DeepSeek zbunjuje Ameriku! Sumnja se da Kina krijumčari Nvidia AI procesore preko Singapura 

Američka vlada istražuje moguće zaobilaženje izvoznih ograničenja na AI procesore

DeepSeek zbunjuje Ameriku! Sumnja se da Kina krijumčari Nvidia AI procesore preko Singapura 

Iznenađujuće dobre performanse DeepSeek AI modela izazvale su buru u američkoj industriji veštačke inteligencije. Osim što je njegov učinak potpuno uporediv sa OpenAI o1, ono što još više zabrinjava američke zvaničnike jeste činjenica da su troškovi njegovog treniranja znatno niži. To je izazvalo sumnju i pokrenulo istragu američke vlade, a u celu priču je umešan i Singapur. 

DeepSeek nije detaljno otkrio hardverski kapacitet korišćen za treniranje svog modela. Poznato je samo da su koristili ograničen broj od 2048 Nvidia H800 GPU-a kako bi u roku od dva meseca istrenirali V3 model sa 671 milijardom parametara, što je ekvivalent 2,8 miliona sati rada GPU-a. 

U poređenju sa tim, Meta je koristila čak 16.381 Nvidia H100 GPU procesora i 54 dana za treniranje Llama 3 modela sa 405 milijardi parametara, što iznosi 30,8 miliona GPU sati. To znači da je DeepSeek ostvario slične rezultate uz čak 11 puta manje troškove hardvera. 

Sumnje oko nabavke zabranjenih NVIDIA AI procesora 

Prema analizi istraživačkog instituta SemiAccurate koji se bavi istraživanjem oblasti proizvodnje poluprovodnika, DeepSeek je verovatno akumulirao oko 60.000 NVIDIA GPU-a, uključujući: 

  • 10.000 komada A100 
  • 10.000 komada H100 
  • 10.000 komada H800 
  • 30.000 komada H20

Ukupna vrednost ovog hardvera procenjuje na oko 2 milijarde US$. 

Među tim modelima, A100 i H100 su pod američkim sankcijama i zabranjeni su za izvoz u Kinu. Model H800 je bio legalan neko vreme, ali je kasnije takođe potpao pod sankcije. Trenutno, jedini model koji se legalno može izvoziti u Kinu je slabašni H20. 

U Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama preovladava mišljenje da je DeepSeek došao do zabranjenih H100 čipova iskorišćavanjem rupa u američkim propisima o izvozu, i to u količinama koje nisu zanemarljive – možda čak 50.000 komada. 

Sumnjivi porast prihoda Nvidia-e iz Singapura 

NVIDIA-ini finansijski izveštaji dodatno su pojačali sumnje. Krajem 2022. godine, kada su SAD prvi put uvele zabranu izvoza AI čipova Kini, prihod koji je Nvidia ostvarivala iz Singapura iznosio je samo 9% ukupnog prihoda kompanije. Danas, taj procenat je naglo skočio na 22%, što mnogi analitičari smatraju krajnje neobičnim. 

Zbog toga su Bela kuća, FBI i druge američke agencije pokrenule istragu o tome da li je DeepSeek uspeo da dobije zabranjene Nvidia AI GPU čipove putem neke druge kompanije registrovane u Singapuru. 

Pored toga, sve je veći pritisak u američkom političkom vrhu da se pojačaju kontrole uvoza i izvoza u Singapur, kako bi se sprečilo krijumčarenje zabranjenih tehnologija u Kinu. 

Nvidia demantuje optužbe 

Iako istraga traje, američka vlada još uvek nije pronašla konkretne dokaze koji bi potvrdili da je DeepSeek ilegalno došao do zabranjenih čipova. 

Nvidia je brzo reagovala, navodeći da se strogo pridržava svih zakonskih propisa i da se većina transakcija sa Singapurom ne odnosi na isporuke prema Kini. 

Kompanija je naglasila da rast prihoda iz Singapura ne znači nužno da čipovi završavaju u Kini, već da njeni finansijski izveštaji prikazuju adrese naplate kupaca, a ne i adrese isporuke robe. 

Ukoliko se potvrdi da je Kina uspela da nabavi zabranjene Nvidia H100 čipove, to bi moglo dovesti do još strožih američkih sankcija i dodatnog zaoštravanja trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije, piše mydrivers.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi