Dragoljub Radovanović
Ne može se reći da su među korisnicima UltraHD monitori toliko rasprostranjeni u ovom trenutku, ali Samsung želi da to promeni spuštajući modele sa visokom rezolucijom u cenovnu klasu koja je dostupnija potrošačima. Da budemo iskreni, čak i ova niža cifra neće biti pristupačna baš svakome, ali svejedno donosi jeftiniju ulaznicu u svet 4K rezolucije. Da se slikovito izrazimo – da bi ulaznica bila jeftinija podrazumevaju se lošija mesta na stadionu ili u koncertnoj dvorani, a u konkretnom primeru kod monitora to je panel TN tipa. Nije ovaj tip panela loš sam po sebi, jer je većina nas unazad četiri do pet godina posedovala je monitor upravo sa ovim tipom ekrana. U to vreme smo prihvatali TN kakav god da je bio, sve dok IPS nije postao dostupniji korisnicima i naterao mnoge da naprave tranziciju.
Pomenuti tip panela jeste bolji u reprodukciji boja i po dosta širim uglovima gledanja, ali gejming orijentisani moitori i dalje koriste TN zbog bržeg odziva, niske cene proizvodnje i 120/144Hz opcije stope osvežavanja koja nije dostupna na IPS-u, barem ne još uvek. Samsung UD590 nije okarakterisan kao gejming monitor, ali odziv od 1ms ga vodi u tom pravcu. Osvežavanje kod ovog modela je “samo” 60Hz u 4K rezoluciji, ali takoreći pravih 60Hz bez egzibicija i problema. Ovo pominjemo čisto iz razloga što su modeli koji su bili među prvim 4K monitorima, kao što su Dell UP2414Q i UP3214Q, dobijali 60Hz uz pomoć Multi Stream Transport metode koja spaja dve 1920 x 2160@30Hz slike u jednu 3840 x 2160@60Hz. Dobiti 60Hz je bilo moguće samo uz DisplayPort ulaz, a blago rečeno sve je to bilo ispraćeno bagovima i nedostacima.
Karakteristike
Baš kao i Asus PB287Q, ovaj model koristi noviji tajming kontroler uz Single Stream Transport metodu, tako da nema pomenutih problema kao kod Multi Stream Transport rešenja. 4K rezolucija u 60Hz je opet nažalost dostupna samo kroz DisplayPort, ne i kroz HDMI ulaz gde se dobija samo 30Hz. Samsung UD590 je monitor sa dijagonalom 28 inča, W-LED tipom pozadinskog osvetljenja koje nudi maksimalnu svetlinu od 370 cd/m2. Citirani statični kontrast je uobičajan i iznosi 1000:1, a manje bitni dinamički nema konkretnu vrednost, već je označen kao Mega ∞ DCR. Grey To Grey vreme odziva je 1ms, stopa osvežavanja panela je 60Hz-a, a uglovi gledanja kod ovog TN panela su 170°/160°. Od interesantnijih opcija poseduje mogućnost prikazivanja slike u slici (PIP) ili slike pored slike (PBP).
[modul]specifikacija=6893[/modul]Samsung je poznat po privlačnom izgledu svojih monitora, a UD590 svakako ne pravi izuzetak. Pakovanje ovog modela nije klasično braon kao kod većine, već je oslikano sivo belim tonom i poseduje ilustraciju dizajna na prednjoj strani. Sadržina podrazumeva eksterno napajanje u vidu “ciglica” adaptera, HDMI i DisplayPort kablove, instalacioni CD i interesantno postolje. Ovo postolje se spaja iz dva elementa, izrađeno je od aluminijuma i njegova donja baza je u obliku obrnutog slova T. Ram oko panela je relativno uzan, crne je boje i izrađen je od glossy (sjajne) plastike. Pozadina je tamno sive nijanse, poseduje imitaciju brušenog čelika, dok je profil razumne širine. Ergonomija sa druge strane nije baš najbolja jer ne postoji rotiranje panela nezavisno od postolja ili promena visine, već samo promena nagiba do 15 stepeni. Od konekcija na pozadini nalaze se dva HDMI ulaza, DisplayPort ulaz, priključak za slušalice i ulaz za napajanje.
Na zadnjoj strani monitora u donjem desnom uglu smešten je multidirekcioni taster u vidu džojistika koji ima višestruku ulogu. Pritiskom na njega poziva se meni sa pet izbora – nazad/enter, promena izvora, meni, PIP/PBP i opcija isključivanja monitora. Prozori menija imaju sivu delimično prozirinu pozadinu, a meni je podeljen u pet kategorija. Picture – unutar koga se pored uobičajnih opcija nalazi i Game režim, četiri takozvana Magic Bright režima – Custom, Standard, Cinema i Dynamic Contrast. Tu je i Magic Angle opcija i promena brzine odziva. U opcijama je dostupan između ostalog i Eco režim, opcija isključivanja svetlećeg LED-a i odabir između PC i AV režima.
Nema prevelikog izbora režima slike, ali među ova četiri fabrički Custom pruža najvernije rezultate. Tačnost boja je vrlo pristojna u nekalibrisanom stanju – Delta E prosečna vrednost od 2.3 i maksimalna 5.8 zbog manje tačne zelene, ali takođe i plave boje. Gamma vrednost odstupa samo 1% od idealne vrednosti, a isto je odstupanje i sa 6415K temperaturom boja. Maksimalna svetlina koju smo izmerili je čak i nešto viša od deklarisane – 407 cd/m2. U fabričkom izdanju prikaz je dobar, a postaje još bolji sa kalibracijom koja je prošla bez većih poteškoća. Slajdere smo pomerili na R38, G12, B32 vrednosti, i osvetljenje na 35, što je rezultiralo svetlinom od 119 cd/m2, idealnom temperaturom, gamom i tačnim bojama uz Delta E cifre od 0.4 kao prosek i 0.9 kao maksimum. Ovako kalibrisan, prikaz je tačniji i verniji od fabričkog koji je takođe kvalitetan.
Fabrički Custom
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
100
Contrast
75
Režim slike
Fabrički Custom
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
407
Black Point (cd/m2)
0.54
Temperatura boja
6415K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
753:1
Delta E prosek
2.3
Delta E maksimum
5.8
Kalibrisan
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
35
Contrast
88
Režim slike
Standard Custom color R38, G12, B32
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
119
Black Point (cd/m2)
0.22
Temperatura boja
6480K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
553:1
Delta E prosek
0.4
Delta E maksimum
0.9
Bitna stvar kod UHD monitora pored ogromnog radnog prostora je da celokupno iskustvo korišćenja 4K rezolucije prođe bez problema. Za najbolje iskustvo potrebno je koristiti DisplayPort jer samo on pruža 3840 x 2160 rezoluciju u 60Hz, dok je HDMI ograničen samo na 30Hz, što je cifra koja je previše niska za normalno korišćenje. Kome je potrebna znatno veća površina za rad od 1080p ili 1440p monitora, 4K je fenomenalna rezolucija za svaku vrstu posla, bilo da je to rad sa tabelama, grafički dizajn, video/foto obrada, itd. Sa druge strane, za ozbiljnu foto obradu pogodniji je IPS tip monitora. Prikaz je izuzetno oštar u svakoj situaciji, ali ukoliko ne možete da se naviknete na sitne elemente savetujemo povećavanje Scaling opcije sa 100 na 150 procenata i na taj način dobiti krupnije ikonice, opcije i veći tekst. Ukoliko ste čitali naše prethodne testove UltraHD monitora, znate da napominjemo da je za gejming u 4K potrebna vrlo snažna konfiguracija, pa ukoliko nemate dosta jaku grafiku i procesor, igre u 3840 x 2160 neće biti baš tako tečne.
Uniformnost osvetljenja
TN paneli nisu nikada pružali dobre rezultate kada je u pitanju ravnomernost pozadinskog osvetljenja, pa ni UD590 nije izuzetak. Panel je svetliji primetno sa leve i desne strane u odnosu na središnji deo, a ovo isijavanje propraćeno je žućkastom nijansom svetla.
Uglovi gledanja
Opet, ovaj tip ekrana uvek bledi u poređenju sa IPS tipovima. Horizontalni uglovi iako ne idealni, ostaju sasvim dobri, ali najprimetnija mana je kada se nađete ispod nivoa monitora gde se javlja drastično zatamnjivanje, uz takozvani efekat negativa, dok posmatranje odozgo nudi ispran i bled prikaz. Tipični rezultati za ovakav tip panela.
Vreme odziva
Uz negativne aspekte TN ekrana dolazimo i do pozitivnih, a to je 1ms vreme odziva koje osigurava minimalnu pojavu duhova, što će svakako biti od velike koristi pri ozbiljnijem gejmingu. Iako UD590 nije pravi profesionalni gejming monitor, itekako će se lepo pokazati pri igranju bržih FPS igara.
Ulazno kašnjenje
Kreće se između 17 i 33 milisekunde, što su svakako dobre vrednosti i takođe će biti pogodne za gejming, pogotovo u igrama koje zahtevaju brze reakcije.
Vreme 4K monitora polako ali sigurno stiže. Možda će biti potrebno još par godina pre nego što zastupljenost modela sa ultra visokom rezolucijom na stolovima potrošača bude na ozbiljnijem nivou, a UD590 je upravo korak u tom smeru. Privlačnim izgledom biće zadovoljna većina korisnika, ali ne i ergonomijom koja je ograničena samo na promenu nagiba. Kvalitet prikaza u nekalibrisanom stanju je dobar, a postaje još bolji ukoliko izvršite hardversku kalibraciju pomoću kolorimetra.
Uglovi gledanja kao što je i očekivano od TN panela nisu preterano široki, pogotovo horizontalni, ali ukoliko se posmatra sa fiksne pozicije to i nije preveliki problem. Visoka 4K rezolucija nudi odličnu oštrinu, ogromnu radnu površinu, ali za gejming zahteva vrlo snažnu konfiguraciju. Ukoliko ispunjavate taj uslov, igranje u 3840 x 2160 će biti lepo iskustvo, pogotovo uz 1ms odziv i nizak rezultat ulaznog kašnjenja. Sa donekle pristupačnom cenom, UD590 je primamljiv model na tržištu iako ima određene nedostatke, pa je već moguće sa cenom od 550 evra uploviti u svet 4K rezolucije…
Prednosti
– Visoka 3840 x 2160 rezolucija – Dobar fabrički kvalitet prikaza – Nizak odziv – Privlačan dizajn
Mane
– Poseduje samo promenu nagiba – Lošiji uglovi gledanja zbog TN panela
Monitor na test ustupio Samsung.