Postavljen u trenutku kada Intel nastoji povratiti vodeću poziciju u proizvodnji naprednih čipova, Lip-Bu Tan, novoimenovani izvršni direktor već se našao u centru kontroverzi. Naime, Reuters je otkrio da Tan ima direktnu kontrolu nad više od 40 kineskih kompanija i investicionih fondova, kao i manjinske udele u više od 600 drugih, od kojih je najmanje osam povezano s kineskom Narodnooslobodilačkom vojskom (PLA).
Putem svojih firmi Walden International, kao i preko holding kompanija sa sedištem u Hong Kongu, Sakarya Limited i Seine Limited, Tan je godinama ulagao u kineski tehnološki sektor, često zajedno s državnim entitetima ili kompanijama u vlasništvu kineske vlade. Među njegovim investicijama nalaze se i dobavljači kineske vojske, uključujući partnere China Electronics Corporation, kompanije koju je Trampova administracija 2020. godine stavila pod sankcije.
Tan je takođe bio jedan od ranih investitora u Semiconductor Manufacturing International Corp (SMIC), najveću kinesku fabriku čipova, koja se takođe nalazi pod američkim sankcijama zbog vojnih veza.
Iako američki građani legalno mogu ulagati u kineske kompanije koje nisu pod sankcijama, ovakve veze su izazvale zabrinutost s obzirom na to da Intel ima ključnu ulogu u američkom sektoru odbrane, uključujući ugovor sa Pentagonom vredan 3 milijarde dolara, kao i učešće u više strateških inicijativa za razvoj poluprovodnika.
Intel je u odgovoru na ove navode istakao da je Tan ispunio sve zahteve vezane za otkrivanje potencijalnih sukoba interesa i da se prema pravilima SEC-a preduzimaju odgovarajuće mere. Ipak, nisu ponudili dodatne komentare na zahteve novinara.
Dok neki analitičari pozdravljaju Tana kao vrhunskog globalnog investitora s dubokim znanjem tehnološke industrije, drugi izražavaju sumnju u njegovu nepristrasnost i sposobnost da vodi kompaniju čiji se proizvodi sve više vezuju za nacionalnu bezbednost SAD-a.
„Prosto je, gospodin Tan nije podoban da vodi nijednu firmu koja se takmiči protiv Kine, a kamoli jednu s ovakvom nacionalno-bezbednosnom ulogom poput Intela“, rekao je Endru King iz Bastille Ventures.
Iako su neki izvori naveli da je Tan u međuvremenu prodao određene udele, Reuters nije pronašao potpunu dokumentaciju o tim transakcijama. U kineskim bazama podataka, mnoge njegove investicije i dalje figuriraju kao aktivne.
Tanovo imenovanje moglo bi, prema mnogima, pokrenuti dodatne istrage i zahteve za većom transparentnošću oko vlasničke strukture i potencijalnih veza s državnim entitetima u konkurentskim zemljama. A za Intel u vreme kada se globalna borba za dominaciju u industriji čipova zaoštrava, to znači da reputacija i poverenje postaju jednako važni kao i tehnološki napredak, piše Benziga.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji