Dragoljub Radovanović Model iz naslova je direktan naslednik modela Viewsonic VX2450wm, koji takođe poseduje LED pozadinsko osvetljenje. Karakteriše ga ekran dijagonale 23.6 inča, spakovan je u veoma tanko kućište i ima ugrađene zvučnike. Standardna rezolucija ekrana kod ovog modela je 1920 x 1080 piksela, što ga svrstava u kategoriju Full HD 1080p monitora. Tip panela je TN Film, a performanse su, odmah otkrivamo na početku, veoma dobre.
Dizajn Monitor je veoma tanak, što je posledica spoljašnjeg AC adaptera i LED pozadinskog osvetljenja, te njegova debljina iznosi samo 19mm u najtanjoj tački. Okvir ekrana je zaobljen na ivicama i urađen takoreći u dva nivoa, spoljašnji deo koji se prostire skroz do ivica okvira i unutrašnji deo koji je nekoliko milimetara ispupčen u odnosu na spolašnji. Spoljašnji deo okvira je napravljen od standardne mat plastike, dok je unutrašnji sačinjen od glossy crne plastike. Indikator standby moda se nalazi u donjem desnom delu monitora. Njegov oblik podseća na polovinu elipse i pomalo je ispupčen u odnosu na okvir. Indikator svetli narandžasto kada je monitor u standby režimu, a menja se u plavu boju kada je aktivan.
Kontrole za navigaciju kroz opcije u meniju se nalaze sa desne bočne strane monitora i dolaze u vidu pet fizičkih dugmića oblika pravouganika. Postolje je nažalost fiksno i možete menjati samo horizontalni nagib ekrana. Ono je kvadratnog oblika sa dosta lučno zakrivljenim ivicama, tako da dosta odstupa od tipičnog oblika kvadrata. Zanimljiva stvar je to da monitor poseduje još jedno postolje nazvano “Book stand”, koje postavlja ekran u isti položaj kao ram za sliku, naslonjen “nožicom” na površinu.
Monitor ima ugrađene zvučnike jačine 2 x 2W, koji su dovoljno glasni, uzimajući u obzir da su toliko dobro skriveni da bi ste pomislili da ih ovaj model čak i ne poseduje. Sakriveni su ispod panela, što znači da su oni po veličini veoma mali, jer je monitor sam po sebi veoma tanak. Zvuk napravljen od strane njih prolazi kroz osam rupica sa leve i desne strane smeštenih u prostoru između pomenutog spoljašnjeg i unutrašnjeg dela okvira koji je širok samo par milimetara. Veoma elegantno i potpuno neupadljivo rešenje, dizajneri u kompaniji Viewsonic su lepo odradili svoj posao. Nemojte očekivati ikakav bas od njih ili neki preterani kvalitet zvuka, previše su sitni da bi mogli da zadovolje taj kriterijum.
Treba napomenuti da ovaj model ne poseduje DVI ulaz već HDMI varijante, tako da je carina na njega 1%, umesto standardnih 15%, što utiče na ukupno nižu cenu monitora. Od konekcija sa zadnje strane, gledano sa levo na desno poseduje: – Ulaz za napajanje – HDMI 1 izlaz – HDMI 2 izlaz – VGA (D-SUB) izlaz – 3.5mm Audio ulaz – 3.5mm Audio izlaz
Kako smo testirali? Testiranje je vršeno na potpuno drugačiji način nego što je to rađeno u prethodnom periodu testiranja monitora na našem sajtu. Nabavkom uređaja koji se zove kolorimetar, Benchmark je podigao lestvicu u testiranju za jedan stupanj više. Kolorimetar je uređaj koji je namenjen hardverskoj kalibraciji monitora i njegovom profilisanju. On pored kalibracije pruža uvid u sve bitne karakteristike monitora kao što je njegov kontrast, gama vrednost, temperatura boja, tačnost boja, osvetljenost, svetlina bele i dubina crne boje. Model kolorimetra koji je korišćen je EyeOne Display2 Gretag Macbeth.
Kolorimetar se postavi ispred ekrana monitora na kojem se vrši testiranje i kalibracija, poveže se USB kablom sa računarom i pomoću odgovarajućeg softvera dobijamo mogućnost da proverimo kako se monitor ponaša merenjem njegovih karakteristika i njihovim korigovanjem kako bi smo doveli monitor do prethodno zadatih vrednosti. Cilj kojem se uvek teži je da se postigne 2.2 gama vrednost, 6500k temperatura boja i osvetljenost od 120cd/m2. Ove vrednosti čine sliku najbližu savršenstvu. Takođe treba težiti ka što nižim Delta-E vrednostima, ali u isto vreme treba “juriti” i dobru vrednost kontrasta. Kalibracija monitora je jako pipav posao, a Benchmark je tek počeo da testira monitore na ovaj način. Možemo reći da se tek uhodavamo u ovakav način testiranja, niko ne postaje profesionalni kalibratror preko noći. Softver korišćen za testiranje monitora: – Lacie Blue Eye Pro – preko koga smo merili sve bitne vrednosti izuzev kontrasta – Colorimetre HCFR – za merenje kontrasta i proveru svih ostalih vrednosti – Eye-One Match 3 – u kome je vršena hardverska kalibracija i čuvanje profila – CheckeMon – za proveru uniformnosti slike i probijanja pozadinskog osvetljenja Tačnost boja i temperatura boja Tačnost boja je odlika boja da imaju što manju delta-E vrednost. delta-E vrednost je zapravo razlika u koloritu između tražene i prikazane vrednosti. Ta tražena vrednost je standardizovana, a što veće odstupanje od te vrednosti, to su netačnije boje. Teži se da ta vrednost bude što bliža nuli, ali ljudsko oko otprilike primećuje razlike tek posle vrednosti od jedan. Temperatura boja označava da li su boje “toplije” ili “hladnije”. Ova temperatura boja se meri u jedinci Kelvin i označava se slovom K. Toplina boja koja se traži na monitorima je tačno 6500K jer je na toj temperaturi bela boja najprirodnija i najneutralnija. Rezultati testiranja Standard 6500k default vrednosti
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
100
Contrast
70
Mod slike
6500k
Prva stvar koju smo uradili je merenje vrednosti slike bez ikakve kalibracije, na fabričkim vrednostima u meniju opcije 6500k. Profil boja u windows-u je postavljen na default opcije, a isti slučaj je bio i sa podešavanjima grafičke karte, kako bi se izbegla najmanja mogućnost neregularnosti prilikom merenja.
Dobijeni rezultati
luminance (cd/m2)
210
Black Point (cd/m2)
0.25
Contrast Ratio
826:1
Rezultati merenja na standardnim vrednostima su bila donekle zadovoljavajuća. Gamma vrednost je bila zabeležena na vrednosti 2.4, tako da je postojalo odstupanje od 11% od naše mete koja treba da iznosi 2.2. Temperatura boje je bila dovoljno blizu sa vrednošću 6778 kelvina, pa je odstupanje od mete od 6500k iznosilo samo 4%. Osvetljenost na standardnim podešavanjima je malo prevelika sa cifrom od 210cd/m2, što je daleko od preporučene idealne vrednosti od 120cd/m2. Dubina crne boje je iznosila 0.25 cd/m2, ali znali smo da se može dobiti dosta bolja vrednost naknadnom kalibracijom i snižavanjem nivoa osvetljenosti. Dobijeni kontrast je iznosio veoma solidnih 826:1.
sRGB default vrednosti
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
–
Contrast
–
Mod slike
sRGB
sRGB mod nam se činio da pruža dosta tamniju sliku od standardnog 6500k moda, što je merenje i pokazalo. Iz nekog nama nepoznatog razloga, nije moguće menjati Brightness i Contrast iz menija, ali mi to u ovom delu nismo ni planirali da radimo.
Dobijeni rezultati
luminance (cd/m2)
72
Black Point (cd/m2)
0.23
Contrast Ratio
305:1
sRGB mod je ipak bio dosta bolji u gamma vrednosti od standardnog 6500k moda, postignuta je meta od 2.2 sa samo 1% odstupanjem. Temperatura boja je u ovom slučaju bilo nešto hladnija, sa cifrom od 7220 kelvina i odstupanjem od mete čitavih 11%. Osvetljenost je dosta mala na ovom podešavanju i sa 72 cd/m2 slika izgleda dosta tamno i odstupa od mete od 120 cd/m2 koju ciljamo. Dubina crne boje je iznosila korektnih 0.25 cd/m2, ali uz veoma loš kontrast od 305:1.
Kalibrisani rezultati User color mod 36b 81c 54 47 50
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
36
Contrast
81
Mod slike
User color
RGB
54,47,50
Pokušali smo da ispravimo stvar lošijih vrednosti i da uradimo hardversku kalibraciju, koju smo kasnije sačuvali kao ICC profil monitora.
Dobijeni rezultati
luminance (cd/m2)
120
Black Point (cd/m2)
0.15
Contrast Ratio
831:1
Kalibracija je bila jako uspešna. Gamma vrednost je dovedena na metu od 2.2 sa samo 1% odstupanja. Nameštanjem RGB vrednosti temperatura boja je uspešno dovedena veoma blizu mete sa vrednosću od 6476 kelvina, sa 0% devijacije. Osvetljenost je dovedeno na savršenih 120cd/m2, kolika je preporučena vrednost za LCD monitore. Delta-E vrednosti su uspešno dovedene na niske vrednosti sa fenomenalnim prosekom od 0.7 i maksimalnom vrednošću od samo 2.0. Veoma dobri rezultati za jedan monitor sa TN panelom! Dubina crne boje je iznosila jako pristojnih 0.15 cd/m2 sa veoma korektnim kontrastom od 831:1.
Standard 6500k mod 17b 81c
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
17
Contrast
81
Mod slike
6500k
Pokušali smo takođe da vidimo koje ćemo rezultate dobiti kalibrisanjem iz standardnog 6500k moda, menjanjem vrednosti Brightness i Contrast.
Dobijeni rezultati
luminance (cd/m2)
120
Black Point (cd/m2)
0.12
Contrast Ratio
1069:1
Uspeli smo da dovedemo Gamma vrednost na 2.2 sa 2.4 koja je bila na default postavkama. Temperatura boje se samo blago razlikovala od standardnog podešavanja i ostajala je na 6853 kelvina sa 5% odstupanja od mete. Osvetljenost je uspešno dovedeno na 120 cd/m2 sa prethodne vrednosti od 210 cd/m2 na standardnim vrednostima. Delta-E vrednosti su znatno smanjene u odnosu na standardne koje su bile prilično visoke. Prosečna vrednost je iznosila 1.4 sa maksimalnom vrednošću od 5.1 – ne tako dobro kao na Custom color modu slike, ali svejedno prihvatljivo. Ono što nas je iznenadilo je vrednost dubine crne boje koje smo uspeli da postignemo u ovom modu slike, fenomenalnih 0.12 cd/m2 uz kontrast od 1061:1! Bolji rezultat od Custom color profila, ali uz netačnije boje i nešto hladnije boje zbog veće vrednosti od 6500 kelvina.
sRGB kalibrisan mod
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
17
Contrast
81
Mod slike
6500k
Iako su vrednosti Brightness i Contrast zaključane u sRGB modu, a stvarno ne vidimo razlog zašto je to Viewsonic uradio, ipak smo pokušali da uradimo hardversku kalibraciju kako bi smo videli da li možemo dobiti bolje vrednosti temperature boje, ako ništa drugo.
Dobijeni rezultati
luminance (cd/m2)
60
Black Point (cd/m2)
0.24
Contrast Ratio
259:1
Gamma vrednost je ostala identična kao i pre kalibracije sa cifrom od 2.2 i 1% odstupanja. Namera nam je bila da poboljšamo temperaturu boje, a u tome smo i uspeli. Sa prethodne vrednosti od 7220 kelvina bez kalibracije, sada smo uspeli da tu vrednost dovedemo na savršenih 6497 kelvina uz 0% odstupanja. Ono što sprečava sRGB podešavanje da postane prvi izbor je nažalost njegova niska vrednost osvetljenja sa samo 60 cd/m2, što sliku čini dosta tamnijom od onoga što je preporučeno. Delta-E vrednosti su generalno niske sa prosekom od 1.1, ali sive nijanse prave problem i podižu njenu maksimalnu vrednost na 6.8. Dubina crne boje nije oduševljavala, ali kontrast sa ovolikom osvetljenošću je pao na katastrofalnih 259:1. Ne bismo vam savetovali da koristite sRGB baš zbog nepostojanja korigovanja Brightness i Contrast vrednosti, tako da je standardni 6500k mnogo bolje rešenje ukoliko nemate kolorimetar. Uglovi gledanja Uglovi gledanja su solidni, imajući u vidu da je ovo ipak TN film tehnologija. Horizontalni uglovi nemaju preveliki Color i Contrast shift, ali vertikalni su dosta pogođeni. Kada se gleda odozgo, ekran dosta pobledi, a kada se gleda od ispod, ekran dobije tamnu tintu.
Filmovi Pustili smo dva filma za koje smo smatrali da će najbolje pokazati performanse monitora. Prvi film je bio UP 1080p, animirani crtani prepun šarenih boja, koje su se pokazale jako dobro na monitoru. Drugi film koji je bio pušten je bio film Batman Dark Knight 1080p, film koji obitava mračnim scenama koje su nam bile potrebne za testiranje detalja u senkama i dubini crne boje. Možemo reći da smo bili prilično zadovoljni, ali ne baš toliko kao na Samsung 40A656 HD televizoru sa S-PVA panelom, mada on je ipak priča za sebe. Bez problema smo na modelu VX2453mh pratili šta se događa u svim tamnim scenama, mada je ipak bilo malo probijanja osvetljenja sa donje i leve ivice ekrana.
CheckeMon Opcija Solid Colors u samom programu prikazuje osam boja, preko kojih utvrđujemo da li ima neravnomernosti u osvetljenju na ekranu ili da li postoji preterano probijanje osvetljenja po ivicama. Jedino smo na totalno crnoj pozadini primetili blago probijanje celom dužinom donje i leve ivice. Na ostalim bojama probijanje nije bilo primetno i one su bile prilično ujednačene širom celog ekrana. Color spectre opcija prikazuje prelaze između svih boja, kao što možete da vidite na poslednjoj slici, a njihovi prelazi su bili glatki bez nagle promene u nijansama.
Zaključak Posle svih testova kroz koje smo proveli model Viewsonic VX2453MH, malo je reći da smo oduševljeni njegovim performansama. U test smo ušli sa predrasudama zbog TN film tipa ekrana, a na kraju testa dolazimo do zaključka da kvalitetnih TN panela ima i da njihove performanse mogu oduševiti, koliko god to retko bilo. Drznućemo se da kažemo da se ovaj model monitora može itekako nositi sa nekim jeftinijim tipovima monitora sa IPS panelom, kao što je Dell U2311H. Prirodne boje (još tačnije i prirodnije kada se izvrši hardverska kalibracija), odličan statični kontrast i jako dobra dubina crne boje čine ovaj monitor izuzetno dobrim izborom. Njegova cena nije prevelika za ono što se dobija, a ona okvirno iznosi oko 200 evra. Viewsonic je zaradio veliki plus sa ovim modelom u našoj knjizi. Stoga monitoru dodeljujemo Value for Money priznanje – kako god da okrenemo, radi se o veoma dobroj kupovini.
Prednosti – Prirodne boje – Odličan statični kontrast – Jako dobra dubina crne boje – Tanko kućište – Ugrađeni zvučnici Mane – Tamnija slika pri sRGB modu – Zaključane vrednosti Contrast i Brightness u sRGB modu – Nešto lošiji uglovi gledanja (mana TN tehnologije)