Bench-Market.com review: Finereader 8.0 Professional

Već i sama činjenica da je proizvođač FineReadera pod imenom Abbyy stacioniran na području nekadašnje Rusije, sadašnje Ukrajine, uliva nam poverenje u kvalitet proizvoda. Za razliku od zapadne hiperprodukcije programa punih bagova i nestabilnih verzija, programi sa istoka (pogotovo iz ruskog regiona) su, iako veoma retki, po pravilu predst

Već i sama činjenica da je proizvođač FineReadera pod imenom Abbyy stacioniran na području nekadašnje Rusije, sadašnje Ukrajine, uliva nam poverenje u kvalitet proizvoda. Za razliku od zapadne hiperprodukcije programa punih bagova i nestabilnih verzija, programi sa istoka (pogotovo iz ruskog regiona) su, iako veoma retki, po pravilu predstavljali pun pogodak u metu. Setite se samo Tetrisa, FAR-a, AVP-a (današnjeg Kaspersky antivirusa) itd. U tu grupu proizvoda možemo smestiti i FineReader čija aktuelna verzija objavljena pre nešto više od mesec dana nosi oznaku 8.0.

Prepoznavanje teksta prilikom skeniranja naziva se OCR System (Optical Character Recognition System – sistem za optičko prepoznavanje karaktera). U najkraćim crtama, prepoznavanje teksta se vrši na sledeći način. Program analizira ulaznu sliku i iz nje "uzima" svaki pojedinačni simbol. Zatim se vrši upoređivanje uzetog simbola sa bazom karaktera, pri čemu se u obzir uzimaju i varijacije (različite veličine teksta, menja se vrsta fonta…) i na kraju se (pod uslovom da je pronađen parnjak) taj simbol u izlaznom tekstualnom dokumentu zamenjuje sa odgovarajućim slovom.
Na tržištu trenutno postoji tek nekoliko OCR programa, od kojih su samo dva postigla zapaženiji uspeh – FineReader i Recognita. S obzirom na količinu novog softvera koji se svakodnevno pojavljuju, na prvi pogled deluje gotovo neverovatno da niko ne pokušava da napravi OCR program. Razlog za to je ipak sasvim logičan. Da bi se ostvarilo uspešno prepoznavanje teksta, program mora da poseduje izuzetno složen algoritam, a do sada je samo nekoliko firmi u svetu uspelo da svoje algoritme dovede do upotrebljivog nivoa. Kada bi to bio tekst na samo jednom jeziku, možda bi situacija bila malo drugačija. Ali, ako se uzme u obzir da danas na svetu postoji preko dve stotine različitih jezika i još više totalno različitih pisama, onda postaje jasno zašto je teško napraviti dobar OCR program.

Detaljnije na sajtu Bench-Market.com…

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi