Situacija se komplikuje, efekat Trampovih carina ne pogađa samo telefone, neki proizvođači laptop računara su obustavili prodaju novih modela

Posledice Trampovih carina šire se na tržište laptop računara – Razer obustavlja prodaju novih modela u SAD. Zbog pooštrenih carinskih mera, proizvođači računara i konzola menjaju prodajne strategije u SAD

Situacija se komplikuje, efekat Trampovih carina ne pogađa samo telefone, neki proizvođači laptop računara su obustavili prodaju novih modela

Američke mere u oblasti carina koje je ponovo uveo bivši predsednik Donald Tramp počinju da prouzrokuju konkretne posledice na tržištu potrošačke elektronike. Kompanija Razer, poznata po gejming opremi i laptop računarima, tiho je obustavila prodaju svojih najnovijih modela na američkom zvaničnom sajtu, uključujući Blade 16 i Blade 18 koji koriste Nvidia GeForce RTX 50 seriju grafičkih karti.

Na stranicama pomenutih proizvoda više nije moguće videti cenu uređaja – umesto toga prikazana je opcija „Obavesti me“, što ukazuje na privremeno povlačenje iz prodaje. Iako je Razer odbio da direktno komentariše pitanje carina, mnogi analitičari smatraju da je povlačenje povezano sa novim tarifama koje SAD uvodi na proizvode iz Kine.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Slične poteze povlače i druge kompanije. Framework, poznat po modularnim računarima, obustavio je prodaju pojedinih laptop modela u SAD, a najavio je i povećanje cena za memoriju i druge komponente nakon što carine stupe na snagu.

Pored toga, i Nintendo je privremeno zaustavio mogućnost pretprodaje za Switch 2 konzolu u SAD i Kanadi. Zvanično saopštenje navodi da kompanija trenutno procjenjuje uticaj carinskih merana distributersku mrežu i maloprodajne cene.

Trampove carine naročito pogađaju proizvode kineskog porekla. Dosadašnja stopa od 54% već je bila visoka, ali najnovije najave ukazuju na dodatno povećanje do čak 104%, što ozbiljno komplikuje logistiku i isplativost proizvodnje u Kini. Među najpogođenijima je Apple, budući da se većina iPhone uređaja proizvodi i sklapa upravo u Kini. U slučaju poskupljenja zbog carina, prodaja iPhone uređaja u SAD mogla bi znatno opasti, što bi ugrozilo i profit kompanije.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.