Bivši zaposleni u kompaniji Google, Linwei Ding, poznat i kao Leon Ding, optužen je u utorak za krađu trgovinskih tajni iz oblasti veštačke inteligencije (AI) dok je istovremeno sarađivao sa dve kineske kompanije iz AI industrije.
Ding se suočava sa četiri tačke optužnice za krađu trgovinskih tajni, a u slučaju osuđujuće presude, preti mu kazna do 10 godina zatvora po svakoj tački optužnice.
“Ministarstvo pravde neće tolerisati krađu veštačke inteligencije i drugih naprednih tehnologija koje bi mogle ugroziti našu nacionalnu bezbednost,” izjavio je u sredu državni tužilac SAD-a, Merik Garland. “Snažno ćemo štititi osetljive tehnologije razvijene u Americi od dospevanja u ruke onih kojima nisu namenjene.”
Ding, 38-godišnji državljanin Kine sa prebivalištem u Kaliforniji, optužen je da je tokom jedne godine, počevši od 2022. godine, kopirao više od 500 fajlova sa poverljivim informacijama iz Google-a u svoj lični nalog. Prema navodima tužilaštva, među ukradenim podacima nalazila se tehnologija ključna za superkompjuterske centre podataka kompanije Google.
Kako se navodi u optužnici, Ding je u okviru svojih dužnosti u Google-u bio zadužen za razvoj softvera koji se koristi u superkompjuterskim centrima podataka kompanije. Zbog te uloge, imao je pristup hardverskoj infrastrukturi Google-a, softverskoj platformi i AI modelima koje je kompanija razvijala.
Nekoliko meseci nakon što je navodno započeo kopiranje poverljivih podataka, Ding je dobio ponudu za poziciju tehnološkog direktora u jednoj kineskoj tehnološkoj startup kompaniji. Prema navodima Ministarstva pravde SAD-a, Ding je tada otputovao u Kinu, gde je nekoliko meseci učestvovao u sastancima sa investitorima kako bi prikupio sredstva za kompaniju. Potencijalnim investitorima je predstavljeno da Ding poseduje 20% vlasničkog udela u kompaniji i da ima vodeću ulogu u njenom razvoju.
Tužilaštvo tvrdi da je Ding preduzeo mere kako bi sakrio svoje aktivnosti u Kini, uključujući i to da je zamolio drugog zaposlenog da koristi njegovu propusnicu za ulazak u kancelarije Google-a, kako bi izgledalo da je on i dalje prisutan u Sjedinjenim Državama.
U narednom periodu, Ding je osnovao sopstvenu tehnološku kompaniju specijalizovanu za AI i mašinsko učenje. Ova kompanija je, prema tužilaštvu, aplicirala za kineski program podrške startapima i navela da “imamo iskustvo sa Google-ovom platformom za računarsku moć sa deset hiljada kartica; potrebno je samo da je repliciramo i unapredimo – i zatim dalje razvijemo platformu prilagođenu nacionalnim potrebama Kine.”
Kompanija Google je u saopštenju navela da je sprovela detaljnu internu istragu o Dingovim aktivnostima i brzo prijavila slučaj Federalnom istražnom birou (FBI). Portparol Google-a, Hose Kastaňeda, izjavio je za CNN da je Ding bio nižerangirani zaposleni i da kompanija koristi stroge mere nadzora kako bi sprečila krađu poverljivih informacija i trgovinskih tajni, uključujući praćenje prenosa fajlova na cloud platforme kao što su Google Drive i Dropbox, prenosi CNN.
“Imamo striktne bezbednosne mere kako bismo sprečili krađu naših poverljivih poslovnih informacija i trgovinskih tajni. Nakon sprovedene istrage, utvrdili smo da je ovaj zaposleni neovlašćeno preuzeo veliki broj dokumenata, zbog čega smo odmah obavestili nadležne organe. Zahvalni smo FBI-ju na pomoći u zaštiti naših informacija i nastavićemo blisku saradnju sa njima,” izjavio je Kastaňeda.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji