Kineski tehnološki gigant Huawei lansirao je novu veštačku inteligenciju infrastrukturu koja bi, prema dostupnim informacijama, mogla da postane ozbiljan rival Nvidia rešenjima u oblasti visokih performansi za AI data centre.
Nova platforma pod nazivom CloudMatrix 384 Supernode predstavljena je prošle sedmice, a lokalni mediji u Kini već je nazivaju “proizvodom na nuklearnom nivou” zbog sposobnosti da efikasno rešava računarska uska grla u radu sa velikim AI modelima. Kako prenosi STAR Market Daily, Huawei-ov sistem je direktno upoređen sa Nvidia NVL72 rešenjem, koje je prošle godine predstavljeno kao jedna od najnaprednijih AI infrastruktura.
Podsetimo, Nvidia NVL72 sadrži 72 grafičke jedinice (GPU) povezane preko visokopropusne NVLink interkonekcije, što omogućava da čitav klaster funkcioniše kao jedan super GPU. Na taj način NVL72 omogućava real-time inferenciju za LLM modele sa trilionskim brojem parametara čak 30 puta brže nego prethodna generacija Nvidia sistema.

Huawei, međutim, tvrdi da njihov CloudMatrix 384 Supernode već u internim data centrima u kineskom gradu Vuhu dostiže računarsku snagu od 300 petaflopsa, što je značajno više od 180 petaflopsa, koliko nudi Nvidia NVL72. Ovo, ako se zvanični podaci potvrde, predstavlja veliki skok u AI računarskim kapacitetima, posebno za tržišta i sektore koji razvijaju velike jezičke modele i druge zahtevne AI algoritme.
Za sada nema mnogo tehničkih detalja o arhitekturi samog Huawei sistema, ali ono što je jasno jeste da kineski proizvođač ozbiljno nastavlja da ulaže u razvoj AI infrastrukture, posebno u trenutku kada američke kompanije, uključujući Nvidiju, imaju ograničen izvoz najnaprednijih čipova za kinesko tržište. Ovo je još jedan pokazatelj kako se trka u AI tehnologijama sve više seli na polje infrastrukture i računarske moći, a Huawei ovim potezom jasno poručuje da namerava da igra ključnu ulogu na tom terenu – kako u Kini, tako i potencijalno na međunarodnom nivou, piše Communications Today.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji