EU kaznila Apple i Metu zbog kršenja Digital Markets Act-a: Prve istorijske kazne za tehnološke gigante

Apple i Meta su prve kompanije koje su kažnjene prema Digital Markets Act zakonima EU — kazne ukupno prelaze 700 miliona evra, a naredne istrage već su u toku

EU kaznila Apple i Metu zbog kršenja Digital Markets Act-a: Prve istorijske kazne za tehnološke gigante

Evropska komisija objavila je danas prve zvanične kazne u okviru novog Digital Markets Act (DMA) zakona, kojim se reguliše ponašanje tehnoloških “čuvara kapija” u digitalnom prostoru. Apple i Meta su prve kompanije koje su se našle na udaru — Apple je kažnjen sa 500 miliona evra, dok je Meta dobila kaznu od 200 miliona evra. Obema firmama ostavljeno je 60 dana da se usklade sa regulativom, u suprotnom rizikuju dodatne finansijske sankcije.

Apple-ove restrikcije pod lupom

Apple je kažnjen zbog “anti-steering” praksi koje su sprečavale programere da promovišu niže cene ili alternative van App Store-a. Prema pravilima DMA, platforme ne smeju da ograničavaju mogućnost korisnika da se informišu o alternativnim načinima plaćanja ili pretplate. Evropska komisija je ocenila da su Apple-ove mere ograničile slobodu izbora korisnika i konkurenciju na tržištu.

U odgovoru na kaznu, Apple je saopštio da je “uložio stotine hiljada inženjerskih sati i napravio desetine promena kako bi se uskladio sa zakonima koje korisnici nisu ni tražili”, najavljujući žalbu i ističući da su “pravila u stalnom pomeranju”.

Meta i model “plati ili pristani”

Meta je kažnjena zbog kontroverznog “pay or consent” modela na Facebooku i Instagramu, koji je korisnicima nudio izbor: plaćanje pretplate radi uklanjanja oglasa ili saglasnost na korišćenje ličnih podataka za personalizovane oglase. Prema Komisiji, ovakva praksa ne obezbeđuje pravi izbor korisnicima, već ih uslovljava.

Meta je u svom izveštaju o usklađenosti tvrdila da “stalno prima dodatne zahteve koji prevazilaze ono što je napisano u zakonu”. Još oštriji ton uputio je Joel Kaplan, potpredsednik kompanije za globalne poslove, koji je izjavio da EU “pokušava da oslabi uspešne američke kompanije, dok omogućava kineskim i evropskim firmama da posluju po drugačijim pravilima”.

DMA: Novi alat EU za suzbijanje monopola

Digital Markets Act, koji je stupio na snagu u maju 2023, ima za cilj da ograniči monopol velikih tehnoloških kompanija i osigura fer konkurenciju. Zakon se odnosi na kompanije proglašene za “čuvarima kapija” (gatekeepers), što uključuje Apple, Metu, Alphabet, Amazon, ByteDance i Microsoft.

Prema pravilima, kompanije mogu biti kažnjene sa do 10% godišnjeg globalnog prihoda, a u slučaju ponovljenih prekršaja i do 20%. Iako su kazne za Apple i Metu znatne, one su i dalje ispod maksimalno mogućih — što bi za Apple moglo iznositi i do 39 milijardi dolara, a za Metu oko 16 milijardi dolara, prema prihodima iz 2024.

Dalje istrage i političke tenzije

Osim Apple-a i Mete, u toku su i istrage protiv Google-a (Alphabet) zbog navodnog favorizovanja sopstvenih servisa u rezultatima pretrage i sličnih “anti-steering” praksi u Google Play prodavnici, piše The Verge. Komisija je signalizirala da će se fokusirati više na efektivnu implementaciju pravila nego na izricanje maksimalnih kazni.

Ove kazne dolaze u trenutku sve većih tenzija između evropskih regulatora i američke administracije Donalda Trampa, koji je zauzeo otvoreno prijateljski stav prema Silikonskoj dolini. Tramp i njegovi saveznici opisali su kazne EU kao “oblik oporezivanja” uspešnih američkih firmi.

Apple i Meta: istorija sukoba sa EU

Ovo nije prvi put da se Apple i Meta suočavaju sa ozbiljnim kaznama u Evropi. Apple je prošle godine već platio 1,84 milijarde evra nakon tužbe Spotify-a, dok je Meta u više navrata kažnjavana za različite povrede konkurentskih i privatnosnih pravila — uključujući kaznu od 1,2 milijarde evra 2023. godine zbog prenosa podataka građana EU u SAD.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.