LG 55UK6950 4K HDR TV

LG 55UK6950 4K HDR TV

Treći predstavnik LG-evih modela za 2018. godinu je znatno povoljniji od prethodno predstavljenih u našim testovima, ali sa njima ima i puno toga zajedničkog.

    Sadržaj

      Ivan Mančić
      Od početka leta, LG logo je praktično konstantno zauzimao mesto na Benchmarkovoj redakcijskoj TV polici. Jedan za drugim menjali su se aktuelni modeli ovog proizvođača iz lineup-a za 2018. godinu, što smo taman iskoristili da pored testiranja na njima ispratimo i neke od mečeva svetskog prvenstva u fudbalu. Nakon dva flagship modela najviše klase, prvo fantastičnog 55SK8500 Nano Cell modela, a zatim i još impresivnijeg 55C8PLA OLED TV-a koje smo nedavno predstavili, na red je stigao i treći, ovog puta doduše znatno povoljniji model iz ovogodišnje serije.

      U pitanju je 55UK6950, 55” model srednje klase UHD televizora, sa IPS ekranom 4K rezolucije i podrškom za HDR. Iako se našao u vrlo nezahvalnoj poziciji, jer u testu nakon dva vrhunska modela svakako ne može da oduševi, niti ponudi nešto novo, ovaj TV je zanimljiv jer je praktično model najviše klase među 8bit+FRC televizorima koje smo do sada imali priliku da testiramo, pa ujedno i dobar kandidat za poređenje sa nedavno testiranim 10-bitnim IPS modelom. Pomenuti Nano Cell je impresionirao u odnosu na FRC modele, ali nismo bili sigurni da li je u pitanju 10 bita ili prosto visoka klasa, pa smo od 55UK6950 očekivali da malo razjasni razliku.
      LG55UK6950PLB04_resize.jpgU praktično svim segmentima dizajna, ovaj model vrlo podseća na 55SK8500. Zapravo, kako poseduju identično postolje i veličinu ekrana, na prvi pogled bi mogli proći kao isti model.
      LG55UK6950PLB01_resize.jpg
      Prva vizuelna razlika koja vam može zapasti za oko je okvir. Dok Nano Cell, poput nekog mobilnog telefona, poseduje aluminijumski okvir koji u vidu prstena okružuje panel i izbočeno staklo ispred njega, kod ovog TV-a je implementiran klasičniji okvir, takođe od aluminijuma, solidno tanak, blago konturiranog oblika i bez dodatnih margina. Ekran, koji je delimično refleksivan, je blago uvučen u odnosu na okvir, a cela konstrukcija je vrlo rigidna i ne dozvoljava uleganje i uvijanje.
      LG55UK6950PLB08_resize.jpg
      Zadnja strana TV-a je pokrivena tamno sivom plastikom čija površina izgledom podseća na brušeni metal. Za razliku od prednjeg dela, primetno je uleganje na određenim pozicijama, mada ne utiče na čvrstinu generalne konstrukcije, nošenje ili montažu na zid. Kada smo kod toga, ovaj TV je kompatibilan sa VESA 300×300 zidnim nosačima, za one koji reše da ga ne koriste na postolju, i zahvaljujući metalik okviru izgleda vrlo elegantno u toj varijanti.
      LG55UK6950PLB26_resize.jpg
      Većina konektora nalazi se na zadnjoj strani, pa ćete tu pronaći dva HDMI ulaza, komponentni ulaz, konektore za antenu, kablovsku i satelitsku televiziju, po jedan USB i LAN konektor, kao i digitalni optički audio izlaz. Pored toga, dostupni su i bočno orjentisani USB konektor, dva HDMI-a i PCMCIA slot.
      [modul]specifikacija=9514[/modul]LG55UK6950PLB05_resize.jpg
      Kao što smo pomenuli u uvodu, LG 55UK6950 dolazi sa 55” IPS panelom rezolucije 3840×2160 pixela. U pitanju je TV sa podrškom za 10 bita po kanalu boje, koja je ostvarena putem korišćenja osmobitnog panela i FRC tehnologije. FRC koristi, da tako kažemo, “nedostatak” ljudskog oka da prepoznaje veoma brze promene, pa brzim menjanjem između dve nijanse koje osmobitni panel može da reprodukuje, oku daje iluziju međunijanse, koja inače pripada naprednijoj paleti sa po 10 bita po kanalu boje.
      LG55UK6950PLB17_resize.jpg
      Prikaz akcije i sportskih sadržaja je vrlo dobar, tek nešto malo lošiji u odnosu na skuplji model, koji istini za volju ima i panel od 120Hz u odnosu na 60 kod ovog. Skuplji model ima i možda malu prednost u oštrini sitnih detalja u 4K rezoluciji, mada je prikaz 4K HDR sadržaja iznenađujuće dobar na ovom modelu i vrlo podseća na Nano Cell i pored nižih specifikacija po pitanju osvetljenja.
      LG55UK6950PLB06_resize.jpg
      Kada smo kod toga, osvetljenje ovog modela je deklarisano na 280 nita, a mi smo u našem testu izmerili solidnih 358, mada bismo rekli da su svi modovi osim Vivid ipak prilagođeni tamnijim prostorijama i koriste relativno niske vrednosti osvetljenja.
      LG55UK6950PLB13_resize.jpg
      Najtačniji među njima je očekivano isf Expert Dark mod, koji je pokazao DeltaE odstupanje od 3.3, minimalno lošije od Nano Cell modela, mada za razliku od njega, ovu cifru nije bilo moguće dodatno poboljšati brzom korekcijom balansa bele.
      LG55UK6950PLB35_resize.jpg LG55UK6950PLB34_resize.jpgPoput ostalih ovogodišnjih modela, 55UK6950 takođe pokreće webOS 4.0 SMART platforma, koja je i naš trenutni favorit među operativnim sistemima za pametne televizore.
      LG55UK6950PLB10_resize.jpg
      55UK6950 pokreće neimenovani četvorojezgrani procesor, za razliku od alpha 7 sa istim brojem jezgara kod skupljeg modela, što uz pola GB manje ram memorije, odnosno ukupno 1.5GB čini rad ovog modela nešto sporijim. Sa Alpha 7 i alpha 9 webOS 4.0 je radio zaista super glatko i trenutno, dok ćete kod ovog modela povremeno morati da sačekate otvaranje neke od opcija.
      LG55UK6950PLB21_resize.jpg
      LG na webOS platformi koristi sopstveni LG Content Store, odnosno prodavnicu aplikacija, poput Google Play-a, u kojoj se može pronaći solidan broj aplikacija različitog tipa, od igara, video i muzičkih aplikacija, raznih korisnih “utility” programa poput vremenske prognoze, kao i aplikacija domaćih provajdera, kao što je SBB EON.
      LG55UK6950PLB30_resize.jpg
      Srećom, i kod ovog modela je prisutan sjajni Magic Remote daljinski o kome smo već detaljno pisali u LG 55SK8500 testu, ovog puta u crnoj boji, sa svim mogućnostima poput glasovne kontrole na mnogobrojnim jezicima uključujući i naš, žiroskopskom kontrolom kursora i kalibracijom zvuka putem integrisanog mikrofona.
      LG55UK6950PLB33_resize.jpg
      Pored daljinskog upravljača, moguće je i korišćenje mobilnog telefona, odnosno LG TV Plus aplikacije koja omogućuje kako daljinsku kontrolu TV-a, tako i deljenje sadržaja sa mobilnog uređaja direktno na veliki ekran.
      LG55UK6950PLB31_resize.jpg
      Naravno, deljenje sadržaja, kako sa mobilnih uređaja, tako i sa desktop i laptop računara je moguće i putem WiFi-a, odnosno Miracast i Intel WiDi tehnologije.
      LG55UK6950PLB16_resize.jpg
      Kada smo kod zvuka, ovaj model poseduje 2.0 stereo zvučnike od 20W usmerene na dole, sa DTS Virtual: X podrškom za okružujući zvuk. Moguće je povezivanje Bluetooth zvučnika, kao i reprodukcija zvuka sa drugih Bluetooth uređaja putem internih zvučnika, a sve putem aptX kodeka koji nudi visok kvalitet.
      LG55UK6950PLB29_resize.jpg
      Od dodatnih mogućnosti, pomenuli bismo i multimedijalni plejer koji pušta praktično sve moguće video i audio formate, kao i 360° plejer koji čak i običan video pretvara u okružujući format. Naravno, podrška za web browser, Youtube i društvene mreže se podrazumeva.
      Sve u svemu, sa cenom od oko 950€, LG 55UK6950 predstavlja ne baš jeftinu, ali svakako jeftiniju alternativu LG-evim modelima visoke klase, deleći sa njima mnoge tehnologije i mogućnosti, ali uz određene kompromise i oko 50% nižu cenu.
      LG55UK6950PLB19_resize.jpg
      Problem ovog modela je zapravo nikad jača konkurencija u domenu 4K HDR modela sa 8bit+FRC panelima, od kojih su mnogi i solidno niže cene, pa će 55UK6950 verovatno biti zanimljiv onima koji su spremni da izdvoje malo više novca za dobro zaokružen proizvod, kvalitetnu implementaciju i mnoštvo dodatnih mogućnosti koje ovaj model nudi.
       
      Prednosti:– Magic Remote- WebOS 4.0
      Mane:– Malo jača cena u odnosu na druge 8bit+FRC modele

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test