Iako je američki predsednik Donald Tramp privremeno odložio sprovođenje politike recipročne carine za 90 dana, istovremeno nastavlja da zaoštrava pristup prema Kini, podižući carine na kinesku robu i to za neverovatnih 145%. Pošto se najveći deo Apple proizvodnje i montaže odvija u Kini, tržište je zabrinuto da bi Apple mogao ozbiljno da trpi. Tramp se još uvek nije izjasnio da li će Apple dobiti izuzeće od novih carina.
Apple požurio sa isporukom iz Indije u vreme odlaganja carina
Prema izveštaju Reuters-a, još od marta Apple hitno prebacuje velike količine iPhone uređaja iz Indije u SAD – ukupno se procenjuje da je reč o 600 tona, što premašuje 1,5 miliona uređaja, a sve to kako bi makar i delimično izbegao posledice novih carina. Apple je čak uspeo da ubedi indijske vlasti da se procedura carinjenja na aerodromima skrati sa 30 na samo 6 sati, kako bi isporuke bile što brže. U roku od privremenog 90-dnevnog zatišja, Apple je dodatno ubrzao proizvodnju u indijskim pogonima, sa ciljem da što više uređaja stigne do američkog tržišta pre eventualnog stupanja carina na snagu.
Prema podacima analitičke kuće Counterpoint Research, Apple godišnje proda više od 220 miliona iPhone uređaja, a trenutno oko petine američkih isporuka dolazi iz Indije, dok ostatak i dalje stiže iz Kine. Apple nije usamljen u ovome jer i drugi tehnološki giganti poput Microsofta, Lenova i Della ubrzali su isporuke u SAD, naročito kada je reč o računarima višeg cenovnog ranga.
Nintendo Switch 2 takođe povećava zalihe za američko tržište
U isto vreme, Vijetnam, kao jedna od glavnih proizvodnih baza za Switch 2 gejming konzolu, beleži sličan trend. Prema carinskim podacima, jedan od glavnih firmi koja se bavi sklapanjem Switch 2 konzola, firma Hosiden, isporučila je u februaru ukupno 785.700 jedinica, od čega je čak 725.200 završilo u SAD, više nego što je ukupno poslato u prethodnih šest meseci.

Zahvaljujući privremenom odlaganju carina, Nintendo sada verovatno fokusira većinu proizvodnje za američko tržište, a pretpostavlja se da će pre zvaničnog lansiranja 5. juna, nekoliko miliona jedinica Switch 2 konzola stići u SAD. Predsednik američkog ogranka Nintenda ranije je izjavio: „Pripreme za isporuku Switch 2 modela za američko tržište počele su još pre nekoliko meseci.“
Nintendo trenutno još uvek nije započeo pretprodaju Switch 2 konzole u SAD. Analitičari procenjuju da će, ukoliko carine na robu iz Vijetnama ostanu na 10%, maloprodajna cena Switch 2 konzole u SAD biti 449,99 dolara. Međutim, ako carina poraste na 46%, cena bi mogla da skoči za 50 do 100 dolara, prenosi LTN.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji