Iz predstavništva BSA organizacije za Srbiju i Crnu Goru dobili smo saopštenje čije izvode ovde prenosimo:
Business Software Alliance (BSA) je međunarodna organizacija posvećena promovisanju bezbednog i legalnog digitalnog sveta. Članovi BSA su vodeći svetski proizvođači softvera od kojih izdvajamo: Adobe, Apple, Autodesk, IBM, Intel, Macromedia, Microsoft, Symantec.
BSA je osnovana 1988. godine i danas je aktivna u više od 80 zemalja širom sveta, uključujući i Srbiju i Crnu Goru u kojoj je zastupljena od 2002. godine. Cilj aktivnosti BSA je zaštita prava intelektualne svojine njenih članova, što je u najvećoj meri borba protiv softverske piraterije.
Softverska piraterija je izuzetno ozbiljan problem globalnih razmera o čemu najbolje govore podaci koji su sadržani u najnovijoj BSA-ovoj globalnoj Studiji o pirateriji za 2004. godinu čije detalje ovom prilikom prvi put javno objavljujemo. Naime, rezultati predmetne studije pokazuju da je stopa softverske piraterije na svetskom nivou u toku 2004. godine iznosila 35%.
Regionalno posmatrano, taj procenat iznosi 35% na nivou Evropske Unije, 44% na nivou ostalih evropskih zemalja, 22% na nivou Severne Amerike, 66% na nivou Južne Amerike, 58% na nivou Bliskog Istoka i Afrike i 53% na nivou Azije i Pacifika. Posmatrano na nivou pojedinih zemalja, stopa softverske piraterije je najniža u SAD gde iznosi 21%, kao i u određenim zemljama EU (Austrija 25%, Švedska 26%, Velika Britanija 27%, Luksemburg 27%, Danska 27%, Švajcarska 28%, Belgija 29%, Finska 29%, Nemačka 29%). Primeri zemalja u kojima je zabeležena najviša postojeća stopa softverske piraterije su određene evropske zemlje (Ukrajina 91%, Rusija 87%, Kazahstan 85%), kao i određene azijske zemlje (Vijetnam 92%, Kina 90%, Indonezija 87%).
Procenat softverske piraterije u toku 2004. godine u Srbiji i Crnoj Gori je iznosio 81%. Poređenja radi, u svim zemljama koje su naši neposredni susedi, stopa piraterije je bila niža, tako da je na primer u Hrvatskoj iznosila 58%, u Sloveniji 51%, a u Bugarskoj 71%. Po našim procenama procenat softverske piraterije u 2005. godini u Srbiji i Crnoj Gori iznosi oko 75%, što je rezultat upravo aktivnog rada BSA tima u godini koja je za nama.
Pojedinačno posmatrano, Srbija i Crna Gora bi takođe ostvarila izuzetno značajne rezultate ukoliko bi se postojeći procenat softverske piraterije smanjio za 2,5 % u gore navedenom vremenskom intervalu, što konkretno znači 1.812 novih radnih mesta, povećanje BDP u iznosu od 420 miliona USD i dopunski poreski prihodi u iznosu od 63 miliona USD.
Potom su navedeni i rezultati rada BSA za SCG u protekloj godini:
Kada je reč o konkretnim pravnim merama preduzetim u Srbiji u toku 2005. godine u cilju borbe protiv softverske piraterije, podaci su sledeći:
• Ukupan broj podnetih krivičnih prijava: 76
• Ukupan broj zaključenih poravnanja: 3
• Ukupan broj okrivljujućih presuda: 12
• Vrste izrečenih krivičnih sankcija
• Novčana kazna šest (6) presuda
• Mera bezbednosti uz novčanu kaznu
• Uslovna osuda na kaznu zatvora šest (6) presuda
• Sudovi
• Donosilac najvećeg broja presuda je Opštinski sud u Paraćinu
• Sve presude su doneli Opštinski sudovi u unutrašnjosti