećaj pri držanju u ruci sa pristojnim kvalitetom izrade. Na glossy varijanti su vidljiviji otisci prstiju i lakše se “masti” u odnosu na mat plastiku, ali pored toga u pitanju je sasvim lepo izrađen model.
HD oznaka u imenu ovog smartfona pomalo unosi zabunu, s obzirom da 960×540 nije prava HD rezolucija, već je u pitanju qHD (Quarter HD). Tip panela koji se ovde koristi je IPS, a dijagonala iznosi 5 inča, što znači da ona u odnosu na rezoluciju donosi cifru od 220 PPI. Maksimalna svetlina ekrana koju je naš kolorimetar zabeležio iznosi 385 cd/m2, dok na minimumu nudi 0.13 cd/m2 dubinu crne boje.
Dopada nam se to što je ravnomernost svetline na 100, 75, 50 i 25 procenata skoro pa savršeno proporcionalna, tako da je na primer 50% zaista polovina svetline i blizu 192 cd/m2 koliko treba da bude 50% od 385 cd/m2. Gamma vrednost je praktično idealna sa prosečnom vrednošću od 2.20, ali tačnost boja i njihova temperatura ne oduševljaju, s obzirom da je reč o 8.52 Delta E vrednosti i hladnih/plavičastih 8692 kelvina.
Performanse Utok 500Q HD su takoreći tipične za smartfon iz niže cenovne klase. Iako procesor poseduje četiri jezgra, frekvencija rada od 1.3 GHz i arhitektura Cortex A7 čipa osiguravaju ovom modelu sasvim prosečne performanse. Da li opis “prosečne” mora da znači da telefon i nije preterano brz? U većini slučajeva – da. Ova MediaTek kombinacija Cortex A7 procesora i Mali-400MP grafičkog čipa ne nudi loše performanse, ali kao što je to potpuno očekivano za nisku klasu – performanse su osrednje. Situaciju dosta izvlači AOSP korisnički interfejs, jer je on u praksi minimalno opterećen aplikacijama i dodacima, pa je korišćenje telefona čak i relativno glatko, bez većih usporenja ili dugog čekanja na izvršenje komandi. Dok nije šampion po pitanju brzine, vreme reakcije i ok performanse MT6582M čipseta čine Utok 500Q HD savršeno upotrebljivim za prosečnog korisnika.
Senzor rezolucije od 13MP nije preterano česta pojava kod modela u nižoj cenovnoj klasi, ali Utok je odlučio da ide sa 13MP zadnjom kamerom kod 500Q HD modela. Kvalitet fotografija koje kamera nudi uopšte nije loš. Uslovi za fotografisanje nisu bili preterano dobri, s obzirom da je vreme bilo oblačno i pomalo tmurno, fotke su ispale zadovoljavajuće dobre. Tačno je da u njima ima malo više vidljivog šuma, da oblasti u fotografiji umeju da budu mutnjikave, ali svi ovi nedostaci su jednostavno očekivani u ovoj cenovnoj klasi. Količina detalja sa druge strane je na razumno dobrom nivou. 1080p video snimak je takođe oštar i sa dobrim nivoom detalja, ali ima nešto izraženiji Moire efekat. Bitrate snimka je 17 Mbps, frejmrejt 30.000 FPS, a video se beleži u 3GP formatu.
Video primer:
Primeri fotografija:
Link
Kada je u pitanju autonomija, 2000 mAh ne deluje kao visok kapacitet, a u praksi se pokazalo da Utok 500Q HD nudi relativno korektne, mada ne naročito dobre rezultate. Sa osvetljenjem na 67% koji nudi standardnih 250 cd/m2 svetline, što je cifra koju koristimo pri testiranju svih smartfona, dobili smo rezultat od 4 sata i 1 minut neprekidnog surfovanja. Sa ovakvim rezultatom pri učestalijem korišćenju, Utok 500Q HD će malo teže sastaviti 15-16 sati upotrebe bez odlaska na kraće dopunjavanje.
Prvi susret sa Utok proizvodom na nas je ostavio pozitivan utisak. Da budemo iskreni, niska klasa uređaja ne može izazvati kod kupca preterano oduševljenje, ali neki kriterijumi moraju biti zadovoljeni. Po niskoj ceni od 19.990 RSD ili nešto više od 160 evra, Utok 500Q HD je po našem mišljenju sasvim solidan smartfon. Dizajnom veoma podseća na popularni Galaxy S4, dok korisničkim interfejsom nudi Nexus iskustvo, što nam se dopada. Performanse jesu osrednje, što govore i sintetički testovi, ali u realnom korišćenju je sasvim dovoljno brz, jednim delom i zbog olakšanog Guglovog AOSP interfejsa. Dimenzije ovog 5-inčnog smartfona veoma su pristojne, ali lično nismo ljubitelji glossy varijante plastike jer je komplikovanija za održavanje.
Kamera u ovoj cenovnoj klasi zaista ne može biti bez kompromisa, a u ovom slučaju su fotografije i video klipovi veoma prihvatljivog kvaliteta. Jedna od boljki jeftinijih smartfona je da neretko dolaze sa nešto slabijom baterijom, a upravo takva situacija je i sa Utok 500Q HD modelom. Oštrina prikaza nije preterano visoka, temperatura i tačnost boja imaju malo veće odstupanje od referentnih vrednosti, mada je IPS ekran dovoljno svetao i sveukupno prijatan za gledanje. Na kraju dana u obzir treba uzeti veoma pristupačnu cenu, za koju verujemo da će većina kupaca moći da priušti, pa takjo Utok 500Q HD predstavlja sasvim pristojan smartfon za ovaj cenovni rang…
Prednosti
– Pristupačna cena – Neopterećen Guglov AOSP interfejs – Kamera dobrog kvaliteta za ovaj cenovni rang – Prostran 5-inčni ekran solidnog kvaliteta
Mane – Prilično tesno skladište – Nešto slabija autonomija
Cena: 19.990 RSD – oko 160 evra
Smartfon na test ustupio Refot
UTOK 500Q HD
U današnjem testu želimo da bacimo malo svetla na mobilne uređaje jednog ne tako poznatog proizvođača, makar kada je reč o našem tržištu. Ko stoji iza imena Utok i šta pomenuta firma ima da ponudi? Odgovori na ova pitanja slede, a ovom prilikom se konkretno bavimo cenovno veoma pristupačnim 5-inčnim IPS Quad Core Android smartfonom...