Xiaomi Redmi Note 5A (Video)

Xiaomi Redmi Note 5A (Video)

Uz Benchmark ste u proteklim nedeljama mogli da vidite detaljno predstavljanje ponude kompanije Xiaomi. Obzirom da se radi o prooizvođaču koji gađa sektor pristupačnih telefona, ne čudi da Xiaomi telefoni izazivaju puno pažnje. Znamo da je, i pored toga što telefoni nisu bili formalno dostupni, Xiaomi bio izbor velikog broja kupaca u Srbiji koji su ga naručivali putem interneta po izuzetno povoljnim cenama. Koliko može trenutno najpristupačniji model ovog renomiranog proizvođača u prodavnicama, Redmi Note 5A?

    Sadržaj

      Ukoliko pomislite da oznaka zvuči slično nečemu što smo već prikazali, ne varate se. Na testu smo imali telefon identične oznake, ali uz sufiks Prime. Obična verzija stiže sa Snapdragon 425 čipsetom, manje izdašnom prednjom kamerom, manje sistemske memorije (2 GB naspram 3 GB) i prostora za skladištenje (16 GB naspram 32 GB), kao i bez skenera otisaka prstiju. Sve drugo što nam se zapravo i dopadalo kod telefona je tu.
       
      Stoga, da pogledamo karakteristike, krenuvši po tradiciji od pakovanja. Vama preporučujemo da još jednom bacite pogled na Redmi Note 5A Prime, sa kojim ćemo u dosta situacija direktno porediti ovaj telefon. Imajte u vidu da u ovoj cenovnoj klasi – a razlika je 19 naspram 25 hiljada dinara – svaka ušteda znači, i da u tom smislu pozitivni aspekti telefona dodatno dobijaju na značaju.
      Telefon na testu
      Note 5A stiže u lepo dizajniranoj kutiji kojom dominira narandžasta boja u kombinaciji sa belom. Na prednjem delu su oznake telefona, a pozadi su najvažnije karakteristike. to se samog sadržaja tiče, Redmi Note 5A stiže sa relativno standardnim paketom. To u praksi znači da se u kutiji nalaze USB kablić sa micro USB 2.0 konektorom, strujni ispravljač i iglica za SIM. Kao što možete da pretpostavite, nema govora o turbo punjačima, već je reč o klasičnim punjačima, što se i moglo očekivati u ovoj cenovnoj klasi. Ponovo, kao i kod Redmi Note 5A Prime i Mi A1 telefona ne zatičemo slušalice u pakovanju, premda se vidi odeljak za njih.
      redmi5a_2_s.jpg
      Uređaj je dostupan u nekoliko kombinacija boja, što uvek pozdravljamo. Mi smo na testu imali rose gold varijantu, odnosno model kome su leđa ružičaste boje, dok je prednja strana sa okvirima oko ekrana bele boje. Uopšte posmatrano, reč je o telefonu klasičnog dizajna, koji ne eskperimentiše sa novim formama već se drži dobrih i oprobanih recepata po tom pitanju. Kao što smo rekli u Prime testu, ovo je telefon za korisnike koji nemaju nekih naročitih sklonosti ka eksperimentisanju.

      Kućište je debljine 7.7 milimetara i samim tim ostavlja dobar utisak, naročito u kombinaciji sa 2.5D zakrivljenim ivicama. Telefon veoma lepo leži u ruci, bez obzira na možda nešto veću dijagonalu (za standardnu 16:9 formu telefona) od 5.5 inča. Odlična vest za korisnike jeste da je, bez obzira na relativno malu cenu telefona, implementirano Corning Gorilla Glass 3 staklo, koje daje dodatnu sigurnost u svakodnevnom korišćenju. Iako telefon vizuelno deluje da je izrađen od metala, korišćeni materijal je plastika – sasvim razumno, iz niza razloga.

      Raspored komponenti je tradicionalan. Na prednjoj strani ispod ekrana su komandni tasteri i prednja kamera zajedno sa zvučnikom za razgovor, dok su pozadi glavna kamera sa blicem u levom ćošku i Mi logotip. Za razliku od Prime telefona, ovde ne zatičemo otisak prstiju koji je tamo bio postavljen centralno. Ukoliko priželjkujete njegovu funkcionalnost, ovo nije telefon za vas, premda slutimo da će brojni korisnici veoma rado napraviti tu vrstu kompromisa.

      Na levoj ivici je SIM slot, koji omogućava korišćenje dve SIM kartice i memorijske kartice, obzirom da je reč o Dual SIM uređaju. Desno se nalaze tasteri za paljenje ekrana i kontrolu jačine zvuka. Gornja ivica sadrži 3.5-milimetarski konektor za slušalice, čije prisustvo uvek pozdravljamo, ali i IR emiter, o kome ćemo ponešto reći i u softverskoj sekciji. Najzad, na donjem delu su microUSB 2.0 priključak i jedan zvučnik. Interesantno je da je Xiaomi rupice mikrofona “prekopirao” i na drugi kraj te ivice, što stvara utisak simetrije u dizajnerskom smislu, ali i utisak da postoje dva zvučnika. Ne, samo je jedan zvučnik u pitanju…
      redmi5a_10_s.jpg
      Sve u svemu, telefon deluje simpatično i elegantno. Nema nikakvih naročitih problema u izradi, sve je na nivou koji se i može očekivati u ovoj cenovnoj klasi, pa možda i više od toga. Telefon deluje da je izrađen u unibody stilu, premda se tom sintagmom češće opisuju telefoni izrađeni od metala koji se diče da su izrađeni u jednom odlivku. Kao što smo konstatovali u Prime testu, ovo nije telefon koji će vas postideti u društvu, naprotiv. Veoma je pristojno urađen i korektan, kako u vizuelnom, tako i u taktilnom smislu. Kada još na to dodamo da je oko 25% jeftiniji od Prime varijante…Hardver i performanse
      Xiaomi u domenu hardvera ne eksperimentiše previše, a realno, za time nema ni potrebe, naročito u ovoj cenovnoj klasi. Najveći kompromis po pitanju cene u odnosu na Prime je upravo ovde i načinjen. Tačno je, običan 5A je jeftiniji ali šta to u praksi znači i gde su načinjeni kompromisi?
      [modul]specifikacija=9314[/modul]
      Umesto Snapdragon 435 sa osam jezgara, ovde zatičemo Snapdragon 425. Reč je o četvorojezgarnom čipu, čija Cortex-A53 jezgra rade na 1.4 GHz. To je iskombinovano sa Adreno 308 GPU-om. Sa jedne strane, performanse su relativno skromne i ne možete očekivati da ovakav telefon “leti”, ali sa druge strane, sasvim su prilagođene ovoj cenovnoj klasi. Za nezahtevne operacije prilično korektno.
      note5a_cpuz_s.jpg
      Možda bi utisak bio još bolji da je količina RAMa samo malo izdašnija. Naime, ovde zatičemo 2 GB sistemske memorije, a uverili smo se na relativno skorašnjim primerima da zapravo Snapdragoni iz nižih kategorija nisu baš tako anemični i da sistem uopšte dosta zavisi od dovoljne količine sistemske memorije. Na raspolaganju je 16 GB prostora za skladištenje, što je proširivo microSD karticom za do 256 GB. Ponovo, sve je u skladu sa kategorijom, ali kada telefon dođe u ovakvoj konfiguraciji u 2018. godini ipak priželjkujemo da je ponudio nešto više u odnosu na prosek.
      note5a_antutu_s.jpg
      Kao i uvek, prilažemo fotografije koje demonstriraju sposobnosti ove konfiguracije, što smo merili u sintetičkim aplikacijama. Subjektivno, moramo reći da nismo zapazili neke posebne probleme u korišćenju. Sve je u skladu sa hardverskim sposobnostima čipova, a softver je prilično pristojno optimizovan, što nas je posebno obradovalo. No, o tome više u narednoj sekciji našeg prikaza…
      note5a_geekbench_s.jpg
      Softver i utisci
      Kada smo probali Redmi Note 5A Prime, prvi put smo se susreli sa MI UI9 korisničkim interfejsom. Slično kao i taj telefon, i običan Note 5A dolazi sa Android 7.1 Nougat operativnim sistemom i in-house korisničkim interfejsom. Na skupljem modelu, MI UI9 smo okarakterisali veoma dobro optimizovanim i sređenim, iako preterano šarenim za naš ukus. Da li se naši utisci menjaju na telefonu koji koristi četvorojezgarni umesto osmojezgarnog procesora, odnosno 2 umesto 3 GB sistemske memorije?
      note5a_softver1_s.jpg
      Iskreni da budemo, prilično smo zadovoljni kako telefon funkcioniše. Nema nekih naročitih usporavanja, izuzev u situacijama kada se telefon ozbiljnije optereti, ali to su limitacije samog hardvera, koje su svojstvene i očekivane – magija ne postoji u realnom svetu. Važno je da nismo zabeležili nikakvo neočekivano “štucanje”, nikakve probleme, niti da je naše iskustvo bilo na neki poseban način problematičnije u odnosu na ono što smo iskusili dok smo koristili Prime model. To nas je veoma obradovalo, i možemo da zaključimo da u tom pogledu korisnik nema razloga da zazire od kupovine pristupačnijeg telefona – premda, naravno, ukoliko finansijske mogućnosti dozvoljavaju, uvek preporučujemo da se kupi “izdašniji” uređaj…

      Neke stvari koje smo zapazili u testu Prime telefona, a tiču se MI UI9 softvera, ovde mirne duše možemo ponoviti. MI UI9 poseduje mnogo aduta u svom rukavu. Za početak, puno pažnje je posvećeno bezbednosti korisnika. Na telefonu je preinstaliran bezbednosni softver, a tu je i Second Space, opcija koja omogućava kreiranje sopstvene zone na telefonu zaštićene šifrom kojoj samo korisnik može pristupiti. Ovo ide dotle da je moguće bukvalno kreiranje dva nezavisna telefona na jednom uređaju, zahvaljujući ovom softveru kao i činjenici da je telefon Dual SIM tipa.

      Sam interfejs je, kao što smo rekli, prilično dobro optimizovan. Tu su i neke specifične mogućnosti. Već smo spomenuli IR emiter, koji se zahvaljujući Mi Remote aplikaciji može iskoristiti da telefon pretvorite u pravi pravcati daljinac. Istina, to ne radi baš uvek i baš sa svim vrstama hardvera, ali radi sa sasvim korektnim brojem uređaja. Koa što smo rekli u prethodnom testu, sasvim smo lepo uparili telefon sa Samsungovim televizorom starim oko 5 godina, premda nam nije uspelo da uradimo isto sa Sony televizorom starim 8 godina.

      Tu je i nekoliko aplikacija za specifične situacije koje nismo nalazili do sada preinstalirane na telefonima. Recimo, tu je skener, koji vam pomaže prilikom skeniranja dokumenata, kodova ili biznis kartica kamerom telefona. Treba spomenuti i radio, koji funkcioniše bez da vam traži slušalice i to baš slušalice sa kojiima bi telefon dolazio koje bi služile kao antena, što je veoma čest slučaj kod konkurencije. Preinstaliran je i Microsoft softver – Word, Excel, PowerPoint, Outlook i Skype.

      Kako se udubljujemo u opcije, shvatamo da postoji mnogo opcija prilagođavanja i podešavanja telefona, uključujući i neke koje zaista retko viđamo, i to ne kod mnogo konkurenata. Postoji mnogo tema i mogućnosti vizuelnih korekcija. Prisutne su odlične mogućnosti podešavanja i prilagođavanja ekrana. Možete podešavati određene gestove, paliti ekran duplim tapkanjem prsta i slično. Mi Drop cloud servis takođe možete koristiti za pohranjivanje fajlova, softver za optimizaciju koji iskreni da budemo i ne doživljavamo naročito poželjnim, ali dobro.

      Sve u svemu, MI UI9 je (ponovo) prošao naš test sa odličnim ocenama. Od inicijalno skeptičnog utiska, preko vizuelno izazovnog, do doživljaja zapravo veoma funkcionalnog, odlično optimizovanog i kvalitetno osmišljenog softvera sa raznim jedinstvenim mogućnostima, možemo reći da nas je Xiaomi osvojio i ubedio. Ta konstatacija, koju namerno ponavljamo, zapravo ovde ima još veći značaj, jer se radi o hardverski slabijem telefonu povoljnije cene, pa je veoma bitno da korisnici znaju da u tom smislu neće izgubiti na kvalitativnom doživljaju.Ekran
      Xiaomi nije pravio kompromise po pitanju ekrana da bi postigao dobru cenu uređaja, pa tako imamo istu situaciju kao sa Note 5A Prime modelom. Koristi se IPS ekran sasvim pristojnih karakteristika. Reč je o klasičnom ekranu, tipičnog odnosa stranica od 16:9. Ništa od novotarija, 18:9 odnosa strana i slično, sve je u tradicionalnom maniru, sa dosta prostora ispod i iznad samog ekrana. Pokrivenost prednje strane ekranom iznosi oko 70 procenata.

      Jako je važno istaći još jednom da je ekran zaštićen Gorilla Glass 3 staklom, što će korisnici itekako znati da cene. Sa dijagonalom od 5.5 inča i rezolucijom od 720 x 1280 piksela, imamo gustinu prikaza od oko 267 piksela po inču, što je sasvim pristojno i u okvirima kategorije.
      note5a_youtube_s.jpg
      Najzad, tu su i mogućnosti kontrole ekrana iz MI UI9 softvera. On je veoma dobro osmišljen, definitivno, i daje određene mogućnosti koje mogu samo da priželjkuju korisnici daleko skupljih konkurentskih rešenja. Možete podešavati kontrast i toplinu boja – istina, ne po skali, već birati između nekoliko predefinisanih postavki, ali je njih sasvim dovoljno, naročito zbog toga što možete da napravite nekoliko različitih kombinacija.
      note5a_igra_s.jpg
      Osim upravljanja kontrastom i temperaturom boja, tu je i mogućnost eliminisanja plavog sveta kako biste olakšali čitanje, kao i podešavanje veličine fontova i prikaza. Sve u svemu, reč je o odličnoj celini, lepo prilagođenoj ovoj cenovnoj klasi – i ponovo se ponavlja ista tema kao i kroz ceo tekst, jer je lepo videti da i u nižoj cenovnoj kategoriji nismo uskraćeni za dobro iskustvo korišćenja.
      Zvuk
      U ovom domenu Xiaomi je prosečan, ali ne bismo mogli reći da smo očekivali nešto mnogo bolje. Prosto, biti u rangu klase je sasvim u redu, i teško je očekivati da se sada telefon izdvaja iz kategorije u ovom aspektu u kome se i mnogo skuplji modeli tek stidljivo unapređuju. Na telefonu zatičemo 3.5-milimetarski audiok konektor, a podržan je i FM radio koji radi i bez slušalica koje bi bile korišćene kao antena, što je čest slučaj u ovoj kategoriji – premda, naravno, radi sasvim normalno i kada su slušalice priključene. Sa donje strane je ugrađen jedan zvučnik, prosečne snage.
      redmi5a_6_s.jpg
       
      Baterija
      Xiaomi Redmi Note 5A Prime dolazi sa baterijom kapaciteta 3080 mAh. Zanimljivo je da je reč o identičnoj bateriji kao u Xiaomi Mi A1 modelu koji smo testirali ranije, kao i u Redmi Note 5A Prime telefonu. Sad, da li je za to zaslužan MI UI9 i njegove optimizacije, ili pak sam hardver telefona koji je nešto štedljiviji, pokazalo se da je u praksi Prime primetno bolji od A1 uređaja po pitanju autonomije, i to toliko da smo ostali prilično iznenađeni, ali i da je Note 5A bolji od Note 5A Prime verzije.
      note5a_baterija_s.jpg
      Da budemo iskreni, očekivali smo drugačiju situaciju, budući da smo pretpostavljali da će štedljiva jezgra iz Snapdragon 435 čipseta da upravo ovde pokažu razliku u odnosu na Snapdragon 425. Ispostavilo se da do toga nije došlo. Naime, telefone smo bukvalno uporedo upotrebljavali i opterećivali, jer smo ih testirali istovremeno, i baš zato možemo da eksplicitno ustvrdimo kako stoje stvari.
      redmi5a_11_s.jpg
      YouTube video od 4 sata na jednom, YouTube video od četiri sata na drugom telefonu…palimo trku na 5A, palimo trku na 5A Prime…aktiviramo benchmark testove na jednom uporedo sa drugim telefonom, puštamo ih da rade u leru, obavljamo par razgovora sa jednim, pa par razgovora sa drugim telefonom…startujemo pojedine aplikacije i apdejte istovremeno i gasimo ih istovremeno. Rezultat – kada je 5A Prime pokazivao 15%, “običan” 5A sa današnjeg testa je pokazivao 25% i potrajalo je još neko vreme dok smo ga iscedili. Veoma, veoma dobar rezultat koji će omogućiti sasvim sigurno više od jednog dana korišćenja, i olakšati opciono “razvlačenje” na dva dana ukoliko to poželite. I opet ista tema – obradovalo nas je što to ostvaruje telefon koji je jeftiniji, čime taj aspekat još više dobija na snazi…Za razliku od Redmi Note 5A Prime telefona, ovde nemamo nikakvih posebnih isticanja po pitanju kamere. Pozadi se nalazi glavna kamera od 13 megapiksela, identična kao kod Prime-a. Međutim, dok se na prednjoj strani Prime uređaja nalazila kamera od 16 megapiksela sa selfi blicem koju je proizvođač agresivno promovisao, a koja se i nije naročito pokazala, ovde imamo ne naročito ambicioznu kameru od 5 megapiksela. Kako se ovakav sistem pokazuje u praksi?
      note5a_kamera_s.jpg
      Aplikacija je, pogađate, potpuno identična. Sve je jednostavno za korišćenje i sve opcije su dostupne praktično iz glavnog ekrana. Na raspolaganju je dosta opcija, više modova snimanja, filteri su takođe prisutni, a stičemo utisak da opcija ne fali. Moguće je aktivirati manuelni režim iz koga se dobija precizna kontrola nad određenim parametrima. Možda nam je malo zafalio automatski HDR, budući da telefon ne podržava ovu opciju, već uvek morate ručno upaliti ili ugasiti HDR, mada bi to već bilo gledanje u sitna crevca. U suštini, utisci su korektni.



      Kamera od 13 megapiksela se, gle iznenađenja, ponaša identično kao kod skupljeg Prime modela. Ponovo, imajući u vidu povoljniju cenu običnog 5A modela, to može samo radovati korisnike. Podržan je phase detection autofokusa, koji u praksi nije baš toliko brz kao na telefonima više kategorije, ali se ponaša isto kao i na Prime modelu. Otvor blende je f/2.2, a tu je i dual LED blic. Ovo je relativno korektna kamera, ali ne mnogo više od toga, premda je pitanje koliko je više od toga i realno očekivati.



      Slike nam potvrđuju te utiske. Fali finih detalja. Suštinski gledano, ovo je kamera iz srednje/niže srednje klase telefona od pre koju godinu, i tako se i ponaša. Dinamički opseg je “tanak”, a tamnijim delovima slike često ne pomaže ni HDR. Opet, da li je to slaba strana telefona? Rekli bismo da nije, pošto kamere konkurenata u ovom cenovnom razredu nisu ništa bolje. Prosto, dobićete relativno korektne rezultate kada je reč o fotografijama, prosečne rezultate kada je reč o video snimcima. Dobra strana je što je sve jednostavno. Nema nikakvih specifičnih opcija, mučenja da se izvuče nekakav poseban rezultat u specifičnom režimu, sve je dostupno odmah sa polaznog ekrana i sve operacije rade brzo i tečno.



      Kao što imamo pozitivne odlike sa srodnih telefona prisutne i ovde, ne čudi da i negativni aspekti takođe budu prisutni na Redmi Note 5A telefonu. Xiaomi telefoni niže kategorije definitivno imaju natprosečne muke sa noćnim snimanjem, što zatičemo i ovde, s tim što smo sada već bili totalno pripremljeni na takvu stvar.
      fotke_note5a_1_s.jpg


      Najzad, tu je i prednja kamera od 5 megapiksela. Za razliku od Prime modela, gde pored velikog senzora od 16 megapiksela sa selfi blicem imamo i činjenicu da se radi o širokougaonom senzoru, ovde imamo standardan senzor od 5 megapiksela, bez nekih naročitih specifičnosti. Stoga su i rezultati čist prosek – reč je o kameri koja je standardna u kategoriji. Opet, Prime je naglašavao značajno bolju kameru koja pak nije baš oduševila, i pokazala je da ima određene nedostatke, pa u tom smislu nam i ovde prednja kamera deluje kao sasvim očekivano rešenje. Nije naročito dobra, ali se i ne očekuju čuda od nje.



      Sveukupno, mišljenja smo da su kamere korektne i u nivou klase. Pružiće dobro iskustvo svojim korisnicima koji će moći da zabeleže sasvim pristojne fotografije, naročito u uslovima boljeg osvetljenja – mi smo testiranja obavljali po veoma oblačnom i kišnom danu.
       
      Kao što smo kroz čitav tekst vršili poređenja veoma srodnih i cenovno sličnih Redmi Note uređaja, slično ćemo uraditi i na samom kraju našeg prikaza. Deluje nam da je Note 5A sasvim korektan kompromis u odnosu na Prime. Sa Snapdragon 425 čipsetom (naspram 435), manje izdašnom prednjom kamerom, manje sistemske memorije (2 GB naspram 3 GB) i prostora za skladištenje (16 GB naspram 32 GB), kao i bez skenera otisaka prstiju on naizgled predstavlja slabije rešenje. Međutim, kada počnete da koristite telefon, shvatite da je osnovno iskustvo itekako uporedivo, da ne kažemo isto.

      Drugim rečima, gotovo sve što nam se zapravo i dopadalo kod skupljeg telefona je tu, prisutno i kod jeftinijeg. Vrlo je dopadljiv za svoju kategoriju, sasvim pristojno izrađen, uz 2.5D zakrivljenja i malu debljinu od 7.7 milimetara odlično leži u ruci. Ekrani su identični, a i pristupačniji telefon ima Corning Gorilla Glass 3 zaštitu. Najzad, MI UI9 radi sjajan posao po pitanju optimizacije i donošenja dodatnih opcija, da se zaista ne osećate uskraćeno zbog toga što koristite nešto pristupačniji telefon.
       
      redmi5a_2_s.jpg
      Tim rečeno, sve što napominjemo, ističemo imajući u vidu cenovni raspon telefona. Ne treba očekivati čuda u 2018. godini od uređaja koji su pozicionirani kao veoma pristupačni. Baš kao ni Prime, ni Redmi Note 5A Prime nije savršen. No, zaista nam je bila želja da vam demonstriramo da, iako na papiru deluje kao podskup skupa Prime, Redmi Note 5A zaista ne uskraćuje korisnika. Stoga na njega gledamo još bolje nego na Prime, možda ga čak smatramo i “iskrenijim” proizvodom, ako se tako nešto uopšte može reći za telefon. Definitivno Xiaomi telefoni kupcima donose puno, i nećete pogrešiti ako se odlučite za njih…
      Prednosti:
      – Odnos uloženog i dobijenog – Dobro zaokružen proizvod – Kvalitet izrade u klasi – MI UI9 funkcionalnosti i opcije Nedostaci:
      – MI UI9 bi mogao zasmetati softverskim čistuncima koji žele čist Android u ovoj kategoriji – Snimanje u noćnim uslovima – Ograničenja, pre svega u domenu mogućnosti hardvera, svojstvena kako hardveru tako i cenovnom razredju
      Cena: oko 19 hiljada dinara
      Telefon na test ustupio PC Centar.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra