Dragoljub Radovanović
Nedavno nam se na testu našao i Samsungov pristupačniji 4K monitor, ali ko nije oduševljen TN tipom panela ili ne želi visoku 3840×2160 rezoluciju, prikladan može biti SD850 model. U pitanju je monitor sa 10-bitnim – tačnije 8-bit + FRC – panelom koji pokriva 100% sRGB spektra, a u pitanju je PLS tip matrice. Želimo da napomenemo da je naš model sa testa u 27-inčnoj dijagonali, ali i da postoji i 32-inčna varijanta sa VA tipom panela. Kome je FullHD rezolucija previše niska, a UltraHD nepotrebno visoka, WQHD 2560×1440 je dobar kompromis.
Odziv monitora je 5ms pa i nije preterano usmeren ka gejmingu, citirani statični kontrast iznosi 1000:1 što je tipična vrednost za ovaj tip panela, a maksimalna svetlina ekrana je 350 cd/m2, što je veoma pristojna cifra. Poseduje mogućnost prikazivanja slike u slici, sliku pored slike, USB 3.0 portove i zanimljivu USB Super Charging koja nudi dva puta brže punjenje uređaja.
[modul]specifikacija=7953[/modul]Samsung sa SD850 modelom donosi ozbiljniji i i poslovniji izgled, što je i logično jer pripada korporativnoj klasi monitora. Stiže u povećoj crno-braon kutiji od recikliranog kartona, a unutar nje izuzev panela i povećeg postolja nalazi se prateća oprema u vidu DisplayPort, HDMI pa čak i Dual-DVI kabla, tako da je obezbeđen svaki vid konekcije bez potrebe za kupovinom dodatnih kablova. Napajanje je unutrašnje, tako da je uključen i klasičan strujni kabl. Ivice oko ekrana su relativno uzane i crne su boje, dok je donja ivica braon-sivkasta i poseduje šaru brušenog metala. Šest fizičkih tastera smešteni su sa prednje strane u donjem desnom uglu, a levo od njih nalazi se i LED indikator. Postolje je podesivo po visini do 130mm, što znači da se ekran lako prilagođava visini očiju korisnika.
Baza postolja ima dosta veliku površinu što znači da je stabilnost monitora na veoma visokom nivou, a izrađeno je od mat plastike u dva tona – kombinaciji crne i sivo-braon boje. Vrat postolja je blago zakrivljen i na njemu se nalazi “šina” pomoću koje se menja visina ekrana, ali takođe i zglob koji monitoru ne samo da nudi promenu horizontalnog ugla i nagiba, već takođe donosi i uspravni, takozvani Pivot režim. Pozadina monitora je takođe izrađena u dve boje – crnoj sa šarom brušenog metala i u sredini ista ona nijansa koja se nalazi na donjoj ivici i delu postolja. Od konekcija se pozadi mogu naći DVI, HDMI i DisplayPort ulazi, port za vezu sa računarom i čak četiri USB 3.0 porta. Tu je i 3.5mm audio ulaz i izlaz. Hteli bi još samo da dodamo da je panel SD850 modela u polu glossy stilu.
Šest dugmića prisutnih sa prednje strane poseduju sledeće funkcije u rasporedu sa leva na desno – Meni, Eko režim, podešavanje svetline, promena izvora, slika u slici/slika pored slike i na kraju dugme za isključivanje/uključivanje monitora. Prozori menija su poluprovidni i dolaze u tamnijoj (kategorije) i svetlijoj nijansi sive boje (opcije). Podeljen je u pet kategorija – podeševanje slike, ekrana, opcije, podešavanja u kojim se između ostalog nalazi i pomenuta Super Charge opcija, Eko režim, PC/AV režim, itd. Samsung Magic Bright, što je zapravo ime opcije za režime slike poseduje četiri izbora – Custom, Standard, Cinema i Dynamic Contrast. Custom režim je takoreći fabrički, a ujedno se on pokazao i najtačnijim.
Fabrička podešavanja monitora su nas veoma prijatno iznenadila jer su dovoljno tačna i bez hardverske kalibracije pomoću kolorimetra. Izmerena vrednost svetline ekrana je čak i viša od citiranih 350 cd/m2, a konkretna cifra u našem slučaju je 396 cd/m2, pa je prikaz veoma svetao na maksimumu. Temperatura boja je gotovo pa idealna, uz 0% odstupanja, što nam se veoma dopalo. Gamma vrednost je takođe poprilično tačna – 2.2 uz samo 2% odstupanja od referentne vrednosti. Boje su tačne s obzirom na nizak 2.2 Delta E prosek, dok se maksimalna Delta E cifra penje na 5.5 krivicom netačnije zelene boje.
Bez obzira što je fabrički prikaz dovoljno tačan za neometano korišćenje, hardverska kalibracija ipak dovodi kvalitet slike do samog savršenstva. Ovo je jedan od retkih monitora koji mogu da postignu ovako izuzetno niske Delta E vrednosti nakon kalibracije – fantastičnih 0.2 kao prosek i 0.4 kao maksimalnu vrednost, što znači da su boje izuzetno tačne. Svetlinu ekrana smo spustili na 120cd/m2 što je idealna svetlina za duže korišćenje monitora pri normalnom sobnom osvetljenju, temperatura boja je tričavih 2 kelvina kraća od savršene 6500K vrednosti, a 2% odstupanja Gamme smo korigovali na 0% i sada je na idealnoj 2.2 vrednosti. Ovaj PLS ekran je među najboljima koje smo sreli na monitorima, što se tiče tačnosti prikaza nakon kalibracije.
Fabrički Custom
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
100
Contrast
75
Režim slike
Fabrički Custom
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
396
Black Point (cd/m2)
0.44
Temperatura boja
6523K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
915:1
Delta E prosek
2.2
Delta E maksimum
5.5
Kalibrisan
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
20
Contrast
85
Režim slike
Custom color R44, G32, B41
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
120
Black Point (cd/m2)
0.16
Temperatura boja
6498K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
736:1
Delta E prosek
0.2
Delta E maksimum
0.4
Uniformnost osvetljenja
Ukoliko pratite testove monitora na Benchmark sajtu, znate da uniformnost testiramo na tri različita nivoa osvetljenja monitora – na maksimumu, srednjoj vrednosti i minimumu. Na crnoj pozadini maksimalna svetlina monitora pokazuje isijavanje iz tri ćoška – donjem levom, donjem desnom i veći predeo u gornjem desnoj površini ekrana. Isijavanje nije čisto belo već je propraćeno crvenkasto zlatnom nijansom, što je tipično za PLS i IPS matricu. Na polovini osvetljenja situacija je mnogo prihvatljivija, dok na minimumu znakovi probijanja kompletno nestaju.
Uglovi gledanja
Ko ranije nije čuo o PLS-u, sada može saznati da je ovaj tip ekrana vrlo sličan IPS-u, i smatra se njegovom blago naprednijom varijantom. Ovo je tip panela koji Samsung proizvodi lično, a dok razlika nije velika, on nudi još malo šire uglove gledanja od IPS tipa i kako se navodi 10% veću svetlinu. U praksi jeste dosta sličan sa IPS tipom, nudeći izuzetno široke uglove gledanja, zadržavajući svetlinu i nijanse boja kada se gleda iz bilo koje pozicije, s tim što bi dodali da slika postaje blago svetlija kada se posmatra odozgo.
Vreme odziva
Poslovni tip monitora sa 5ms vremenom odziva nije namenjen profesionalnim gejmerima i brzim FPS naslovima, ali čak i takav nimalo nije loš da na njemu odigrate vaš omiljeni naslov. Ko nema baš oštro oko, duhove koji se pojavljuju pri brzim pokretima u igrama neće tako lako primetiti na Fastest podešavanju u meniju SD850 modela. Mnogi korisnici za gejming koriste IPS monitora, pa isto tako ni PLS neće predstavljati veliki problem.
Ulazno kašnjenje
Još jedna kategorija koja dokazuje da Samsung sa SD850 modelom nije preterano razmišljao o gejming performansama, jer je ovo prevashodno poslovni tip monitora. Input lag nije baš ni preterano visok, ali se kreće između 50 i 67ms, što nije idealno za FPS igre u kojima svaka milisekunda reakcije znači.
Bez obzira što dolazi vreme 4K rezolucije, na tržištu se i dalje može pronaći dobar WQHD model koji će odlično završiti posao svim ljubiteljima kvalitetne slike. Samsung nudi upravo jedan takav monitor u S27D850 modelu, koji nas je ujedno i veoma prijatno iznenadio. Ukoliko vam UltraHD nije od presudnog značaja i dovoljna vam je 2560×1440 rezolucija, ovde se dobija izuzetan kvalitet slike zahvaljujući PLS tipu panela. Prikaz je čak i fabrički tačan, a postaje prosto fenomenalan nakon izvršavanja hardverske kalibracije kolorimetrom. Ovo je prevashodno monitor za poslovne korisnike, za rad sa fotografijama, grafički dizajn i uopšteno poslovima koji zahtevaju tačne boje.
Ukoliko vas interesuje ozbiljan gejming, SD850 nije prvi izbor za takvu namenu, jer se TN modeli ipak bolje snalaze zbog boljeg odziva i nižeg ulaznog kašnjenja, ali je više nego u stanju da adekvatno odgovori na izazove na tom polju. Ergonomija je odlična i izuzetno se dobro prilagođava korisniku, a što se tiče povezivanja nudi sve tipove konekcija i prateće kablove, pa čak i četiri USB 3.0 porta. Lepo je dizajniran, na stolu deluje veoma ozbiljno i profesionalno, i dosta je prijatan za korišćenje. Samsung je sa S27D850 modelom ponudio zaista odličan monitor koji nam se sveukupno prilično dopao, tako da od nas sasvim zasluženo dobija najvišu preporuku…
Prednosti
– Tačan fabrički prikaz – Izuzetno dobre vrednosti nakon kalibracije – Odlična ergonomija – Bogata konektivnost – Prilično široki uglovi gledanja
Mane
– Osrednje vrednosti ulaznog kašnjenja – Uniformnost je mogla biti bolja
Cena: oko 530 evra u inostranstvu
Monitor na test ustupio Samsung.