Kompanija Meta, vlasnik Facebooka i Instagrama, najavila je izgradnju podmorskog kabla dugog preko 50.000 kilometara koji će povezivati SAD, Južnu Afriku, Indiju, Brazil i druge regione. Ovaj projekat deo je napora da se poveća globalna povezanost i podrži razvoj veštačke inteligencije.
Globalna digitalna komunikacija već sada zavisi od mreže podmorskih kablova, koji ukupno prelaze 1,2 miliona kilometara. Novi kabl, nazvan “Project Waterworth”, biće treći kabl u vlasništvu Mete, nakon prvog kabla “Anjana” koji povezuje SAD i Španiju.
Zašto Meta ulaže u podmorske kablove?
Meta i druge tehnološke kompanije, poput Google-a, sve više ulažu u podmorske kablove kako bi smanjile zavisnost od telekomunikacionih provajdera i povećale otpornost svojih mreža. Pouzdana infrastruktura je ključna, jer se godišnje dešava oko 200 oštećenja kablova zbog prirodnih nepogoda ili ljudskih aktivnosti.
Pored toga, nova AI tehnologija stvara sve veće zahteve za prenos veće količine podataka. Meta očekuje da će “Waterworth” kabl omogućiti bržu i stabilniju povezanost, neophodnu za treniranje i rad AI modela širom sveta.
Projektom će upravljati francuska kompanija Alcatel Submarine Networks, jedan od vodećih globalnih izvođača u ovoj oblasti. Meta izbegava rizične geopolitičke regione poput Južnog kineskog mora i Crvenog mora, čime se smanjuje mogućnost sabotaže i prekida u komunikaciji.
Ovaj multi-milijarderski projekat deo je šire strategije tehnoloških kompanija koje nastoje da unaprede stabilnost u funkcionisanju globalnih mreža i obezbede stabilnu digitalnu budućnost, prenosi MSN.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji