Apple je predstavio svoj software development kit (SDK) za iPhone mobilni telefon. SDK je bio odložen na kratko, ali je to bilo samo kratkotrajno odlaganje. Kompanija je najavila da će ciljati korporativne korisnike mnoštvom novih mogućnosti iPhone uređaja. iPhone će sada dobiti zvaničnu podršku za push email/calendar/contacts, globalnu listu adresa, Cisco IPsec VPN, Certificates and Identities, WPA2/802.11x i remote wipe. Pored toga, Apple će obezbediti zvaničnu podršku za Microsoft Exchange via Microsoft ActiveSync – Apple je licencirao ActiveSync tehnologiju specijalno za tu svrhu. iPhone SDK sada obezbeđuje drugim razvojnim timovima pristupe API-ju iPhone-a, uključujući Cocoa Touch, Core Services, Media i Core OS.
Programeri mogu iskoristiti Xcode da kreiraju i debaguju aplikacije. Xcode uključuje source editor, integrisanu dokumentaciju i debugger – sve to se može pokrenuti na Mac OS X operativnim sistemiima. Apple je predstavio i iPhone Simulator, koji će omogućiti razvojnim timovima da testiraju svoj softver i vide kako će isti raditi na iPhone telefonima. U okviru sumilatora koristi se miš za imitiranje Multi-Touch komandi na virtualnom iPhone ekranu. Takođe, najavljeno je da će se pojaviti igre razvijene od strane drugih razvojnih timova, a ona koja će se prva pojaviti jeste igra Spore, koju će izdati Electronic Arts i koja je navodno napravljena za dve nedelje korišćenjem novog SDK i koja poseduje 18 kompletnih nivoa. Druge aplikacije koje se uskoro očekuju jesu AOL Instant Messenger i SEGA “Super Monkey Ball”.
Radi adekvatne distribucije novih aplikacija, Apple je kreirao iTunes App Store. Ovo će biti jedini zvaničan metod dolaska do novih aplikacija, a korišćenje hakovanih telefona bi trebalo biti onemogućeno. Iako developeri mogu preuzeti SDK besplatno, koštaće ih 99 dolara da objave aplikaciju na iTunes App Store servisu, a sve drugo će biti besplatno, uključujući hosting i distribuciju. Plaćanje aplikacija zavisi od razvojnog tima, a ako se oni odluče na to da svoje programe naplaćuju, Apple će uzimati 30% provizije. Za kompanije koje tek počinju i žele da razvijaju softver za iPhone osnovan je iFund, fondacija koja će kreditirati i pomagati male razvojne timove. Početni kapital ove fondacije je procenjen na oko 100 miliona dolara. Konačno, najavljeno je da će u junu biti izdat apdejt firmvera oznake 2.0, koji bi trebao da u potpunosti iskoristi mogućnosti koje donose nove aplikacije. Tada će i korisnici moći da iskoriste sve pogodnosti novih aplikacija, pošto će tek firmver 2.0 doneti zvaničnu podršku za njih.
Izvor: Dailytech