Singapurska policija uhapsila šest članova globalnog sajberkriminalnog sindikata

U jednoj od najvećih sajber akcija, singapurska policija uhapsila je šest muškaraca povezanih sa globalnim sajberkriminalnim sindikatom

Singapurska policija uhapsila šest članova globalnog sajberkriminalnog sindikata

U impresivnoj operaciji, singapurska policija je uhapsila šest muškaraca za koje se veruje da su deo globalnog sajberkriminalnog sindikata, nakon koordinisanih racija sprovedenih u ponedeljak. Osumnjičeni, pet kineskih državljana i jedan Singapurac, suočavaju se sa optužbama za ilegalne sajber aktivnosti, što predstavlja jednu od najvećih akcija ovog tipa u regionu.

Singapurska policija je mobilisala 160 policajaca u preciznoj raciji usmerenoj na više lokacija širom zemlje. U operaciji su učestvovale Kriminalistička istražna uprava, Policijska obaveštajna služba, Komanda za specijalne operacije i Odeljenje za unutrašnju bezbednost.

Vlasti su uhapsile šest muškaraca za koje sumnjaju da pripadaju međunarodnom sajberkriminalnom sindikatu umešanom u različite zlonamerne sajber aktivnosti, uključujući hakovanje, krađu ličnih podataka i kriptovalutne prevare. Pored hapšenja, policija je zaplenila elektronske uređaje, gotovinu i kriptovalute u vrednosti od stotina hiljada američkih dolara.

Jedno od značajnih hapšenja dogodilo se u luksuznom stanu u Bidadari Park Drive-u, gde je uhapšen 42-godišnji kineski državljanin. U njegovom stanu, vlasti su pronašle pet laptopova, šest mobilnih telefona i mnoštvo digitalnih dokaza, uključujući pristupne podatke za servere povezane sa ozloglašenim hakerskim grupama. Osumnjičeni je imao više od 24.000 SGD u gotovini, kao i kriptovalute vredne 850.000 USD.

PlugX je korišćen za sajber špijunažu

Još trojica osumnjičenih, takođe kineski državljani, uhapšena su u luksuznom objektu na Mount Sinai Avenue-u. Svaki od njih je imao specifičnu ulogu u sindikatu:

  • 38-godišnji muškarac** je posedovao laptopove sa ličnim podacima prikupljenim od stranih entiteta, uključujući imena, email adrese i brojeve socijalnog osiguranja, koji se mogu iskoristiti za krađu identiteta ili ucenjivanje. Policija je zaplenila više od 52.000 SGD u gotovini i drugim valutama.
  • 35-godišnji muškarac** imao je laptop prepun alata za hakovanje, pripremajući se za nadolazeće sajber napade. Vlasti su zaplenile laptopove, telefone i dodatnu gotovinu.
  • 32-godišnji muškarac** posedovao je softver sposoban za kontrolu malvera kao što je PlugX — daljinski pristupni trojanac (RAT) poznat po svojim skrivenim sposobnostima. Policija je zaplenila laptopove i mobilne uređaje iz njegovog doma.

Četvrti osumnjičeni, još jedan 38-godišnji kineski državljanin, uhapšen je u svom stanu u Cairnhill Road-u. Policija sumnja da je bio umešan u kupovinu ukradenih ličnih podataka, što naglašava komercijalnu dimenziju modernog sajberkriminala. Istražitelji su zaplenili 465.000 SGD u gotovini, jedan laptop i više telefona.

Na kraju, uhapšen je i 34-godišnji Singapurac u HDB bloku duž Hougang Avenue-a. Vlasti veruju da je delovao kao pomagač sindikatu, pomažući u ilegalnim sajber operacijama sprovedenim na teritoriji Singapura.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

PlugX je sofisticirani daljinski pristupni alat (RAT) koji je aktivan od 2012. godine. Koriste ga različite sajber špijunske grupe, naročito one povezane sa Kinom. Prema Cyble Research and Intelligence Labs, primećeno je čak 39 pretnji koje dolaze iz Kine, gde je PlugX korišćen za sajber špijunažu.

Napadači koriste PlugX kako bi preuzeli punu kontrolu nad mašinama žrtava na daljinu, omogućavajući im da izvrše komande kao što su snimanje ekrana, praćenje pritisaka tastera, upravljanje procesima i otvaranje komandnog interfejsa.

Jedna od najnovijih kampanja, koju je sprovela APT31 grupa u martu, ciljala je šest članova australijskog parlamenta kako bi prikupljali obaveštajne podatke o njima.

Pet kineskih državljana uhapšenih u Singapuru suočiće se s optužbama prema singapurskom Zakonu o zloupotrebi računara iz 1993. godine. Ako budu proglašeni krivim, suočavaju se sa strogim kaznama, uključujući zatvorsku kaznu i visoke novčane kazne. Najčešće optužbe uključuju neovlašćen pristup računarskim sistemima, posedovanje alata za hakovanje i ilegalno rukovanje ličnim podacima.

Prema Zakonu o zloupotrebi računara, kazne se kreću od novčanih kazni do 10.000 dolara, zatvorske kazne do tri godine, ili oboje. Singapurac optužen za pomaganje u ovim zločinima suočava se sa sličnim kaznama prema istom zakonu, piše TheCyberExpress.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (1)
  1. techone

    max 3 god malo je to, za organizovani kriminal treba da bude min 30 godina..............

Pridruži se diskusiji
Komentari su zatvoreni.
Možda vam se svidi