One Blue To Rule Them All

IBM je najavio projekat fantastičnih razmera sa ciljem ostvarivanja gotovo nezamislivog - razvoja jednog superkompjutera koji bi bio u stanju da pokreće kompletan internet kao web aplikaciju. Kodna oznaka projekta je Kittyhawk, a prve najave u vezi sa njim su imale veliki odjek u kompletnoj internet zajednici koja se b

IBM je najavio projekat fantastičnih razmera sa ciljem ostvarivanja gotovo nezamislivog – razvoja jednog superkompjutera koji bi bio u stanju da pokreće kompletan internet kao web aplikaciju. Kodna oznaka projekta je Kittyhawk, a prve najave u vezi sa njim su imale veliki odjek u kompletnoj internet zajednici koja se bavi tehnologijom "iza" interneta. Za sada se ne zna puno o softveru, ali informacije o hardveru deluju nestvarno. Na primer, procenjuje se da će broj jezgara korišćenih za pokretanje ovakvog sistema iznositi 67.1 milion, te da će biti korišćena 32 PB (petabajta) sistemske memorije. Sistem je baziran na IBM Blue Gene/P arhitekturi, koja koristi milione jezgara i organizuje ih po hijerarhijskoj strukturi. Na najnižem nivou se nalaze četiri Power PC jezgra na 850 MHz koji rade kao jedan čip, zahvaljujući integrisanom memorijskom kontroleru i interkonekcijama. Na sledećem nivou je kartica koja sadrži 32 ovakva četvorojezgarna čipa – "nod". Dalje, 16 ovakvih "nodova" čini tzv. "midplane". Serverski rack poseduje dva "midplane-a", odnosno 1024 "nodova", tj. 4096 procesora. Svaki rack raspolaže sa 2 TB memorije. Maksimalno se u jednu mrežu može povezati 16.384 rack-ova. Svaki rack raspolaže sa I/O protokom od 640 Gb/s, tako da bi protok celog sistema iznosio oko 10.4 Pb/s.

Izvor: TechConnect

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi