Opšti utisci
Neko je jednom primetio da je za rad sa računarima idealno podneblje sa tmurnim i kišnim vremenom, koje neće odvlačiti pažnju od monitora i mamiti uzaludnika za tastaturom napolje na svež vazduh prelepog dana. Autor ovog teksta ne može da se otme utisku da je ta ista osoba izabrala Hanover i ovo doba godine za održavanje sajma. Već poslovično oblačno i prohladno vreme onemogućilo je posetioce da se u pauzama razmile po travnjacima sajamskog prostora simulirajući prolećni piknik. Ovakve pauze su neophodne ako imamo na umu dimenzije samog prostora. Podsetimo se, sajamski krug je toliko velik, pa po njemu voze interne autobuske linije. Međutim, već i golim okom se moglo primetiti da ovaj put nekako nije bilo sve na nivou prošlih godina. Naime, odmah se moglo primetiti da ima osetno manje posetilaca. Dok se prošle godine moralo probijati kroz gužvu, ove godine se moglo proći i fijakerom kroz određen broj hala. Vaš izveštač je čak na jednom tajvanskom štandu naleteo na usamljenog “sales managera” za šankom kako se brije (ne, nije bila u pitanju demonstracija novog Bluetooth brijača). Čak se vrlo lako moglo naći i slobodno mesto u restoranima i snek-barovima po sajmu, koji su inače dupke puni (i pored vrlo slobodne interpretacije cena – mala CocaCola košta između 2,5 i 3 €, na primer). Iako još uvek nemamo zvanične podatke o proceni broja posetilaca (pošto u trenutku pisanja ovog članka sajam još uvek traje), organizatori sajma su objavili neke poznate cifre: ove godine je učestvovalo oko 6500 izlagača (otprilike 700 manje nego prošle godine), zauzimajući oko 350 000 kvadrata izložbenog prostora (opet, oko 45 000 kvadratnih metara manje nego lane).
I sami mediji su možda više pažnje obratili novitetima u oblasti komunikacija, kao što su 3G aparati i prodaja UMTS licenci. Sigurni smo da je široj publici interesantniji plasman mobilnih telefona koji ujedno služe i kao MP3 i video plejeri, digitalne kamere, PDA i igračke konzole, nego izazak Springdale čipseta, na primer. No, mi ćemo se u daljem toku reportaže držati strogo računarskih oblasti. Na žalost, vaš izveštač je imao peh sa otkazivanjem (privatnog) smeštaja, tako da je boravak na sajmu bio neplanirano skraćen. Pošto pronalaženje novog nije uradilo plodom (sve je rasprodato mesecima unapred – treba negde smestiti zaposlene kod 6500 firmi izlagača, da ne računamo posetioce), reportaža je ostala uskraćena za novitete iz oblasti mrežnih tehnologija, softvera, ali i pojedinih firmi iz oblasti printera i skenera, na primer. Za detaljan pregled, uz zadržavanje na pojedinim štandovima za razgovor, neka normalna dinamika razgledanja bi bila otprilike 2-3 hale na dan – a ukupno ima 27 hala!
I još jedna mala kritika (kad se već žalimo 🙂 upućena svima pomalo: dekorateri štandova kao da su se trudili da otežaju slikanje izloženih uzoraka. Najčešća su dva slučaja “otežavanja fotografisanja” – kada je izložbeni uzorak položen (ili okačen) na vrlo jako pozadinsko svetlo ili kada komponentu od posetioca deli debeo sloj pleksiglasa, u koji je upereno nekoliko jarkih reflektora. U pojedinim slučajevima nije pomoglo ni naknadno “softversko peglanje”, tako da vas molimo za razumevanje ukoliko vam se učini da je poneka komponenta fotografisana pod “neuobičajenim” uglom.
Sada, kada smo malo olakšali dušu iznošenjem opštih kritika 😉 da pređemo na sam sadržaj ovogodišnje sajamske manifestacije …
{pagebreak}
{pagebreak title=”Artisti i modeli”}
Pođimo od proizvođača matičnih ploča kao nama najinteresantnije teme. Nekada se preko veličine i uređenosti štanda želelo pokazati “ko je ko” među firmama. Danas, međutim, ne mali broj kompanija se odlučio za štedljiviju politiku, tako da su pojedini izložbeni prostori delovali pomalo i stidljivo. Lični utisak je da su u ovom sektoru po luksuzu i opremljenosti prednjačili štandovi Gigabytea i MSI-ja. Sa druge strane, jedan “novajlija” kao što je Albatron imao je prilično bogato opremljen prostor.
Za razliku od prethodnih sajmova, kada su se na mnogim štandovima vrteli DVD filmovi (pokušavajući da nadglasaju komšijski 5.1 audio sistem), ove godine su se igrale igre sve u šesnaest. Najčešće dva ili više povezanih sistema, sa volanima i velikim plazma ekranima predstavljali su omiljenu usputnu zabavu za staro & mlado. Na nekoliko štandova su se delili praktični pokloni u vidu jojoa i frizbija, ali smo na videli i nagradnu igru “run for FX” kod nVidie.
Ono što možda nije od neposrednog interesa baš za sve naše čitaoce, ali bi vredelo izdvojiti, jeste to da je Epox i ove godine predstavio dosta industrijskih rešenja. Naime, 2000. godine Epox osniva kćerku firmu Ipox, koja nudi matične ploče za embedded sisteme, industrijske PC računare (da li je nekome zatrebala robusna P4 ploča sa ISA slotovima ?), mini audio-video dekoderske ploče bazirane na VIA CLE266 i EDEN platformama, industrijska 19″ kućišta, itd.
{pagebreak}
{pagebreak title=”Novosti i”}
Glavne atrakcije najavljene za prvo pojavljivanje u javnosti su svakako Intelovi čipsetovi Canterwood i Springdale, kao i Centrino platforma za mobilne računare. Podsetimo se, Canterwood predstavlja Intelovu najbržu platformu za DDR, pružajući podršku za 800MHz QPB FSB, dual DDR400 memorijski kontroler, HT i AGP 8X. Jednostavnije rečeno – prirodna platforma planirana za Intel Prescott procesore koji bi trebalo uskoro da se pojave na tržištu. Springdale je kodni naziv za novi čipset namenjen mainstream segmentu, kao i korporacijskom tržištu (posebno G revizija sa integrisanim novim grafičkim jezgrom Intel Extreme Graphics 2). Za ta dva North Bridgea, i875 i i865, Intel je pripremio i novi South Bridge – ICH5, koji bi, pored već standardnih AC97 zvuka, 10/100Mbps LAN kontrolera, ATA-100 kontrolera i 8 USB portova, trebao da donese i integrisani SeralATA kontroler. Sam Centrino je Intelov zaštićeni brand koji obeležava novu mobilnu platformu koja se sastoji od Intelovog Pentium M procesora, i855 čipseta i Intel Pro/Wireless 2100 mrežnog adaptera. Skoro svi proizvođači matičnih ploča su se pojavili na sajmu sa barem jednom pločom baziranom na Caterwood/Springdale čipsetovima.
Iako su neke od ovih ploča i dalje samo inženjerski primerci, obratite pažnju na nekoliko detalja; Abit se odlučio za novi kuler na North Bridgeu (nadamo se da æe ovo biti dugotrajnije rešenje) ili na Gigabyte tešku Canterwood krstaricu (GA-8KNXP Ultra) koja ima šest slotova za memoriju, P-ATA RAID kontroler, S-ATA RAID kontroler i još jedan Adaptecov SCSI Ultra320 kontroler – pa kome nije dovoljno, može slobodno da doda još neki PCI kontroler. Nije potrebno napomenuti da su neke firme imale dorađenije primerke ploča, koje su radile na njihovim štandovima kao “živa demonstracija”.
{pagebreak}
{pagebreak title=”Alternativna scena”}
Kada ostavimo velikog Intela po strani, šta nam ostaje od noviteta na polju matičnih ploča? I ne toliko malo. No, pođimo redom i pogledajmo šta su to novo imali da nam pokažu SiS, VIA, nVidia, AMD i ALi.
Pošto smo priču zaustavili na P4 platformi, najbolje da na njoj i nastavimo. Jedna od zanimljivosti predstavljena na sajmu je SiS R658 čipset i jedina do sada napravljena ploča bazirana na njemu – Abit SI7-G. Radi se o Rambus čipsetu kompanije Silicon Integrated Systems, koji je predstavljen još u julu prošle godine, ali nije doživeo brojne implementacije zbog nedostatka memorije za koju je pravljen – Rambus PC1200. Abit je završio ovu ploču negde krajem januara ove godine, ali je još uvek ne pušta u prodaju (a samim tim ni u krugove hardverskih sajtova).
Po rečima prodajnog menadžera na Abitovom štandu, razlog za to je pomenuti nedostatak odgovarajuće memorije (mada smo tu istu ploču videli da radi na SiS-ovom štandu sa Samsungovim modulima – može se videti i sa druge slike). Zvanična informacija o raspoloživosti ove ploče u budućnosti je takođe ostala vrlo maglovita i neodređena, čak i nakon razgovora sa predstavnicima Abita.
Drugi pomalo “fantomski” čipset iz kuće Silicon Integrated Systems je SiS660. Bio je najavljivan još početkom prošle godine uporedo sa SiS648 čipsetom (kao pin kompatibilan) kao neka vrsta naslednika SiS650 sa podrškom za DDR400 memoriju i integrisanim Xabre80 GPU-om. Iako se SiS648 lepo probio na tržištu, 660 varijanta se nije pojavila – čak nema nekih zvaničnih podataka o ovom modelu ni kod samog proizvođača. Iako, kao što prema fotografijama možete da vidite, nekoliko kompanija je predstavilo po primerak sa dotičnim čipsetom.
SiS je, kao kompanija, doživeo pravi procvat proizvodeći čipsetove za Pentium4. Intel mu je namenio ulogu u low-cost segmentu, dok je za sebe zadržao eksluzivno pravo da proizvodi top modele. Međutim, pokazalo se da SiS ne pravi uopšte loše čipsetove, naprotiv! Samo je bilo pitanje vremena kada će isplivati želja SiS-a da se ne zadovolji samo low-cost područjem – čipset kao što je R658 je čist dokaz. Sve to, kao i neke izjave iz Intela da je “SiS želeo da podeli licence sa nekim drugim kompanijama”, ukazuje na to da verovatno SiS neće dobiti licence od Intela za 800MHz QuadPumpedBus i ostale (Intelove) novotarije predstavljene na sajmu. SiS je reagovao prilično brzo, izbacujući nakon pauze SiS746FX čipset za AMD Athlon platformu, ubrzo nakon toga predstavljen je i SiS748, koji bi trebao da predstavlja SiS-ovu uzdanicu ukoliko se pojavi Barton sa 400MHz FSB-om. Na drugoj slici dole možete videti i SiS755, rešenje za AMD Athlon64 procesore, predstavljeno krajem prošle godine.
Prema nekim informacijama, SiS je krenuo u razvoj quad DDR memorijskog kontrolera, ali ostaje da sačekamo i vidimo šta će se na tom polju desiti.
{pagebreak}
{pagebreak title=”Alternativna scena 2″}
VIA je prošla prilično loše u oblasti proizvodnje matičnih ploča za P4, ali zato u AMD segmentu stoji još uvek dobro i stabilno. Na tom polju su na sajmu prikazana dva noviteta – KT400A i KM400, kao i KN400 kao podrška novim Athlon XP-M procesorima. Nove ProSavage ploče imaju bar UniChrome reviziju grafičkog jezgra, koje uključuje MPEG-2 akceleraciju. Jasno je, naravno, da ovakvi integrisani GPU-ovi obavljaju posao uglavnom u kancelarijskim uslovima, pa ploče bazirane na pomenutim ProSavage čipsetovima nose i AGP 8X slot za neku ozbiljniju grafičku kartu, ukoliko to potrebe nalažu.
Kao što je već poznato, od dual DDR memorijskog kontrolera još uvek ništa kod KT400A. Pored već standardnog AGP 8X interfejsa, KT400A donosi zvaničnu podršku za DDR400 memoriju i 333 MHz FSB. Očekuje se i neko ubrzanje (maksimum 10%) u odnosu na prethodnika, KT400, zbog implementirane FastStream64 tehnologije. Ona, u principu, predstavlja implementaciju dodatnih prefetch bafera koji bi trebali da smanje latenciju memorijskog kontrolera. Sve u svemu, zvuči samo kao manje osvežavanje KT400 čipseta, a puni efekat se očekuje u kombinaciji sa VT8237 South Brigde čipom, koji treba zvanično da izađe za koju nedelju. One kompanije koje su na sajmu predstavile svoje nove KT400A modele u kombinaciji sa VT8235 “južnim mostom”, najavile su ubrzo reviziju koja će uključivati pomenuti VT8237. Ovaj model South Bridgea pored već standardnih 10/100 Ethernet MAC-a, MC97 modema, ATA-133 kontrolera donosi i 8 USB 2.0 portova, šestokanalni AC97 audio, kao i integrisani SATA kontroler za povezivanje do 4 SerialATA uređaja. I ostaje nam, naravno, da vidimo šta će nam doneti finalna verzija najavljenog KT600 čipseta.
Ono čime je VIA privukla dosta pažnje je VIA Eden platforma. Ona sama po sebi nije novitet sa ovogodišnjeg sajma i o njoj je već dosta toga poznato. Predstavljen je novi “motor” Eden platforme – VIA CLE266 čipset (za sada u kombinaciji sa VT8235). To je i dalje Socket370-bazirani proizvod za VIA C3 procesore, ali ovaj put sa podrškom za DDR memoriju i integrisanim grafičkim jezgrom koje podržava povezivanje sa LCD, CRT i TV uređajima uz video capture sposobnosti. Uz već poznato malo zagrevanje (koje diktira i bešumnost sistema hlađenja) i potrošnju, te ovakve audio-video osobine, platforma se pokazuje kao odlično rešenje za razne multimedijalne sklopove, od kućne primene do automobilske industrije.
U nastavku priče o čipsetovima i pločama, pomenimo i one najmanje zastupljene. ALi (Acer Laboratories Incorporated) veæ neko vreme prolazi prilično nezapaženo sa svojim čipsetovima, iako specifikacije njihovih proizvoda odgovaraju trendovima. Na sajmu je, recimo, predstavljen inženjerski primerak P4 ploče baziran na novom ALi M1683 North Bridgeu. Ovaj proizvod nudi 533MHz FSB, DDR400 podršku, AGP 8X interfejs … što zvuči sasvim konkurentno za današnje mainstream primene.
No, matične ploče bazirane na ALi čipsetovima se vrlo retko pojavljuju u poslednje vreme. I sama kompanija je stavila dosta naglasak na proizvodnju (i prodaju) zasebnih čipova, kao što su USB kontroleri, audio-video dekoderi, ali se moglo primetiti da su pojedini North Bridge čipovi drugih kompanija koristili neretko ALi South Bridgeove u nedostatku svojih (recimo Trasmeta, ATI, itd).
Drugi igrač na klupi je ovde ATI, koji i nije bio preterano uspešan u razvoju svojih čipsetova – izgleda da je borba protiv večitog rivala nVidie na polju grafičkih akceleratora vezala mnoge resurse u kompaniji. ATI-jev South Bridge je kasnio poprilično te je primećeno da neke kompanije kao zamenu koriste ALi M1535 modele ili čak VIA 686B modelu, što baš i ne bismo mogli nazvati najsrećnijim rešenjem. No, praksa je pokazala relativno slabe memorijske performanse, tako da je primena ATI-jevih čipsetova za sada ostala uglavnom u okviru notebook računara.
Pomenimo od zanimljivosti i to da je na Abitovom štandu bila izložena NF7-S ploča sa oznakom rev1.2 (budući omiljen izbor naših forumaša, izgleda), kao i interesantan sklop SiS-ove kontrolne logike u izdanju Elitegroupa – SiS648 matična ploča sa integrisanom SiS Xabre200 grafičkom kartom i pripadajućih 64MB video RAM-a.
I za kraj priče o matičnim pločama, da kažemo da je većina proizvođača imala po barem jedan proizvod spreman za Athlon64 – čipsetova barem ima dovoljno, od samog AMD-ovog 81xx, preko nVidia CrushK8, SiS755, ALi-jevog M1687 do VIA-inog K8T400. Jedino šta za sada nedostaje je sam Athlon64. AMD je na sajmu predstavio nekoliko novih linija svojih mobilnih procesora XP-M, baziranih na Thoroughbred i Barton jezgrima. Opteron je mogao da se vidi u akciji samo “iza zavese” uz ugovoreni sastanak. Za Opteron ne postoje za sada nikakve indikacije koje bi ukazivale na bilo kakvo odlaganje. U principu, segment kupaca na koji Opteron cilja i nije toliko osetljiv na 100 ili 200 MHz razlike, koliko desktop tržište.
{pagebreak}
{pagebreak title=”Kuliranje i okućenje”}
Nakon “vruće” priče o matičnim pločama i procesorima, treba malo ohladiti glavu. Kuleri nisu bili toliko u centru pažnje koliko prošle godine. Primetna je tendencija odlaska bakarnih kulera na overklokersku marginu, dok su mainstream potpuno osvojili spojevi bakarnog jezgra i aluminijumskog tela. Umesto ventilatora koji se vrte na 6000+ obrtaja, u modi su, naravno, 80×80 ventilatori, koji sa svojih 2000-2500 obrtaja uspevaju da pruže sasvim dovoljan efekat hlađenja, bez opasnosti po sluh korisnika. Već je sasvim uobičajena slika zasebne prodaje tela i ventilatora kulera, tako da svaki kupac može da izabere optimalnu kombinaciju. Primetno je i povećanje broja kulera namenjenih grafičkim kartama.
Jedna od hala je bila rezervisana samo za kućišta, miševe, tastature i slične “sitnice”. Ove godine dominiraju kućišta za MiniPC, kakvim ih je predstavio popularni Shuttle XPC koncept. Iako je očigledan trend minijaturizacija (što su omogućile moderne visokointegrisane matične ploče), velika većina proizvođača matičnih ploča se odlučila upravo za ovakav koncept barebone proizvoda – za multimedijalni i SOHO segment, naravno. Na štandu kompanije Shuttle mogle su se videti i neke varijacije na tu temu – modd sa ugrađenim vodenim hlađenjem ili, na primer, XPC kućište sa ugrađenim 7″ TFT ekranom…
Što se tiče “običnih” kućišta, stari trend sa ekspresionističkim viđenjem dizajna prednje platistike je, srećom, napušten i dalekoistočni proizvođači polako prihvataju čiste linije dizajnerskog aksioma “less is more”, koji je zavladao prvo kod aluminijumskih modela. Primetno je, takođe, da su te firme opipavale puls kupaca – razni LED displeji (za prikaz temperature, obrtaja ventilatora, itd) koji su postali vrlo popularni u poslednje vreme, sada bivaju ugrađeni u samo kućište – kao što na slici iznad možete i sami da primetite. Na mnogim štanovima su mogla da se primete i kompletno transparentna kučišta od pleksiglasa, koja deluju vrlo efektno, posebno u demonstracione svrhe.
{pagebreak}
{pagebreak title=”Audio-video”}
Na polju audio opreme nije bilo nekih iznenađenja – kompanije su izložile opremu koju i inače prodaju. Creative je dao nešto povoljnije cene svojih proizvoda: Sound Blaster Audigy 2 Platinum eX i Sound Blaster Extigy karti, Creative Inspire 6.1 6700 i Creative I-Trigue 2.1 3300 ozvučenja. Na štandu se mogao oprobati i softver za audio obradu uz reprodukciju na, logično, Creative proizvodima. Preko puta Creativa se nalazio štand Terratec kompanije sa svojim SoundSystem i EWS serijalima, a trougao je zatvorio Altec Lansing.
Zato je u oblasti grafičkih čipova bilo noviteta, i to u oba tabora. Počnimo od nVidiinih sledbenika. Pored već poznatih GeForce FX 5800(Ultra) modela, razni proivođači su prikazali svoje modele iz FX 5600 (NV31) i FX 5200 (NV34) serijala. Interesantno je bilo za primetiti da se većina proizvođača grafickih karti trudila da pronađe svoje sopstveno rešenje za hladjenje FX serija, pogotovo 5800(ultra) modela, radi zamene referentne “turbine”. Gainward je prikazao i ograničenu seriju FX karti sa vodenim hlađenjem.
NVidia je predstavila i svoju GeForce FX Go seriju za mobilne računare. Radi se konkretno o FX Go5600 i FX Go5200 modelima, koji su, prema rečima zvaničnika nVidie, prvi DirectX9 grafički procesori za notebook računare. No, to isti tvrdi i ljuti konkurent ATI za svoju Mobility Radeon 9600 seriju. U istu kategoriju mobilnih grafičkih jezgara bi trebao da uđe i ATI Mobility Radeon 9200, kao “pojačanje” 9000 serije. Pored toga, ATI-jev tabor je imao da prikaže i novi Radeon 9800Pro. Lepo je videti i novu, brzu grafičku kartu koja ne traži ogromno i glasno hlađenje.
Od zanimljivosti ovde imamo da pomenemo da je u ATI-jev tabor ušao i poznati proizvođač matičnih ploča Tyan, sa svojom Tachyon serijom koja obuhvata Radeon 9000Pro, 9500Pro i 9700Pro (za početak). Gigabyte prelazi na plavu boju PCB-a i za svoje grafičke karte, radi sinhronizacije sa matičnim pločama. Prema izjavama zvaničnika, Gigabyte odustaje i od referentnog dizajna grafičkih karti i implementira svoj. Obratite pažnju i na različite revizije karti (C3, B3 itd) koje se razlikuju po brzini ugrađene video memorije.
Što se monitora tiče, CRT modelima je odzvonilo, sudeći bar po zastupljenosti po štandovima. Jedino što ih još uvek drži u prodaji je niska cena. TFT monitori dijagonale 15″ se mogu već naći po vrlo prihvatljivim cenama, a i modeli od 17″ polako klize ka granici od 400€. Mnogim korisnicima je do sada možda jedino mala radna površina od 15″ pravila prepreku kupovini TFT monitora.
Obratite pažnju na na ove Swedx monitore, koji su upakovani kompletno u drveno kućište – predstavljeni su modeli skoro svih dijagonala. Kad može mahagonij u automobil, može i orahovina u računare.
{pagebreak}
{pagebreak title=”Skladištenje podataka”}
Nove verzije hard diskova svi očekujemo sa nestrpljenjem. SerialATA interfejs može već neko duže vreme da se kupi sa matičnom pločom (ili kao poseban PCI kontroler), ali odgovarajući hard diskovi sporo pristižu. Tu je možda najveći bum trenutno napravio Western Digital sa svojom Raptor serijom – jedinim IDE hard diskom koji radi na 10K obrtaja i ima vreme pristupa karakteristično više za SCSI hard diskove – 5,2ms. Raptor će se praviti samo u SATA verziji, a očigledno je da je cilj ove serije diskova područje manjih servera i radnih stanica, gde će da uskoči sa SCSI performansama, a za barem 30% nižu cenu. WD je prikazao i svoju seriju eksternih hard diskova sa USB2.0 i FireWire interfejsom.
Maxtor je predstavio MaXLine 2 seriju hard diskova velikog kapaciteta – 250 i 300GB. Slabiji model se vrti na 5400 obrtaja i ima standardnih 2MB keš memorije, dok jači model opslužuje 8MB keša pri 7200 obrtaja. Maxtor je izbacio i SerialATA reviziju Plus9 serije.
Od optičkih diskova, zanimljivost možda za naše tržište predstavljaju Plextorovi DVD čitači i pisači, kao i Artecovi 52x32x52x CD-RW uređaji. Mada je na štandu Arteca najavljen i 52x40x52x model, nismo uspeli da pribavimo materijalni dokaz u vidu fotografije.