IBM je svoje inicijative iz ovog domena objedinio pod svojim “Smarter Planet” sloganom, koji je dopunjen temom koja je predstavljena na IBM Pulse konferenciji. Iako ime i logo sa plavom planetom u središtu mogu da indiciraju da se radi o tehnologijama koje se fokusiraju na klimatske promene, u stvari se sve vrti na nešto “zemaljskijem” nivou – kako kažu u IBM-u, sve je to samo posao. Čelnici ističu da je ideja promovisanje korišćenja tehnologije na nove i kreativne načine kako bi se fizički svet oko nas učinio energetski efikasnijim, a što će na širem nivou imati značajnog uticaja na okruženje. Stiv Mils, stariji potpredsednik kompanije je istakao da je “IBM i dalje odgovoran deoničarima i da pokušava da učini stvari ekonomski održivim iz perspektive kompanijskog biznisa”.
Neke procene govore da bi ovakav pristup mogao da rezultuje spajanjem fizičkih i IT sistema, zajedno sa kreiranjem potrebe za IT profesionalcima koji su u stanju da upravljaju njima. Generalni utisak na konferenciji jeste da postoji eksplozija podataka koji postaju dostupni i koje treba obraditi i na neki način staviti u funkciju. Zanimljivo je da su na konferenciji učestvovali brojni predstavnici gradskih organa iz raznih delova SAD, koji su govorili o rastućoj potrebi za IT osobljem tamo gde nje do skora nije bilo, makar ne u tolikoj meri – u gradskim većnicama, vodovodnim i komunalnim preduzećima i drugim javnim sektorima. Naročito postoji potreba za ljudima koji bi bili u stanju da izdvoje, sortiraju i korisno upotrebe ogromnu količinu podataka koja postaje dostupna sa uvođenjem novih servisa i naprednih uređaja.
IBM ne bi bio IBM kada u celu priču ne bi uključio i univerzitete. Očekuje se da će više američkih univerziteta kreirati specijalne programe koji bi trebali da rezultuju dobijanjem većeg broja inženjera i profesionalaca kojima bi rukovanje ovakvim sistemima bila uža specijalnost. Takođe, u ceo projekat je uključeno više škola, te odeljenja brojnih kompanija koja se bave inženjeringom. IBM navodi da je “još uvek samo mali deo zgrada smart tipa”, ali i da će se to promeniti u budućnosti, zajendo sa povećanjem broja podataka koji pristižu iz širokog spektra sistema, na osnovu kojih treba delovati i pretvoriti te podatke u korisne informacije.
Izvor: PC World