Tema dana: HDCP problemi u vezi sa reprodukcijom HD sadržaja na PC računarima

HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) jeste standard razvijen od strane Intel korporacije radi zaštite digitalnog sadržaja koji koristi DVI/HDMI interfejs od neovlašćenog kopiranja i reprodukcije. Ovo je povod za daleko ozbiljnija razmišljanja na temu High-Definition problematike. Naime, pred sam početak preplavljivanja tržišta D

HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) jeste standard razvijen od strane Intel korporacije radi zaštite digitalnog sadržaja koji koristi DVI/HDMI interfejs od neovlašćenog kopiranja i reprodukcije. Ovo je povod za daleko ozbiljnija razmišljanja na temu High-Definition problematike. Naime, pred sam početak preplavljivanja tržišta DVD medijima sledeće generacije sa sadržajem visoke definicije ispitivanje tržišta je pokazalo da će veoma mali broj korisnika doći u priliku da ih koristi, usled izuzetno male rasprostranjenosti uređaja sa podrškom za HDCP standard. Ovaj standard, koji je najavljen kao standardna zaštita, jeste naročito problematičan kad su PC računari u pitanju. Naime, za razliku od televizora i eksternih plejera, koji automatski podržavaju HDCP kod PCa je situacija daleko složenija – nijedan CRT i veoma mali broj LCD monitora su spremni za HDCP. Kad su grafičke karte u pitanju, situacija je gotovo katastrofalna – naime, da bi se reprodukovao HDCP sadržaj moraju biti ispunjena četiri uslova – Eprom mora biti adaptiran i mora postojati mogućnost njegovog flešovanja, GPU mora biti sposoban za enkodiranje u realnom vremenu, dok je poslednji uslov da proizvođači karti moraju isplatiti određenu sumu, koja je reda veličine jednog dolara po primerku karte radi obezbeđivanja tzv. HDCP compatibility tabele. Usled nedostatka HD sadržaja, pogotovo onog zaštićenog, nijedan od proizvođača grafičkih karti nije obezbedio ovaj vid podrške, odnosno nije platio ni dolara, uključujući tu i ATI i Nvidia kompanije. Stoga dobro pripazite ukoliko računate da se eventualnom kupovinom novih karti koje se reklamiraju kao HDCP kompatibilne obezbedite na duže staze – karte kompanija ATI i Nvidia jesu spremne za HDCP, ali nisu kompatibilne sa njim. Da bi se obezbedila potpuna podrška, verovatno će, kada tome dođe vreme, ATI i Nvidia isplatiti velike svote novca i na taj način obezbediti podršku, ali to nije sigurno. Pored toga moraće da usledi apdejt BIOS čipa na grafičkoj karti, ukoliko proizvođači budu želeli da učine postojeće modele kompatibilne sa HDCP sadržajem, premda nije garantovano da će ih oni i objaviti. Ništa ne garantuje da bi ATI i Nvidia jednostavno mogli da zaključe da im se ne isplati plaćanje licence za veliki broj karti koje već postoje na tržištu, već da jednostavno procene da bi, usled komplikacija sa izdavanjima novih BIOSa i velike količine novca koji bi morao biti potrošen, bilo isplatljivije da sa time krenu od neke sledeće generacije proizvoda.

Tu mukama PC korisnika nije kraj – monitori su problem broj 2. Kompatibilnost grafičke karte ne znači ništa bez odgovarajućeg monitora, a kako trenutno stvari stoje broj LCD monitora sa podrškom za HDCP je izuzetno mali. Nadamo se da će odgovarajuće kompanije nešto učiniti po ovim pitanjima, jer bi ovakvo stanje stvari moglo dramatično da uspori kompletnu HD priču, naročito imamo li u vidu da će mnogi PC entuzijasti biti veoma razočarani da njihove jake mašine, inače hardverski potpuno sposobne za bilo kakav tip repodukcije HD sadržaja, nisu u stanju da zbog previda proizvođača ovakvog tipa puštaju HD sadržaj. Za više informacija o samoj HDCP tehnologiji preporučujemo posetu ovom sajtu.

Za kraj bismo napomenuli da i pored toga postoji mogućnost reprodukcije sadržaja ukoliko nemate u potpunosti HDCP kompatibilan hardver. Usled široke rasprostranjenosti klasičnog VGA standarda Majkrosoft je omogućio prikaz ovakvog sadržaja. Međutim, u tom slučaju kvalitet prikaza će biti na dramatično nižem nivou, gotovo na nivou prikaza sadržaja standardne definicije, što ni u kom slučaju ne opravdava kupovinu skupe kombinacije hardvera koja je trebala da obezbedi potpunu podršku reprodukciji. Naravno, na sve cene i sav hardver koji smo pominjali obavezno dodajte i visoku cenu za jedan Blu ray/HD-DVD plejer za vaš računar…

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.