Novi-stari predsednik SAD Donald Tramp potpisao je u ponedeljak izvršnu uredbu kojom se na 75 dana odlaže stupanje na snagu zakona koji zabranjuje poslovanje sa TikTok-om, popularnom aplikacijom za deljenje kratkih video-zapisa, dok se istovremeno predviđa zaštita od pravne odgovornosti za kompanije koje sa ovom platformom sarađuju.
Zakon o zabrani TikToka, usvojen u aprilu, stupio je na snagu u nedelju i predviđa visoke novčane kazne za kompanije koje podržavaju TikTok dok se on nalazi pod kontrolom ByteDance-a, tehnološke firme iz Pekinga. Zakonodavci iz obe stranke izrazili su zabrinutost da bi aplikacija mogla da deli osetljive podatke sa kineskim vlastima.
U tekstu nove uredbe, Tramp je naveo da ovaj odmor od 75 dana ima za cilj „pronalaženje rešenja kojim bi se zaštitila nacionalna bezbednost, a u isto vreme sačuvala platforma koju koristi 170 miliona Amerikanaca“.
„Praktično, u vezi sa TikTokom, imam pravo da ga prodam ili zatvorim“, izjavio je Tramp u Ovalnoj kancelariji nakon potpisivanja izvršnog akta. „Možda ćemo morati da dobijemo odobrenje iz Kine. Nisam siguran. Siguran sam da će oni dati to odobrenje.“
Prema Trampovim rečima, njegova administracija radi na „zajedničkom poduhvatu” između Sjedinjenih Država i za sada neimenovanih partnera. „Mislim da postoji mnogo zainteresovanih“, dodao je Tramp.
Prethodni pokušaji zabrane
Vrhovni sud SAD je ranije ovog meseca presudio da su „dobro potkrepljene“ bezbednosne zabrinutosti dovoljne da opravdaju prinudnu prodaju TikToka i da, ako ByteDance ostane vlasnik, odredbe zakona o zabrani počinju da se primenjuju od 19. januara, podrazumevajući visoke kazne za sve kompanije koje nastave da pružaju usluge TikToku.
Na to su uoči primene zakona reagovali ključni dobavljači infrastrukturnih usluga, poput Oraclea i Akamaija, obustavljanjem podrške TikToku, dok su Google i Apple uklonili aplikaciju iz svojih prodavnica. TikTok je privremeno ugasio servere u Sjedinjenim Državama, pa je aplikacija oko 14 sati bila van funkcije za milione korisnika.
Međutim, dan kasnije, u nedelju ujutru, TikTok je ponovo postao dostupan. Tada još uvek novoizabrani predsednik Tramp najavio je na društvenoj mreži Truth Social plan da, po preuzimanju dužnosti, odloži početak primene zakona i omogući pravnu zaštitu poslovnim partnerima TikToka.
Usled te najave, TikTok je reaktivirao servere i poslao obaveštenje korisnicima, dok su Oracle i Akamai nastavili saradnju. Google i Apple, međutim, nisu vratili TikTok u svoje prodavnice aplikacija, budući da bi zbog zakonskih odredaba mogle da se suoče sa milijardama dolara potencijalnih kazni.
Sporna pravna osnova
Nova izvršna uredba nastoji da razjasni pravnu situaciju u vezi sa TikTokom, ali stručnjaci smatraju da Trampov pokušaj da „produži“ zakonske rokove i zaštiti kompanije od kršenja zakona ne može osporiti akt Kongresa.
„Te radnje ne sprečavaju zakon da stupi na snagu i ne sprečavaju, na primer, Oracle da prekrši zakon – što, koliko mogu da vidim, upravo i čini“, ocenjuje Alan Rozenshtein, profesor prava na Univerzitetu Minesote.
Zakon predviđa da TikTok može da nastavi da radi samo ako predsednik Kongresu potvrdi da je postignut „značajan napredak“ oko promene vlasništva, odnosno izdvajanja TikToka iz ByteDance-a. To podrazumeva postojanje pravno obavezujućih sporazuma o promeni vlasničke strukture.
„Ukoliko Tramp izvesti Kongres da je do takvih sporazuma došlo, a nije, da bi faktički produžio početak važenja zakona, to bi značilo da je jedna od njegovih prvih mera kao predsednika – laganje Kongresa“, upozorava Rozenshtein.
Mogućnost sudskog osporavanja
Neki pravni stručnjaci očekuju da bi Trampovu odluku mogle da ospore velike tehnološke kompanije preko „deklaratorne presude“ – rešenja suda kojim se tumači zakon i unosi pravna jasnoća. Moguće je da su Apple i Google oprezni, s obzirom na moguće tužbe akcionara ukoliko bi zaobišli zakon i time ugrozili vrednost kompanija na tržištu.
S druge strane, zakon predsedniku ostavlja široka ovlašćenja za tumačenje i sprovođenje zabrane. Upravo to, smatraju pravni analitičari, stvara neizvesnost i rizik da predsednik može prema svojoj volji da povuče ili pojača „kočnicu“ nad TikTokom.
„Ovakav zakon predsedniku daje izuzetno veliku moć“, objašnjava Rajan Kalo, profesor prava sa Univerziteta Vašington. „Ipak, svaka pravna zaštita koju Tramp obeća preko izvršnog akta ne bi opstala na sudu, jer predsednik ne može da stvara ovlašćenja samo zato što je to naveo u uredbi.“
Među mogućim problemima za Apple, Google, Oracle i druge kompanije ostaje i pitanje hoće li se stav Bele kuće promeniti. „U trenutku kada Tramp povuče podršku, TikTok bi ponovo mogao da se suoči sa gašenjem servera“, kaže Kalo. „Zbog toga se sve kompanije sada trude da budu u dobrim odnosima sa predsednikom.“
Za sada ostaje neizvesno da li će se i pod kojim uslovima TikTok trajno izdvojiti iz ByteDancea, kao i da li će tehnološki giganti poput Applea i Googlea ponovo pružiti punu podršku aplikaciji.
Tramp, s druge strane, poručuje da radi na „zajedničkom rešenju“ koje bi, prema njegovim rečima, zaštitilo američke nacionalne interese i omogućilo dalji rad popularne platforme. Kako će se ova pravna zavrzlama rasplesti – pokazaće naredni meseci, tokom kojih je TikToku obezbeđen kratkoročni predah, piše NPR.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji