Kolike su svetske rezerve retkih metala i koje zemlje raspolažu sa najviše ovih dragocenih resursa?

Grenland kao ključni resurs retkih metala u senci ekoloških izazova

Kolike su svetske rezerve retkih metala i koje zemlje raspolažu sa najviše ovih dragocenih resursa?

Novoizabrani predsednik SAD-a, Donald Tramp, ponovo je izrazio želju da kupi Grenland, autonomnu teritoriju Danske, navodeći nacionalnu bezbednost kao glavni razlog za ovaj ekspanzionistički cilj. Grenland se nalazi na strateški važnoj poziciji za SAD, kako u smislu raketne odbrane, tako i pomorske trgovine, koja će postajati sve značajnija kako se arktički led bude topio, dodatno ubrzan klimatskim promenama.

Ipak, posmatrači ističu da Grenland poseduje i značajne rezerve retkih zemaljskih elemenata. Ovi resursi postali su izuzetno tražena roba, korišćeni u elektronici i proizvodnji baterija neophodnih za prelazak na zelenu tehnologiju. Podaci Američkog geološkog instituta (USGS) pokazuju da je Grenland osmi na listi najvećih rezervi retkih zemaljskih elemenata na svetu, procenjenih na 1,5 miliona tona. Ova količina je slična rezervama koje poseduju Sjedinjene Američke Države (1,8 miliona tona).

Iako Grenland ima značajne rezerve, USGS podaci pokazuju da u 2023. godini nije bilo rudarskih aktivnosti u cilju eksploatacije retkih metala. Iako su grenlandske kompanije inicijalno tražile kineske investicije za rudarenje, projekti su stali nakon izbora u Grenlandu 2021. godine. Glasači su odlučili da bi rudarenje moglo biti korak ka većem ekonomskom razvoju i potencijalnoj nezavisnosti od Danske, ali su ekološki troškovi i potencijalni uticaj na tradicionalne prakse prevagnuli.

Ključna tačka neslaganja bila je rudnik Kvanefjeld, u blizini grada Narsak, gde bi se osim retkih metala izdvajao i radioaktivni uranijum, što je izazvalo strah među lokalnim stanovništvom zbog potencijalnog radioaktivnog zagađenja.

Zbog ovih problema, 2021. godine uvedena je zabrana na rudarenje uranijuma, a projekti vađenja retkih metala su obustavljeni. Iste godine Grenland je takođe prekinuo sve planove za buduća istraživanja nafte i gasa.

Prema podacima USGS-a, Kina ima daleko najveće rezerve retkih zemaljskih elemenata, procenjene na 44 miliona tona, što čini gotovo 40% poznatih globalnih, svetskih rezervi, prenosi Statista.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi