Intel pred kolapsom, SAD poziva kompanije Nvidia i Apple da koriste domaće pogone za proizvodnju čipova

Vlada SAD forsira domaću proizvodnju u Intel pogonima usled geopolitičkih tenzija, i pravo je pitanje da li je samo to posredi

Intel pred kolapsom, SAD poziva kompanije Nvidia i Apple da koriste domaće pogone za proizvodnju čipova

Vlada SAD forsira domaću proizvodnju u Intel pogonima usled geopolitičkih tenzija, i pravo je pitanje da li je samo to posredi ili lobiranje da se spasi posrnuli gigant.

U nastojanju da smanji oslanjanje na stranu proizvodnju čipova, američka sekretarka za trgovinu Đina Raimondo je privatno apelovala na investitore u tehnološkim gigantima poput Nvidije i Apple-a da usmere svoje kompanije ka korišćenju Intel fabrika sa sedištem u SAD-u.

Ovaj potez deo je šire strategije Vašingtona da ojača domaću proizvodnju poluprovodnika i smanji rizike povezane sa zavisnošću od tajvanskog TSMC-a, naročito zbog rastućih tenzija sa Kinom.

Intel CEO lobira punom parom

Tokom nedavnih sastanaka, generalni direktor Intel-a Pat Gelsinger izrazio je nezadovoljstvo zbog oslanjanja zemlje na TSMC za proizvodnju naprednih čipova, prenosi TomsHardware. Raimondova je u razgovorima sa ključnim investitorima navodno istakla geopolitičke rizike vezane za Tajvan, gde se nalazi TSMC, i ukazala na neviđene investicije Vašingtona u američku industriju poluprovodnika. Bela kuća vidi smanjenje zavisnosti od stranih izvora kao ključnu tačku, posebno imajući u vidu rastuću nestabilnost u regionu.

Intel, koji ima ambicije da se takmiči sa TSMC-om i Samsungom na globalnom tržištu fabrika čipova, suočava se sa značajnim izazovima u poslednje vreme. Proizvodna divizija kompanije se suočila sa gubicima od 1,6 milijardi dolara i padom vrednosti akcija za 30%. Uprkos tome, Intel ostaje ključan deo američkih planova za poluprovodnike i jedan je od najvećih korisnika sredstava iz CHIPS zakona.

Iako se izveštava o kašnjenju u raspodeli sredstava iz CHIPS zakona za Intel, jasno je da vlada želi da vidi uspeh Intela kao lidera u domaćoj proizvodnji čipova.

Iako Nvidia, Apple i druge vodeće američke tehnološke kompanije dizajniraju sopstvene čipove, i dalje se oslanjaju na strane fabrike zbog prednosti u pogledu cene i performansi. Međutim, generalni direktor Nvidije Jensen Huang izjavio je da kompanija može prebaciti proizvodnju na različite fabrike ukoliko bude potrebno, priznajući da bi performanse ili troškovi mogli trpeti, ali da bi zalihe i dalje bile obezbeđene.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.