Stanford profesor koristio AI za stručno mišljenje koje kritikuje deepfake-ove

Profesor sa Stanforda, Džef Henkok, optužen je za širenje AI dezinformacija pri sudskom veštačenju koje podržava zakon protiv deepfake-ova, citirajući nepostojeću studiju u svom stručnom mišljenju

Stanford profesor koristio AI za stručno mišljenje koje kritikuje deepfake-ove

U ironičnom razvoju događaja, cenjeni profesor sa Univerziteta Stanford optužen je za širenje dezinformacija generisanih veštačkom inteligencijom dok je služio kao veštak u podršci zakonu osmišljenom da spreči da dezinformacije generisane veštačkom inteligencijom utiču na izbore.

Džef Henkok, osnivač i direktor Laboratorije za društvene medije na Stanfordu, podneo je svoje stručno mišljenje ranije ovog meseca u slučaju Kohls protiv Ellisona, tužbi koju su podneli jutjuber i predstavnik države Minesote, koji tvrde da novi državni zakon koji kriminalizuje upotrebu deepfake-ova za uticanje na izbore krši njihovo pravo na slobodu govora iz prvog amandmana ustava SAD.

Njegovo mišljenje uključivalo je referencu na studiju koja je navodno otkrila da “čak i kada su pojedinci informisani o postojanju deepfake-ova, i dalje mogu imati poteškoća u razlikovanju stvarnog i manipulisanog sadržaja.” Ali prema rečima advokata tužilaca, studija koju je Henkok citirao—pod nazivom “Uticaj deepfake videa na političke stavove i ponašanje” i objavljena u časopisu Journal of Information Technology & Politics—zapravo ne postoji.

Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

“Citiranje nosi obeležja ‘halucinacije’ veštačke inteligencije (AI), sugerišući da je bar citat generisan od strane velikog jezičkog modela poput ChatGPT-a,” napisali su tužioci u predlogu za isključivanje Henkokovog stručnog mišljenja. “Tužitelji ne znaju kako je ova halucinacija završila u Henkokovoj izjavi, ali dovodi u pitanje ceo dokument, posebno kada veći deo komentara ne sadrži nikakvu metodologiju ili analitičku logiku.”

Optužbe o Henkokovoj upotrebi AI prvi je izvestio Minnesota Reformer. Minesota je jedna od 20 država koje su usvojile zakone koji regulišu upotrebu deepfake-ova u političkim kampanjama. Njen zakon zabranjuje svesno ili sa nesmotrenim nepoštovanjem širenje deepfake-a do 90 dana pre izbora ako je materijal napravljen bez pristanka osobe koja je prikazana i ima za cilj da utiče na rezultate izbora.

Tužbu kojom se osporava zakon podnela je konzervativna advokatska firma u ime predstavnice države Minesote Meri Franson i Kristofera Kolsa, jutjubera poznatog pod imenom Mr Reagan.

Tužba koju je podneo Kols osporavajući kalifornijski zakon o deepfake-ovima na izborima dovela je do toga da je savezni sudija prošlog meseca izdao privremenu zabranu koja sprečava stupanje tog zakona na snagu, piše Gizmodo.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi