Xiaomi Mi Mix 2S (Video)

Xiaomi Mi Mix 2S (Video)

Xiaomi je svojom ponudom poremetio odnose koji su važili na tržištu i doneo u Srbiju pregršt vrlo interesantnih alternativa. Međutim, domaći dobavljači su se uglavnom fokusirali na najpristupačnije kategorije. Žarko smo želeli da stignu telefoni više klase - i konačno smo ih dočekali. Pred nama je Mi Mix 2S, zaista fantastičan proizvod koji će mnoge naterati da se itekako zamisle, kako u percepciji Xiaomi brenda, tako i po pitanju gledanja kompletne ponude u višim kategorijama...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Xiaomi Mix serija je postala poznata po minimalnim okvirima oko ekrana i vrlo čistom, ali i interesantnom dizajnu koji forsira 18:9 ekrane. Istovremeno, uz najkvalitetniji hardver, vrhunske kamere, ali i veoma interesantnu izradu, ovaj telefon nudi sve što nude top modeli na Android tržištu. Samo, u odnosu na top modele prestižnih brendova, ovaj telefon košta značajno manje. Istina, u Srbiji je ta razlika nešto manje osetna, ali je na svetskom tržištu telefon postao pravi hit.

      Stoga ne čudi što smo žarko želeli da vidimo na delu Xiaomi telefone iz više kategorije. Sjajni uređaji su doneli i slavu i sjajne rezultate kompaniji u borbi za tržišni udeo, a Mix serija je svakako jedan od ključnih aduta u tom smislu. Da li je zaista reč ne samo o odličnoj alternativi, već o istinski vrhunskom telefonu koji je rame uz rame sa najvećima, ponegde i ispred njih?
      Uređaj na testu
      Telefon je stigao u kompletnom i prilično bogatom pakovanju koje je estetski veoma privlačno. U njemu od važnijih stvari zatičemo USB-C kabl, punjač koji podržava Turbo punjenje, kao i adapter sa USB-C na 3.5-milimetarski kabl. Da, to znači da na telefonu nema 3.5-mm konektora. Najzad, tu je i futrola za nošenje, što takođe toplo pozdravljamo jer čini paket kompletnijim, a korišćenje uređaja od samog starta biva lišeno raznih malih briga poput oštećenja, grebanja i slično. Ona je istovetne boje i istovetnog stila kao i sam telefon.

      Najzad, sam telefon je izuzetno privlačan već na prvi pogled! Prednjom stranom dominira veliki ekran, razvučen od ivice do ivice. Uopšte, odlika Mix serije i jesu te minimalne ivice i stranice koje se stapaju sa ekranom preko 2.5D zakrivljenog stakla. Korisnici mogu biti radosni i zbog toga što je taj ekran presvučen Corning Gorilla Glass 4 staklom.

      Međutim, najvažnija stavka je pozadi – ovo je jedini telefon koji ima keramička leđa! Ovo je jedinstven smartfon po tome u svetu, i moramo priznati da veoma lepo deluje pod prstima. Čak i polutvrda futrola koja se isporučuje u pakovanju ostavlja sličan utisak. Telefon inače osim keramičkih leđa i stakla spreda ima aluminijumski frejm, tako da možemo reći da je njegova izrada naizgled slična brojnim drugim telefonima, ali zapravo sasvim unikatna. Samo pripazite – keramička leđa su definitivno klizava! Tim bolje što u paketu dolazi i kejs za nošenje.

      Kada upalite telefon, dolazi do izražaja doživljaj ekrana razvučenog preko praktično cele prednje strane. Zanimljivo je da je prednja kamera smeštena – ispod ekrana! Kada je koristite, dobićete poruku da telefon zarotirate za 180 stepeni. Moramo priznati da nam se ovakvo rešenje zaista dopada, jer je u suštini jedina ivica koja ima nešto veću širinu smeštena na dno, tamo gde ruka drži telefon pa manje dolazi do izražaja.

      Na zadnjoj strani imamo kamera modul sa strane i skener otiska prstiju na sredini. Ispod njega stoji luksuzni natpis “Mi Mix Designed by Xiaomi” koji kao da je od bakra. Sa leve strane imamo Dual SIM slot, dok su desno pozicionirani standardni tasteri za paljenje ekrana i pojačavanje zvuka. Donji rub sadrži USB-C port i jedan zvučnik, a drugi zvučnik je smešten u minimalnom useku tik iznad ekrana gde bi čovek teško mogao da zaključi da ičega ima dok mu se ne sugeriše – ili dok, dabome, ne čuje zvuk. Reč je o zvučniku slušalice.

      Primetite da telefon nema slot za kartice, niti 3,5-milimetarski konektor. Što se svega ostalog tiče – čista desetka! Izrada je sjajna i u teoriji i u praksi, telefon u ruci deluje odlično, hvat je siguran, posebno zbog zaobljenja ivica. Sam telefon nije najmanji, dijagonala njegovog ekrana iznosi 6 (ili sasvim precizno 5.99) inča, ali kako se radi o 18:9 telefonu, dimenzije nisu tako velike kao što možda deluju na osnovu dijagonale. Opet, sam telefon nije najtanji (niti gaji takve ambicije), niti najlakši (slična priča), pa i to treba imati u vidu. Nama se Mi Mix 2S izuzetno dopada!
       Hardver ovog telefona može da raduje i najveće entuzijaste. Naime, radi se o modelu koji je opremljen Snapdragon 845 čipsetom, trenutno vodećim čipsetom kompanije Qualcomm namenjenim telefonima najviše kategorije. Pogađate, to znači da telefon radi munjevito brzo, ali nije sve u tome, postoje i stavke o kojima treba voditi posebnog računa.
      [modul]specifikacija=9471[/modul]
      Već smo spomenuli da ne postoji microSD slot. Stoga treba voditi računa o tome da se skladišni prostor ne može nadograditi. To znači da telefon treba pažljivo birati u samom startu, a u teoriji postoje varijante sa 64 GB, 128 GB i 256 GB skladišnog prostora. Istina, ne znamo da li će sve te opcije biti na raspolaganju u Srbiji, jedino možemo da potvrdimo da je u prodaji naš model sa 64 GB skladištem. Sa modelima od 64 i 128 GB stiže 6 GB RAMa, dok varijanta sa 256 GB prostora podrazumeva čak 8 GB sistemske memorije! No, pitanje je, kao što rekosmo, da li će ta opcija biti dostupna na našem tržištu. Jedno je sigurno – RAMa ne manjka.
      mimix2s_cpuz_s.jpg
      Sam Snapdragon 845 stiže sa osam jezgara. Od toga, četiri Kryo 385 Gold jezgra rade na do 2.8 GHz, dok četiri štedljiva Kryo 385 Silver jezgra rade na do 1.8 GHz. Verovatno već znate da je reč o najmoćnijem čipsetu za višu klasu telefona, pa stoga ne treba biti iznenađen fantastičnim rezultatima koje postiže. Svemu tome doprinosi i odlični Adreno 630 GPU, koji je sastavni deo čipseta.
      mimix2s_antutu_s.jpg
      Rezultate sintetičkih testova možete videti na priloženim skrinšotovima. Nema nikakvog mesta dilemi – Mi Mix 2S je vraški brz telefon! Raspolaže sjajnim performansama. No, kakvo je korisničko iskustvo često ne diktiraju sintetičke brojke, već iskustvo korisničkog interfejsa, ukoliko proizvođač odluči da ga koristi. Xiaomi je upravo jedan od takvih proizvođača, i koristi sopstveni korisnički interfejs. Kako to deluje na performanse, i uopšte na iskustvo korišćenja telefona?
      mimix2s_geekbench_s.jpgTelefon fabrički dolazi sa Android 8.0 Oreo operativnim sistemom u kombinaciji sa MIUI 9.5 korisničkim interfejsom. Snažan čipset definitivno omogućava odlično ponašanje telefona u svakodnevnim operacijama. MIUI 9.5 je, slično kao i prethodnik mu sa kojim smo se već susretali (9.0 verzija) sklon “šarenilu”, ali je definitivno izuzetno funkcionalan i bogat dodatnim opcijama, što će svi iole ambiciozniji korisnici pozdraviti, a takvih je većina među onima koji su zainteresovani za Xiaomi Mi Mix 2S.
      mimix2s_softver1_s.jpg
      Snapdragon 845 je izuzetno snažan čipset i to se oseća na svakom koraku. Bez obzira da li govorimo o brzom procesoru ili o odličnoj Adreno 630 grafici koja itekako radi kod animacija, igranja ili multimedijalnih sadržaja, jednostavno ne postoji scenario u kome bi telefon delovao kao „opterećen“. Simultano apdejtovanje više aplikacija, puštanje YouTube sadržaja, pretraživanje interneta, sve radi kao po loju.

      Tim rečeno, treba imati u vidu da telefon ume da se zagreje u određenim situacijama. Iz sasvim razumljivih razloga, to se dešava prilikom punjenja baterije, posebno Turbo punjačem. No, slična dešavanja imamo i prilikom rada kamere, posebno ako radi nešto duže – na primer, prilikom snimanja videa. O igranju igara verovatno i ne treba pričati. Ne radi se o kritičnim vrednostima, ali jeste nešto o čemu bi trebalo povesti računa. Dobra stvar je da ne vidimo da se to negde ogledava u negativnom kontekstu; primera radi, ne beležimo pad autonomije u odnosu na očekivane vrednosti kao kod P20 Pro telefona.

      Još jedna stvar koju vredi primetiti, imajući u vidu pedigre Xiaomi telefona, jeste da ovaj uređaj nema IR emiter. Samim tim, ništa od opcija korišćenja telefona umesto daljinca. No, dobro, preživećemo. Tu je zato nekoliko korisnih alatki. Prisutna je aplikacija za skeniranje, zatim Screen Recorder koji snima ono što se odvija na ekranu telefona, te pregršt Google aplikacija. Tu je i svojevrsni kontrolni centar koji se, interesantno, naziva Security, iz koga možete podešavati razne parametre, od busta za igru, preko čišćenja sistema od nepotrebnih aplikacija, do bloklista, Second Space se stara o izdvojenom prostoru u koji možete pohraniti aplikacije i podatke, stvarajući tako bezbednu zonu kojoj samo vi imate pristup. Uz Dual SIM mogućnosti, praktično možete da napravite telefon u telefonu.
      mimix2s_softver5_s.jpg
      Šta još dodati? Nema radija, nema ni Microsoftovih aplikacija, koje smo zaticali ranije. Nema 3,5-milimetarskog konektora, niti microSD slota. Kada se udubljujemo u opcije, shvatamo da postoji mnogo opcija prilagođavanja i podešavanja telefona, uključujući i neke koje zaista retko viđamo, i to ne kod mnogo konkurenata. Postoji mnogo tema i mogućnosti vizuelnih korekcija. Prisutne su odlične mogućnosti podešavanja i prilagođavanja ekrana. Možete podešavati određene gestove, paliti ekran duplim tapkanjem prsta i slično. Mi Drop cloud servis takođe možete koristiti za pohranjivanje fajlova, softver za optimizaciju koji iskreni da budemo i ne doživljavamo naročito poželjnim, ali dobro.

      Postoji i opcija agregacije informacija, koju nije obavezno koristiti. Naime, krajnji levi ekran, Quick Card, sadrži kondenzovane prikupljene najbitnije informacije, kao što su poslednje vesti, vremenske prilike, broj pređenih koraka i slično. Ovu opciju možete da konfigurišete, pa čak i da potpuno ugasite, ukoliko tako želite.

      Sve u svemu, MIUI 9.5 je vrlo korektan interfejs – nije isto što i stok Android, koji možda i podsvesno stalno priželjkujemo, ali je svakako bogat opcijama. Sa druge strane, jeste pomalo šaren, ali kao što smo pomenuli, to se može redukovati promenama tema i launchera, što Xiaomi podržava po difoltu. Izbor je na korisnicima, i to nam se sviđa.
      Ekran
      Xiaomi Mi Mix 2S koristi IPS ekran. Kao što znate, mi smo ljubitelji OLED ekrana, ali nam ne smeta ni kada imamo pred sobom veoma kvalitetan IPS ekran kakav ovde zatičemo. Dijagonala od 5.99 (praktično 6) inča sa sobom donosi ne preveliku rezoluciju od 2160 x 1080 piksela. Verovatno na račun toga ide i dobar deo odličnih utisaka kada su performanse u pitanju, budući da je to ipak primetno manji broj piksela nego kod većine telefona sa Snapdragon 845 čipsetom.
       
      Rezolucija i dijagonala nam donose gustinu piksela od oko 403 piksela po inču. Sam ekran bismo okarakterisali živahnim i dobrim, sa više nego korektnim uglovima gledanja i bojama. Jedina zamerka koju bismo uputili bi se odnosila na automatsko osvetljenje koje bi moglo da bude samo malko svetlije – nije reč o naročito izraženom zatamnjivanju, već o minimalnom odstupanju od onoga što bismo okarakterisali idealnim. U principu, ovo je veoma dobar ekran. Još kada sagledate da je ogroman deo prednje površine zapravo otišao na ekran – čak 82%, da budemo precizni…
      mimix2s_ekran_s.jpg
      Takođe je veoma važno što postoji dosta podešavanja ekrana iz softverskih opcija. Možete podešavati profile, paliti filter plavog svetla, podešavati kontrast i toplinu boja. Sve u svemu, ekranom smo veoma zadovoljni. Istovremeno, zbog dizajna, on je i udarni kvalitet telefona i čini dobar estetski detalj koji je neizbežan i zaista ostavlja utisak.
      mimix2s_igra_s.jpg
      Zvuk
      Mi Mix 2S koristi jedan zvučnik, smešten na donjoj ivici telefona. Zvučnik je prilično glasan, i sasvim korektne jasnoće. Nema značajnih distorzija ni kada se značajno pojača. No, Xiaomi koristi svojevrsni trik kada je zvuk u pitanju. Zvučnik slušalice, koji je takođe vrlo glasan za svoju svrhu, biva upotrebljen prilikom audio reprodukcije. Ne možemo to nazvati pravim stereom, pošto se reprodukuje isto što i na primarnom zvučniku, samo nešto manje glasnoće – otprilike na između 15 i 20 odsto glasnoće glavnog zvučnika.

      Nema FM radija, nema 3,5-milimetarskog konektora za slušalice. Uvek nam je žao kada to vidimo, ali barem je u pakovanju adapter na 3,5-mm pa ipak možete iskoristiti svoje slušalice ili bubice. Sve u svemu, prolazna ocena po pitanju zvuka, šteta što se nije otišlo možda koji korak dalje po tom pitanju.
       
      Baterija
      Baterija ima kapacitet od 3400 mAh, što je sasvim pristojan kapacitet. Imamo li u vidu da Xiaomi primenjuje razne optimizacije i da je realno posmatrano baterija odlične autonomije, možemo da konstatujemo da je posao po tom pitanju veoma dobro odrađen. Nakon desetočasovne YouTube sesije telefonu ostaje 23% baterije. Postigli smo skoro 12 sati korišćenja tokom jedne obdanice, što je odličan rezultat. Naravno, treba voditi računa da će trajanje baterije varirati u zavisnosti od opterećenja, ali ukoliko ne spadate u korisnike koji baš po ceo dan koriste telefon, trebalo bi da izvučete dva dana korišćenja.
      mimix2s_baterija_s.jpg
      No, ukoliko i ne uspete, tu je izuzetno brzi sistem Turbo punjenja. Naime, Xiaomi Mi Mix 2S podržava Quick Charge 3.0. Vrlo brzo možete napuniti bateriju do solidnog procenta. Isto tako, ovo je telefon koji podržava i bežično punjenje u skladu sa Qi standardom bežičnog punjenja. Zapravo, upravo je to razlog što telefon nije posebno tanak, mada ne sumnjamo da će se mnogima to zapravo dopasti. Sve u svemu, veoma dobre ocene za bateriju.
      Kamera je zapravo veliki adut Xiaomi Mi Mix 2S telefona. Na DxO Mark testu je dobila veoma visoku ocenu od 97. Možda nije svetski rekorder, ali je definitivno prilično dobra. Sasvim u skladu sa kategorijom ovog uređaja. No, da li uspeva da opravda velika očekivanja?
      xiaomi_mimix2s_10_s.jpg
      Softver kamere je prilično dobro posložen. Na glavnom ekranu su dostupne najbitnije opcije, uključujući HDR i blic, što nije uvek slučaj ni kod najvećih imena mobilnog tržišta koja su imala godine i godine da optimizuju svoj softver. Prevlačenjem prstom levo i desno aktiviraju se modovi snimanja. Tako je moguće šetati se između klasičnog snimanja videa i fotografije, kratkih videa, panorame, četvrtastih snimaka, manuelnog moda gde možete da ručno podešavate parametre fotografisanja…
      mimix2s_kamera_s.jpg
      Takođe, treba istaći da su opcije prilično dobre. Možete dosta toga da promenite u podešavanjima kamere, uključujući neke elemente interfejsa (da koristite skener otiska prsta ili da snimate pritiskom na deo ekrana gde je prvi pritisak fokus a naredni snimanje), menjati kontrast, zasićenost i oštrinu…Zaista, vrlo lako ćete podesiti kameru i prilagoditi je svojim željama i potrebama. I što se tiče watermarka, uključen je po difoltu, što možete videti na nekim slikama koje prilažemo – možete ga komotno isključiti u bilo kom trenutku iz opcija.



      No, da li će vam sve te softverske cake uopšte biti potrebne? Odlično pitanje. Xiaomi Mi Mix 2S ima sjajnu kameru koja odlično funkcioniše. Sistem se bazira na kombinaciji dva senzora. Reč je o senzorima od 12 megapiksela, ali određene stavke daju vrlo interesantnu dinamiku ovom telefonu. Najpre, imamo dva senzora koji ne dolaze u kombinaciji RGB + Mono, već Telephoto + Wide. Dalje, jedan senzor potpisuje Sony, a drugi Samsung – interesantno, zar ne? Takođe, Xiaomi koristi AI sistem, za koji tvrdi da može da detektuje čak do 206 scena razvrstanih u 25 kategorija i optimizuje slikanje. Iskreni da budemo, teško možemo da procenimo u kojoj meri radi, budući da se ne pruža puno povratnih informacija korisniku. Jedino možemo reći da su rezultati svega ovoga – odlični!



      Naime, snimci koje ova kamera pruža su zaista fantastični! Išli bismo dotle da kažemo da je ovo jedan od najboljih kamera sistema na svetu, to jest da potvrđujemo DxO testiranja. Naša iskustva su veoma dobra. Naravno, najviše zasluga za to imaju senzori sa dual pixel autofokusom, dual LED blicevima, te otvorima blendi od f/1.8 i f/2.4. Posebno je Sony senzor kvalitetan sa 1.4 mikrometarskim pikselima, kao i sistemom stabilizacije, kojeg nema na Samsungovom telefoto senzoru.



      Takođe, Xiaomi se diči sistemom softverskog procesiranja koje sasvim sigurno ima uticaja na kvalitet finalne fotografije. Reč je o Multiframe Noise Reduction sistemu koji koriste Samsung, Google i HTC kako bi kreirali vrlo oštre fotografije bogate detaljima – iskreni da budemo, ovo nismo znali unapred, već je podatak na koji smo naišli na internetu i dosta nam je objasnio neke stvari. Iako Google telefone nismo bili u prilici da testiramo, da ste nas napamet pitali kom telefonu ponajviše nalikuju slike, verovatno bismo odgovorili – Samsung Galaxy S9+. Sada je jasno i zašto.



      Takođe, podržan je i 2X zum režim, što smo takođe imali prilike da vidimo u proteklim mesecima na telefonima sa vrhunskim kamera sistemom. Ovaj režim snimanja teoretski stiže “bez gubitaka” i primere možete videti na priloženim fotografijama.



      Noćno snimanje je korektno,  mada ne možemo reći da smo oduševljeni – teško je ipak parirati onome što je načinjeno sa Huawei P20 Pro telefonom. No, Mi Mix 2S je blizu po tom pitanju, sasvim lako izlazi na crtu svim ostalim rivalima i ne možemo reći da bi bila inferiorna u odnosu na bilo kog rivala iz visoke klase, što verovatno dovoljno govori o njenim mogućnostima.



      Prednja kamera je pomalo razočaravajuća. Nije toliko reč o rezoluciji od 5 megapiksela, koliko o tome da prosto nema nekih stavki koje smo uzimali zdravo za gotovo u ovoj kategoriji. Na primer, nema blica! Kakve će to posledice ostaviti na vaše selfije u noćnom društvu, verovatno vam je unapred jasno. Takva situacija potiče od arhitekture telefona. Sama prednja kamera je u donjem desnom uglu telefona i kada poželite da upotrebite prednju kameru, telefon će vam savetovati da ga zarotirate za 180 stepeni. Interesantno rešenje, ali kvalitet snimanja prednjom kamerom je blago žrtvovan. I dalje pri dobrim svetlosnim uslovima možete izvući lepe selfije, bez ikakve sumnje. Samo pripazite na algoritme ulepšavanja, koje Xiaomi obilato koristi.
      foto_mimix2s_3_s.jpg


      Video snimanje je podržano u rezolucijama do 4K pri 30 fps. Zanimljivo je da u nižim rezolucijama nema 60 fps režima, ali su tu 120 fps u 1080p i 240 fps u 720p rezolucijama. Ipak, bez obzira na režim snimanja, utisak nam je bio da je kamera dosta bolja u snimanju fotografija nego u snimanju videa. Poslužiće, ali čak i uz stabilizaciju koja je podržana i u 4K rezoluciji, dinamiku ne bismo okarakterisali naročito dobrom. Šum je prisutan. Kolorit je dobar, ali opet, suština je da je rezultat polovičan. Dobar, ali ne naročito dobar, bila bi naša ocena ovog segmenta.
       

      Telefon kao što je Xiaomi Mi Mix 2S ima svojih jasnih prednosti, ali nije bez mana. Verovatno je jasno da je krucijalni adut ovakvog telefona – cena. No, na našem tržištu ona možda i nije toliko ubedljivo ispred onoga što konkurencija nudi. Telefon košta 79.990 dinara i naše je mišljenje da svakako opravdava uloženi novac. No, ostavljamo vama da prosudite da li biste se ipak opredelili da poverenje poklonite nekom prestižnijem brendu koji je, ruku na srce, samo koji korak dalje.

      No, definitivno je naš utisak da nimalo ne biste pogrešili ako biste to poverenje poklonili kompaniji Xiaomi. Fascinirani smo zrelošću kompletnog proizvoda. Reč je o veoma dobrom telefonu, uređaju koji za početak ima svoj sopstveni vizuelni i dizajnerski identitet. Reč je o najuspelijoj izvedbi ekrana koji se prostire od ivice do ivice, što se nas tiče.
      award_xiaomimimix2s.jpg
      Tu je još mnogo pozitivnih karakteristika. Sjajne performanse, odlična kamera, veoma dobra autonomija, udobnost u korišćenju, svestranost telefona, keramička izrada, sve to znači da korisnike čeka odlično iskustvo. MIUI 9.5 možda jeste šaren, ali donosi pregršt podešavanja, optimizacija i mogućnosti detaljnog prilagođavanja telefona. Xiaomi je kreirao izvanredan telefon i on sa lakoćom osvaja Highly Recommended priznanje Benchmark sajta.
      Prednosti:
      – Jedinstveni dizajn i najuspelija izvedba ekrana koji prekriva prednju stranu – Kvalitet izrade i keramička leđa – Hardverske mogućnosti – Autonomija – Veoma dobra kamera – Mogućnosti i opcije MIUI 9.5 interfejsa koji “prekriva” Android 8.0 Oreo…
      Nedostaci:
      – …no, MIUI 9.5 se neće svima svideti – Prednja kamera je mogla biti bolja, kao i video snimanje – Bez 3,5-mm konektora i microSD slota
      Cena: 79,990 dinara

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra