Disney je u ponedeljak objavio da istražuje navodnu hakovanje svojih internih Slack poruka, prema izveštaju Deadline-a.
Hakovanje, koje je prvo objavio The Wall Street Journal, uključuje podatke sa platforme za poruke koju koristi gigant medijske i industrije zabave.
AI aktivistička grupa Nullbulge preuzela je odgovornost za hakovanje. Njihov sajt tvrdi da su hakovali “skoro 10.000 kanala, svaku moguću poruku i datoteku.”
Hakovanje Disney-a
Hakovane datoteke ukupno imaju 1,1 TiB (tebibyte, 2*40) podataka, koje sadrže “neobjavljene projekte, sirove slike i kod, neke lozinke, linkove ka internim api/web stranicama i još mnogo toga.” Grupa je takođe tvrdila da su odložili objavljivanje datoteke dok “nisu dublje ušli,” međutim njihov “insajder je dobio tremu i izbacio ih.”
WSJ je rekao da nisu mogli odmah da verifikuju koliki je obim hakovanih datoteka i kako su preuzete. Publikacija je rekla da materijali koje su mogli da pregledaju datiraju od 2019. godine. Neki od tih podataka uključuju razgovore o održavanju korporativne web stranice Disney-a, procene kandidata, programe za ESPN-ove nove lidere, kao i fotografije ljubimaca zaposlenih.
Aktivistička grupa je objavila snimke ekrana dokumenata
Prema Nullbulge-u, oni su “haktivistička grupa koja štiti prava umetnika i osigurava pravednu nadoknadu za njihov rad.” Njihov cilj je da hakuju one za koje tvrde da su počinili jedan od tri greha koje su naveli.
Jedan je promocija kriptovaluta. Grupa je izjavila da “ne podržavaju bilo kakav oblik promocije kriptovaluta ili proizvoda/usluga povezanih sa kriptom.” Drugi je AI umetnost. Nullbulge je napomenuo da “veruju da AI generisana umetnost šteti kreativnoj industriji i treba je obeshrabriti.” I poslednji je “bilo koji oblik krađe.” Hakivistička grupa definiše ovo kao “bilo kakvu krađu od Patreona, drugih platformi koje podržavaju umetnike, ili umetnika uopšte.”
Nullbulge je rekao WSJ-u da su izabrali Disney kao metu “zbog načina na koji se bave ugovorima za umetnike, njihovog pristupa AI-ju i njihovog… prilično očiglednog zanemarivanja potrošača.” Takođe su rekli da su uspeli da pristupe svim ovim informacijama kada su kompromitovali računar jednog menadžera za razvoj softvera u Disney-u.
Hakivisti Nullbulge vs AI
Što se tiče objavljivanja podataka javnosti, hakivistička grupa je rekla da su se odlučili na to jer su znali da bi postavljanje zahteva zabavnom gigantu bilo beskorisno.
“Da smo rekli ‘Zdravo Disney, imamo sve vaše Slack podatke’ oni bi odmah zaključali sve i pokušali da nas izbace. U dvoboju, bolje je prvi pucati,” tvrdio je Nullbulge.
Ova vest dolazi nakon što je Disney Music Group objavila saradnju sa AudioShake-om, kompanijom za AI separaciju instrumentalnih i vokalnih delova iz pesama. Cilj je da kompanija pomogne Disney-u da razdvoji individualne instrumentalne trake (stemove) za njihov katalog. Nakon toga, AI će obezbediti transkripciju tekstova.
Prema saopštenju za medije Disney-a, ovo je kako bi se “otključala nova iskustva slušanja i angažovanja fanova” za njihov katalog pesama. Korišćenje ove tehnologije bi omogućilo medijskoj kompaniji da remiksuje i remasteruje zvuk iz svojih najstarijih filmova.
Ovo hakovanje podseća na sličan incident koji se dogodio pre 10 godina sa Sony Pictures. 2014. godine, agenti povezani sa Severnom Korejom hakovali su Sony i oštetili njihove interne sisteme, što je ostavilo njihov email servis i računare paralizovanim. Hiljade email poruka su javno objavljene, uključujući i one koje su se ticale tadašnje kopredsednice studija Amy Pascal. Ona je nekoliko meseci kasnije napustila svoju poziciju, piše clutchpoints.
momenat samo, da trknem po kokice..