Kina zabranila izvoz ključnih minerala SAD-u: Posledice na globalnu ekonomiju i tehnološke sektore

Kineska zabrana izvoza galijuma i germanijuma, kao odgovor na američke sankcije, ugrožava globalne lance snabdevanja i američku tehnološku industriju

Kina zabranila izvoz ključnih minerala SAD-u: Posledice na globalnu ekonomiju i tehnološke sektore

Kina je nedavno zabranila izvoz minerala galijuma i germanijuma u Sjedinjene Američke Države, što predstavlja novu eskalaciju u trgovinskim tenzijama između dve najveće svetske ekonomije. Ova zabrana ima potencijal da značajno poremeti globalne lance snabdevanja, s obzirom na ključnu ulogu ovih minerala u visokotehnološkim sektorima.

Strategijski značaj galijuma i germanijuma

Germanijum i galijum su od suštinskog značaja za proizvodnju poluprovodnika, vojne tehnologije poput naočara za noćno osmatranje, kao i za industriju obnovljivih izvora energije, gde se koriste u proizvodnji solarnih ćelija i električnih vozila. Pored toga, galijum se koristi u LED rasveti i optičkim vlaknima, dok je germanijum ključan za katalitičke procese u proizvodnji plastike.

Kina ima gotovo monopolsku poziciju u snabdevanju ovim mineralima, obezbeđujući 98% primarnog galijuma i 91% primarnog germanijuma. Primarni izvori ovih minerala su nusproizvodi u preradi boksita (za aluminijum) i cinka, što otežava diversifikaciju snabdevanja.

Povod za zabranu

Peking je svoju odluku obrazložio “dvostrukom vojnom i civilnom primenom” ovih minerala, neposredno nakon što su SAD po treći put u tri godine uvele ograničenja Kini u vezi sa poluprovodnicima. Vašington tvrdi da želi da spreči kinesku upotrebu naprednih čipova u vojnim aplikacijama poput veštačke inteligencije i hipersoničnih raketnih sistema.

Uticaj na američku ekonomiju i industriju

Prema izveštaju Američkog geološkog zavoda (USGS) iz oktobra 2024, potpuna zabrana izvoza galijuma i germanijuma mogla bi dovesti do gubitka od 3,4 milijarde dolara američkog BDP-a. Iako Ministarstvo odbrane SAD ima strateške rezerve germanijuma, galijum se ne nalazi u tim zalihama, što dodatno povećava ranjivost.

Opcije za prevazilaženje krize

Suočeni sa kineskom dominacijom, SAD razmatraju nekoliko opcija za smanjenje zavisnosti:

Prva je obnova domaće proizvodnje, a Pentagon je već najavio istraživanje potencijala za eksploataciju domaćih izvora galijuma i germanijuma. Istorijski, jedini američki rudnik koji je proizvodio oba minerala – Apex u Juti – zatvoren je 1980-ih.

Druga opcija podrazumeva investiranje u rafinerije u savezničkm zemljama poput Kanade ili Australije moglo bi omogućiti stabilniju snabdevenost. Kanadska kompanija Teck Resources već igra ključnu ulogu u proizvodnji germanijuma u Severnoj Americi.

U opticaju je i reciklaža sekundarnih izvora, a iako reciklaža elektronskog otpada nudi potencijalno rešenje, procesi izdvajanja ovih minerala iz složenih komponenti su trenutno neisplativi i tehnički zahtevni. Sekundarna proizvodnja trenutno čini tek 10% globalne ponude galijuma i 30% germanijuma.

Dugoročna rešenja

Kratkoročno, ograničena ponuda neće moći da se nadoknadi, što će povećati cene i izazvati poremećaje u tehnološkoj i vojnoj industriji. Međutim, napredak u tehnologijama reciklaže i istraživanje novih nalazišta moglo bi dugoročno smanjiti zavisnost od Kine i stabilizovati globalno tržište.

Kineska zabrana izvoza galijuma i germanijuma ne predstavlja samo trgovinski sukob već i stratešku borbu za kontrolu nad resursima ključnim za budućnost tehnologije i nacionalnu bezbednost. Ostaje da se vidi kako će SAD i saveznici odgovoriti na ovaj izazov i da li će uspeti da umanje uticaj kineske dominacije u ovom sektoru, piše TheConversation.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.