Ilon Mask traži sudsku zabranu pretvaranja OpenAI u profitnu kompaniju

Ilon Mask je podneo zahtev za sudsku zabranu OpenAI-ovih planova prelaska u profitno preduzeće, optužujući kompaniju i Microsoft za kršenje antimonopolskih zakona i blokiranje konkurencije

Ilon Mask traži sudsku zabranu pretvaranja OpenAI u profitnu kompaniju

Ilon Mask, osnivač kompanije xAI i jedan od prvobitnih osnivača OpenAI-a, podneo je zahtev saveznom sudu da zaustavi planove OpenAI-a da postane potpuno profitno preduzeće. Maskovi advokati, koji takođe zastupaju njegovu novu AI kompaniju xAI i bivšu članicu odbora OpenAI-a Šivon Zilis, podneli su predlog za preliminarnu sudsku zabranu protiv OpenAI-a u petak.

Zabrana bi takođe sprečila OpenAI da navodno zahteva od svojih investitora da se uzdrže od finansiranja konkurenata, uključujući xAI i druge kompanije. Ovaj pravni potez predstavlja eskalaciju u sukobu između Maska, OpenAI-a i njegovog izvršnog direktora Sema Altmana, kao i drugih značajnih činilaca poput investitora Reida Hofmana i kompanije Microsoft.

Mask je prvobitno tužio OpenAI u martu 2024. godine na državnom sudu u San Francisku, ali je kasnije povukao tužbu i ponovo je podneo nekoliko meseci kasnije na saveznom sudu. Njegovi advokati, predvođeni Markom Toberofom iz Los Anđelesa, tvrde da je OpenAI prekršio savezne zakone protiv reketiranja (RICO).

U sredini novembra, tužba je proširena optužbama da su Microsoft i OpenAI prekršili antimonopolske zakone kada je, navodno, proizvođač ChatGPT-a tražio od investitora da se slože da neće ulagati u rivalske kompanije, uključujući xAI. Microsoft je odbio da komentariše ove navode.

U svom predlogu za preliminarnu sudsku zabranu, Maskovi advokati zahtevaju da se OpenAI-u zabrani “korišćenje nepravedno stečenih osetljivih konkurentskih informacija ili koordinacija putem preklapanja odbora Microsoft-OpenAI”. Portparol OpenAI-a odgovorio je na ove tvrdnje: “Ilonov četvrti pokušaj, koji ponovo reciklira iste neutemeljene žalbe, i dalje je potpuno bez osnova.”

OpenAI se u poslednjih nekoliko godina istakao kao jedna od najvećih startap kompanija, sa ChatGPT-om koji je postao globalni hit i podstakao ogromno interesovanje za veštačku inteligenciju i velike jezičke modele.

Od kada je Mask najavio osnivanje xAI u julu 2023. godine, njegova nova AI kompanija lansirala je chatbot pod nazivom Grok i prikupila do 6 milijardi dolara uz procenjenu vrednost od 50 milijardi dolara, delimično kako bi kupila 100.000 Nvidia čipova, izvestio je CNBC ranije ovog meseca.

Mask optužuje OpenAI i Microsoft

“Microsoft i OpenAI sada nastoje da učvrste ovu dominaciju tako što će onemogućiti konkurentima pristup investicionom kapitalu (grupni bojkot), dok i dalje imaju koristi od godina deljenja osetljivih konkurentskih informacija tokom formativnih godina generativne AI,” naveli su advokati u sudskim dokumentima.

Tvrde da uslovi koje je OpenAI tražio od investitora predstavljaju “grupni bojkot” koji “blokira xAI-jev pristup ključnom investicionom kapitalu”. Advokati su dodali da OpenAI “ne može da se kreće tržištem kao Frankenštajn, sklepan od bilo kojih korporativnih formi koje služe finansijskim interesima Microsoft-a.”

U julu, Microsoft se odrekao svog mesta posmatrača u odboru OpenAI-a, iako je CNBC izvestio da će Federalna trgovinska komisija (FTC) nastaviti da nadgleda uticaj ove dve kompanije na AI industriju.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Predsednica FTC-a Lina Kan najavila je početkom godine da će federalna agencija pokrenuti “istraživanje tržišta o investicijama i partnerstvima koja se formiraju između AI developera i velikih provajdera cloud usluga.” Neke od kompanija koje je FTC naveo kao deo studije uključuju OpenAI, Amazon, Alphabet, Microsoft i Anthropic.

OpenAI je prvobitno osnovan 2015. godine kao neprofitna organizacija, a zatim je 2019. godine prešao na takozvani model ograničenog profita, u kojem je neprofitni OpenAI bio upravljački entitet za svoju profitnu podružnicu. Sada je u procesu pretvaranja u potpuno profitnu kompaniju od opšteg interesa, što bi je moglo učiniti privlačnijom za investitore. Plan restrukturiranja omogućio bi OpenAI-u da zadrži svoj neprofitni status kao zaseban entitet, kako je prethodno izvestio CNBC.

Microsoft je u OpenAI uložio gotovo 14 milijardi dolara, ali je u oktobru, u okviru izveštaja o zaradama za prvi fiskalni kvartal, otkrio da će zabeležiti gubitak od 1,5 milijardi dolara u tekućem periodu, uglavnom zbog očekivanog gubitka od OpenAI-a.

U oktobru je OpenAI zatvorio veliku rundu finansiranja koja je procenila startap na 157 milijardi dolara. Thrive Capital je predvodio finansiranje, a investitori poput Microsoft-a i Nvidia-e takođe su učestvovali.

OpenAI se suočava sa sve većom konkurencijom od startapova poput xAI i Anthropic, kao i tehnoloških giganata poput Google-a. Predviđa se da će tržište generativne AI dostići prihod od preko 1 biliona dolara u narednoj deceniji, a poslovna potrošnja na generativnu AI porasla je za 500% ove godine, prema nedavnim podacima Menlo Ventures-a, piše NBC News.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi