Pozitivne ocene
- Tizen platforma i vrlo moćan softverski ekosistem
- Nadprosečan zvuk
- Odlično procesiranje slike
Negativne ocene
- Odsustvo lokalnog zatamnjivanja
Samsung Q60D QLED je TV koji pruža vrlo dobar paket slike, zvuka i pametnih mogućnosti, iako u odnusu na konkurenciju nije najnapredniji u klasi u pogledu specifikacija.
QLED serija je dugo bila sam vrh ponude Samsung televizora i nešto na šta je kompanija stavljala priličan akcenat. U prethodnih par godina doduše, uloga flagshipa je pripala Neo QLED i novim QD-OLED modelima, što je izazvalo i određena pomeranja u hierarhiji.
Takođe, bazični model QLED serije je čini se menjao svoju ulogu još od naslednika odličnog Q6F, gubeći neke od naprednijih karakteristika poput lokalnog zatamnjivanja, što je dodatno zbunjivalo kupce koji od QLED modela očekuju konkretna unapređenja u odnosu na Samsungovu Crystal UHD seriju. Rezultat ovoga je da su Q60 modeli često bili “ni tamo, ni vamo”, makar sudeći prema specifikacijama.
Kakvo je stanje ove godine, dobili smo priliku da proverimo testiranjem novog Q60D modela i to u 65” dijagonali, koji nam se ovih dana našao u redakciji. Pogledajmo šta on zapravo nudi i gde su benefiti u odnosu na niže serije ili kompromisi u odnosu na više QLED modele.
Samsung Q60D – Dizajn
Krećemo kao i obično od dizajna koji je kod Samsung Q60D jednostavan, ali moderan i efektan. S prednje strane su vidljivi tanki okviri sa gornje i bočnih strana uz tanku dodatnu marginu od svega par milimetara.
Margina na donjoj ivici je jedva vidljiva, a ispod nje je tu tanka lajsna trouglastog preseka sa teksturom brušenog metala i diskretnim Samsung logotipom blizu desne ivice. Sa prednje strane je vidljivo još samo postolje u vidu dva ravna profila debljine od oko 1cm, sa gumiranim stopicama, a koji se ne štafe u bazu, već se jednostavno navuku u odgovarajući slot, što je vrlo praktičan detalj.
Okvir, postolje i poleđina Samsung Q60D su kompletno izrađeni od plastike, ali je čvrstina više nego korektna, a vizuelni utisak veoma dobar. Jedina zamerka je to što završna obrada nije baš na idealnom nivou, sa nešto oštrijim ivicama na spojevima, ali viđali smo nešto slično i na višim modelima iz Samsung ponude. Ono što pogotovo impresionira je tanak profil TV-a koji je na ivicama ispod 1cm, i vrlo blago se širi ka sredini, što ostavlja utisak vrlo modernog uređaja.
Poleđina TV-a je skoro potpuno čista i uniformna, prekrivena teksturom finih horizontalnih linija. Jedino što se ističe na njoj su kanali za sprovođenje kablova, koji će pogotovo dobro doći ako se TV montira na zid, u kom slučaju ga je moguće privući jako blizu zida.
Tu je i sekcija sa konektorima na čijoj spoljašnjoj strani se nalaze jedan HDMI, optički audio izlaz i CI+ slot putem adaptera koji se dobija u pakovanju. U unutrašnjem delu sekcije koja je dostupna sa boka su tu još dva HDMI porta, dva USB porta od kojih jedan sa jačim napajanjem za eksterne diskove, LAN port, i satelitski i antenski konektori.
Kako se panel Samsung Q60D osvežava na 60Hz, HDMI portovi su takođe ograničeni na 4K60, mada je moguće koristiti i 75Hz u nižoj rezoluciji. Od HDMI 2.1 funkcija tu eARC i Auto Low Latency mod, dok je. VRR podrška je izostala – to je jedna od stvari koje kreću tek od Q70D modela.
I pored toga, dobra vest za gamere je da je input lag solidno nizak, izmerili smo ga na 9.4ms u 1080p60 modu, a na raspolaganju će im biti i Game meni sa korisnim opcijama poput aktivacije nišana na sredini ekrana, zumiranja minimape, mogućnosti igranja u 16:9, 21:9 ili 32:9 formatima, i prilagođenim modovima prikaza za određene žanrove igara. Odziv nije naročito brz, ali je za jedan VA panel koji se osvežava na 60Hz sasvim korektan.
Kvalitet prikaza i procesiranje slike
Kad smo kod panela, on je pristojne uniformnosti, iako se može uočiti malo dirty screen efekta. Uglovi gledanja su prosečni za VA, pa pri gledanju sa strane iz ugla od preko 45 stepeni polako opadati kontrast i zasićenje boja.
Panel je desetobitni, tačnije 8bit-FRC, i kao što ime serije i implicira, opremljen Quantum Dot filterskim slojem. To je ujedno i glavna stvar koja Samsung Q60D, kao bazični QLED model izdvaja od modela niže Crystal UHD serije.
Iako smo u našem testu izmerili pokriće boja od, za jedan Quantum Dot panel, skromnih 79.5% DCI-P3 spektra, mora se priznati da prikaz boja jeste korak ispred pomenutih ne-QLED modela. Boje su zasićenije i življe, a uz malo podešavanja je moguće dobiti i atraktivnost prikaza koja je van domašaja Crystal UHD modela.
Naša preporuka – Standard mod prikaza, Warm 2 toplina boja i aktivne Contrast Enhancer, Active Tonemapping i Color Booster opcije. Za one koji vole maksimalno veran prikaz, dobra vest je da Samsung Q60D nudi i vrlo dobru fabričku kalibraciju. U Movie i Filmmaker modovima smo izmerili odlično Delta E odstupanje od 1.9, a u Game modu sa Original profilom čak 1.7, što je zaista sjajno.
Za pohvalu je i statički kontrast panela, koji smo izmerili na čak 7873:1. To je dobra vest, jer je panel opremljen Edge LED pozadinskim osvetljenjem bez lokalnog zatamnjivanja, pa nema dodatnog poboljšavanja kontrasta, poput onoga što nude QLED modeli od Q80 serije naviše.
Malo je razočaravajuće što nije implementirana makar neka pojednostavljena verzija, tim pre što su Samsung Q60 modeli nekada imali i lokalno zatamnjivanje, a i konkurencija u klasi nudi takve modele. Samsung je očigledno procenio da je ovakva segmentacija ponude bolja za njih, verovatno da se ne bi ugrožavala prodaja viših serija.
Zahvaljujući visokom kontrastu, panel je u stanju da pruži vrlo dobar nivo crne, oko 0.028-0.034 nita u svim modovima, uz maksimalnu svetlinu koju smo izmerili na 453,8 nita u HDR modu. Svetlina je još jedna prednost Q60D u odnosu na Crystal UHD modele koje smo testirali, a koji su mahom bili relativno niske svetline.
Zbog svega pomenutog, Samsung Q60D se dobro snalazi u prostorijama različite osvetljenosti. Panel poseduje određeni anti-refleksivni premaz, mada je njegova efektnost prosečna, pa tamni sadržaji i svetli prozori očekivano neće baš biti dobra kombinacija.
Pomenuli smo već neke od opcija za podešavanje slike, a one, kao i procesiranje su nešto što dodatno izdvaja bazični QLED model od Crystal UHD serije. Poboljšanje kontrasta, Tonemapping, skaliranje slike i druge opcije rade vrlo dobro i imaju priličan utisak na subjektivni kvalitet prikaza.
MEMC, odnosno procesiranje kretanja je u ovom slučaju svedeno na redukciju trzanja, ali radi izuzetno dobro, uz malo izraženije artefakte na ivicama brzih objekata pri promeni scene. Uz jednu napomenu doduše – gasite ga kada gledate 4K sadržaje u 60 slika u sekundi, jer nije ni potreban, a dešavalo se da uzrokuje probleme u vidu zastajkivanja slike.
Ukupno, Samsung Q60D je vrlo sposoban TV u pogledu prikaza i pored odsustva lokalnog zatamnjivanja.
Samsung Q60D – Zvuk
Što se zvuka tiče, on je rekli bismo nadprosečan, sa solidno ubedljivom reprodukcijom i kvalitetom i vrlo pristojnim frekventnim balansom. Niske frekvencije se prostiru do oko 45Hz, sa značajnijim opadanjem glasnoće ispod 60Hz, što daje dovoljno težine pri reproduciji muzike ili gledanju filmova. Kvalitet i harmonijska izobličenja nisu na vrhunskom nivou, ali su više nego adekvatni za dobar generalni utisak, toliko da većini korisnika neće biti potrebe za dodatnim soundbarom.
Ako pak poželite da dodate i neki soudbar iz Samsung ponude, dobra stvar je da je u tom slučaju moguće koristiti takozvani Q-Symphony, odnosno mod u kome interni zvučnik TV-a i Soundbar rade u tandemu nudeći bolji zvuk nego što su oba pojedinačno u stanju da pruže, uz poboljšanu zvučnu sliku i okružujući zvuk.
Što se podešavanja zvuka tiče, na raspolaganju će vam biti tri predefinisana moda – Standard, Amplify koji nudi više glasnoće limitiranjem signala, i Adaptive Sound koji će zvuk prilagođavati trenutnom sadržaju koji se reprodukuje. Za one koji vole da prilagođavaju zvuk svom ukusu, tu je i sedmopojasni grafički ekvilajzer.
Tizen OS i pametne mogućnosti
Jedna od prednosti Samsung televizora generalno je i odlična Tizen Smart platforma, koja pored jednostavnog interfejsa i navigacije nudi i vrlo bogate mogućnosti, kako u pogledu sadržaja, tako i u smislu integracije sa pametnim uređajima u vašem domu, ili vašim mobilnim uređajima, pogotovo ako koristite Samsung telefon.
Malo je verovatno da će vam zatrebati išta što može neki pametni TV, a da Tizen OS nije u stanju da vam pruži. Tu su svi relevantni video i muzički streaming servisi, aplikacije TV provajdera, razne informativne, sportske i edukativne aplikacije i bazične igre koje istina nisu na Android nivou.
Smarthome integracija se obavlja putem Smartthings ekosistema koji nudi prilično široku podršku za uređaje različitih proizvođača. Na Samsung Q60D je moguće povezati i web kameru, ili koristiti kameru mobilnog telefona (ne samo Samsung), za funkcije poput vođenih treninga i web servisa koji podržavaju kameru. Na TV-u je moguće koristiti i remote PC (Windows ili Mac), Galaxy telefon na velikom ekranu putem Samsung DeX-a, pa i Microsoft Office 365, direktno na TV-u bez potrebe za drugim uređajem.
U trenucima kada TV ne koristite, tu je i Ambient mod koji je u poslednjoj verziji dodatno proširen različitim tipovima, odnosno provajderima sadržaja. On može prikazivati umetnička dela, statične ili pokretne slike i video snimke, kako sa podržanih servisa, tako i iz vaše galerije.
Što se interfejsa tiče, on nudi vrlo brz rad i odlične performanse, a glavni element je meni duž leve ivice u kome se nalaze prečice za pristup sekcijama poput pretrage, ambient moda, Daily+ huba sa kontrolu pametnog doma, povezivanje sa drugim uređajima i fitness opcije, ili početnog ekrana na kome vas očekuju aplikacije i sadržaji.
Početni ekran je podeljen na dva taba, Apps koji je zapravo prodavnica aplikacija sa svime što vam je dostupno za instalaciju, i Discover, u kome vas očekuju sami sadržaji. U njoj su tu stvari poput nedavno gledanih programa, liste intaliranih aplikacija i prilagođenih predloga sadržaja za gledanje iz svih dostupnih video streaming servisa.
Za navigaciju kroz interfejs je moguće koristiti mobilni telefon, t.j. Smartthings aplikaciju, kao i daljinski upravljač koji je ove godine redizajniran. Novi daljinac zapravo vrlo podeća na ono na šta smo navikli od Samsung televizora, ali je još kompaktniji i zapravo vrlo minijaturan. U odnosu na prethodnu verziju, zadržan je raspored i broj tastera kojima je klikom ili dugim držanjem moguće obaviti praktično sve funkcije.
Tasteri su kvalitetni, sa jasnim klikom i kratkim hodom, pa je ukupno iskustvo navigacije vrlo dobro. S obzirom na dimenzije, daljinski naravno poseduje punjivu bateriju, koju je moguće dopunjavati putem USB Type-C porta na dnu, ili solarne ćelije na poleđini.
Samsung Q60D – Utisci i cena
Sve u svemu, Samsung Q60D QLED TV je model koji pruža vrlo dobar paket slike, zvuka i pametnih mogućnosti, za oko 114.000 dinara koliko u trenutku objave ovog testa košta 65” verzija.
Za isti novac je istina moguće kupiti i konkurentske modele naprednijih specifikacija u pogledu slike, mislimo tu na Mini LED sa lokalnim zatamnjivanjem, ali Samsung Q60D svakako ima svojih prednosti zbog kojih će se neki od kupaca ipak odlučiti za njega.
Ime brenda svakako znači, ali je iza njega realno i bolja softverska podrška i znatno manje nekih sitnih bubica u radu, vrlo moćan ekosistem ako koristite i druge Samsung uređaje, pa i nadprosečan kvalitet zvuka i vrlo dobro procesiranje slike.