Robot od algi putuje vašim telom uz pomoć magneta

Alga je presvučena slojem nanočestica od oksida gvožđa što naučinicima pomaže u praćenju pozicije i kretanja mikrorobota.

 
Rutinske medicinske procedure kao što su hirurški zahvati ili terapija lekovima imaju svojih dobrih ali i loših strana. Sa jedne strane oni pomažu ali sa druge nesumnjivo oštećuju druge delove tela, obično u vidu sporednih efekata. Da bi izbegli dotične situacije, istraživači intezivno rade na stavaranju mikroskopskih robota sposobnih da putuju vašim telom i isporuče potrebnu dozu terapije tačno tamo gde je potrebna.
 
Dva najveća problema sa kojima se susreću tokom rada na ovom rešenju jesu toksičnost goriva koje pokreće mikrorobote i drugi koji se tiče upravljanja u lavirintu proteina i ostalih molekula od kojih je sazdano ljudsko telo.
 
Grupa naučnika sa Kineskog univerziteta Hong Kong je napravila mikro robota od spiruline – tirkizne alge koja se obično susreće kao suplement u ishrani. Oblikovana je u vidu spirale – opruge čime je omogućeno lakše manevrisanje kretanjem mikrorobota dok putuje ljudskim telom. 
 
Alga je presvučena slojem nanočestica od oksida gvožđa što naučinicima pomaže u praćenju pozicije i kretanja mikrorobota. U tu svrhu se koriste dva metoda praćenja: kada je bliže površini tela koristi se fluorescentno svetlo, a kada se nađe dublje u telu određivanje lokacije se vrši uz pomoć tehnologije nuklearne magnetne rezonance (NMR).
Najveći izazov je učiniti robota bezotrovnim u smislu dužeg boravka u ljudskom telu nakon čega bi se dezintegrisao. Zanimljivo je da su naučnici uočili da jedine reprekusije prisustva mikrorobota trpe maligne ćelije – 90% ćelija tumora uzgajanih u petri šoljama su potpuno uništene nakon što su bile izložene 48-časovnom dejstvu spirulina.
 
Naučnici treba da dokažu kako su mikroroboti sposobni ne samo da se kreću kroz naše telo već i da isporuče određenu vrstu i dozu lekova, čime postaju daleko efikasniji u terapiji od primene pilula ili injekcija. Čitava tehnologija još uvek nije spremna za masovnu upotrebu ali se očekuje  da bude potpuno primenjiva u sledećih 10 godina!

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.