Laptop federalnog agenta koji sadrži ključ za zaplenu 3,6 milijardi dolara ukradenih bitkoina

MacBook Pro laptop federalnog agenta pomaže Smithsonianu da dokumentuje evoluciju kriptovaluta, prikazujući kako su postale pseudoanonimno sredstvo razmene kroz kriminalni slučaj

Laptop federalnog agenta koji sadrži ključ za zaplenu 3,6 milijardi dolara ukradenih bitkoina

MacBook Pro laptop je najnovija akvizicija u numizmatičkoj kolekciji Nacionalnog muzeja američke istorije, koja predstavlja kolekciju zapisa američkog monetarnog sistema.

Iako izgleda obično, njegova priča je daleko od toga: ovaj MacBook pomogao je američkoj vladi da prati i zapleni milijarde dolara u ukradenim kriptovalutama. Laptop i slučaj oko njega pokazuju kako se naše razumevanje kriptovaluta promenilo od njihovog nastanka i zašto je ta evolucija važna.

Od pojave bitkoina 2009. godine, kriptovalute su postale globalni fenomen koji koriste milioni korisnika i preduzeća za plaćanje i čuvanje novca. Iako su kriptovalute često u vestima zbog svoje volatilnosti i uloge u nezakonitim aktivnostima, one su i deo šireg tehnološkog napretka.

Laptop bio je deo slučaja IRS-ove kriminalističke istrage

Numizmatička kolekcija Smithsonian muzeja sakuplja predmete koji dokumentuju glavne razvojne faze novca. Iako su kriptovalute isprva delovale kao izazov za kolekcionare zbog svoje digitalne prirode, MacBook Pro iz 2019. godine predstavlja ključan dokaz o promeni načina na koji ih doživljavamo, naročito u svetlu kriminalnih aktivnosti.

Ovaj laptop bio je deo slučaja IRS-ove kriminalističke istrage, koja je dovela do najveće finansijske zaplene u istoriji SAD – 3,6 milijardi dolara ukradenih bitkoina sa Bitfinex kripto-berze.

Ilya Lichtenstein je 2016. godine hakovao Bitfinex i ukrao skoro 120.000 bitkoina, koji su tada vredeli oko 70 miliona dolara. On i njegova supruga Heather Morgan prali su ukradene kriptovalute, ali su agenti IRS-a uspeli da prate transakcije kroz blockchain, tretirajući ga kao digitalnu scenu zločina.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

To je omogućilo identifikaciju počinilaca i zaplenu digitalnih ključeva sa njihovih uređaja, što je rezultiralo povratom sredstava vrednih oko 3,6 milijardi dolara u februaru 2022. godine.

Slučaj je bio značajan ne samo zbog ogromne sume, već i zbog činjenice da su počinioci uhapšeni i procesuirani. Lichtenstein i Morgan su živeli u Njujorku i oboje su osuđeni—Lichtenstein na pet godina, a Morgan na 18 meseci zatvora. Laptop je prenet Smithsonianu od strane Ministarstva finansija SAD nakon što je sudija Zia Faruqui ukazao na značaj ovog slučaja.

Iako su počinioci, poznati kao “Bonnie i Clyde kriptovaluta”, privukli mnogo pažnje svojim ekscentričnim životima – Morgan je reperka poznata kao Razzlekhan, prava priča leži u promeni našeg razumevanja kriptovaluta.

Kriptovalute su prešle put od anonimnih do pseudoanonimnih sredstava za razmenu. I dok većina ljudi može koristiti kriptovalute bez otkrivanja detalja transakcija, kriminalci više ne mogu da se oslanjaju na njih za sakrivanje zločina.

Ovaj slučaj nas podseća da se i dalje nalazimo u vrlo ranoj fazi razumevanja ove nove vrste valute i uloge koju će igrati u globalnoj ekonomiji budućnosti, piše Smithsonian.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi