Xiaomi Mi A2 (Video)

Xiaomi Mi A2 (Video)

Nakon fantastičnog proizvoda koji je privukao mnoštvo korisnika i doneo lepu zaradu kompaniji Xiaomi, ali i prepoznatljivost i značajan tržišni udeo, do nas je stigao naslednik. Reč je o Xiaomi Mi A2 telefonu, nasledniku sada već legendarnog Mi A1, koji je veoma doprineo da učini Xiaomi prepoznatljivim na tržištu. Koliko može naslednik? Šta treba očekivati? Da li je sve napredak, ili se tu i tamo promenilo i nešto što nije trebalo? Pogledajmo...

    Sadržaj

      Xiaomi je jedna od najbrže rastućih kompanija u proteklim godinama kada je tržište mobilnih telefona u pitanju. Vrlo svesna odluka rukovodstva kompanije da žrtvuje profit zarad tržišnog udela i prepoznatljivosti brenda je očito naišla na dobar odjek među kupcima. Kako i ne bi? Xiaomi nudi fantastične telefone po izuzetnim cenama. Možda kompanija izgubi koju stotinu miliona ili milijardu tu i tamo, ali zadovoljstvo korisnika koji po pravilu dobijaju telefone značajno boljih specifikacija od konkurencije je sigurno na visokom nivou.

      Koliko takva politika može trajati, ne znamo. Jedno je sigurno, dok traje, mnogi imaju itekakvih razloga za zadovoljstvo. Mi A1 je bio jedan od najboljih izbora za globalno tržište, pošto je dolazio sa izvornim Android operativnim sistemom, a ne kineskim korisničkim interfejsom koji, ruku na srce, ne prija svima. Sada je došao njegov naslednik, telefon još boljih specifikacija i mogućnosti. Xiaomi Mi A2 je pred nama. Može li ostaviti identičan utisak kao i njegov prethodnik, ili možda čak još bolji?

       
      Telefon na testu
      Telefon je stigao u bogatom, stilizovanom pakovanju na kome se nalaze nejneophodnije informacije, uključujući i veoma Android One logo. On će vam jasno ukazati da je reč o telefonu koji stiže u sklopu istoimenog programa i koji pruža čisto Android iskustvo. No, o tome ćemo nešto više govoriti kasnije.

      Zašto kažemo da je pakovanje bogato? Pre svega, u njemu ćete pronaći brzi punjač. Priloženi su 5V 2A adapter i USB-C kabl, koji služi za punjenje baterije i komunikaciju sa drugim uređajima. Naravno, tu je SIM iglica, ali i adapter sa USB-C na 3.5-mm audio konektor. Da, to znači da telefon nema 3.5-mm konektor. Najzad, tu je kejs pepeljaste boje, koji će se svakako odlično uklopiti sa tamnim bojama ovog telefona. Nije reč o sasvim providnom kejsu, a svakako će se razne prljavštine koje će se nahvatavati na njemu manje videti.

      Vizuelno, ovaj telefon se od prethodnika razlikuje po nečemu što smo već videli u mnoštvu drugih modela koje smo u međuvremenu testirali. Reč je o telefonu odmerenog dizajna, sa ekranom odnosa stranica 18:9. To je i glavna dizajnerska razlika, nakon prethodnika koji je imao odnos stranica od 16:9.

      Izrada telefona je odlična! Na prednjoj strani se nalazi Corning Gorilla Glass 5 staklo, spojeno sa ostatkom telefona preko tzv. 2.5D metoda. Leđa su pretežno metalna, i odaju utisak unibody dizajna, s tim što sam vrh i sam donji deo imaju mali deo izrađen od plastike koji ćete jedva registrovati, ali se ipak može videti. Razlog za ovakav pristup je želja da se obezbedi maksimalno kvalitetan signal antena.

      Telefon je prilično dopadljiv, ali ne možemo reći da će vas oboriti sa nogu ukoliko ste videli telefone koje smo testirali u prethodnom periodu. Dosta njih liči jedan na drugi. Izdvojićemo tri detalja. Prvi – telefon je izuzetno tanak! Debljina je deklarisana na svega 7.3 milimetara, a subjektivan utisak je da je telefon još tanji jer se bokovi dodatno istanjuju kako se ide ka ivici telefona. Drugi detalj – modul kamere je ogroman i veoma izražen, veoma nalik na iPhone X. Srećom, kejs ovu stavku reguliše. Treće – na zadnjem delu se nalazi skener otisaka prstiju.

      Sve u svemu, ukupan utisak je veoma pozitivan. Raspored kontrola je takođe standardan, ali u odnosu na prethodnika, Mi A2 gubi dve važne stavke: nema 3.5-milimetarski audio konektor, niti ima microSD slot. Sa druge strane, prisutan je Dual SIM slot, u koji možete ubaciti dve SIM kartice i na taj način koristiti dva broja / paketa istovremeno. Na donjem delu se nalaze USB-C konektor i zvučnik. Takođe, tu je i prepoznatljivi IR port koji u kombinaciji sa jedinstvenim softverskim mogućnostima daje dodatnu notu upotrebljivosti ovom telefonu.
       Xiaomi Mi A1 je stigao sa Snapdragon 625 čipsetom. Xiaomi Mi A2 dobija veoma lep apgrejd u pogledu hardvera. Stiže sa Snapdragon 660 čipsetom, što je više nego pristojan čipset koji će omogućiti performanse koje se zaista mogu meriti sa hardverom visoke klase pre samo par godina. Jednostavno, nama se ovakav izbor izuzetno dopada pošto telefoni sa Snapdragon 660 čipsetom zaista donose prilično dobro iskustvo.

      [modul]specifikacija=9513[/modul]
      Šta to znači u praksi? Snapdragon 660 stiže sa osam jezgara. Imamo četiri Kryo 260 jezgra koja rade na 2.2 GHz, te četiri Kryo 260 štedljiva jezgra koja rade na do 1.8 GHz. Za grafiku se stara Adreno 512 grafika, sasvim pristojnih performansi. Sve u svemu, reč je o veoma dobroj hardverskoj osnovi.
      xmia2_cpuz_s.jpg
      Model na našem testu ima 4 GB RAM-a. Stigao je u kombinaciji sa 64 GB skladišnog prostora. Teoretski, postoji i verzija sa 6 GB RAM-a i 128 GB prostora, ali je po svemu sudeći nećemo videti na našem tržištu, jer je nešto skuplja, te samim tim i manje konkurentna. Skloni smo mišljenju da je ovakva konfiguracija sasvim dovoljna, naročito imajući u vidu da telefon dolazi sa Android One sistemom, očišćenim od bilo kakvih suvišnih detalja.
      xmia2_antutu_s.jpg
      Mali problem jeste u tome što nema opcije za proširenje memorije. 64 GB prostora je fiksno, jer odstustvo microSD kartice znači da nema nikakvog dodavanja ili širenja. Pomalo smo nezadovoljni ovakvim rešenjem, budući da ipak ovaj telefon jeste namenjen pristupačnijem segmentu tržišta, a takođe smo skloni da smatramo da će korisnici ovaj telefon dugo zadržati u svom vlasništvu, pa se može desiti da će im pre ili kasnije zatrebati proširenje memorije. No, dobro, šta je tu je.
      xmia2_geekbench_s.jpg
      Nećemo vas dalje daviti teoretskim razmatranjima, već vas pozvati da pogledate nivo performansi u našim testovima. Tu su Antutu, Geekbench, te 3D Mark. Telefon zaista pruža veoma dobre performanse u svakom pogledu.
      xmia2_3dmark_s.jpg
       Šta je Android One? Reč je o Google inicijativi koja rezultuje kvalitetnijim korisničkim iskustvom usled korišćenja fabričke varijante Androida u kombinaciji sa dve godine apdejta istog i tri godine objavljivanja bezbednosnih zakrpi svakog meseca. To znači da korisnici neće morati da čekaju da najpre proizvođači dobiju nove sisteme, da ih prilagođavaju i optimizuju za svoje korisničke interfejse, pa da ih puste u etar, nakon čega provajderi to proveravaju, pa lokalne kancelarije…
      xmia2_softver1_s.jpg
      Verovatno vam je jasno šta hoćemo da kažemo. Uvek ćete biti na svežoj varijanti OS-a, i uvek maksimalno bezbedni. Potvrda te konstatacije je zapravo stigla tokom testiranja. Usred istog je stigao avgustovski bezbednosni apdejt, tako da smo ga odmah instalirali na telefon. Paket je bio “težak” nekih 350-ak MB.

      Sada već postoji dosta telefona raznih partnera kompanije Google koji stižu sa Android One brendom. Android One odbacuje razne interfejse, dodatne aplikacije, duple aplikacije i slično, ali dozvoljava određene modifikacije. Te modifikacije su zaista minimalne i uglavnom se tiču specifičnih rešenja pojedinih proizvođača, koja se integrišu u sistem.

      Sve u svemu, Xiaomi nije instalirao nikakve dodatke. Čak ni za svoj IR port, tako da preporučujemo da preuzmete odgovarajući Mi Remote softver sa Play Store-a i iskoristite njegove mogućnosti, pre svega pretvarajući svoj telefon u univerzalni daljinac.
      xmia2_miisoftver_s.jpg
      Iskustvo je zaista besprekorno i izvorno u punom smislu reči. Nema nikakvog bloatware-a, niti dupliranih aplikacija. Sistem radi praktično besprekorno, što zbog izvornog Androida, što zbog sasvim pristojnog hardvera. Zapravo, pomalo nam je nestvarno da se ovako dobro iskustvo dobija za ovakve pare. Telefon radi veoma “tečno”, odzivno, svaka animacija je fluidna. Zaista ne osećate nikakvu razliku između korišćenja ovakvog telefona i nekog high end proizvoda. Možda bi se ta razlika osetila u nekim ekstremnim uslovima ili na sintetičkom testu (gde bi se svakako videla u brojkama), ali u realnom iskustvu? Ne, ne bismo to mogli da kažemo.

      Već smo nekoliko puta to govorili, ali sada zaista dobija još izrazitiji prizvuk – ne, stvarno nemate utisak da je potreban neki brži uređaj dok koristite Xiaomi Mi A2. Sve radi odlično, sistem kliza kao po loju, i subjektivan utisak i objektivna merenja daju veoma jasnu sliku o veoma dobrim performansama i mogućnostima uređaja. Naravno, uvek možete poželeti da je GPU još brži ili da je na raspolaganju još XY GB skladišnog prostora, ali da se ne lažemo – publika kojoj je telefon namenjen će, malo je reći, biti oduševljena mogućnostima i performansama uređaja.
        
      Ekran
      Xiaomi je implementirao LTPS IPS ekran. Dijagonala iznosi 5.99 inča – de fakto 6 inča. Uz popularni odnos stranica od 2:1 (tj. 18:9), telefon je u ergonomskom smislu sasvim korektan čak i za korišćenje jednom rukom, ukoliko imate malo veću šaku. Sve u svemu, nemamo nekih posebnih primedbi u tom smislu. Hvat je dosta dobar, posebno jer je telefon prilično tanak – da ponovimo, svega 7.3 milimetara.
       xiaomi_mia2_3_s.jpg
      Rezolucija ekrana je 2160 x 1080 piksela. Uz pomenutu dijagonalu, to znači da je gustina prikaza 403 piksela po inču. Ni sa te strane nemamo nikakvih primedbi. Nije mali broj top modela raznih proizvođača sa upravo ovakvom rezolucijom i ovakvom gustinom prikaza. No, to ne znači da nemamo primedbi generalno. Zapravo, imamo dve, ali veoma snažne.
      xmia2_ekran_s.jpg
      Ekran ima jednu fatalnu manu, a to je strahovito agresivno postavljen algoritam automatskog osvetljenja. Setićete se da smo se u testovima Xiaomi telefona već žalili na takve stvari, ali ovde kao da je dostignut novi nivo – videćete uskoro i zbog čega, kada budemo govorili o bateriji. Jednostavno, nivo zatamnjivanja ekrana u svim situacijama je izuzetno izražen.
       
      Ukoliko ručno postaviti pozadinsko osvetljenje na veću vrednost, nećete imati problema ni po najvećem suncu, ali ukoliko ga prepustite automatici, spremite se za mnoštvo situacija u kojima vidljivost jednostavno neće biti dovoljna. Druga mana je očekivana, a tiče se ne naročito bogatih opcija u softveru za kontrolu ekrana. Prosto, imate na raspolaganju samo najosnovnije opcije. U tom pogledu, čak i višestruko jeftiniji Xiaomi telefoni sa kompanijinim MIUI 9 interfejsom imaju na raspolaganju mnoštvo opcija za prilagođavanje prikaza. Ne i Mi A2.
      xmia2_igra1_s.jpg
      Zvuk
      Mi A2 nudi prosečan zvuk. Telefon ima ugrađen samo jedan zvučnik, tako da ništa od stereo užitka. Taj zvučnik je prosečan – dovoljno je glasan, ali ništa preko toga. Nažalost, kompanija je “odsekla” nekoliko stvari u audio domenu. Već smo spomenuli da nema 3.5-mm konektora na telefonu. Druga stvar koja je odstranjena, a bila je prisutna na prethodniku i prisutna je na svim pristupačnim Xiaomi telefonima, jeste FM radio.
       xmia2_audio_s.jpg
      Baterija
      Xiaomi Mi A2 stiže sa baterijom kapaciteta 3010 mAh. To nije neka naročito velika vrednost u današnje vreme, ali vas vraćamo koji pasus iznad, na priču o ekranu koji se prilično zatamnjuje. U takvom režimu rada, itekako ćete moći da izboksujete dugotrajnu autonomiju. Ekran je, uostalom, praktično najizrazitiji potrošač današnjeg telefona.
      xmia2_baterija_s.jpg
      Sve u svemu, mi smo nakon desetočasovne YouTube reprodukcije izmerili da je preostalo oko 32% baterije. Zaista impresivan rezultat, možda i najbolji za bateriju uređaja ovakvog kapaciteta. Da sve bude paradoksalnije, telefon je zaista ultra-tanak i sigurni smo da se korisnici u ovoj kategoriji uopšte ne bi bunili da je baterija nešto većeg kapaciteta. No, imajte u vidu da u situacijama gde je stres na komponente izražen, kao prilikom igranja i u sličnim zahtevnim operacijama, nema tog trika sa ekranom koji će spustiti potrošnju, tako da je poveća razlika između dugotrajne baterije kada se telefon koristi nezahtevno i trajanja kada se telefon intenzivnije optereti.
       Kamera je izuzetno važna stavka kod svih današnjih telefona. Samim tim, ni Xiaomi Mi A2 nije izuzetak. Kako je prethodnik stigao sa dve kamere pozadi, manje se nije očekivalo ni od naslednika. U tom pogledu, svakako nije razočarao – naprotiv. Zapravo, ne samo da imamo odličnu kombinaciju senzora na glavnom kamera sistemu, već je jedan takav isti senzor upotrebljen i za prednju kameru. Rezultat – odličan!
      xmia2_kamera_s.jpg
      No, najpre krenimo od softvera, po tradiciji. Sve je na svom mestu i nemamo nikakvih primedbi. HDR i blic opcije su na glavnom ekranu aplikacije (odlično), klikom na ikonicu u gorenjm desnom uglu pozivate dodatne opcije, uključujući i mnoštvo mogućnosti u sklopu glavnog menija. Xiaomi kaže da je implementirao AI u ovu kameru i da on “asistira prilikom ulepšavanja”, odnosno ukoliko odaberete Beautify opciju. Međutim, nama se kamera veoma dopala i bez toga. Jednostavno, Xiaomi je implementirao kvalitetne senzore koji u kombinaciji sa odličnim softverskim algoritmom – za koji nemamo potvrdu premda slutimo da je reč o Google algoritmu koji je dostupan samo najvažnijim partnerima, a Android One telefon kao Mi A2 se svakako kvalifikuje – rezultuje veoma dobrim fotografijama.
      foto_xiaomimia2_10_s.jpg


      Xiaomi se opredelio za senzore kompanije Sony. Glavna kamera se sastoji od 12 Mpx senzora (IMX486) i 20 Mpx senzora (IMX376). Prednja kamera je zapravo identična potonjem, te koristi 20 Mpx senzor (IMX376), sa razlikom u otvoru blende, ali o tome nešto kasnije. Senzor od 12 megapiksela ima veličinu piksela od 1.25 mikrometara, te otvor blende od f/1.75. Identičan otvor blende ima i veći senzor od 20 megapiksela. On se odlikuje i 4-in-1 pixel binning tehnologijom, te veličinom piksela od čak 2 mikrometra (mada postoje i oprečne informacije da je veličina piksela ovog senzora ipak 1 mikrometar).



      Razlog prisustva senzora sa tako velikim pikselima jeste u tome što se Xiaomi opredelio da napusti kombinaciju senzora koja je omogućavala neke sitnije mogućnosti koje znače ipak manjem broju kupaca, kao 2x zum, u korist senzora koji bi trebalo da pruža odlične performanse u uslovima slabijeg osvetljenja. Tome služi senzor od 20 megapiksela pozadi i za to je optimizovan. Koliko u tome uspeva videćemo nešto kasnije.



      Generalni utisak o kvalitetu snimaka je – odličan! Ništa manje nismo ni očekivali, budući da su svi Xiaomi telefoni koje smo u skorije vreme testirali ostavili makar vrlo dobar utisak. Fotografije koje pravi Mi A2 su bogate detaljima i zaista smo mišljenja da ih se ni neki flagship telefon ne bi postideo. Jednostavnost upotrebe je takođe izuzetno izražena – prosto uperite telefon u ono što želite da slikate i dobićete sasvim pristojnu sliku na automatskom režimu. Ukoliko vam to nije dovoljno, imate na raspolaganju Pro režim u kome možete detaljnije da podešavate parametre, ali mišljenja smo da sa ovako dobrim senzorima zaista nema potrebe tragati za savršenstvom, osim u najekstremnijim situacijama.



      Lično, zadovoljni smo kako radi HDR. Prilično je nenametljiv i nije agresivan, te ga slobodno možete ostaviti na Auto podešavanju. Čak nam deluje da su fotografije nešto oštrije kada je on uključen, verovatno jer veoma dobro izvlači detalje iz tamnijih delova slike. Sviđa nam se što ne upropašćuje sliku, “ne spaljuje” njene delove, te ga zaista mirne duše možete ostaviti uključenim. Kolorit je – odličan! Vidi se da je softversko procesiranje na veoma visokom nivou. Objektivno posmatrano, sve je na izuzetnom nivou, posebno za jedan ipak pristupačan telefon.



      Čak smo zadovoljni i noćnim snimanjem, što je velika retkost u ovoj cenovnoj klasi. Naravno, detaljnost pada, pojavljuje se šum, ali je krajnji proizvod veoma upotrebljiv. Samo malo upozorenje – ono što vidite na ekranu nije identično onome što će (najverovatnije) biti završni proizvod. Na ekranu se pojavljuje dosta zrnastih detalja i šuma pre fotografisanja, koji kao da nestanu kada se slika softverski obradi, ali će vas sputavati da “okinete” fotografiju, jer ćete uporno pokušavati da napravite parametre takvim da slika bude nešto bolja. Navići ćete se na to ubrzo.



      Što se videa tiče, Mi A2 podržava snimanje u 4K rezoluciji pri 30 fps. Stabilizacija je prisutna u 1080p rezoluciji, ali ne i u 4K. Tu je i 720p video u 120 fps, koji možete iskoristiti. U principu, ovo je segment u kome telefon ne briljira. Ne toliko zbog toga što ne može da snimi kvalitetan video, već više zato što nikada niste sigurni šta upotrebiti. 4K video je detaljan i oštar, ali bez stabilizacije teško da će vas zadovoljiti ukoliko se budete pomerali. Sa druge strane, 1080p nije posebno dobar, ali ima stabilizaciju, pa je pravi izbor ako snimate video dok se krećete. Zvuk je slabijeg kvaliteta u svakom slučaju. Sad, to je sve više nego dobro za telefon ove kategorije, ali radije bismo imali vrhunsko 1080p snimanje koje bi radilo uvek na visokom nivou, nego da moramo da se konstantno igramo u zavisnosti od toga šta hoćemo. Opet, možete reći da je za ovu klasu to – i više nego dovoljno. Verovatno biste bili u pravu.



      Prednja kamera nas je razočarala na Mi A1 telefonu. Stoga nam je zadovoljstvo što možemo da kažemo da Mi A2 donosi drastično bolju prednju kameru. Kao što smo rekli, u pitanju je identičan 20 Mpx senzor IMX376 kompanije Sony, samo sa otvorom blende od f/2.2. Stiže sa podrškom za blurovanje pozadine kroz portret mod, snima veoma dobro, i bez sumnje ćete biti veoma zadovoljni rezultatima. Nešto slabije selfije prilikom noćnog snimanja ćemo progutati, jer tako je sa svim uređajima ove kategorije, zar ne? Sve u svemu, veoma smo zadovoljni performansama kamere Xiaomi Mi A2 telefona.
       Zaključak vezan za ovaj telefon i jeste i nije teško dati. Objektivno posmatrano, ovo je fantastičan telefon. Da smo cinični, rekli bismo da požurite da ga ugrabite dok Xiaomi nije promenio cenovnu politiku i rešio da prodaje telefone uz nekakav profit. Jednostavno, izuzetno smo zadovoljni ukupnim iskustvom i zaista smo mišljenja da se neka posebna razlika između flagship telefona i ovog uređaja praktično ne vidi. Svakako se ne vidi u stvarima koje su važne kupcima ove cenovne kategorije telefona.

      Tim rečeno, naprava ima određene nedostatke. Nema 3.5-mm konektor, niti microSD slot, što je nelogično u kategoriji koja je ipak usmerena ka kupcima koji dosta vagaju odnos uloženog i dobijenog. Telefon je izuzetno tanak, ali bismo progutali čak i koji milimetar debljine u zamenu za još bolju bateriju, tim pre što je dizajn takav da maltene predviđa upotrebu kejsa iz pakovanja usled izražene izbočine kamere. Ne smemo zaboraviti ni famozni senzor automatskog osvetljenja koji na svima Xiaomi telefonima koje smo probali – barem prema našim kriterijumima – previše zatamnjuje ekran. No, ne vredi cepidlačiti previše. Xiaomi je jednostavno “ubo” sa ovim telefonom.
       award_xmia2_s.jpg
      Bez obzira da li govorimo o performansama, korisničkom iskustvu, prisustvu stok Androida ili kamerama, za Xiaomi Mi A2 imamo zaista samo reči hvale. Mi A1 je bio jedna od najpametnijih kupovina prošle godine, a ove godine je Mi A2 sve podigao za par lestvica više. Dobro, možda ne baš sve, jer zvuk nije dobio neko posebno unapređenje, a ni baterija nije naročito bolja, ali relativno u odnosu na sve što se dobija, imamo telefon koji je u gotovo svakom parametru makar – veoma dobar. Xiaomi je napravio fantastičan posao, i stoga Mi A2 zasluženo odnosi našu Highly Recommended nagradu i zauzima veoma visoku poziciju u našem rangiranju za telefon godine.
      Prednosti:
      – Izrada – Android One platforma – Odličan hardver – Sjajna kamera – Utisak korišćenja i odnos uloženog i dobijenog – Veoma dobar ekran…
      Nedostaci:
      – …izuzetno agresivan senzor automatskog osvetljenja koji puno zatamnjuje ekran – Izbočina kamere – Bez 3.5-mm konektora i microSD slota
      Telefon na test ustupio Vip mobile.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test