Karbonska vlakna će biti zabranjena u Evropi do 2029. godine

EU smatra karbonska vlakna potencijalno opasnim materijalom, što bi moglo ozbiljno ugroziti proizvodnju sportskih i električnih vozila

Karbonska vlakna će biti zabranjena u Evropi do 2029. godine

Evropska unija planira da proglasi karbonska vlakna „opasnim materijalom“ i da ih zabrani do 2029. godine, što bi moglo ozbiljno da utiče na auto-industriju, naročito na proizvođače sportskih i električnih vozila. Karbonska vlakna se koriste zbog svoje male težine i velike čvrstoće, a posebno su cenjena u izradi sportskih automobila i EV modela zbog uštede u težini i izdržljivosti.

Ova inicijativa dolazi kroz izmenu Direktive o vozilima na kraju životnog veka, kojom se reguliše reciklaža vozila u EU. Prema mišljenju regulatora, vlakna mogu postati štetna po zdravlje ako dospeju u vazduh i dođu u kontakt sa kožom. Ukoliko se predlog usvoji, od 2029. godine biće postepen prestanak korišćenja karbonskih vlakana u proizvodnji.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Auto-industrija je trenutno odgovorna za oko 20% ukupne globalne potrošnje karbonskih vlakana. Ova potencijalna zabrana je već izazvala pad akcija japanskih proizvođača vlakana kao što su Teijin, Toray Industries i Mitsubishi Chemical, koji zajedno drže 54% svetskog tržišta. Samo Evropa je drugo najveće tržište za ovu sirovinu.

Proizvođači superautomobila bi bili najteže pogođeni, ali i proizvođači električnih vozila poput BMW-a, Hyundaija, Lucida i Tesle. Međutim, s obzirom na to da je tržište karbonskih vlakana u 2024. godini vredelo 5,5 milijardi dolara, očekuje se snažan otpor avio i auto-industrije pre nego što zabrana postane zakon, prenosi Motor1.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.