AMD preuzeo vodeću poziciju ispred Intela...

...makar u trenutnoj brzini procesora. Naime, poznato je da je po prodatim procesorima Intel skoro u 3 puta većoj prednosti u odnosu na AMD, tako da je ovoj kalifornijskoj kompaniji jedino ostalo da vodi brzinsku trku sa Intelom.
Svojevremeno, kada se K6 CPU pojavio, svi su hvalili AMD zbog postignutog uspeha, ali mu niko nije verovao, jer je kom

…makar u trenutnoj brzini procesora. Naime, poznato je da je po prodatim procesorima Intel skoro u 3 puta većoj prednosti u odnosu na AMD, tako da je ovoj kalifornijskoj kompaniji jedino ostalo da vodi brzinsku trku sa Intelom.
Svojevremeno, kada se K6 CPU pojavio, svi su hvalili AMD zbog postignutog uspeha, ali mu niko nije verovao, jer je kompanija tada držala nekih 10% tržišta i mislilo se da niko neće uspeti da se nosi sa i tada grandioznom “Chipzilla”-om. Tada je gigant uzvratio Celeron procesorima i tu je se videlo ko je zaista jači, jer K6-II procesori definitivno nisu mogli da se takmiče sa malo skupljim, ali daleko bržim Celeronima (da ne pominjemo njihove overclocking sposobnosti). AMD je tada odlučio da žestoko uzvrati udarac Athlon serijom procesora, koja je ubrzo pregazila tada vodeće Pentium III procesore (Katmai jezgro), što sa odličnim o/c-om, što sa pristupačnom cenom. Intel je tada pokušao da uzvrati sa novim jezgrom, ali su se performanse jednostavno izjednačile sa tadašnjim Duronima i Athlonima. To je verovatno bio prvi put kada je AMD imao stvarno opipljivo brzinsko vođstvo.
Danas, imamo Athlon 64 3200+ koji u dobrom delu testova brži od Pentiuma 4 na 3.2 GHz. Ovo je, može se reći, drugi put da AMD stvarno vodi brzinsku trku. Ono što je još bitnije, dalji razvoj Athlon 64 procesora najavljuje modele na 2.2 GHz (3400+), na 2.4 GHz (3700+), 2.6 GHz (4000+) i na kraju 2.8 GHz (4300+) koji bi trebali da se pojave tokom i do kraja naredne godine. Intel, sa druge strane najavljuje do kraja sledeće godine Pentium na 3.8 GHz+. Ovo “+” se nalazi u roadmapu, jer je moguće da će se naći i model na 4.0 i 4.2 GHz, čime bi se ova kompanija izjednačila sa AMD-om.
Tehnološki gledano, Intel je u malo većim problemima – vrlo je lako uočiti da će ovoj kompaniji trebati mnogo više truda da natera svoj CPU na 4.6 GHz, nego što AMD-u treba rada da potera Athlon 64 na 3.0 GHz (4600+). Naravno, Intel ne bi bio Intel da ne radi skoro nemoguće stvari (setite se [email protected] kada je AMD kuburio sa 2 GHz), tako da ne bi trebalo da nas čudi da i to uspeju da urade. Da ova kompanija ima uvek keca u rukavu, uverila nas je sa P4EE, praktično Xeon procesorom nateranim da radi pod brandom Pentium 4-ke. Nama ostaje samo da čekamo i da gledamo pojeftinjenja, jer teško ko može da priušti Athlon 64 platformu, a o P4EE da ne pričamo – ovaj CPU je samo tu da se pokaže da je Intel brži, a pitanje koliko će ga biti u slobodnoj prodaji.
Izvor : The Inquirer

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi