Samsung QE65Q80R QLED TV

Samsung QE65Q80R QLED TV

HDR nalepnicu sve češće viđamo i kao da se samo još na frižiderima nije pojavila.
Ipak, ne nudi svaki TV koji ima ovu oznaku i pravo HDR iskustvo. Jedan od modela koji je sa pravom nosi se našao na našem testu...

    Sadržaj

      Nakon stvarno impresivnih, ali i veoma skupih Q900R i Q90R modela, kao i povoljnijeg Q60R, na test nam je stigao još jedan predstavnik ovogodišnjih Samsungovih QLED televizora. Iako smo od Q60 serije očekivali da bude ulaznica u svet pravog HDR-a, usled nekih promena u odnosu na prošlogodišnje modele, granica od koje počinju desetobitni paneli i 1000 ili više nita osvetljenja je pomerena ka višim serijama. Tako na primer čak ni svi modeli Q70 serije, ne ispunjavaju obe ove stavke, već specifikacije variraju od dijagonale. Moramo priznati da nam se ovakva praksa ne dopada, jer mislimo da se time samo zbunjuju kupci, ali je ovo nije nešto što praktikuju i drugi proizvođači, pa vredi obratiti pažnju prilikom kupovine, ukoliko ste npr. gledali test nekog TV-a, ali kupujete model različite dijagonale, jer je moguće da to ustvari ne bude isti TV. 

      Elem, Q80R je na evropskom tržištu dostupan u dijagonalama od 55 i 65” i u obe pruža 10bitni prikaz boja, 1000 nita u 55” i čak 1500 nita maksimalnog osvetljenja u 65” verziji i Full Array Local Dimming, što je po našem iskustvu ono gde počinje “prava stvar” kada je HDR prikaz u pitanju. Na našem testu se našao model od 65”, tačnije QE65Q80R kako mu glasi puno ime i čija se cena kreće oko 2500€.samsungq65q80r09_resize.jpg
      Ovaj TV se dizajnom razlikuje i od skupljeg i od jeftinijeg modela koje smo prethodno testirali, najpre zbog postolja koje je u vidu čeličnog profila i aluminijumske šine koja se prostire širinom TV-a sa prednje strane. Postolje izgleda lepo, mada zauzima prilično mesta, kako po dubini, tako i po širini, a ne pruža stabilnost adekvatnu zauzeću prostora. 
      samsungq65q80r21_resize.jpg
      Sam TV je okružen aluminijumskim okvirom, dok je zadnja strana u tipičnom QLED izdanju kao i na drugim modelima, sa teksturiranom plastikom koja u nekim delovima podseća na brušeni metal i izgleda prilično efektno. TV je usled prisustva Direct LED osvetljenja nešto debljeg profila, a interesantno je i da su, poput Q60R, u kućište TV-a smešteni svi konektori i elektronika, bez One Connect Box-a na koji smo se već navikli kod Samsungovih QLED modela. Ne možemo reći da on nam naročito nedostaje, iako svakako može biti praktičan.
      samsungq65q80r11_resize.jpg
      Osim Common Interface Plus slota koji je izveden putem adaptera, svi ostali konektori su dostupni sa bočne strane. Tu nalazimo četiri HDMI 2.0 porta, dva USB 2.0 konektora, LAN port, dva satelitska ulaza, antenski/kablovski RF ulaz i optički audio izlaz.
      [modul]specifikacija=9748[/modul]samsungq65q80r14_resize.jpg
      Q80R na našem testu je opremljen 65” VA panelom, pravim desetobitnim, sa Quantum Dot filterskim slojem, osvežavanjem od 120Hz, i rekli smo Direct LED osvetljenjem sa visokih 1500nita i lokalnim zatamnjivanjem. Praktično, sve što želimo od jednog modernog HDR TV-a je tu, uz naravno sjajne Samsungove algoritme za obradu slike, poboljšanje oštrine detalja i glatkiji prikaz kretanja, pa čak i AI asistenciju u prilagođavanju slike svakoj sceni.
      samsungq65q80r17_resize.jpg
      I naravno, 65Q80R i radi onako kako bismo to i očekivali, pružajući zaista sjajan prikaz koji nam se dopao i kada smo testirali skuplje modele iz Q90 i Q900 serija. Razlike naravno postoje, jer svaki viši model ima još jače osvetljenje i više zona zatamnjivanja, ali ih je na ovom nivou već jako teško uočiti u realnim uslovima, pa je Q80 više nego dovoljno dobar za korisnike koji žele vrhunski TV, bez da tako kažemo, plaćanja poreza na luksuz. 
      samsungq65q80r01_resize.JPG
      Kako vizuelno, tako i u našim merenjima, Q80R je pokazao zaista impresivnu reprodukciju boja koje zauzimaju preko 93% DCI-P3 spektra. Interesantno je da je Natural mod pokazao najveći kontrast od čak 70.000:1, više od Dinamičkog moda, dok je očekivano najtačniji prikaz u Movie modu, istina uz ne baš impresivno Delta E odstupanje od 5.7. Samsung tradicionalno više mari za vizuelni utisak nego tačnost prikaza, pa je to i ovde slučaj, i ne možemo reći da imamo nešto protiv, obzirom da smo i sami ljubitelji ovog pristupa, sve dok slika generalno deluje relativno prirodno.
      samsungq65q80r16_resize.jpg
      Što se zvuka tiče, on je poput slike na zaista visokom nivou, verovatno najboljem koji možete dobiti od jednog TV-a, makar sudeći po modelima koje smo mi do sada imali prilike da testiramo, nezavisno od proizvođača. U pitanju je sistem od 40W sa wooferom od 20W i 4 manja zvučnika po 5W, pa je zvuk vrlo pun i prirodan, sa za jedan TV impresivnim odzivom niskih frekvencija. Prošlogodišnji modeli su zvučali zaista fenomenalno, pa smo se bojali da će dodavanje Direct LED osvetljenja i vraćanje elektronike u kućište značajno promeniti akustiku ovogodišnjih, ali se to srećom nije desilo, pa je serija za 2019. svakako superiorna u odnosu na ekvivalentne modele za 2018.samsungq65q80r22_resize.jpg
      Ono što se u odnosu na prošlogodišnje modele ne menja značajno je Smart platforma, odnosno Tizen OS koji tradicionalno pokreće Samsung televizore. On je istina u verziji 5.0, ali je sam interfejs praktično ono na šta smo od Samsunga i navikli. Ono što je dobro ne treba menjati, a Tizen je, rekli smo to i ranije, verovatno najbolji operativni sistem za pametne televizore, sa brzim odzivom i jednostavnim intefejsom gde vam je praktično sve dostupno u par klikova. U ovom pogledu je superioran i u odnosu na Android TV, iako selekcija aplikacija možda nije na istom nivou, mada ćete u prodavnici aplikacija pronaći praktično sve bitne video i muzičke servise, kao i dovoljan broj korisnih i zabavnih aplikacija i igara. 
      samsungq65q80r24_resize.jpg
      Daljinski je identičan onom koji smo videli i na Q60R modelu, vrlo jednostavan, ali funkcionalan zahvaljujući pomenutoj organizaciji interfejsa, i takođe izrađen od plastike, dok od narednog Q90R modela kreće varijanta od metala. Glasovna kontrola je takođe tu, uz mogućnost kontrole i putem mobilne aplikacije, kao i kontrole drugih pametnih uređaja putem Samsung SmartThings platforme. 
      samsungq65q80r25_resize.jpg
      Ako rešite da TV postavite na zid, pa čak i na postolju, kada se na njemu ne gleda program, tu je Ambient Mod koji može prikazivati slike, informacije, ili zanimljive animacije, sve uz ambijentalnu muziku, što TV pretvara u svojevrsnu modernu dekoraciju prostorije. 
      samsungq65q80r26_resize.jpg
      Ako vas manje zanima dekoracija, a više gejming, sada već standardna Samsung podrška za AMD Freesync i mali input lag koji je u rangu gejming monitora će vam omogućiti vrlo ugodno igranje na PC-u ili konzoli na velikom ekranu. Opseg varijabilnog osvežavanja je od 48 do 60Hz u 4K i od 48 do 120Hz u 1080p rezoluciji, što je veoma upotrebljivo, kako za podržane konzole poput XBOX-a, tako i ukoliko ste vlasnik iole jačeg PC-a.
      Sve u svemu, Samsung Q80R serija televizora nudi zaista fenomenalnu sliku i zvuk, doduše, po adekvatnoj ceni – oko 2000€ za 55” i 2500 za 65” verziju. Da li vredi, to svakako zavisi od kupca, onima koji imaju para i žele pravu stvar to verujemo neće biti problem. QE65Q80R jeste skup, ali je zaista prava stvar, kako zbog svoje veličine, tako i zbog skupa karakteristika koje mu omogućuju pravi HDR doživljaj u sve prisutnijim 4K HDR filmskim sadržajima. 
       
      Prednosti:

      1500nita, Lokalno zatamnjivanje

      120Hz, podrška za Freesync

      Izvanredan zvuk

      Mane:

      Adekvatno visoka cena

      Nedostatak moda sa tačnijim prikazom boja

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi