Windows Phone 7 - juče i sutra

Windows Phone 7 - juče i sutra

Čini se da ni jednom do sada neki operativni sistem za mobilni telefon nije u ovoj meri najavljivan i očekivan. Za Android se dugo znalo, svakako, ali nas Google nije filovao informacijama, niti je želeo da se o tome suviše priča unapred. O Windows Phone 7 duže vremena se gotovo sve zna, a opet, ni jedan telefon sa ovim sistemom ne može još uvek da se kupi. Ti dani su još malo pa odbrojani, pa je vreme da se upoznajemo sa "sedmicom" za telefon

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Windows Phone 7 – juče i sutra

      Istorija mobilnih Windows uređaja duža je nego što bi mnogi pomislili. Windows Mobile operativni sistem (koji se vremenom različito zvao) star više od 10 godina. Kako je u pitanju Windows CE platforma, ne bi pogrešili ni kada bi rekli da je u pitanju 14 godina duga priča. Windows Mobile u početku u stvari uopšte nije podržavao telefoniranje i u to vreme sistem se zvao Pocket PC 2000 i bio sistem za PDA uređaje. Telefoniranje na sadašnjim Windows Mobile sistemima je implementirano negde na polovini istorijskog razvoja. Windows Mobile je kao fudbaler koji se do svoje 17. godine bavio košarkom i onda naprasno otkrio talenat za fudbal i postao solidan fudbaler. Kažemo solidan, jer dok je Pocket PC jedno vreme bio najbolji sistem za PDA (a to kaže veliki ljubitelj Palm OS) i dok su ti uređaji dominirali, Windows Mobile nikada nije bio najbolji operativni sistem za napredne telefone.
       

      Kada su smart telefoni uzimali zamah, Symbian je predstavljao nešto pametniji izbor. Kada se Symbian “izduvao”, na scenu je stupio iPhone. Kada je iPhone rešio da živi na račun stare slave, Android je ugrabio priliku. Pa se onda opet Apple osvestio, ali Microsoft nikada nije bio dominantan u svetu mobilnih telefona. Istina, nekoliko puta su Windows Mobile telefoni bili najbolji na svetu, ali čini se da su te zasluge više išle na račun pojedinih proizvođača telefona, pogotovo HTC-a. Više od jednom HTC je izvlačio Windows Mobile iz softverske pat pozicije, a najbolji Windows Mobile telefon ikada ostao je HTC HD2, iako je star gotovo godinu dana. Istina, od HD2 nije bilo mnogo aktivnosti na sceni Windows Mobile telefona, jer se očigledno već tada znalo za kardinalne promene koje donosi “sedmica”. Bilo je ujedno i jasno da ni jedan telefon neće imati mogućnost da dobije update sistema na verziju 7, pa je cela 2010. prošla prilično tiho što se tiče Windows Mobile telefona.

      Cifre za Windows Mobile uglavnom su u crvenom (označavaju minus) već neko vreme, a predviđa se i dodatni pad narednih godina. Za ostale, očekuje se da Symbian i dalje bude dominantan (ne kvalitativno, već kvantitativno), da će iOS izgubiti sadašnji procenat udela (relativno na druge, a u odnosu na sebe će rasti, svakako), da će Android rasti. Čini se da Microsoft za to nije briga. Čini se, takođe, da je Microsoft novi sistem nastavio da zove isto i tek da menja brojeve, samo da ne bi morao novinarima i partnerima da objašnjava zašto je promenio naziv. Ali da Microsoft suštinski menja svoj telefonski sistem, to je više nego očigledno. Ni jednom se ovako krupne promene nisu desile još od kada se prvi Windows CE pojavio u prošlom milenijumu. Microsoft rizikuje mnoge turbulencije i gubitke, ali ako neko zna da gubi na finansijskom i pravnom planu, onda je to Microsoft. Godinama već ova kompanija ima pojedina softverska rešenja koja se pokazuju kao nedovoljno dobra i koja posle nekog vremena doživljavaju poraz. Godinama već Microsoft gubi mnoge sudske sporove.
       

