Uporedni test Full HD LCD monitora Q1, 2010

Uporedni test Full HD LCD monitora Q1, 2010

Desktop monitori jesu napredovali u tom smislu što je sada moguće kupiti 22 ili 24 inča za relativno malu količinu novca, a da je do juče za ovu dijagonalu bilo potrebno izdvojiti pravo malo bogastvo. Čak i do skoro su modeli sa dijagonalom od 26 ili 27 inča viđani samo na sajmovima i o njima smo mogli samo da maštamo, da bi ih danas i na našem tržištu uvozili u trocifrenim količinama. Cena jeftinijih 24” modela je

    Sadržaj


      Branko Maksimović

      Uporedni test Full HD LCD monitora Q1, 2010

      Prosto je teško poverovati da su ranije TFT monitore, obično malih dimenzija, u početku kupovali samo oni koji su imali novca za nešto što samo izgleda moderno i eventualno prija očima, jer su mane prvih generacija, spor odziv, izveštačene i neprecizne boje, loši vidljivi uglovi – bile znatno izražene i nije bilo potrebno “oko sokolovo” da se to sve uoči. Vreme je svedok da su se pojavljivale sve agilnije matrice, koje su ubrzo počele da prikazuju i sve vernije boje. Danas malo ko brine o ove dve kategorije, jer smo u poslednjih nekoliko sezona svedoci masovnog prodora ove tehnologije u sve pore naših života. Mobilni telefoni imaju jarke, svetle ekrane izuzetnih rezolucija, a njih možete videti i na kamerama, foto aparatima, medija plejerima, na zgradama, u izlozima… Pa ipak, LCD tj. TFT monitori su prešli dug put do trenutka u kome se sada nalazimo. Do juče smo mislili da je widescreen prava stvar i da je 1400 x 900 piksela odlična rezolucija, od koje će retko kome biti realno potrebno više. Niske cene su nas još više razmazile. Već tokom 2009 godine, jedan veliki domaći distributer je u ponudi imao Acer monitor radne rezolucije 1920 x 1080 piksela i dijagonale od 22 inča koji je imao veleprodajnu cenu od svega 94 evra! Dva inča veći model koštao je 18 evra više, dok onaj sa dodatnim DVI i HDMI priključcima, staje 40 evra više, ali najpre zbog drugačijih carinskih propisa zbog prisustva ovih konektora. Međutim, razmislimo još jednom o prethodnom iskazu – Full HD monitor se sada može kupiti za 110 evra, a Full HD monitor dijagonale od 24″ za oko 130 evra. Cene se u poslednjih godinu dana nisu menjale naniže i u nekoliko prilika su čak išle i na gore, ali se ponešto lepo desilo i kada je kvalitet u pitanju. Pojavili su se LED BLU monitori koji su stigli i u mainstream, a stigli su i modeli sa osvežavanjem od 120Hz. Pravim novinama ipak ne smatramo povećanje dinamičkog kontrasta, koje ne bismo podveli ni pod „evolutivnim poboljšanjima“, jer to nikako nije nešto što će zaista podići kvalitet prikaza, nego samo napraviti šljašteću sliku koja dobro izgleda u prodavnicama. U slučaju jeftinijih TFT monitora, to su bolji vidljivi uglovi, realniji prikaz boja i širi kolorni opseg. Rezolucija kod TFT monitora za desktop računare nije značajnije napredovala već nekoliko godina unazad. Kada su monitori integrisani na notebookove u pitanju, sa jedne strane, oni su neko vreme u prednosti u odnosu na desktop braću, ali ih ipak nisu dostigli kada je kontrast u pitanju, a utisak svakako kvare razni glare premazi koje proizvođači prenosnih računara danas ne izostavljaju čak i na modelima koji bi trebalo da su namenjeni grafičkim i DTP, odnosno CAD profesionalcima.

      Desktop monitori jesu napredovali u tom smislu što je sada moguće kupiti 22 ili 24 inča za relativno malu količinu novca, a da je do juče za ovu dijagonalu bilo potrebno izdvojiti pravo malo bogastvo. Čak i do skoro su modeli sa dijagonalom od 26 ili 27 inča viđani samo na sajmovima i o njima smo mogli samo da maštamo, da bi ih danas i na našem tržištu uvozili u trocifrenim količinama. Cena jeftinijih 24” modela je u trenutku pisanja testa koji smo objavili pre više od godinu dana bila tek negde oko 200 evra za modele bez digitalnog priključka, mada je pitanje trenutka kada će se i “digitalni” primerci prodavati po sličnoj ceni. Sve cene koje sada navodimo važe, naravno, za monitore sa Twisted Nematic ekranima, jer su S-IPS i xVA modeli, kada je ova dijagonala u pitanju, bar 100-150% skuplji, ali su, generalno, sveukupno i dosta bolji.

      Već smo više puta pisali o tome koliko je dizajn proizvoda, a posebno LCD monitora bitan za nastup na tržištu, jer se i monitori prodaju najlakše uz atraktivan dizajn i “napumpanu” specifikaciju, a ako je uz to i tanak i poseduje LED pozadinsko osvetljenje, prodavci neće imati mnogo problema, čak i uz nešto višu cenu. Svakako, dobar deo kupaca se odlučuje prema ceni, dijagonali, a sami proizvođači trude da izbace nove modele i zato se osim cenama, za veći tržišni udeo bore i dizajnom, ako gotovo ničim više. Tehnologija koju čine monitori svakako ne napreduje onom brzinom kojom nam stižu novi grafički čipovi ili procesori, pa kao i u slučaju hard diskova, zaista nove tehnologije stižu u proseku tek svake druge ili čak treće godine. Noviteti koji kucaju na vrata su LED BLU (back light unit), što EGDE LED monitori, kakvi su jeftiniji „LED“ modeli danas, zapravo i nisu. Međutim, i pravi LED BLU će uskoro postati nešto na šta ćemo se navići, nakon čega ćemo, verovatno, čekati prve prave 3D monitore. Dizajn svakako prodaje proizvode – pa to važi i na tržištu televizora, kao da ćete vreme provoditi gledajući u okvir i dizajn uređaja, a ne u sadržaj onoga što prikazuje. Štaviše, danas je postalo jako važno i kakva je flaša u kojoj se nalazi pivo koje kupujete, jer su razlike između proizvoda toliko suptilne, da svaka sitnica može da utiče na uspeh nekog proizvoda na tržištu. Ova kategorija nije previše bitna, u to nas niko ne može ubediti i svakako nije ključna, pogotovo ako se primeni na tržištu LCD monitora. A pošto ih jako dugo testiramo, znamo da pravila nema, kao i da je dobar deo atraktivnih modela nudio samo prosečan kvalitet na najbitnijim poljima. Sa monitorima je ova situacija možda najizraženija, jer je kod jednog displeja ipak najbitnije kakvu sliku pruža – jednom kada se zagledate u sadržaj ekrana, okvir oko njega postaje poslednja stvar o kojoj razmišljate.

      Acer H233H

      Acer je na tržištu već nekoliko kvartala prisutan sa vrlo atraktivnim modelima koji nude odnos stranica od 16 : 9, ali i veliki broj piksela na umerenim dijagonalama, a sve po vrlo, vrlo atraktivnim cenama. Zapravo, u odnosu cene i kvaliteta (sa akcentom na obe stavke), Acer je u mnogim stvarima i nadmašio čuveni Samsung, a pogotovo LG, koji i dalje imaju legendarnu prepoznatljivost brenda i fenomenalan dizajn.

      Spolja gledano, Acer H233H izgleda veoma zanimljivo, jednostavno i krajnje elegantno. Okvir oko ekrana je načinjen od glossy plastike, ali sama plastika ima nekakvu zrnastu teksturu, što pomaže da otisci od prsta ne deluju tragično.  Po svemu ostalom, radi se o minimalistički dizajniranom monitoru sa tilt postoljem. Veoma je elegantan, ali u isto vreme, nije ni po čemu poseban. Čak i touch-sensitive tasteri koji se aktiviraju na toplotu sa vrhova vaših prstiju nisu neka novina, ali deluju efektivno, a s obzirom na to da su lampice koje ih osvetljavaju ispod plastike i prisustvo samo jednog (power) tastera, oni ne narušavaju pomenuti minimalizam. U kućištu panela je i AC adapter, a postolje je na njega vezano na samoj sredini, što znači da je tilt tipa. Baza postolja nije baš masivna, ali je monitor i bez obzira na to prlično uravnotežen, pa ne deluje nestabilno ili klimavo. Acer H233H ima veliki broj video konektora: D-Sub, DVI i HDMI, kao i audio-in u vidu standardne 3.5” “bananice”. Kvalitet izrade je konstrukcijski veoma dobar, a plastični sklopovi bez gapova, pa monitor pod pristiskom ispod dlanova – ne “krcka”.

      Sam OSD meni je prilično dopadljiv, ali nije toliko pojednostavljen kao kod poslednje serije LG ili Samsung monitora. Ne postoji poseban taster za brzu izmenu profila slike, a opcija za podešavanje nema previše, iako monitor ima dosta predefinisanih profila, od kojih bi, pored standardnih Standard, Text, Graphics, Movie i sl. istakli i Reduced mod koji je vrlo prijatan kako dolazi veče, pa smo zažalili što nema ambijentalnog senzora. Standard i Normal pružaju najbolji dithering kada radite u default Windows okruženju, ali ako koristite Mac, preciznije boje i maksimalni gamut biće prikazan kada se koristi sRGB profil. Acer H233H ne koristi neki od panela koji bi smo mogli da prepoznamo po oznaci ili da damo referencu ka još nekom modelu koji ga koristi. Sasvim je moguće i da će neki drugi primerak Acer H233H monitora imati drugačiji panel od onog koji smo mi testirali.

      Twisted nematic panel ovog monitora svakako poseduje odlične karakteristike: 5 ms odziva i kontrast od 1000 : 1 uz digitalni kontrast „procenjen“ na 40.000 : 1 (što Acer naziva Adaptive Contrast Management (ACM)). Osvetljenje od 300 cd/kvm je sasvim dovoljno izraženo, pa ne smatramo da je bilo potrebno da stave tipičnu vrednost od 250 cd/kvm. Ekran poseduje jako dobar anti-glare premaz, koji savršeno upija i raspršuje svu svetlost koja pada na njegovu površinu. Na prvi pogled, Acer H233H daje vrlo kontrastnu i živopisnu sliku. Boje su jarke, a kontrast postavljen na 50% deluje kao da je dobro odmeren, ali dovoljno izražen. Acer H233H u startu nudi veoma dobar kontrast, ali su “početne” vrednosti zapravo vrlo blizu njegovom optimalnom maksimumu. Ako kontrast povećate već preko 58%, iako će biti još izraženiji i retko kome će biti potrebno više od toga, gradijenti osnovnih boja, a najpre zelena, pokazaće da slika postaje “spaljena” , a kontrast prenaglašen (najsvetlije nijanse se stapaju u jednu). To je i dokaz da naš komercijalni test (Monitor Test 2.2) koji koristimo već godinama, najbolje oslikava koliki je realni maksimum nekog monitora za kontrast. Bez obzira na to, na 50% kontrast je veoma izražen i sasvim dovoljan, čak i kada radite u jako osvetljenoj prostoriji i tada na kolornim gradijentima nema nikakvih grešaka. U startu, kolorit je prilično precizan i veran, pa dithering radi posao na najbolji mogući način i ne može se primetiti da monitor ima 18-bit panel (Acer upravo naglašava da je ovo amaterski monitor i istaknutim podatkom o tome da spektar prikazanih boja pokriva tek 72% NTSC kolornog prostora. Tako će, kada pređete da radite u Adobe RGB ili nekom od naprednih Mac OS profila, nedostaci polako doći do izražaja.

      Kada je reprodukcija boja u pitanju u klasičnom default Windows okruženju, Acer H233H se prilično dobro oslanja na ugrađene dithering algoritme, pa se u našim standardnim testovima gradijenti prikazuju odlično. Za naš ukus, slika je u startu pomalo svetla (brightness je podešen na 77%), ali to nije tako strašno jer je i sama dinamika prilično dobra, iako bismo mi savetovali da idete na vrednost od 65% za osvetljenje, jer se neki detalji gube u svetlijim delovima sive, delom i zbog standardno uskog vertikalnog vidljivog ugla, ali se zato dobro vide u tamnijim. Acer H233H je tako i veoma dobar za igranje tamnih igara, a posebno za gledanje filmova. Ovaj utisak nije pokvaren ni na testu crne, koju super-široki Full HD Acer prikazuje kao potpuno zagasitu, bez bitnije izraženih probijanja pozadinskog osvetljenja. Vidljivi uglovi su jedan od izraženih problema TN matrica, ali je i u ovoj kategoriji Acer H233H veoma dobar. Logično, vertikalni ugao je nešto lošiji, ali je ipak sasvim solidan, a horizontalni su nešto malo bolji, ali opet u granicama tolerancije za ono što TN tehnologija može da ponudi. Pozadinsko osvetljenje nimalo ne probija na ivicama i prilično je ravnomerno raspoređeno, a difuzor je, naizgled, kvalitetan.

      Uniformnost je gotovo sjajna, čak i u uglovima, pa je i u ovoj bitnoj kategoriji Acer H233H bolji od većine jeftinih monitora ove dijagonale i stoji rame uz rame sa najboljim Samsung monitorima u klasi, od kojih, pak nudi veću konektivnost i bolju cenu. U igrama smo lako primetili blaži zaostatak u odnosu na pomenutog konkurenta, jer je bilo moguće videti tragove „duhova“ i nešto veću lenjost piksela od one na koju smo navikli u 2009/2010. sezoni. Napomenućemo, samo, da je Acer H233H „sporiji“ čak i u poređenju sa pomenutim konkurentima, a pogotovo u odnosu na najbrže i manje široke monitore istih ili čak većih dijagonala (Viewsonic i BenQ modeli od 19 inča). S druge strane, reprodukcija SD i HD video materijala je na ovom Acer monitoru bila sjajno iskustvo.

      Za:

      Kvalitet izrade

      Dizajn

      OSD meni i novi MagicTune

      Solidan statički kontrast

      Dobra reprodukcija crne

      Izuzetni kolor gradijenti i reprodukcija boja generalno

      Odličan odziv

      Cena

      Protiv:

      Prosečni vidljivi uglovi

      Dinamika je ipak mogla da bude bolja

      Proizvođač

      Acer

      Model

      Acer H233H

      Dijagonala / tehnologija

      23” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M 72% NTSC

      Pitch

      0.265 x 0.265

      Horizontalno osvežavanje

      54~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      49-75 Hz

      Odziv

      5 ms

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      40.000:1 Dynamic (1000:1 Static CR)

      Ugao gledanja (H/V)

      160˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      220 MHz / 31W

      Dimenzije

      552 mm x 408 mm x 171 mm

      Masa

      4.9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Tilt: Yes
      Swivel: No
      Pivot: No
      Height adjustment: No
      Detachable foot stand: Yes
      Two 1.5W integrated speakers

      HDMI, DVI-I, D-Sub i audio out

      Cena (sa PDV-om)

      ~130 evra

      Acer S243HL

      Kada je odnos cene i kvaliteta u pitanju (sa akcentom na obe stavke), Acer je u mnogim stvarima i nadmašio čuveni Samsung, a pogotovo LG, koji i dalje “idu kao alva”. Međutim, još uvek nije bilo modela koji se mogu podičiti i fantastičnim dizajnom, koji bi ih, uz još neke dodatke i “poboljšanje” specifikacije (i cenu) smestio u višu klasi. Sve do trenutka kada se pojavio model S243HL LCD monitor, sa svojih 15mm “debljine”. Acer S243HL je i na prvi i na drugi pogled izgleda prilično impresivno. Zapravo, ovako prijatno se nismo iznenadili ni kada smo gledali čuveni Samsung 971P ili prvi Fashion Slim LCD iz kompanije LG. Moderno, kvalitetno, tanko, krajnje elegantno – prvi su epiteti koji nam padaju na pamet. LED (light emitting diode) tehnologija omogućava da kućište panela bude ovako tanko, te da se u njega smesti i pozadinsko osvetljenje (koje je zapravo “na ivicama”), ali i difuzor i sama TN matrica. Okvir oko ekrana je načinjen od metalizirane plastike, pa sve izgleda kao da je od aluminijuma. Dizajn nije minimalistički u to meri u kojoj su Apple Cinema Display monitori, ali deluje jednako elegantno i kvalitetno, što je priličan kompliment za bukvalno sve proizvođače monitora za PC računare. Monitor ima tilt postolje od aluminijuma koje je prilično posebno po dizajnu, ali i činjenicu da je, gledano spreda, izmešteno u desno i to za dve trećine “širine”. Naravno, samo dno postolja je dovoljno široko i masivno da cela L-konstrukcija bude dovoljno stabilna.

      Tasteri koji su praktično touch-sensitive, jer se aktiviraju na toplotu sa vrhova vaših prstiju nisu neka novina, ali je prilično lepo to što osvetljavaju drugi, crni deo postolja, diskretnom iluminacijom. Broj tastera nije mali: power, contrast, brightness i OSD su smešteni sa prednje strane postolja, vertikalno, dok su sa druge strane postolja audio i video konektori: 2 x HDMI i jedan D-Sub VGA, te audio ulaz i USB priključak. Ako vam je čudno to što nema DVI konektora, mi ćemo napomenuti da za njega prosto nije bilo mesta, ali je Acer u pakovanje dodao jedan DVI-HDMI adapter, što je jako lep gest! Ipak, nedostaje i to što ne postoji audio izlaz, jer ako na monitor dovedete sliku putem HDMI kabla sa neke od konzola (PS3, Xbox360), slabašni integrisani zvučnici su sve što vam je na raspolaganju. Nema mesta da izbacite zvuk na slušalice ili jači set zvučnika! To je priličan propust, bar prema našem kriterijumu. Naponski ispravljač je svakako eksterni, a celokupan kvalitet izrade je konstrukcijski veoma dobar, što važi i za završnu obradu i to u svakom smislu. Istina, plastična površina iza panela ovog izuzetno tankog monitora može da se ugiba, ali je to i normalno, jer on nije načinjen od titanijuma, niti je bespotrebno ojačavan iznutra, što bi samo povećalo njegovu debljinu. Uostalom, zbog čega bi ste ga pritiskali i da li to radite na notebook-ovima?

      Sam OSD meni Acer S243HL je prilično dopadljiv i atraktivan ali nije toliko intuitivan kao kod poslednje serije Samsung monitora, pa čak ni kao kod ASUS-a. Ne postoji poseban taster za brzu izmenu profila slike, a opcija za podešavanje nema previše, iako monitor ima dosta predefinisanih profila, od kojih bi, pored standardnih Standard, Text, Graphics, Movie i sl. istakli i Reduced mod koji je vrlo prijatan kako dolazi veče, pa smo zažalili što nema ambijentalnog senzora. Standard i Normal pružaju najbolji dithering kada radite u default Windows okruženju. Acer S243HL ne koristi neki od panela koji bi smo mogli da prepoznamo po oznaci ili da damo referencu ka još nekom modelu koji ga koristi. Twisted nematic panel ovog monitora svakako poseduje odlične karakteristike, bar po specifikaciji 2 ms GTG odziva i kontrast od 1000 : 1 uz digitalni kontrast koji se reklamira cifrom od 8.000.000 : 1, što Acer naziva Adaptive Contrast Management (ACM). Evo ideje za Evropsku Uniju – zabranite da proizvođači stavljaju ovakve cifre za digitalni kontrast, to zaista nije u redu! Mnogo je bitnije to, nego da zahtevate da potrošnja Plazma TV uređaja bude manja za 10%, tj. na nivou LCD televizora. Osvetljenje od 250 cd/kvm nije impresioniralo ni u praksi, a sam ekran, kao i drugi Acer monitori koje smo testirali, poseduju jako dobar anti-glare premaz, koji savršeno upija i raspršuje svu svetlost koja pada na njegovu površinu.

      Na prvi pogled, Acer S243HL daje umereno kontrastnu sliku i boje koje nisu tako živahne. Zelena je prilično jarka, ali nam se ne dopada to što su ostale pomalo umrtvljene. Kontrast postavljen na 50% deluje kao da je preslab, pa smo krenuli sa povećanjem unutar OSD-a, istovremeno proveravajući da li je ACM (DC) isključen. Acer S243HL, dakle, u startu i ne nudi impresivan kontrast, pa je sva sreća da “početne” vrednosti nisu toliko blizu njegovom optimalnom maksimumu. Ako kontrast povećate do nekih 65%, biće dosta izraženiji i sasvim dovoljan, ali opet ne toliko jak za rad u veoma osvetljenim prostorijama. Gradijenti osnovnih boja, a najpre zelena, pokazaće da slika postaje “spaljena” već na 69%, pa nema svrhe da ga dalje pojačavate. Na kolornim gradijentima smo otkrili određenu količinu nepravilnosti, a nakon kalibracije, kolorit može biti verniji i precizniji, ali gradijenti nisu savršeno glatki. Da li je to zbog toga što je u pitanju standardni 18-bit + dithering TN panel ili je sve rezultat previše agresivnog “overdrive”-a koji je tu da bi se ubrzao odziv, nismo sigurni, ali smo viđali 5 ms GTG Acer monitore (H233H, recimo) koji imaju savršeno glatke gradijente. Zapravo, za pomenuti model Acer upravo naglašava da je ovo amaterski monitor i istaknutim podatkom o tome da spektar prikazanih boja pokriva tek 72% NTSC kolornog prostora. Za Acer S243HL se, pak, krije informacija da isti moe da “pokrije” tek 68% NTSC Color Gamut-a, pa ako intenzivno radite u Photoshopu i koristite neki od naprednih kolornih profila (ili ste na Mac-u) znajte da će nedostaci ovog modela sasvim sigurno doći do izražaja.

      Kada je reprodukcija boja u pitanju u klasičnom default Windows okruženju, Acer S243HL ne deluje toliko loše, ali je ipak sasvim prosečan. Ako “pojačate” svaki od kolornih kanala, gubite na preciznosti kolorne slike, ali se slažemo i sa tim da boje ne moraju uvek biti previše jarke – mi recimo i volimo da slika bude nešto bleđa. Kada se sve namesti, uočavamo da je sama dinamika zapravo prilično dobra, iako bismo mi savetovali da idete na vrednost od 75% za osvetljenje, jer se neki detalji gube u svetlijim delovima sive, delom i zbog standardno uskog vertikalnog vidljivog ugla, ali se zato dobro vide u tamnijim. Acer S243HL je tako i veoma dobar za igranje tamnih igara, ali i gledanje filmova. Ovaj utisak nije pokvaren, bar ne previše, na testu crne, koju ovaj fenomenalno dizajnirani Acer monitor prikazuje kao dovoljno zagasitu, bez bitnije izraženih probijanja pozadinskog osvetljenja. Vidljivi uglovi su jedan od izraženih problema TN matrica, a u ovoj kategoriji Acer S243HL je samo prosečan. Logično, vertikalni ugao je nešto lošiji, ali je dovoljno dobar, a horizontalni su i malo bolji, opet u granicama tolerancije za ono što TN tehnologija može da ponudi. Pozadinsko osvetljenje, kao što se može primetiti u mraku, ipak pomalo probija, ali ne samo na ivicama, već pre na centralnom delu ekrana, što je karakteristično za edge-LED monitore i TV aparate! . Sva sreća, pa se jako teško može primetiti. Uniformnost je solidna, čak i u uglovima, ali je i u ovoj kategoriji Acer S243HL jednak ili lošiji od već pohvaljenog i nagrađenog Acer H233H monotora, koji je čak 100 evra jeftiniji.

      U igrama je, pak, Acer S243HL bolji od jeftinijeg brata, pa nije bilo lako primetiti tragove „duhova“, odnosno lenjost tečnih kristala matrice. Acer S243HL je u rangu sa najbržom konkurencijom, što je i logično, jer najverovatnije koristi AUOptronics panel, kao i najveći broj modela iz Pan-Acer grupe. Takođe, reprodukcija HD video materijala je na ovom Acer monitoru bila lepo iskustvo, iako se sa SD sadržajima nešto malo slabije snašao zbog lošijeg prikaza boja (gradijenti na umekšanim, interpoliranim delovima SD videa).

      Za:

      Kvalitet izrade

      Dizajn

      OSD meni

      Dobra reprodukcija crne

      Vrlo dobra dinamika

      Odličan odziv

      Protiv:

      Generalno, slika nije toliko ubedljiva za jedan premium model

      Nema audio izlaz

      Reprodukcija boja je mogla biti bolja

      Ergonomija

      Proizvođač

      Acer

      Model

      Acer S243HL

      Dijagonala / tehnologija

      24” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M 68% NTSC

      Pitch

      0.277 x 0.277

      Horizontalno osvežavanje

      30~80Khz

      Vertikalno osvežavanje

      55-75 Hz

      Odziv

      2 ms GTG

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      8.000.000:1 ACM (1000:1 Static CR)

      Ugao gledanja (H/V)

      170˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      220 MHz / 31W

      Dimenzije

      569 x 425 x 192 mm

      Masa

      4.9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Analog (VGA), Digital (2xHDMI with HDCP), External Power supply
      Two 1.5W integrated speakers
      Tilt: -5°/15°
      HDMI, D-Sub i audio in

      Cena (sa PDV-om)

      ~270 evra

      ASUS Designo MS236

      Poslednjih nekoliko godina smo svedoci rata koji na tržištu vode Samsung i LG, a koji se trenutno svelo na ogromnu bitku za najbolji dizajn, u kome učestvuje sve veći broj dizajnera, dok inženjeri, izgleda, sede skrštenih ruku. Digitalni kontrast se već meri u stotinama hiljada, a realno je jednak onom od pre tri godine, koji je po specifikaciji hiljadama puta manji. Razvoj Vertical Alignment matrica je udario na veliki kineski zid, a trenutna ekonomska situacija nalaže da se oko jeftinih TN matrica naprave modeli svih cenovnih razreda, pa tako korisnici dodatni novac ulažu u dizajn ili eventualno, više ergonomije, web kameru, dodatne video i audio izlaze ili… pa, dizajn. Jer, u čemu je razlika između monitora dijagonale od 24 inča i cene 160 evra, koji koristi Samsung LTM240CT04 panel i elektroniku i monitora od 24 inča, koji košta 400 evra i koristi Samsung LTM240CT04 panel i elektroniku? Eventualne sitne razlike među modelima nastaju zbog različitih difuzora pozadinskog osvetljenja i tipa (i dalje jeftinih) CCFL lampi. Ipak, ta razlika je ponekad i manja od one između identičnih modela unutar dve različite serije!
       

      Razlike, pak, mogu da postoje ako se TN matrica upari sa kvalitetnijim CCFL osvetljenjem koji po specifikaciji emituje svetlost šireg vidljivog opsega boja ili LED backlight unit, koji se još uvek retko sreće i kod modela viših cenovnih razreda, bar na našem tržištu. Pravi hit je na našem tržištu bio pomalo skupi ASUS Designo MS246H, koji smo testirali i koji nudi zaista mnogo, ako se odlučite da sve to platite. Osim sjajne specifikacije, na papiru, nudio je i fenomenalan dizajn kome mogu da pozavide i najbolji modeli iz Samsunga ili LG-a. Nas je još tada zaintrigiralo to što je ASUS ovaj model reklamirao kao jedan od prvih koji ima noviju generaciju CCFL lampi koja pruža realnije boje, iako se tek kasnije pokazalo da je NTSC Color Gamut tek na skromnih 75%. I u praksi, monitor je bio veoma dobar, ali nije bio bez uočljivih mana. Ipak moramo podsetiti naše čitaoce da je ipak kvalitet prikaza najbitnija stavka i preko nekih mana nikako ne možemo da pređemo kada ocenjujemo koliko je neki monitor zaista dobar.
      Asus Designo MS236H je po svemu sličan svom malo većem “bratu”, a u ponudi su i modeli od 22 i 20 inča, s tim što su već predstavljeni MS246H i monitor koji je nedavno stigao na naš test (a za nekoliko dana i na tržište) jedini koji nude FullHD rezoluciju. Pošto su ova dva monitora praktično vizuelno, ali i po OSD opcijama i konektorima identični, ništa novo nemamo da kažemo u odnosu na već konstantovano u slučaju modela MS246H. U pitanju je ASUS-ov monitor najviše klase koji pripada novoj MS Designo familiji, a na prvi pogled izgleda više kao ogroman digitalni foto-ram nego kao desktop LCD monitor. Po konceptu podseća na Samsung lapfit seriju monitora (monitori namenjeni uparivanju sa laptopovima), ali je neuporedivo atraktivniji. Sastoji se od kućišta panela, koje je izuzetno tanko (svega 15 milimetara) i jednog hromiranog prstena, koji služi da se monitor nasloni na njega. Dakle, od postolja nema ni traga, pa će monitor na vas “gledati” sa visine stola, slično monitoru vašeg prenosnog računara. Istina je da se kod većine izuzetno dizajniranih monitora morate pomiriti sa činjenicom da će udobnost u radu biti na krajnjem minimumu i da ćete se vi prilagođavati toj prelepoj stvari, a ne ona vama. Tu leži jedna sličnost koju ovaj ASUS monitor deli sa, recimo, pripadnicama lepšeg pola. Sa zadnje strane zatičemo D-Sub konektor, HDMI, audio-in konektor (3.5 mm bananica) i naponski priključak. AC adapter je, sasvim logično, van kućišta panela, baš kao i kod notebook računara. Glossy plastika sa zadnje strane je snežno bela, dok je monitor s prednje strane crn i uniforman, a donja ivica je malo veće visine, dok su gornja i donja ivica nešto šire u odnosu na model dijagonale od 24 inča. OSD tasteri su smešteni sa donje strane, desno i osetljivi su na dodir, kada se iluminacija koja osvetljava njegovu funkciju uključuje. U početku će biti teško da zapamtite šta koji taster radi u OSD meniju, jer kada sklonite prst, osvetljenje se gasi, a da bi se podsetili da li je to pravi “taster” morate ga pritisnuti, a onda ćete, bez namere, ali namerno, i aktivirati funkciju koju ste dodirnuli. U prvih nekoliko sati igranja sa OSD-om, ovo ume malo da nervira, ali, kao što smo i rekli – za lepu stvar se morate malo pomučiti. Izgled monitora dalje nećemo opisivati, tu su fotografije koje će sigurno reći više i bolje nego što bismo mi to umeli…
       

      Asus Designo MS236H, kao što smo i rekli koristi Twisted Nematic panel dijagonale od 23″ inča sa odnosom stranica od 16 : 9 i radnom rezolucijom od 1920 x 1080 piksela. Dakle, dijagonala je nešto manja od one kod monitora sa odnosom stranica od 16 : 10, jer se i panel “iseca” sa istih velikih ploča kao i oni sa rezolucijom od 1920 x 1200, što znači da je i dot-pitch isti. I dok je informacija za to koji se panel koristi kod modela MS246H bila poznata (radi se o TN Film panelu kompanije CMO, sa oznakom M236H1), za drugačiji panel koji se koristi kod 0.6 inča manjeg modela nemamo zvaničnu informaciju, mada smo na jednom forumu saznali da se radi o CMO M230H4 panelu, o kome opet nismo našli mnogo podataka, pa ćemo se osloniti na one koje daje ASUS Global websajt. Statički kontrast od 700 : 1 i osvetljenje od 250 “kandela” su već standardni, a dinamički kontrast je “impresivnih” 50.000 : 1. Kada aktivirate i uđete u OSD primetićete da ASUS MS236H podržava mnoštvo olakšica i poboljšanja na koje smo svi navikli pored brojnih modela koji stižu iz Samsung-a i LG-a. Pomenuti digitalni ili dinamički kontrast ASUS naziva ASCR (ASUS Smart Contrast Ratio) technology, a to je svakako sasvim regularan dynamic contrast algoritam – ništa bolji niti lošiji od već viđenih u klasi. Takođe, u OSD meniju je prisutan i taster koji vas odmah “prebacuje” u 4:3 režim, kada monitoru odgovaraju i prigodne rezolucije (1024 x 768, 1280 x 960…) za gaming. Na ovaj model, ASUS je dodao i opciju Overscan, mada nam nije jasno čemu ona služi na digitalnom uređaju. Tu je i pet preset video modova (Scenery, Theater, Games, Night View i Standard) kao i hotkey za tri profila toplote boje (Cool, Normal, Warm i dodatne customsRGB i User). Naprednije opcije za podešavanje boja nisu prisutne.
       

      Designo MS236H u startu prikazuje pomalo nešto svetliju sliku u Full HD rezoluciji, nego što je to činio njegov 0.6 inča veći rođak. Ipak, osvetljenost je u rangu proseka, pa preporučujemo da je tokom dana postavite na oko 85-90%. Kako je u pitanju TN panel, možemo očekivati veoma dobar odziv, slabije vidljive uglove i pomalo probijanja pozadinskog osvetljenja. Kada je reprodukcija boja u pitanju, početni prikaz deluje sasvim dobro ako govorimo o toplini boja, a ovoga puta i nema previše vidljivih grešaka na gradijentima, bar ne u “čistom” modu, kada su isključeni ASCR i ostale dinamičke i marketinške “tehnologije” za poboljšanje prikaza. Splendid sistem za poboljšanje boja preporučujemo samo ako ste strasni ljubitelj crtaća, ali se nama više svidelo da ih podesimo sami. Štaviše, bolje rezultate, odnosno vernije boje smo postigli kada je Splendid isključen, a testiranje smo nastavili sa ASCR opcijom na off kao i što uvek i radimo. Ponovićemo – gotovo svi testirani monitori prikazuju dosta grešaka na gradijentima kada su aktivni sistemi za “poboljšanje” boja, dinamičko osvetljenje i slični “filteri”, ali u čistom modu i kada se kontrast namesti tako da nije prenaglašen – gradijenti bi trebalo da budu glatki i bez banding efekata. Na test primerku ASUS MS236H monitora smo uspeli da postignemo čistu sliku, što nam nije do kraja uspelo na većem MS246H modelu, na kome opet, ruku na srce, nisu bili preterano izraženi. Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, a test najsvetlije bele otkriva veoma dobru uniformnost koja je krasila i pomenuti testirani MS Designo model. Kontrast je, za divno čudo, u startu podešen prilično umereno, pa preporučujemo da ga postavite na nekih 75 do 80%. Već preko 82%, kontrast postaje prenaglašen, pa ako želite da vam monitor prikaže sve boje koje panel i elektronika to realno i mogu, preporučujemo da ga podesite prema nekom od programa za testiranje LCD monitora. Slika nije previše svetla, ni kada je osvetljenje postavljeno na 85%, a ni tada nećete narušiti solidnu dinamiku koju je ovaj TN film monitor sposoban da prikaže, kao ni reprodukciju duboko-crne. Statički kontrast je, zaključujemo, sasvim dobar – slika ne šljašti, ali je to u ovom slučaju dobro, jer je premaz na ekranu takav da previše (digitalnog) kontrasta ne izgleda dobro van prodavnica.
       

      Kao što smo gore već nagovestili, ASUS Designo MS236H je prošao veoma dobro na testu crne, iako smo viđali i za nešto bolje deep black reprodukcije na TN ekranima. Ponovo imamo utisak da je MS236H i ovde za jednu malu nijansu bolji od MS246H. Naravno, potrebno je imati u vidu i to da je kućište ovih monitora prilično tanko, pa su MS Designo monitori po tome što prikazuju kada su kontrast, dinamika i osvetljenje u pitanju, u samom vrhu. Probijanja pozadinskog osvetljenja, nažalost, ponovo ima, ali opet nešto manje u odnosu na MS246H. Vertikalni vidljivi ugao je solidan i u rangu onoga što smo očekivali, što važi i za generalno nešto bolji horizontalni vidljivi ugao. Ove mane nisu izražene u tolikoj meri da bi morali da se zabrinete, jer se većina kupaca već navikla na ono što TN tehnologija može da pruži, a kao što smo pomenuli, dinamički opseg je veoma dobar, pa se i u tamnijim, ali i svetlijim delovima sive, suptilni detalji najčešće razaznaju i u testovima, a i u realnom radu, recimo, prilikom gledanja tamnih scena u filmovima. Gradijent sive nam nije otkrio veće kolorne aberacije. Kada je odziv u pitanju, možemo ipak reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije.

      Prednosti:

      Dizajn

      Kvalitet izrade

      Dobar statički kontrast

      Uniformnost

      Solidna reprodukcija crne

      Dobar prikaz boja

      Odziv

      Mane:

      Pozadinsko osvetljenje je ponovo moglo biti malo bolje

      Ergonomija

      Proizvođač

      ASUS

      Model

      ASUS Designo Series MS236H

      Dijagonala / tehnologija

      23” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M / Color Gamut 75% NTSC

      Pitch

      0.264 x 0.264

      Horizontalno osvežavanje

      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      2 ms GTG

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      (ASCR 50 000 : 1, static unknown)

      Ugao gledanja (H/V)

      170˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      225 MHz / 33 W

      Dimenzije

      568.3 x 413.7 x 152.9 mm

      Masa

      3.9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Trace Free Technology
      SPLENDID Video Intelligence Technology
      SPLENDID Video Preset Modes (5 modes)
      Skin-Tone Selection (3 mode)
      HDCP support
      Color Temperature Selection(5 modes)
      D-Sub, HDMI, audio in

      Cena (sa PDV-om)

      ~sample

      ASUS Designo MS246H

      Asus Designo MS246H je brat blizanac prethodno opisanog modela, pa ćete nam oprostiti na nešto kraćoj priči – samo da vas ne bismo terali da čitate isti opis dva puta. Po konceptu podseća na Samsung lapfit seriju monitora (monitori namenjeni uparivanju sa laptopovima), osim što je bezbroj puta atraktivniji. Sam monitor se sastoji od kućišta panela, koje je izuzetno tanko (svega 16 milimetara) i jednog hromiranog prstena, koji služi da se monitor nasloni na njega. Dakle, od postolja nema ni traga, pa će monitor na vas “gledati” sa visine stola, slično monitoru vašeg prenosnog računara. Istina je da se kod većine izuzetno dizajniranih monitora morate pomiriti sa činjenicom da će udobnost u radu biti na krajnjem minimumu i da ćete se vi prilagođavati toj prelepoj stvari, a ne ona vama. Tu leži jedna sličnost koju ovaj ASUS monitor deli sa ženama. Sa zadnje strane zatičemo D-Sub konektor, HDMI, audio-in džek (3.5 mm bananica) i AC priključak. Naponski ispravljač je, sasvim logično, van kućišta panela, baš kao i kod notebook računara. Glossy plastika sa zadnje strane je snežno bela, dok je monitor s prednje strane crn i uniforman, a donja ivica je malo veće visine. OSD tasteri su smešteni sa donje strane, desno i osetljivi su na dodir, kada se iluminacija koja osvetljava njegovu funkciju uključuje. U početku će biti teško da zapamtite šta koji taster radi u OSD meniju, jer kada sklonite prst, osvetljenje se gasi, a da bi se podsetili da li je to pravi “taster” morate ga pritisnuti, a onda ćete, bez namere, ali namerno, i aktivirati funkciju koju ste dodirnuli. U prvih nekoliko sati igranja sa OSD-om, ovo ume malo da nervira, ali, kao što smo i rekli – za lepu stvar se morate malo pomučiti. Izgled monitora dalje nećemo opisivati, tu su fotografije koje će sigutno nadmašiti našu elokvenciju.
       

      Asus Designo MS246H, kao što smo i rekli koristi Twisted Nematic panel dijagonale od 23.6″ inča sa odnosom stranica od 16 : 9 i radnom rezolucijom od 1920 x 1080 piksela. Dakle, dijagonala je nešto manja od one kod monitora sa odnosom stranica od 16 : 10, jer se i panel “iseca” sa istih velikih ploča kao i oni sa rezolucijom od 1920 x 1200, što znači da je i dot-pitch isti. Saznali smo i da ASUS ove panele nabavlja od kompanije CMO, te da je oznaka ovog TN Film panela M236H1, a o njemu možete saznati više detalja ako “izguglate” ovu oznaku. Statički kontrast od 700 : 1 i osvetljenje od 250 “kandela” su već standardni, a dinamički kontrast je “impresivnih” 50.000 : 1. Kada aktivirate i uđete u OSD primetićete da ASUS MS246H podržava mnoštvo olakšica i poboljšanja na koje smo svi navikli pored brojnih modela koji stižu iz Samsung-a i LG-a. Pomenuti digitalni ili dinamički kontrast ASUS naziva ASCR (ASUS Smart Contrast Ratio) technology, a to je svakako sasvim regularan dynamic contrast algoritam – ništa bolji niti lošiji od već viđenih u klasi. Takođe, u OSD meniju je prisutan i taster koji vas odmah “prebacuje” u 4:3 režim, kada monitoru odgovaraju i prigodne rezolucije (1024 x 768, 1280 x 960…) za gaming. Na ovaj model, ASUS je dodao i opciju Overscan, mada nam nije jasno čemu ona služi na digitalnom uređaju. Tu je i pet preset video modova (Scenery, Theater, Games, Night View i Standard) kao i hotkey za tri profila toplote boje (Cool, Normal, Warm i dodatne customsRGB i User). Naprednije opcije za podešavanje boja nisu prisutne. Bez obzira na to što je ovo LED BLU monitor, ipak nije namenjen grafičkim profesionalcima.
       

      Za razliku od nedavno testiranog LGFlatron W2486L, koji je takođe i veoma tanak monitor, Asus Designo MS246H nema LED pozadinsko osvetljenje (LED BLU – Light Emiting Diodes Back Light Unit). Designo MS246H u startu prikazuje pomalo tamnu sliku u Full HD rezoluciji. Kako je u pitanju TN panel, možemo očekivati veoma dobar odziv, slabije vidljive uglove i pomalo probijanja pozadinskog osvetljenja. Kada je reprodukcija boja u pitanju, početni prikaz deluje sasvim dobro kada je toplina boja u pitanju, ali smo i ovoga puta otkrili malo grešaka na gradijentima, koje nije bilo moguće otkloniti ni kada je ASCR isključen, i bez obzira na to da li je uključen Splendid sistem za poboljšanje boja. Štaviše, bolje rezultate smo postigli kada je bio isključen, a testiranje smo nastavili sa ASCR opcijom na off kao i što uvek i radimo. Svi testirani monitori prikazuju dosta grešaka na gradijentima kada su aktivni sistemi za “poboljšanje” boja, dinamičko osvetljenje i slični “filteri”, ali u čistom modu, u kome mi uvek i testiramo i kada se kontrast namesti tako da nije prenaglašen – gradijenti bi trebalo da budu glatki i bez banding efekata. Na test primerku ASUS MS246H monitora ipak nismo uspeli do kraja da ih eliminišemo, ali ne možemo ni reći da su bili preterano izraženi. Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, a test najsvetlije bele otkriva veoma dobru uniformnost. Kontrast je, za divno čudo, u startu podešen prilično umereno, pa preporučujemo da ga postavite na nekih 80%, jer je tek iza 90% prenaglašen. Slika nije previše svetla, pa i ovu vrednost možete povećati na nekih 70 do 80%, prema želji, jer ni tada nećete “ugroziti” dinamiku niti reprodukciju crne. Statički kontrast je dakle sasvim solidan, mada moramo primetiti da bez ASCR-a nikako nije prejak – slika je tek umerena, ali na dobar način. Po našem mišljenju, kontrast i osvetljenje su i u tim zdravim okvirima sasvim dovoljni, jer se oko prilagođava onome što posmatra i niko nas ne može ubediti da je veći kontrast bolji – na uštrb realističnosti prikaza.
       

      ASUS MS246H je prošao veoma dobro na testu crne, iako smo viđali i za nijansu bolje TN ekrane kada je reprodukcija crne u pitanju. Ipak, u odnosu na to koliko je tanko njegovo kućište, ovaj model je u dve pomenute kategorije (kontrast, dinamika) u samom vrhu kad su u pitanju slim modeli veće dijagonale. Probijanja pozadinskog osvetljenja, nažalost, ima, a pomalo nam je smetao i uži vertikalni vidljivi ugao, pogotovo zbog toga što se monitor uvek posmatra na dole, a ne pravo iznad. Na svu sreću, ni ove mane nisu izražene u tolikoj meri da bi morali da se zabrinete, a kao što smo pomenuli, dinamički opseg je veoma dobar, pa se i u tamnijim, ali i svetlijim delovima sive, suptilni detalji najčešće razaznaju i u testovima, a i u realnom radu (ASUS MS246H je odličan za multimediju). Gradijent sive nam nije otkrio veće kolorne aberacije, a horizontalni vidljivi ugao je solidan, dok je vertikalni, kao što smo i rekli, za nijansu lošiji. Kada je odziv u pitanju, možemo ipak reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije.

      Prednosti:

      Dizajn

      Kvalitet izrade

      Solidan statički kontrast

      Uniformnost

      Korektna reprodukcija crne

      Solidan prikaz boja

      Odziv

      Mane:

      Pozadinsko osvetljenje nije savršeno

      Gradijenti su mogli da budu čistiji

      Ergonomija

      Cena

      Proizvođač

      ASUS

      Model

      ASUS Designo Series MS246H

      Dijagonala / tehnologija

      24” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M / Color Gamut 75% NTSC

      Pitch

      0.272 x 0.272

      Horizontalno osvežavanje

      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      2 ms GTG

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      (ASCR 50 000 : 1, static unknown)

      Ugao gledanja (H/V)

      170˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      225 MHz / 33 W

      Dimenzije

      568.3 x 413.7 x 152.9 mm

      Masa

      3.9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Trace Free Technology
      SPLENDID Video Intelligence Technology
      SPLENDID Video Preset Modes (5 modes)
      Skin-Tone Selection (3 mode)
      HDCP support
      Color Temperature Selection(5 modes)
      D-Sub, HDMI, audio in

      Cena (sa PDV-om)

      ~sample

      LG Flatron W2253TQ

      Proizvođači sve češće u nove premium serije monitora ugrađuju TN panele, pa smo tako kod LG artistic ili ultra slim serija viđali upravo matrice izrađene upotrebom ove tehnologije (npr. Fantasy L1900J). Flatron W2253TQ je monitor koji danas predstavljamo i on bi, ako sudite po slikama, trebalo da pripada najvišoj klasi modela namenjenih običnim korisnicima, ali nije tako – u pitanju je vrlo pristupačan, ali izuzetno dizajniran monitor. W2253TQ nudi Full HD rezoluciju, visoki dinamički kontrast, a s obzirom na to da je baziran na TN matrici, odziv od pet milisekundi je očekivan (2ms je ostavljeno za skuplje modele), ali zato vidljivi uglovi ne idu više od 170 / 160 stepeni. Naravno, nešto skuplji modeli, bazirani na istoj tehnologiji često imaju i bolje specifikacije (2 umesto 5 ms za brzinu odziva i 176 / 170 stepeni za horizontalni i vertikalni vidljivi ugao, umesto 170 / 160), ali u praksi je teško da monitor sa nešto boljom specifikacijom realno i nudi viši kvalitet u ovim kategorijama.

      karakteristike, statistike, lg flatron w2253tq monitora

      I u jeftinijoj seriji LG je ponudio fantastično dizajnirane modele, a takav je i Flatron W2253TQ. Osim toga, i LG je razvio softver koji omogućava da se parametrima slike pristupi kroz softver. Samsung ovaj softver naziva MagicTune, a za Flatrone je kreiran forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja itd. Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd. Podsetićemo da i f-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a tu je „wizard” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i f-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza. LG Flatron monitori koje smo testirali, iako pripadaju S seriji, poseduju i ove opcije unutar OSD-a, a prisutne su i u forteManager softveru koji preuzimate sa oficijelnog LG Electronics web sajta. Novitet predstavlja poseban novi “EZ Zooming” taster, koji omogućava brzu promenu rezolucije(forteManager mora biti instaliran da bi funkcionisao), kao i posvećeni taster za promenu režima prikaza: Wide (16 : 10) i 4 : 3. Ovaj dodatak zaista radi dobro i njegovo prisustvo pozdravljamo. Međutim, nova linija monitora više srednje klase poseduje i novi, dorađeni FUN meni, u kome je brzo dostupno nekoliko opcija. Zoom tj. aspekt slike se ovde brzo može promeniti, a dodati su i Photo profili slike koji po našem mišljenju, kao što znate, i nisu neka posebno korisna stvar. Jer, kada ćete poželeti da postavite čitav prikaz ekrana u Sephia, Crno-beli ili posterize efekat? To je korisno jedino kada posmatrate slike, a razni slide-show programi već imaju ove opcije.

      LG monitori su obično i lepo ili izuzetno dizajnirani, pa ni ranije testirani Flatron W2248F tu nije izuzetak – njegov dizajn je proizvođač okarakterisao kao “emotivan”. Postolje i nosač, koji nakon asembliranja kreiraju standardan tilt-stand imaju finu završnu obradu, te se lako sklapaju i rasklapaju, a svetlucava završna obrada je osetljiva na dodire prstiju, ali smo to nekako i očekivali. Tasteri, uključujući i polukružnu power dirku, izvedeni su slično kao i kod prethodno testiranog modela. Međutim, dok je kod za dizajn nagrađenog, pomenutog modela, ispod ivice ekrana taster za uključivanje dizajniran po uzoru na “jutarnje kapljice rose”, kod Flatron W2253TQ je on nešto nalik latici koja pluta u čaši vode. Naravno, čaša vode bi bila providna lajsna smeštena ispod donje ivice ekrana (dizajn tako na momente podseća na čuveni Samsung T220 i njemu slične “koreance”). Svakako, taster za aktiviranje monitora je takođe osetljiv na dodir, a LED osvetljenja njemu je moguće isključiti u meniju ili ih ostaviti da umereno svetle i kad je monitor u stand-by režimu.

      Okvir panela je napravljen od svetlucave crne plastike i standardan je za ovaj tip monitora. Osim odličnog kvaliteta izrade i završne obrade, kojoj “nedostaju” gapovi i krckanje, taster za uključivanje se ističe diskretnom svetlećom diodom romantično crvene boje, poput boje latica ruže ili slatkog Sangria vina (ne zamerite nam, bili smo u poseti stranici ovog monitora na LG sajtu :)). Donja ivica nije narušena OSD tasterima, već su oni sakriveni iza, dok iluminacija svake funkcije prolazi kroz poluprovidnu plastiku i označava mesto na kom je, ispod, smešten senzor osetljiv na dodir. Monitor poseduje jedan D-Sub konektor, kao i stadnardni DVI, što nas je iznenadilo. Naravno, ne moramo pominjati da na monitoru nećete zateći USB hub-ove, HDMI ulaz ili mogućnosti podešavanja visine ili pivot-a, ali ćete biti oduševljeni njegovim dizajnom, posebno postoljem i činjenicom da je izuzetno tanak i elegantan. Sa zadnje strane, na već očekivana mesta smešteni su video konektori i priključak za AC kabl, što znači da je naponski ispravljač smešten unutar kućišta panela.

      Flatron W2253TQ je sličan već testiranim monitorima dijagonale od 21.5 inč, a na svu sreću, nudi FullHD rezoluciju, kao i brojni Plasma i LCDTV uređaji velikih dijagonala, što znači da je njegov dot-pitch jako mali. Dakle, ako ste se pribojavali da ćete zateći maksimalnu rezoluciju od 1600 x 900 piksela, možete da odahnete jer ovaj monitor radi u grafičkom modu: 1920 x 1080. Kako je u pitanju TN panel, možemo očekivati veoma dobar odziv, slabije vidljive uglovi i pomalo probijanja pozadinskog osvetljenja. Kada je reprodukcija boja u pitanju, početni prikaz deluje sasvim dobro kada je toplina boja u pitanju. Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, ali test najsvetlije bele otkriva tek prosečnu uniformnost. Primećujemo, zatim, da je kontrast u startu podešen baš kako treba – samo je potrebno da deaktivirate digital fine contrast. 75% idealna vrednost za one koji vole jarku sliku ili one koji rade u svetloj prostoriji, dok bi mi preporučili da se držite vrednosti od oko 60-65% s obzirom na to da se u testu prenaglašavanje vidi već od 63%. Slika je pomalo i svetla po default-u, baš kao i kod prethodno testiranog Flatrona, pa preporučujemo i da smanjite sam brightness na nekih 55-60%! Statički kontrast je, dakle, sasvim dobro izveden, jer je po našem mišljenju sasvim dovoljan na vrednosti na kojoj ni po testu nije prenaglašen, pa se ništa više ne gubi na dinamici nego što je neminovno (s obzirom na činjenicu da TN paneli generalno imaju nešto lošiju dinamiku).

      LG Flatron W2253TQ je još jedan monitor ovog proizvođača koji prolazi prilično dobro i na testu crne. Iako smo viđali i bolje Twisted Nematic ekrane kada je reprodukcija crne u pitanju, možemo reći da ovaj model u samom vrhu kad su u pitanju modeli sa aspektom od 16 : 9. Probijanja pozadinskog osvetljenja, naravno, ima, ali ne toliko mnogo da bi morali da se zabrinete, odustanete od ovog modela i svakako ne toliko da to u realnom radu pravi probleme. f-Engine se brine i o prikazu boja i dithering-u, pa su prikazani gradijenti glatki, bez vidljivih grešaka, tako da se može reći da banding nije prisutan – pod uslovom da je dinamički kontrast isključen, kao i ostali dečiji (FUN) efekti. Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobar. Kao što smo već zaključili, i dinamički opseg je jedna od jačih strana ovog modela, pa se i u tamnijim, ali i svetlijim delovima sive, suptilni detalji najčešće razaznaju. Gradijent sive nam nije otkrio veće kolorne aberacije, mada će korisnici koji vole da teraju mak na konac možda i poželeti da odrade neku osnovnu vrstu kalibracije (postoje Wizardi za to, čak i na Web-u). Vertikalni vidljivi ugao je solidan, ali je horizontalni za nijansu lošiji od očekivanog, što nas je malo začudilo s obzirom na to da Flatron W2253TQ nije jedan od super-brzih modela (2 ms). Kada je odziv u pitanju, možemo ipak reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije, koji se često javljaju na ubrzanim Samsung S-PVA matricama.

      Prednosti:

      Kvalitet izrade za tu klasu

      Dizajn

      OSD meni

      Dobar statički kontrast

      Uniformnost i pozadinsko osvetljenje

      Solidna reprodukcija crne

      Precizna reprodukcija boja već u startu

      Cena

      Mane:

      Vertikalni vidljivi ugao

      Ergonomija

      Proizvođač

      LG

      Model

      LG Flatron W2253TQ

      Dijagonala / tehnologija

      22” class (21.5” diagonal) /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M

      Pitch

      0.4825 x 0.4825

      Horizontalno osvežavanje

      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      5 ms

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      (DC 50 000:1 )

      Ugao gledanja (H/V)

      170˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      210 MHz / 42 W

      Dimenzije

      522.5(W) *198.0(D)*396.3(H)

      Masa

      4.4 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      FLATRON f Engine, HDCP, 4:3 in WIde, ez Zooming, Photo Effect, Virtual OSD

      D-Sub, DVI-I

      Cena (sa PDV-om)

      ~220 evra

      Samsung SyncMaster 2433 BW

      Samsung jeste najpopularniji brend kada su LCD monitori i televizori u pitanju, a odmah za njim je i LG. Model SyncMaster 2433BW je već više od devet meseci na tržištu, vrlo se dobro prodaje, a nas sada zanimaju najbitniji detalji. Ali, krenimo redom. Spolja gledano SyncMaster 2433BW se ne razlikuje mnogo od najvećeg broja SyncMaster monitora iz BW i NW serija i jako liči na svoja dva manja brata – modele 2233 i 2033SN i SW, koji su ipak malo “širi”, tj. ako hoćete – tanji po visini. Karakteriše ga prepoznatljiv oblik prednje maske, relativno uzak okvir oko ekrana, crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno stilizovano tilt postolje koje se montira odmah nakon raspakivanja. Na pozadini se nalazi standardni VESA mount od 100 mm, kao i ukrašena maska koja je pomalo vesela i šarena za naš ukus. Kao što smo jednom već rekli – dopašće se osobama ženskog pola i svima koji se tako osećaju, ali je nama bilo drago što se u tu stranu monitora i ne gleda baš često. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, nedostaje i mehanizam za korekciju visine, a ne treba posebno napominjati i da je pivot opcija izostala. Međutim, pošto je i tilt postolje “stilizovano”, mogućnost korekcije ugla je smanjena, pa monitor sada gotovo da ne možete pomerati napred, ali ni nazad. Nažalost, stilizacija je dovela i do toga da je rotacija oko vertikalne ose nemoguća (svivel), pa ćete monitor morati da okrećete celog. To i nije tako strašno – ne koristimo više CRT-ove.

      Tu je opet Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što, ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana, ali je zato tu opcija za izmenu radnog aspekta (Full i 4 : 3), koju Samsung logično naziva Image Size (prikazuju se crne crte sa strana). Dodatna mogućnost koju do sada nismo videli je Color Effect koji dozvoljava da izaberete “raspoloženje” slike, koja može dobiti efekat starog filma (Sephia), crno bele, plavičaste, crvenkaste tonove i tome slično. Nama, kao malo zahtevnijim korisnicima, ova opcija baš nije od nikakve koristi (to se može postići i softverski, ako primera radi gledate slike ili film). Jako nam se dopada i to što postoji i poseban taster koji u meniju možete definisati da bude zadužen za brzo menjanje profila, kontrasta, radnog aspekta, Color Effect profila ili izvora signala kod modela koji imaju DVI-I. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 3 donosi sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje): Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Digital Contrast i Custom. Kao što možete primetiti na slikama, OSD meni sada ima i dodatak sa desne strane – dodatni grafički meni koji označava trenutnu funkciju OSD tastera koji su smešteni tik pored njega, na desnoj ivici monitora. MagicTune je i dalje u svom četvrtom izdanju i predstavlja softversko proširenje funkcionalnosti OSD menija, ali i više od toga. Ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. Kao što smo pomenuli, promena profila se poziva jednim tasterom, OSD meni je intuitivan i logičan, kao i kod svih novijih Samsung TV aparata i monitora. Dakle, sve lepo nazvane novine, novije ili starije su tu i kod nove mainstream dvadesetčetvorke – MagicBright3, Image Size, Color Effect,Customized key, MagicWizard & MagicKey & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Premium, DVI sa HDCP-om, MultiScreen.. Lepo, nema šta!

      Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko ni duboko, a od video priključaka zatičemo samo analogni D-Sub, dok je kod modela SyncMaster 2033SW prisutan i DVI-D priključak sa HDCP (High Definition Content Protection) zaštitom. OSD tasteri su, kao što smo i pomenuli, smešteni sa desne strane pri dnu i vrlo su ugodni za rad. Sveukupno, kvalitet izrade i završne obrade jeste na nivou, ali se čini da je plastika nešto tanja, pa monitor nije robustan kao prethodne generacije, što moramo oprostiti zbog izuzetno niske cene po kojoj se prodaje ovaj lepotan. Plava dioda osvetljava donju ivicu, ali nekome može da zasmeta kada u mraku gleda filmove, pa je šteta što ne može da se ugasi. Primera radi, na modelu SyncMaster 2333HD postoji dosta dodatnih opcija u OSD-u, a među njima je opcija da plavu diodu možete uključiti da radi stalno, potpuno isključiti ili postaviti da radi samo kada je TV (monitor) isključen. Takođe, postoji i čak deset nivoa intenziteta osvetljenja – od diskretne iluminacije do blješteće plave koju retko ko može da podnese. SM2433BW nema sve ove opcije, ali je i dalje prisutna lepa opcija označavanja funkcije tastera, pa nam sada ne pada tako teško što su sa strane, jer se lepo na ekranu pored vidi šta koja dirka radi. U praksi, SyncMaster 2433BW ne oduševljava, ali ni ne razočarava i ovo potonje je jako bitno za nas koji smo više puta videli sve varijante Samsung-ovih BTNIII panela. Inicijalno, slika je možda i previše svetla, osim ako radite u dobro osvetljenom prostoru, kada su boje veoma prijatne i lepo kalibrisane. Doduše, preporučili bi smo da koristite gamma mod 3 umesto predefinisanog profila 1, bar ako radite na PC računaru. Objasnićemo prednosti i mane koje bi vam doneo ovaj postupak.

      Počnimo baš od gamma vrednosti, koja je setovana na 1. Tada su gradijenti u testu prikazani savršeno – za ocenu 9 ili 9.5. Međutim, kontrast je tada prenaglašen već od vrednosti 42 pa nadalje, a tada je sasvim solidan, ali ne i impresivan, pogotovo što tada, kao što znamo, boje postaju bleđe. Kompenzacija putem RGB kanala (50 po svakom je default) je jedna opcija, ali će tada puristi da kažu da su veštački napumpane – slike će pomalo da vrište, kao da ste na fotoaparatu uključili opciju Vivid kad ste ih snimali ili… kao da je aktiviran dinamički kontrast. Na kraju krajeva, to vam ne donosi povećanje opšte dinamike, jer je kontrast, i dalje ostao na niskoj vrednosti. Kada ga povećate, sve svetlije nijanse (sive) se stapaju i gubite detalje u svetlim tonovima. Ali, kada gamma vrednost postavite na 3 (2 je kompromis između ove dve, ali ne baš sjajan), gradijenti postaju grubi i sa greškama, ali ne toliko katastrofalnim. Međutim, kontrast je tada izraženiji već na 40%, a možete ga povećati i do 55-60%, bez većeg prenaglašavanja. Slika je tada znatno živahnija, a dinamika dosta bolja. Gledanje filmova i tamnih scena u igrama je daleko prijatnije iskustvo.

      Kada je kontrast u pitanju, na kraju možemo reći da SM2433BW dobija prolazne ocene, mada će većini korisnika izgledati sjajno (mi smo ipak strogi kad je ova kategorija u pitanju, jer znamo da Samsung ume da oduševi i u nižim klasama). Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je i izvedeno veoma dobro, pa je na testiranom primerku bilo tek jedva primetno probijanje pozadinskog osvetljenja. U ovoj kategoriji, monitor se pokazao znatno bolje od proseka svoje klase. Takođe, sama reprodukcija crne je izuzetno dobra, ali smo, iskreni da budemo, viđali i zagasitije crna na TN montorima – doduše, manjih dijagonala. Uniformnost bele i svih osnovnih boja je na zavidno visokom nivou za ovu klasu monitora. Vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, tu uključujući i vertikalni, koji jeste za nijansu manji, ali ne i osetno manji, pa smo i tu ovom modelu upisali dobru ocenu, a to je vrlo važna kategorija za monitor velike dijagonale. Kada je reprodukcija boja u pitanju, monitor sa testa je prikazao glatke gradijente, naravno, na prepodešenoj vrednosti gamme – fini nijansirani prelazi su karakteristika svakog kolornog kanala (R,G,B, C, M i Y). Inicijalno, SyncMaster 2433BW prikazuje prirodne, ali uz niži kontrast (bez prenaglašavanja) i ne tako živahne boje. One pak, nemaju većih kolornih odstupanja po hue skali, ali na dobru prekalibraciju smo kod Samsunga već navikli.

      Sam odziv tečnih kristala je solidan, ali ne i izuzetno dobar – primetili smo da je i odziv za nijansu bolji kod manjih modela, čak i onih sa dijagonalom od 22 i 23 inča. Naravno, kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, što važi i za brze scene pri detaljnom pregledu HD MKV filmova (1080p).

      Za:

      – dizajn
      – dorađeni OSD meni i pomoć za navigaciju
      – brzi programabilni taster
      – glatki gradijenti
      – precizne boje
      – vidljivi uglovi

      Protiv:

      – statički kontrast je mogao da bude ubedljiviji
      – niska ergonomija
      – vidljiv kompromis između dinamike i preciznosti reprodukovanih boja (previše za iskusnog igrača kakav je Samsung)

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster 2433 BW

      Dijagonala / tehnologija

      24″ Wide / TN Film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1200 / 16.7 M

      Pitch

      Horizontalno osvežavanje

      30-83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      50-76 Hz

      Odziv

      (5 ms – rise to fall)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      1000:1 (DC:20000:1 )

      Ugao gledanja (H/V)

      170°/160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      205 MHz / 50 W

      Dimenzije

      569.5 x 453.4 x 218.7 mm

      Masa

      5.3 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      MagicBright3, Image Size, Color Effect,Customized key, MagicWizard & MagicKey & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Premium,DVI with HDCP, MultiScreen S/W

      Simple(Ball Hinge) Tilt

      Cena (sa PDV-om)

      ~280 evra

      Samsung SyncMaster XL2370

      Kao što znamo, svaki TFT monitor iza LCD panela ima lampu koja je izvor svetlosti, kao i TFT matricu čiji kristali u okviru svakog subpiksela, prelamaju svetlosne zrake i “dele” ih na odgovarajuće boje. Pozadinsko osvetljenje, odnosno njegov kvalitet, nešto je od čega se polazi kada je u pitanju kvalitet prikaza boja kod TFT monitora, ali i uniformnost ili kontrast. Ono je i jako bitno, jer znamo da “bela” sadrži sve boje, a matrica je tu da te boje “pretvori” u neku od nijansi, kombinujući intenzitet osvetljenja svake od tri osnovne boje koje čini svaki subpiksel. Do sada su TFT monitori kao pozadinsko osvetljenje koristili fluorescentne lampe, koje, kakvog god oblika bile, nikada ne mogu da pruže maksimalno uniformno osvetljenje preko cele pozadine. Naravno, ugrađeni filteri ili preciznije rečeno – difuzori – povećavaju ujednačenost, jer su same lampe postavljene na nekoliko mesta iza matrice od tečnih kristala, ali rezultat nikada nije idealan kao što bi bio, kada bi iza svakog piksela postojala jedna mala (LED) “lampica”. Najveći broj DTP-ovaca i fotografa i dalje koristi profesionalne CRT monitore velikih dijagonala, čije cene prevazilaze i cenu najboljih TFT-ova iste dijagonale, ali su njihov sve češći izbor i profesionalni LCD displeji kakve proizvodi EIZO (serija ColorEdge i FlexScan), NEC, a od nedavno i Samsung, kao i mnogima manje poznate kompanije kao što je, recimo, LaCie. Ljudsko oko, u određenim situacijama (pogotovo u testovima), vrlo lako može uočiti razliku između 18-bitnog i 24-bitnog prikaza, a kada su industrijski standardi u pitanju, pravila su vrlo stroga, te se više ne radi samo o percepciji i afinitetu pojedinca, već u celu priču ulaze i uređaji koji mere i određuju nivo osvetljenja, balans boja i druge parametre prilikom kalibracije – monitora, ali i uređaja koji će sve preneti na neki drugi medij (papir, platno, staklo itd.). Štaviše, postoje posebni čipovi koji se brinu o tome da vernost prikaza ostane identičan u praksi i nakon određenog vremena, jer se karakteristike materijala od kojih je monitor napravljen vremenom menjaju.

      Već smo nekoliko puta pisali o LCD monitorima sa tzv. “WCG CCFL” lampama. Cold Cathode Fluorescent lampe imaju skoro svi standardni TFT-ovi, ali oni namenjeni profesionalcima poseduju tzv. Wide Color Gamut lampe čija svetlost sadrži veći opseg boja, a koje se u okviru tih monitora mogu i zameniti, pošto im je radni vek kraći; kod konfekcijskih monitora se, nakon što lampe dotraju, ceo monitor mora zameniti. Profesionalna upotreba zahteva još veću preciznost u radu sa bojama, a budućnost je definitivno u tehnologiji koja za pozadinsko osvetljenje „koristi” light-emitting diodes (LED), mada su i WCG CCFL lampe i dalje dominantne. Po Samsung-ovim tvrdnjama, novi SyncMaster TFT monitor sa LED pozadinskim ovsvetljenjem (LED BLU – Light-Emitting Diode Back Light Unit) može da prikaže širi opseg boja od američkog NTSC (National Television Systems Committee) standarda (PAL je u ovom aspektu inferiorniji), odnosno 114% u odnosu na opseg boja ovog TV standarda. U poređenju sa njim, dobar klasični CCFL LCD monitor može da pruži maksimalno 82% kolornog opsega NTSC standarda, što se zbog karakteristika većine panela nikada i ne dešava, pa se ova cifra kreće oko 72-76% NTSC Color Gamut-a. I dok je ovaj opseg sasvim pogodan ili bar dovoljno dobar za sRGB kolorni prostor, drugi industrijski standardi, kakav je Adobe RGB, koji uključuje i niz kolornih profila za kamere i štampače svih vrsta, zahtevaju bolje monitore.

      I dok SyncMaster XL20 pruža NTSC gamut od 114%, SyncMaster 226CW ima WCG CCFL lampu koja pokriva približno 97% ovog kolornog prostora, za XL2370 Samsung ne navodi ovu vrednost! Samsung je nedavno predstavio više monitora iz prestižne, P serije. Osim što se razlikuju po dijagonali, kod nas su u prodaji i dve podserije – serija 50 i serija 70, pa tako imamo modele sa oznakama P2050, P2250, P2350 i P2070, P2270 i P2370. Serija 70 je nešto prestižnija, jer donosi još bolji dizajn, monitori su tanji i elegantniji, a karakteristike malo “napucanije” iako već sada možemo otkriti “tajnu” da obe serije koriste iste TN panele. Modeli od 20 inča nude već pomenutu rezoluciju od 1600 x 900 piksela, a 22-ke i 23-ke – svih 1920 x 1080 piksela, tj. FullHD. Osim serije P, modeli sa istim oznakama dolaze i sa prefiksom XL, koji označava LED pozadinsko osvetljenje.

      Od serije xx50 nemojte očekivati tananost i preterano mnogo elegancije – jer serija xx70 upravo to nudi, iako su veoma slični kad se gledaju spreda, dok je sa strane xx50 serija mnogo “bucmastija”. Ključne karakteristike modela SyncMaster XL2370 su odziv od 2 ms, koji već bar 2 godine nije ništa novo na tržištu, ali i Mega Dinamički kontrast od 5.000.000 : 1 mora da oduševi, što bi bilo fino kada bi ova cifra imala neke veze sa realnim stanjem stvari, makar i u najmanjoj meri. Ali, kada bi ovaj monitor imao 100 puta veći, realni kontrast od modela od pre pet godina, koji su se bez problema prodavali sa „bednih“ 500 : 1, sam monitor bi, pri prikazu najsvetlije nijanse morao da gori jače nego elektroda za varenje i to znatno većom površinom, što bi bilo gore nego direktno gledanje u Sunce. SyncMaster XL2370 spada u Touch of Color seriju, pa je njegovo postolje veoma lako opisati kako smo to i ranije činili, mada ćemo ovoga puta pustiti da slike govore. Najimpresivnije, ovaj monitor izgleda kada se posmatra iz profila, jer je tanji od 3 cm i na najdebljem delu, ako izuzmemo, naravno, njegovo elegantno, providno postolje. Kada je OSD u pitanju, kao i feature-set, postoji nekoliko novih sitnica…

      Tu je opet Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što je on prilično pojednostavljen i ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana, ali je zato tu opcija za izmenu radnog aspekta (Full i 4 : 3), koju Samsung logično naziva Image Size (prikazuju se crne crte sa strana). Dodatna mogućnost koju do sada nismo videli je Color Effect koji dozvoljava da izaberete “raspoloženje” slike, koja može dobiti efekat starog filma (Sephia), crno bele, plavičaste, crvenkaste tonove i tome slično. Nama, kao malo zahtevnijim korisnicima, ova opcija baš nije od nikakve koristi (to se može postići i softverski, ako primera radi gledate slike ili film). Jako nam se dopada i to što postoji i poseban taster koji u meniju možete definisati da bude zadužen za brzo menjanje profila, kontrasta, radnog aspekta, Color Effect profila ili izvora signala kod modela koji imaju DVI-I. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 3 donosi sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje): Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Digital Contrast i Custom. Kao što možete primetiti na slikama, OSD meni sada ima i dodatak sa desne strane – dodatni grafički meni koji označava trenutnu funkciju OSD tastera koji su smešteni tik pored njega, na desnoj ivici monitora.

      SyncMaster XL2370 ponajviše liči na rođake iz P serije, a identičan je modelu P2370. Karakteriše ga nešto deblji okvir oko ekrana, ali samo spreda, jer je inače, kao što smo i pomenuli, veoma tanak. I ovde je prisutan sloj providne plastike kao finiša, ali i preko prednje i preko zadnjeg dela maske. Podsetićemo se da je kod P serije xx50 modela, monitor sa zadnje strane izgledao kao bilo koji Samsung monitor iz jeftinijih serija – dakle fancy lice i ruralno naličje. Malo zaobljeno stilizovano tilt postolje koje se montira odmah nakon raspakivanja, jednako je osetljivo na ogrebotine i otiske prsta kao i ostatak monitora. Čini ga samo postolje, na koje se dodaje nosač tj. držač kompletnog monitora u koji se on i “ubada” (u nedostatku boljeg termina). Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, nedostaje i mehanizam za korekciju visine, a ne treba posebno napominjati i da je pivot opcija izostala. Međutim, pošto je i tilt postolje “stilizovano”, mogućnost korekcije ugla je smanjena, pa monitor sada gotovo da ne možete pomerati napred, ali ni nazad. Nažalost, stilizacija je dovela i do toga da je rotacija oko vertikalne ose nemoguća (svivel), pa ćete monitor morati da okrećete celog.

      Ispravljač napona naravno nije integrisan u kućište, a od video priključaka zatičemo DVI-I, HDMI, Optički audio izlaz i standardni analogni stereo izlaz. S obzirom na to da monitor nema zvučnike, audio out je tu da zvuk koji, recimo, dovedete sa HDMI kablom bude prebačen na neke stereo zvučnike, što će pozdraviti vlasnici konzola ili standalone plejera. DVI priključak naravno podržava HDCP (High Definition Content Protection) zaštitu, a mi ne smatramo da je mana to što monitor nema DisplayPort, jer je isti još uvek tek u povoju. OSD tasteri su smešteni na donjem delu, desno i osetljivi su na dodir (termalni senzori), a njihova funkcija se distkretno osvetljava kroz providni plastični “finiš” prednje maske. Sveukupno, kvalitet izrade i završne obrade je na visokom nivou i to, možemo reći, za klasu iznad modela iz mainstream serija, kakvi su 2xxxBW / NW i slični modeli. Plastika je deblja, monitor je robusniji i nema nikakvih lošijih detalja koje je moguće primetiti kod jeftinijih modela. Za monitor koji ipak ne košta mnogo više od jeftinih modela iste dijagonale, smatramo da je izuzetno kvalitetno izrađen.

      Samsung XL2370 koristi isti LTM230HT01 panel kao i modeli P2370 i P2370HD (model sa TV tjunerom). Zanimljivo je primetiti da P2370 ima mnogo manji broj priključaka, ali da je i dosta “deblji” iz profila, što je i razumljivo, jer LED pozadinsko osvetljenje ne traži toliko prostora kao CCFL. Bez obzira na to što koristi isti panel kao i pomenuti modeli, bolji backlight unit čini svoje, pa je već u startu XL2370 vrlo kontrastan i veoma svetao. Kontrast koji je startu podešen na 75%, dovoljan je već na šezdesetak procenata, a na 75% je vrlo izražen (sve ovo važi i kada je digitalni kontrast isključen!). Prenaglašen je tek iza 82%, što je vrlo dobar, čak i izuzetan rezultat za jedan TN sa tako velikim statičkim kontrastom, pogotovo kada znamo da je i na 75% svetliji od većine dosta skupljih monitora. Pozadinsko osvetljenje (od 250 kandela po kvadratnom metru, što je po nama prenisko za specifikaciju) je izvedeno na najbolji mogući način za jedan monitor sa TN panelom. Nažalost, ova tehnologija je zaslužna za to što pozadinsko osvetljenje probija na ivicama, ali i kroz kompletnu crnu, iako je ona reprodukovana veoma dobro, što je opet zasluga izuzetnog kontrasta.

      Uniformnost osnovnih boja je na visokom nivou, testirano golim okom, na fotografijama, a kasnije potvrđeno i u testovima i tu utisak kvari samo malo lošiji vidljvi ugao po vertikali. Čak je i uniformnost najsvetlije nijanse veoma dobra, pa na ovom polju SyncMaster XL2370 jeste bolji od svih testiranih TN baziranih Samsung monitora, čak i modela sa istim panelom. Vidljivi uglovi su samo prosečni i tu ponajviše mislimo na vertikalni, što je jedna od prvih, ali realno i poslednjih mana koje smo primetili. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da SyncMaster XL2370 ima veoma dobro prekalibrisanu kolornu sliku, pa će i bez doterivanja prikazati prirodne i živahne boje, bez primetnijih hue grešaka. Osim toga, moramo da primetimo da su sivi gradijenti i nivoi sive fenomenalno reprodukovani i u ovoj oblasti XL2370 nadmašuje čak i monitore sa xVA ili IPS matricama! To samo znači da su gradijenti veoma glatki, ali ne i da je dinamika bolja u odnosu na dobre primerke monitora sa xVA i IPS tehnologijama, jer je S-PVA model, recimo, Samsung 245T, sposoban da napravi sitne razlike između suptilnih razlika u tamnim delovima sive, što nijedan Twisted Nematic, pa ni XL2370, nije u stanju da prikaže.

      Test gradijenta osnovnih boja SyncMaster XL2370, dakle, prolazi sa odličnim ocenama, te je i u ovim disciplinama pokazao blagu prednost u odnosu na model sa CCFL osvetljenjem. Test crne je još jednom pokazao koliko je bitno i pozadinsko osvetljenje, ali i difuzor koji stoji između TFT panela i BLU-a. Samsung XL2370 ima znatno tanje kućište od onog kod P2350, ali i P2370 modela, ali to ne utiče da nivo “curenja” pozadinskog osvetljenja (backlight bleeding) bude veći. Dakle, probijanje pozadinskog osvetljenja nije izraženo, a crna je prilično dobra i bez dinamičkog kontrasta. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja ni ovoga puta nema i možemo reći da odziv tečnih kristala, koji je obeležen sa 2 ms, gotovo potpuno opravdan i u praksi. Većih zamućenja nema – kašnjenja i duhove je gotovo nemoguće uočiti.

      Prednosti:

      Kvalitet izrade

      Dizajn

      OSD meni i novi MagicTune

      Adekvatan izbor video priključaka

      Odličan statički kontrast

      Izuzetno intenzivno osvetljenje

      Uniformnost i pozadinsko osvetljenje

      Veoma konkretna reprodukcija crne

      Veoma dobra dinamika

      Izuzetni kolor i monohromatski gradijenti i reprodukcija boja generalno

      Odličan odziv

      Cena

      Mane:

      Prosečni vidljivi uglovi

      Ergonomija

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster XL2370

      Dijagonala / tehnologija

      23” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M

      Pitch

      0.272 x 0.272

      Horizontalno osvežavanje

      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      2 ms GTG

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      5,000,000:1 MEGA Dynamic Contrast Ratio (1000:1 Static CR)

      Ugao gledanja (H/V)

      170˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      220 MHz / 28 W

      Dimenzije

      423 mm x 571 mm x 190 mm

      Masa

      3.6 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      EPEAT Gold, MagicBright3, Off timer, Image Size Color Effect,Customized key, MagicWizard & MagicTune with AssetManagement,Windows Vista Premium, Safe Mode(DownScaling in UXGA), ToC Stand

      HDMI, DVI-I, optical i audio out

      Cena (sa PDV-om)

      ~ 33.300 dinara (22.000 za P2370 verziju)

      Samsung SyncMaster P2370

      Svaki TFT monitor iza LCD panela mora da ima i izvor svetlosti, dok sama TFT matrica, čiji kristali u okviru svakog subpiksela, prelama svetlosne zrake i tako od mozaika kreira odgovarajuću sliku. Pozadinsko osvetljenje, odnosno njegov kvalitet, nešto je od čega se polazi kada je u pitanju kvalitet prikaza boja kod TFT monitora, ali i uniformnost ili kontrast. Ono je i jako bitno, jer znamo da “bela” sadrži sve boje, a matrica je tu da te boje “pretvori” u neku od nijansi, kombinujući intenzitet osvetljenja svake od tri osnovne boje koje čini svaki subpiksel. Do sada su TFT monitori kao pozadinsko osvetljenje koristili fluorescentne lampe, koje, kakvog god oblika bile, nikada ne mogu da pruže maksimalno uniformno osvetljenje preko cele pozadine. Naravno, ugrađeni filteri ili preciznije rečeno – difuzori – povećavaju ujednačenost, jer su same lampe postavljene na nekoliko mesta iza matrice od tečnih kristala, ali rezultat nikada nije idealan kao što bi bio, kada bi iza svakog piksela postojala jedna mala (LED) “lampica”. Najveći broj DTP-ovaca i fotografa i dalje koristi profesionalne CRT monitore velikih dijagonala, čije cene prevazilaze i cenu najboljih TFT-ova iste dijagonale, ali su njihov sve češći izbor i profesionalni LCD displeji kakve proizvodi EIZO (serija ColorEdge i FlexScan), NEC, a od nedavno i Samsung, kao i mnogima manje poznate kompanije kao što je, recimo, LaCie. Ljudsko oko, u određenim situacijama (pogotovo u testovima), vrlo lako može uočiti razliku između 18-bitnog i 24-bitnog prikaza, a kada su industrijski standardi u pitanju, pravila su vrlo stroga, te se više ne radi samo o percepciji i afinitetu pojedinca, već u celu priču ulaze i uređaji koji mere i određuju nivo osvetljenja, balans boja i druge parametre prilikom kalibracije – monitora, ali i uređaja koji će sve preneti na neki drugi medij (papir, platno, staklo itd.). Mi smo već predstavili neke skuplje, profesionalne monitore sa LED osvetljenjem, a počeli su da se pojavljuju i daleko jeftiniji – baš kao što je to i nedavno predstavljeni SyncMaster XL2370, koji nam se dopao i spolja, ali i po onome što pruža svom vlasniku.

      Na benchmarku smo takođe imali prilike da čitamo i tekstove o LCD monitorima sa tzv. “WCG CCFL” lampama. Cold Cathode Fluorescent lampe imaju skoro svi standardni TFT-ovi, ali oni namenjeni profesionalcima poseduju tzv. Wide Color Gamut lampe čija svetlost sadrži veći opseg boja, a koje se u okviru tih monitora mogu i zameniti, pošto im je radni vek kraći; kod konfekcijskih monitora se, nakon što lampe dotraju, ceo monitor mora zameniti. Profesionalna upotreba zahteva još veću preciznost u radu sa bojama, a budućnost je definitivno u tehnologiji koja za pozadinsko osvetljenje „koristi” light-emitting diodes (LED), mada su i WCG CCFL lampe i dalje dominantne. Po Samsung-ovim tvrdnjama, novi SyncMaster TFT monitor sa LED pozadinskim ovsvetljenjem (LED BLU – Light-Emitting Diode Back Light Unit) može da prikaže širi opseg boja od američkog NTSC (National Television Systems Committee) standarda (PAL je u ovom aspektu inferiorniji), odnosno 114% u odnosu na opseg boja ovog TV standarda. U poređenju sa njim, dobar klasični CCFL LCD monitor može da pruži maksimalno 82% kolornog opsega NTSC standarda, što se zbog karakteristika većine panela nikada i ne dešava, pa se ova cifra kreće oko 72-76% NTSC Color Gamut-a. I dok je ovaj opseg sasvim pogodan ili bar dovoljno dobar za sRGB kolorni prostor, drugi industrijski standardi, kakav je Adobe RGB, koji uključuje i niz kolornih profila za kamere i štampače svih vrsta, zahtevaju bolje monitore.

      I dok SyncMaster XL20 pruža NTSC gamut od 114%, SyncMaster 226CW ima WCG CCFL lampu koja pokriva približno 97% ovog kolornog prostora, za XL2370 Samsung ne navodi ovu vrednost! Samsung je nedavno predstavio više monitora iz prestižne, P serije. Osim što se razlikuju po dijagonali, kod nas su u prodaji i dve podserije – serija 50 i serija 70, pa tako imamo modele sa oznakama P2050, P2250, P2350 i P2070, P2270 i P2370. Serija 70 je nešto prestižnija, jer donosi još bolji dizajn, monitori su tanji i elegantniji, a karakteristike malo “napucanije” iako već sada možemo otkriti “tajnu” da obe serije koriste iste TN panele. Modeli od 20 inča nude već pomenutu rezoluciju od 1600 x 900 piksela, a 22-ke i 23-ke – svih 1920 x 1080 piksela, tj. FullHD. Osim serije P, modeli sa istim oznakama dolaze i sa prefiksom XL, koji označava LED pozadinsko osvetljenje. Već smo prikazali dobar broj ovih monitora, a nedavno i upravo XL2370 i… tom prilikom smo testirali i SyncMaster P2370, koji danas prikazujemo.

      Ključne karakteristike modela SyncMaster XL i P2370 su odziv od 2 ms, koji već bar 2 godine nije ništa novo na tržištu, ali i veliki Dinamički kontrast od 5.000.000 : 1 (MEGA kontrast) kod “XL” i “svega” 50.000 : 1 kod “P” modela. Sve ostale karakteristike su gotovo identične, ali mi znamo da tako ne mora da bude u praksi. Jer, samo izmena difuzora i, naravno, pozadinskog osvetljenja, (može da na)pravi jako veliku razliku u realnom radu. I zanima nas da li je ta razlika vidljiva, koliko i da li se korisniku isplati da, ako ima mogućnosti, uloži u XL2370 u odnosu na P2370. Odgovor bi bilo lakše dati da XL2370 ne košta čak 10 hiljada dinara više, ali podsetićemo vas, LED BLU je još uvek sveža tehnologija, a do skoro su ovakvi monitori koštali i do desetak puta više od klasičnih modela sa CCFL “backlight”-om. SyncMaster P2370 spada u Touch of Color seriju, pa je njegovo postolje veoma lako opisati kako smo to i ranije činili, mada ćemo ovoga puta pustiti da slike govore. Najimpresivnije, ovaj monitor izgleda kada se posmatra iz profila, ali nažalost, samo XL2370 ima izuzetno tanko kućište (manje od 3 cm i na najdebljem delu), ako izuzmemo, naravno, njegovo elegantno, providno postolje. Samsung P2370 ima veću dubinu, mada ni 60 milimetara nije previše glomazno da ne bismo mogli da kažemo da je elegantan.

      Kada je OSD u pitanju, kao i feature-set, postoji nekoliko novih sitnica… Tu je ponovo Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što je on prilično pojednostavljen i ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana, ali je zato tu opcija za izmenu radnog aspekta (Full i 4 : 3), koju Samsung logično naziva Image Size (prikazuju se crne crte sa strana). Dodatna mogućnost koju do sada nismo videli je Color Effect koji dozvoljava da izaberete “raspoloženje” slike, koja može dobiti efekat starog filma (Sephia), crno bele, plavičaste, crvenkaste tonove i tome slično. Nama, kao malo zahtevnijim korisnicima, ova opcija baš nije od nikakve koristi (to se može postići i softverski, ako primera radi gledate slike ili film). Jako nam se dopada i to što postoji i poseban taster koji u meniju možete definisati da bude zadužen za brzo menjanje profila, kontrasta, radnog aspekta, Color Effect profila ili izvora signala kod modela koji imaju DVI-I. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 3 donosi sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje): Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Digital Contrast i Custom. Kao što možete primetiti na slikama, OSD meni sada ima i dodatak sa desne strane – dodatni grafički meni koji označava trenutnu funkciju OSD tastera koji su smešteni tik pored njega, na desnoj ivici monitora.

      MagicTune je i dalje u svom četvrtom izdanju i predstavlja softversko proširenje funkcionalnosti OSD menija, ali i više od toga. Ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. Kao što smo pomenuli, promena profila se poziva jednim tasterom, OSD meni je intuitivan i logičan, kao i kod svih novijih Samsung TV aparata i monitora. Dakle, sve lepo nazvane novine, novije ili starije su tu i kod nove mainstream dvadesetčetvorke – MagicBright3, Image Size, Color Effect,Customized key, MagicWizard & MagicKey & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Premium,DVI with HDCP, MultiScreen S/W.

      SyncMaster P2370 karakteriše nešto deblji okvir oko ekrana, ali samo spreda. Ponovo je tu i onaj prelepi sloj providne plastike preko cele površine monitora (osim površine ekrana, naravno, ali uključujući i prednju i zadnju masku kućišta) Podsetićemo se da je kod P serije xx50 modela, monitor sa zadnje strane izgledao kao bilo koji Samsung monitor iz jeftinijih serija – dakle fancy lice i ruralno naličje. Malo zaobljeno stilizovano tilt postolje koje se montira odmah nakon raspakivanja, jednako je osetljivo na ogrebotine i otiske prsta kao i ostatak monitora. Čini ga samo postolje, na koje se dodaje nosač tj. držač kompletnog monitora u koji se on i umeće. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, nedostaje i mehanizam za korekciju visine, a ne treba posebno napominjati i da je pivot opcija izostala. Međutim, pošto je i tilt postolje “stilizovano”, mogućnost korekcije ugla je smanjena, pa monitor sada gotovo da ne možete pomerati napred, ali ni nazad. Nažalost, stilizacija je dovela i do toga da je rotacija oko vertikalne ose nemoguća (svivel), pa ćete monitor morati da okrećete “u kompletu”.

      Ispravljač napona naravno nije integrisan u kućište, a od video priključaka zatičemo DVI-I, HDMI, Optički audio izlaz i standardni analogni stereo izlaz. S obzirom na to da monitor nema zvučnike, audio out je tu da zvuk koji, recimo, dovedete sa HDMI kablom bude prebačen na neke stereo zvučnike, što će pozdraviti vlasnici konzola ili standalone plejera. DVI priključak naravno podržava HDCP (High Definition Content Protection) zaštitu, a mi ne smatramo da je mana to što monitor nema DisplayPort, jer je isti još uvek tek u povoju. OSD tasteri su smešteni na donjem delu, desno i osetljivi su na dodir (termalni senzori), a njihova funkcija se distkretno osvetljava kroz providni plastični “finiš” prednje maske.  Sveukupno, kvalitet izrade i završne obrade je na visokom nivou i to, možemo reći, za klasu iznad modela iz mainstream serija, kakvi su 2xxxBW / NW i slični modeli. Plastika je deblja, monitor je robusniji i nema nikakvih lošijih detalja koje je moguće primetiti kod jeftinijih modela. Za monitor koji ipak ne košta mnogo više od jeftinih modela iste dijagonale, smatramo da je izuzetno kvalitetno izrađen.

      Samsung P2370 koristi isti LTM230HT01 panel kao i modeli XL2370 i P2370HD (model sa TV tjunerom). Dakle, osim LED osvetljenja kod XL modela, primetili smo i da P2370 ima mnogo manji broj priključaka, ali da je i dosta “deblji” iz profila, što je i razumljivo, jer LED pozadinsko osvetljenje ne traži toliko prostora kao CCFL. Bez obzira na to što koristi isti panel kao i pomenuti modeli, bolji backlight unit čini svoje, pa je već u startu XL2370 vrlo kontrastan i veoma svetao. Kontrast je kod P2370 podešen u startu na 75%, ali je za razliku od XL modela dovoljan tek na nekih 82 – 85% (sve ovo važi i kada je digitalni kontrast isključen!). Prenaglašen je, po testu, već iza 84%, što je čak i dobro, ali dosta lošije od onog što smo videli kod modela XL2370. Ipak, i P2370 je kontrastan u odnosu na prosek TN modela, pogotovo kada znamo da je na optimalno izraženom kontrastu dinamika još uvek u rangu maksimuma što ceo monitor može da pruži. Pozadinsko osvetljenje (od 250 kandela po kvadratnom metru) je solidno, ali nažalost, ova tehnologija je zaslužna za to što pozadinsko osvetljenje probija na ivicama, gde nešto jeftiniji difuzori ne pomažu mnogo.

      Uniformnost osnovnih boja je na visokom nivou, testirano golim okom, na fotografijama, a kasnije potvrđeno i u testovima i tu utisak kvari samo prosečan vidljivi ugao po vertikali, koji, čini se, nije ni lošiji ni bolji od onog što je prikazao XL2370. Uniformnost najsvetlije nijanse je dobra, ali i na ovom polju SyncMaster P2370 zaostaje u odnosu na XL2370 koji je, ruku na srce, jedan od najskupljih monitora sa TN panelom. U odnosu na većinu testiranih TN baziranih Samsung monitora, P2370 ipak ne spada u lošije, ali smo ranije, ipak, viđali i bolje. Vidljivi uglovi su samo prosečni i tu ponajviše mislimo na vertikalni. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da SyncMaster P2370 ima veoma dobro prekalibrisanu kolornu sliku, pa će i bez doterivanja prikazati prirodne i živahne boje, uz pokoju grešku na testu sivog gradijenta u vidu blažih hue odstupanja. S druge strane, sivi gradijenti i nivoi sive su kod XL2370 bili fenomenalno reprodukovani, pa smo čak zaključili da je u ovom testu XL2370 nadmašio čak i monitore sa xVA ili IPS matricama!

      Test gradijenta osnovnih boja SyncMaster P2370 je prošao sa odličnim ocenama, baš kao i skuplji rođak, dok je test crne je još jednom pokazao koliko je bitan tip pozadinskog osvetljenja, ali i difuzora. Samsung XL2370 ima znatno tanje kućište od onog kod P2350, ali i P2370 modela, ali to ne utiče da nivo “curenja” pozadinskog osvetljenja (backlight bleeding) bude veći. Štaviše, probijanje pozadinskog osvetljenja kod P2370 je dosta izraženije, dok je reprodukcija crne, čini se, jednako dobra kod oba modela, ali je prikaz jako tamnih scena prirodniji kod modela sa LED osvetljenjem, a i na njemu se vidi više detalja (otkriveno tokom gledanja tamnih scena u Blu-ray filmovima, što potrvrđuje i test dinamike). Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja ni ovoga puta nema i možemo reći da odziv tečnih kristala, koji je obeležen sa 2 ms, gotovo potpuno opravdan i u praksi. Većih zamućenja nema – kašnjenja i duhove je gotovo nemoguće uočiti.

      Prednosti:

      Kvalitet izrade

      Dizajn

      OSD meni i novi MagicTune

      Solidan statički kontrast

      Dobra reprodukcija crne

      Solidna dinamika

      Izuzetni kolor gradijenti i reprodukcija boja generalno

      Odličan odziv

      Cena

      Mane:

      Prosečni vidljivi uglovi

      Ergonomija

      Generalno, slika nije toliko ubedljiva za jedan premium model

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster P2370

      Dijagonala / tehnologija

      23.5” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M

      Pitch

      0.272 x 0.272

      Horizontalno osvežavanje

      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      2 ms GTG

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      50.000:1 Dynamic Contrast Ratio (1000:1 Static CR)

      Ugao gledanja (H/V)

      170˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      220 MHz / 28 W

      Dimenzije

      423 mm x 571 mm x 190 mm

      Masa

      4.1 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      MagicBright3, Off timer, Image Size Colour Effect, Customised key, MagicWizard & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Premium, Safe Mode (DownScaling in UXGA)

      HDMI, DVI-I, optical i audio out

      Cena (sa PDV-om)

      ~22.000 dinara (33.300 za XL2370 verziju)

      Zaključak

      Za svakodnevnu upotrebu i dosta multimedijalnih sadržaja, Acer H233H je praktično savršen monitor. On će manje zahtevne korisnike oduševiti, ali će njime i zahtevniji i iskusniji korisnici, koji znaju šta u ovoj klasi mogu očekivati, biti veoma zadovoljni. Najveća prednost su mu cena i kvalitet, a mana je, uslovno rečeno, nešto suženi kolorni prostor koji on može da prikaže, što bi smetalo samo korisnicima koji se bave pripremom za štampu ili obradom fotografija, a ovaj monitor njima, kao uostalom ni najveći broj Twisted Nematic baziranih ekrana, nije ni namenjen. Acer H233H je veoma dobro rešenje za sve korisnike kojima je potrebno da na ekran povežu veći broj uređaja (recimo, računar, konzolu i TV box / tjuner). Njegove prednosti su i kvalitet koji je ujednačen u praktično svim bitnim kategorijama, a ono što mu nedostaje su bolja ergonomija i dodaci, koji malo kog kupca monitora kod nas interesuju (web kamera, usb portovi, čitači flash kartica i sl.). Zbog kvaliteta koji nudi, kao i brojnih video ulaza po pristupačnoj ceni, Acer H233H od nas dobija zvaničnu preporuku! Acer S243HL nije monitor koji će svakoga zaintrigirati. To nije prosečan monitor, kada ga posmatrate spolja, jer će mu poći za rukom da impresionira posmatrača sa strane i gotovo svakoga ko ne bude uočio njegov prosečan kvalitet slike. Neki korisnici će iz njega moći da izvuku više, ali oni ni dobijenim verovatno neće biti zadovoljni. Ipak, kupci koji traže pre svega atraktivan monitor koji nije loš ni kada je prikaz slike u pitanju, a žele da ga povežu na više računara ili konzola za igranje, mogu u ovo modelu da vide zanimljivo rešenje. Osim izuzetnog kvaliteta i velikog broja audio i video konekcija, krasi ga i dobro odmerena cena, a nedostaje mu pomalo kontrasta, preciznije boje i bolja ergonomija.


      Acer H233H – Benchmark Highly Recommended

      ASUS MS236H je svakako monitor više klase, iako je njegova cena bolja od one koja je važila za neprimetno veći MS246H tokom kraja prošle godine. Kvalitet slike koju nudi je veoma dobar, a ako vam je uz sve to bitno i kako vaš radni ili životni prostor izgleda, ako ste esteta po prirodi ili želite da impresionirate klijentelu koja dolazi u vaše kancelarije, smatramo da će MS Designo biti pun pogodak za današnje enterijere koji su, kao po pravilu, svetli i odišu minimalizmom. Ponovimo još jednom i da će najveći broj korisnika biti veoma zadovoljan i onim što MS236H prikazuje na ekranu, odnosno, da budemo precizniji – time kako to prikazuje. Kako je manji brat nešto bolji od većeg MS246 modela, ali je od njega i jeftiniji, smatramo da ovoga puta zaslužuje našu preporuku… ASUS MS246H nudi kvalitet slike koji nije jednako impresivan kao ona koju nudi manji model, ali je sasvim dobar i ako želite da oplemenite radni prostor ili dnevni boravak, veoma lepo će se uklopiti u ambijent. Uz to, većina korisnika će biti veoma zadovoljna i kvalitetom prikaza. S druge strane, moramo primetiti da se za cenu ovog modela može nabaviti monitor sa LED pozadinskim osvetljenjem (Samsung XL serija, LED BLU + TN Film), a za 70-ak evra manje LG Flatron W2486L. Iako je ASUS MS246H monitor koga krase prilično ujednačene karakteristike, ipak ne nudi sliku koja je bolja od monitora koji koštaju gotovo 200 evra manje. Ali, ako vam se baš dopada, lepo je znati da mu nećete naći većih mana ni u kategorijama koje su njegova osnovna namena…

      LG W2253TQ ne pripada višoj klasi, ali svakako izgleda kao jedan od “plemića”. Ako ste pročitali sve što je gore napisano, jasno vam je da se radi o monitoru prilično ujednačenih karakteristika, što je vrlo dobra osobina u današnje vreme, kad brojni modeli umeju da nas oduševe u nekim kategorijama, a onda potpuno razočaraju u drugim. Na kraju, mi i definitivno možemo reći da je LG Flatron W2253TQ jedan od najboljih monitora u klasi, ukusno dizajniran i kvalitetno izrađen i koji se pritom prodaje po vrlo konkurentnoj ceni. U našoj praksi, to je jednačina za preporuku, kao što možete i videti ispod, na slici.

      karakteristike, statistike, lg flatron w2253tq monitora
      LG Flatron W2253TQ – Benchmark Highly Recommended

      Kada je Samsung u pitanju, možemo reći da smo prilično zadovoljni viđenim, ali je sigurno da će i u “BW” kategoriji Samsung još napredovati, bar kad je ova dijagonala i ovaj cenovni rang u pitanju. Šta reći na kraju osim da je Samsung SyncMaster 2433 BW dostojan naslednik svojih prethodnika koji su imali svoj kratak čas slave. Ako ne donosi bitno bolji kvalitet prikaza, može se kupiti po nižoj ceni, a Touch of Color dizajn mnoge ne ostavlja ravnodušnim. Šta na kraju reći za Samsung SyncMaster XL2370? Ovim modelom smo toliko zadovoljni, ako se zadržimo u okvirima TN tehnologije, ali u neim stvarima čak i van nje. Izuzetan dizajn i kvalitet izrade su prosto u senci onog što je i primarna funkcija monitora – i jedina sitnica koju mu možemo zameriti vezana je za nižu ergonomiju. Sve ostale mane, kao što je lošija dinamika u odnosu na xVA i IPS bazirane modele, prosto i nisu mane, jer je ovaj monitor i u tim kategorijama bolji od svojih rođaka sa istim tehnološkim “korenima”. Pored pomenute mane vezane za ergonomiju, tu je i možda samo prosečan vertikalan vidljivi ugao, ali pored svih ostalih kategorija u kojima je ovaj monitor bolji od konkurenata, na ovu sitnicu možemo zažmuriti. Po ceni od oko 390 evra, ovo je jedan od najboljih monitora u klasi i njegov konkurent može da bude samo poneki SPVA ili IPS monitor iste dijagonale, koji ipak košta bar 100-ak evra više, ali se i daleko teže nalazi na tržištu. Ne zaboravimo da Samsung 245T, hit sa prošlogodišnjeg uporednog testa i monitor koji bi “u tren oka” preporučili svakom ko ga može priuštiti, košta gotovo dva puta više, a i nema LED pozadinsko osvetljenje i u nekim kategorijama (kontrast, osvetljenje, odziv, dizajn) čak i zaostaje za pomenutim modelom. Sasvim smo sigurni da postoje kupci koji mogu da izdvoje stotinak evra više u odnosu na premium model SyncMaster P2370 i njima želimo da saopštimo da doplata za XL2370 u tom slučaju – vredi!
       


      Samsung SyncMaster XL2370 – Benchmark Highly Recommended Award

      Šta zaključiti za model SyncMaster P2370 – brata blizanca nagrađenog XL-a? Prvim modelom smo toliko zadovoljni, da smo morali da mu damo i zvaničnu preporuku, ali, s obzirom na to da je P2370 jeftiniji za više od jedne trećine – postavlja se pitanje da li je i on dobar za našu preporuku. Iskreni da budemo – više smo očekivali. Samsung P2370 nije ni skup monitor, a fenomenalno izgleda. I nudi sve što biste od jednog TN film monitora te klase mogli da očekujete. Kvalitet izrade, dizajn, gotovo sve. On nema velikih mana koje bi bile prepreke da ga ne preporučimo. Ipak, naša zvanična nagrada sa preporukom će izostati jer smatramo da je, i pored veoma dobrih karakteristika, Samsung P2370 ne zaslužuje, bar ne u potpunosti. Ovoga puta, izuzetan dizajn i kvalitet izrade nisu u senci onog što je primarna funkcija monitora, kao što je to bio slučaj i što smo pomenuli na kraju testa SyncMastera XL2370, koji i dalje preporučujemo svima kojima razlika u ceni nije prevelika prepreka. A ako posedujete svega 250 evra za Full HD monitor, a dizajn vam nije (toliko) bitan, verovatno postoje i primerci koji će ponuditi i više od modela P2370, čak i u Samsungovom “dvorištu”.

      Na kraju uporednog testa imamo samo tri zvanične preporuke? Nema nagrade izbora urednika, nema najbolje kupovine? Smatramo da Benchmark Editor's Choice nagradu ne može poneti jedan monitor sa manama kakve prikazuje, bar u nekoj meri, svaki twisted nematic. SyncMaster XL2370 joj je bio blizu, jer nam je donekle “vratio veru” u TN tehnologiju. Pa ipak, ako LCD televizori sa Full HD rezolucijom, superiornijim S-PVA panelom i dijagonalom od 37 inča mogu da koštaju manje od 500 evra, zbog čega S-PVA i IPS monitori koji su dosta manji (24 inča), moraju da koštaju isto toliko, a uz sve to nemaju ni tjunere, daljinski upravljač, ogroman broj video i audio konektora, a ni carinske dažbine kakve imaju TV aparati…? Još uvek verujemo u to da će doći vreme za Vertical Alignment i In-Plane Switching matrice. Ako ne za njih, a onda za neke nove (OLED?) tehnologije. I za njih ljubomorno čuvamo ove naše “Editor's Choice” markice…

      Acer monitore na test ustupio CT Computers.
      ASUS monitore na test ustupio ASUS.
      LG Flatron monitor na test ustupio LG.
      Samsung monitore na test ustupio KimTec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.