      Xbox 360 je očigledno slabija konzola od PlayStation 3, pa je opet Microsoft uspeo Soniju da zada uradac (i to na domaćem terenu) od kojeg se, nekoliko godina kasnije, Sony i dalje teško oporavlja. Poenta priče je da Microsoft možda ne pravi poteze 100% razumnjive krajnjim potrošačima, pa čak i nekim stručnjacima, ali je činjenica je Microsoft svake godine sve moćniji i jači i to je nešto što niko ne može da ospori. Iz ugla vlasnika deonica, sigurno da Microsoft deluje fantastično. Ali da li je tako iz ugla krajnjeg korisnika? Microsoft je samim najavama Windows Mobile 7 priznao da prethodni sistemi nisu bili najbolje rešenje. Microsoft, faktički, treba da krene nešto od nule i to u vreme kada Apple i Google sa svojim sistemima gaze sve pred sobom. Ipak, predviđanja za Microsoft na kraju ne moraju da budu toliko crna. Ako se iz jednačine izbace Symbian i Blackberry OS i ostave samo napredni operativni sistemi za telefone sa touchscreen ekranom, onda situacija deluje skroz drugačija. Microsoft može da se priključi Apple i Google telefonima brže nego što bi mnogi pomislili. Microsoft je očigledno smislio jako dobar plan, ali postavlja se pitanje šta će od planiranog biti ostvareno i šta mi kao krajnji korisnici možemo da očekujemo?

      Interfejs, multitasking

      Priču o budućem korišćenju Windows Phone 7 uređaja možemo da podelimo u nekoliko kratkih segmenata. Prvi je definitivno korisnički interfejs, koji je potpuno nov i veoma interesantan. Drugi segment jeste multitasking ili nepostojanje istog. Treći je reklamiranje kroz Windows Mobile 7. Četvrti hardver i proizvođači mobilnih telefona koji će biti partneri. I peti i potencijalno najbitniji deo, aplikacije. Pa krenimo redom.
       

      Sigurni smo da je većina ljudi pozitivno reagovala kada je prvi put videla korisnički interfejs novog operativnog sistema. Čak i na slikama, intefejs stvara efekat velike znatiželje i pozitivnih očekivanja. Za razliku od iOS i Androida, gde dominiraju ikone, folderi i tzv. widgeti (mikro aplikacije), kod sedme verzije Windows Mobile operativnog sistema koristi se rešenje koje na naš jezik najbolje da se prevede kao “polje”. Postoji samo jedan ekran sa poljima kojih može da bude koliki god poželite. Neće sva polja biti odjednom prikazana, već će postojati skrolovanje, ali neće postojati ekrani u brojčanoj formi u kojoj postoje kod iOS i Androida. Polja će sama po sebi biti prečice za neku aplikaciju, ali će moći da prikazuju slike, tekstualne informacije ili čak da se putem njih obavlja određeni unos. Ako se pitate koja je razlika između polja i Android widgeta, može se reći da su suštinski isti, ali ova polja ipak odlaze korak dalje po fleksibilnosti.

      Koncept polja jasno se preslikava i u osnovne aplikacije koje dolaze zajedno sa sistemom. Kontakti su korenito promenjeni i Microsoft je potrebu za sjedinjavanjem kontakata i socijalnih mreža iskoristio da ode još korak dalje i ponudi interaktivni doživljaj. Neće pružati Windows Phone 7 ništa više funkcija na ovom polju nego sadašnji telefoni, ali Microsoft iskoristio priliku i prazan papir ispred sebe da od nule nacrta nešto jako dobro.
       

      Što se tiče ostalih ugrađnih aplikacija, priča se nastavlja i na njih. Novi Internet explorer za telefone deluje značajno bolji nego što je do sada bio slučaj. Office je unapređen i pregled fotografija, puštanje filmova i muzike takođe. Microsoft je zaista napravio novi operativni sistem i čini se da će po prvi put HTC imati problema da menja korisnički interfejs na bolje, a i veliko je pitanje hoće li Microsoft sada to dozvoljavati.

      Koliko je korisnički interfejs veliki adut ovog sistema, toliko nedostatak multitaskinga može da bude veliki problem. Čak je i Apple koji nas je godinama ubeđivao da nam multitasking ne treba, odlučio da omogući isti na iOS 4. Sigurno da će određene stvari moći da rade u pozadini, kao što je recimo muzika, ali je pitanje šta više od toga. Bez multitaskinga se može živeti, ali je pitanje kako će na to reagovati i kupci pojedinačno i tržište globalno. Pitanje je da li je priča sa multitaskingom definitivna ili samo jednog dana Microsoft želi da nam proda neki Windows Mobile 8 ili 9 koji imaju multitasking. Je li možda Microsoft pogrešio što nije ostavio multitasking opciju kao što ima iOS, gde o istom ne brine sam sistem, već aplikacije pojedinačno (i programeri tih aplikacija). Ruku pod ruku sa multitaskingom ide i nedostatak copy/paste opcije. Opet, pitanje je da li Microsoft pokušava da nas ubedi da nam cut/copy/paste ne treba ili prosto želi da nam i tu mogućnost proda kroz novije verzije.

      Reklamiranje, hardver, aplikacije

      Treća stvar, reklamiranje, ono je što nas potencijalno najviše plaši. Ali kada malo bolje razmislimo, trebalo bi da plaši i Microsoft. Naime, američki gigant je suviše vremena potrošio pričajući o reklamiranju kroz aplikacije, polja i svaki ćošak sistema, da možemo da se zapitamo jesu li imali dovoljno vremena da brinu o stvarima bitnim za korisnike. Sigurni smo da Microsoft želi zaradu ne samo od prodaje sistema, nego i od reklama. Na kraju krajeva, Google, koji skoro poseduje ceo internet, svoju imperiju nije stvorio na pretraživaču ili kvalitetnim softverskim rešenjima (a to uglanvom jesu), već putem reklama u svim oblicima. Apple je sada na iOS sistemu krenuo istim stopama kao i Google kod Androida. Potez Microsofta u najmanju ruku je očekivan, ali pitamo se, je li pametno toliko pričati o reklamama u vreme kada se ni jedan uređaj još nije pojavio? Pravi li na taj način Microsoft potencijalnu odbojnost? Nije li prvi zadak sakupiti korisnike, pa tek onda tim korisnicima nešto reklamirati? Ili je možda pogodnost za reklame samo plodno tle koje će privući programere? Vreme će pokazati.
       

      Hardver je nešto gde je Microsoft postavio visoke zahteve. To se može razumeti, jer se hardverski telefoni još uvek brzo menjaju i dok se Windows Mobile telefoni budu probijali, veliko je pitanje šta će pripremiti Apple, Google partneri, pa čak i Nokia. Minimum hardvera je sledeći:

      – kapacitivan, 800 x 480 ekran, sa multitouch ekranom koji može da registruje 4 prsta
      – 1 GHz ARM v7 “Cortex/Scorpion” ili bolji procesor
      – GPU koji podržava DirectX9
      – 256MB RAM memorije
      – Accelerometer sa kompasom, senzor ambijentalnog svetla, proximity sensor i A-GPS
      – 5 MP kamera sa osvetljenjem
      – FM radio
      – 6 tastera: back, start, search, camera, power/sleep i Vol +/-

      S jedne strane, možda će neko reći da ovaj hardver nije ništa specijalan i da ga već poseduju današnji telefoni, ali sa druge strane podsećamo da su ovo minimalni zahtevi i da neće biti jeftinih rešenja (kao što ih recimo nudi Android). Pored toga, podsećamo da sistem nema multitasking, pa zato ni ne čude prve impresije koje kažu da Windows Phone 7 radi munjevito brzo. Najprivrženiji parneri Microsofta za Windows Phone 7 biće LG, Samsung i HTC.
       

      Peta stvar, od koje će mnogo zavisiti uspeh i kvalitet ovog sistema, jesu aplikacije. Najbolji primer za to jesu iOS i Android. Po našem sajtu, ali i po mnogima širom sveta, Android jeste bolji operativni sistem od iOS. Opet, iOS kao celina mnogima deluje kao bolje rešenje, baš zato što nudi više kvalitetnih aplikacija. Sigurno da je Android svakoga dana sve bliži, ali ni iOS ne stoji u mestu i uvek napreduje sa aplikacijama. Prva stvar je koju treba znati jeste da programi napisani za prethodne verzije Windows CE, Pocket PC, Windows Mobile neće moći da rade na Windows Phone 7. To znači da aplikacije treba napisati, ne od same nule, ali se treba dobrano vratiti do početka.

      Programeri imaju tu sreću što je iOS i Android operativnom sistemu čukundeda Unix, pa samo prepravljanje aplikacije za onaj drugi sistem, sa prvog, nije toliki posao (uslovno rečeno). Microsoft je sa svim svojim sistemima bio zatvoreniji nego drugi i pitanje je koliko će lako/teško biti prebacivanje najboljih aplikacija sa iOS i Android operativnih sistema na Windows Phone 7. Isto pitanje može da se postavi i za mnoge programe specifične samo za Windows Mobile sisteme, koje su dugogodišnji korisnici voleli, a za koje se trenutno sudbina ne zna. Microsoft mora da primora programere da što više rade za Windows Mobile 7, ali treba znati prilagođavanje nečemu novom što napravi Microsoft nikada nije bilo jednako lako kao nečemu što je unix-oliko, a unix-oliko je skoro pa sve što nije Microsoft.

      Stvar koju nikako ne smemo da zaboravimo, jesu igre i Xbox Live. Microsoft će očigledno agresivno raditi na ovom polju, pomažući telefonsku platformu velikom i zrelom Xbox Live mrežom. Čini se da su mnogi zainteresovani za milione prodatih PSP i Nintendo DS konzola, ali da nisu imali hrabrosti i ideja da ih napadnu kroz svet džepnih konzola, već će to uraditi kroz napredne sisteme mobilnih telefona. Ni Apple ne sedi skrštenih ruku, već je sa 4.1 verzijom iOS sistema pokazao kako želi da izgledaju igre i igranje na njihovim uređajima.

      Sve u svemu, Windows Phone 7 je sistem koji može da donese dosta dobrog i korisnicima i Microsoftu. Ne želimo da uzimamo kao mane ni nedostatak multitaskinga i copy/paste opcije. To su, pokazalo se, stvari koje lako mogu da se dodaju. Korisnički interfejs ovog sistema pretenduje da bude najbolji mogući. Dobro je što je Microsoft bio spreman da prizna greške iz prošlosti i okrene novi list. Minimalan hardver obećava da ćemo uglavnom dobijati ozbiljne i kvalitetne mobilne telefone. Sudbina celog sistema dosta će zavisiti od kvaliteta i dostupnosti “trećih”aplikacija, ali se već sada može reći da je Microsoft u sklopu sistema ponudio jako kvalitetna rešenja za one najčešće korišćene stvari. Ostaje nam samo da sačekamo 11. oktobar koji se pojavljuje kao mogući dan zvaničnog lansiranja Windows Phone 7. Pošto se o ovom sistemu već dosta vremena mnoge stvari znaju, čini se da je on odavno gotov. Kao i telefoni za isti. Problem u čekanju je izgleda da Microsoft rešava neke druge poslove i čeka pravi tajmig za lansiranje. U svakom slučaju, jedva čekamo da testiramo neki Windows Phone 7 telefon.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra