Tamara Marković WiMAX u VeratNet-u WiMAX (Wordwide Interoperability for Microwave Access) je nova telekomunikaciona tehnologija namenjena broadband mrežama sa bežičnim pristupom, zasnovana je na svetski prihvaćenom standardu IEEE 802.16 d/e. WiMAX odgovara na sve zahteve vezane za mobilnost u radu, veliki protok i domet. O trendu izgradnje i širenja ovih mreža najbolje govore podaci iz izveštaja WiMAX foruma od 15. septembra 2009. godine, po kojima je u 145 zemalja u svetu u radu 504 mreža. Jer, za bežičnim širokopojasnim pristupom, kao alternativom kablovskoj i aDSL širokopojasnojtehnologiji, postoji potreba i u visoko urbanim sredinama sa izgrađenom internet infrastrukturom, ali i u ruralnim sredinama gde bi izgradnja kablovskih mreža bila teško isplativa. Sve veći broj proizvođača i masovna proizvodnja korisničkih uređaja rezultiraju povoljnim cenama za korisnike.
Pogodnosti i prednosti WiMAX tehnologije su, verujemo, dobro poznate našim „iskusnim“ posetiocima koji su nemali broj puta iskazali žaljenje što WiMAX nije dostupan i u Srbiji. Nas je vrlo prijatno iznenadilo da na domaćem tržištu vidimo osveženje u ponudi kada se radi o pristupu internetu, pošto VeratNet već neko vreme nudi ovu uslugu. Za sada je ova firma jedina koja tako nešto radi od svih internet provajdera kod nas, pa smo iz tog razloga kontaktirali gospođu Slađanu Jakovac, direktora sektora za marketing u Veratu, i postavili joj nekoliko pitanja na temu WiMAX-a u njihovoj ponudi.
Benchmark: Kakve će biti tehničke karakteristike “srpskog WiMAX-a”, odnosno koliki domet i protok korisnici mogu očekivati?
Gđa. Jakovac: WiMAX internet je nova generacija bežičnog interneta, koga karakterišu neograničen protok, dobar signal, velike brzine, kao i brza i jednostavna instalacija. Verat trenutno u svojoj ponudi ima pakete za privatne korisnike od 1Mbps/128Kbps, 2Mbps/128Kbps I 3Mbps/128Kbps, a za poslovne korisnike 3Mbps/256kbps I 4Mbps/512Kbps. Fiksni korisnički uređaji imaju priključke za lokalnu računarsku mrežu, mogućnost za kreiranje lokalne bežične mreže preko WiFi standarda, kao i priključak za telefonski aparat koji komunicira putem VoIP protokola.
Benchmark: Koliko baznih stanica trenutno postoji, odnosno koliko je u planu?
Gđa. Jakovac: Trenutno postoji 11 baznih stanica u Beogradu, Novom Sadu i Pancevu. Budući planovi su u direktnoj vezi sa regulacijom licenci na tržištu.
Benchmark: Da li je trenutni target Beograd, ili šira područja u Srbiji, imajući u vidu široku pokrivenost teritorija zbog ogromnog dometa WiMAX tehnologije? Ako su područja ograničena trenutno, kada možemo očekivati dalje širenje po Srbiji?
Gđa. Jakovac: Verat Net sa nestrpljenjem očekuje objavljivanje tendera za nacionalnu WiMAX licencu, čije je objavljivanje u nadležnosti Ministarstva za telekomunikacije. U slučaju da dobijemo nacionalnu WiMAX licencu, bićemo u mogućnosti da kroz nekoliko faza ponudimo uslugu na široj teritoriji Srbije. Nacionalna pokrivenost je strateško opredeljenje Verata, ali to zavisi od dozvola koje se očekuju.
Benchmark: Kako će izgledati tehnička realizacija sa aspekta korisnika? Šta je potrebno da on obezbedi, a šta će dobiti opredeljivanjem za WiMAX?
Gđa. Jakovac: Jedna od osnovnih prednosti WiMAX tehnologije je upravo brza i jednostavna instalacija. Potrebno je da se korisnik prijavi za ovu uslugu, preuzme korisnički uredjaj i podesi ga prema uputstvima, koja su vrlo jednostavna i “user friendly”. Dakle, radi se o instalaciji istog dana. Korisnici nakon instalacije odmah dobijaju brzi internet velikog protoka.
Benchmark:Da li će WiMAX servis pratiti i dodatne usluge? Mislimo tu na IPTV, mobilnu televiziju i dodatne usluge kojima se otvaraju vrata primenom mobilne veze velikog protoka, ili će se za sada usluga bazirati isključivo na protoku?
Gđa. Jakovac: Verat je uvek bio inovator usluga na našem tržištu, pa i sada ćemo maksimalno izaći u susret korinicima, u zavisnosti od toga šta nam regulacija i tehnologija budu dozvoljavale. Za sada usluga je bazirana isključivo na protoku, međutim, kako je ovo tek početak usluga ovog tipa, ne bismo isključivali druge mogućnosti.
Benchmark: Da li ćete nuditi i posebne pakete za one koji budu uzimali WiMAX? Da li će tu ići i prateći uređaji, odnosno notebook i/ili netbook računari, telefoni?
Gđa. Jakovac: Za WiMAX uslugu će postojati promotivne akcije, kao i za naše druge usluge. Trenutno u ponudi nemamo prateće uređaje, ali razmišljamo o proširenju našeg portfolija u tom pravcu. Trenutno smo u pregovorima sa bankama, kako bismo bili u mogućnosti da svim korisnicima obezbedimo što povoljnije uslove za kupovinu računara.
Benchmark: Očekuje li nas intenzivnija promocija WiMAX tehnologija? Planirate li i neke obimnije akcije sa državnim institucijama, ili pak sa velikim prodavcima računarskog i mobilnog hardvera kod nas?
Gđa. Jakovac: Intenzivinija promocija nas svakako očekuje, obzirom da je WiMAX nova generacija bežičnog interneta i nova generacija tehnologije, a u Srbiji je tek u začetku. Upravo zbog toga što je i infrastruktura u fazi razvoja, rano je govoriti o konkretnim akcijama. U skladu sa razvojem mreže, razvijaće se i naša ponuda.
Benchmark: Kako WiMAX utiče na ostalu vašu broadband ponudu i kako mislite da će uticati na ostatak tržišta i vaše konkurente? Hoće li se na ovaj način “trgnuti iz sna” pomalo uspavano broadband tržište kod nas?
Gđa. Jakovac: Srbija je tržište koje se razvija kada su informacione tehnologije u pitanju. Na broadband tržištu ima sasvim dovoljno mesta za WiMAX, naročito tamo gde ne postoji infrastruktura za kablovske operatere, kao i kod onih koji nemaju tehničkih mogućnosti za ADSL, što je i dalje veliki broj ljudi. Takođe, ova tehnologija je pogodna za ljude koji imaju potrebe za internetom na više lokacija, po jednoj pretplati. Ovo je veoma konkurentna ponuda koja ce rešiti probleme mnogima koji nemaju tehničkih mogućnosti za broadband, pa smo sigurni da će, kao što ste rekli, “trgnuti iz sna” tržište. Duboko verujemo da je broadband budućnost srpskog tržišta, a mi sebe prvenstveno vidimo kao internet provajdera koji pruža internet connectivity.
Benchmark: Već neko vreme ste nezavisni od Telekoma što se tiče linka, makar prema informacijama koje su nam na raspolaganju. Kakva su vaša iskustva i stavovi povodom toga? Mislite li da provajderi koji se oslanjaju isključivo na Telekomovu infrastrukturu imaju pravu budućnost, ili će vremenom ograničenja rezultovati sve većim razmakom u kvalitetu i inovativnosti servisa? Ili pak takva politika pojednostavljuje poslovni model i donosi uštede uz mogućnost fokusiranja na druge stvari?
Gđa. Jakovac: Verat kao ozbiljna i odgovorna kompanija uvek saradjuje sa 2-3 natprovajdera, kako bismo svojim korisnicima obezbedili sigurnu i stabilnu konekciju. Prema poslovnom modelu bolje je ulagati u sopstvenu infrastrukturu, ali to ne isključuje saradnju sa natprovajderom u cilju “back up” varijante, jer je to jedino što omogućava sigurnost veze. Smatramo da će u narednom periodu korisnici razlikovati internet provajdere po dodatnim sadržajima koje nude, kao i po kvalitetu usluge, a ne po izboru natprovajdera.
Za kraj smo ostavili informacije o cenama WiMAX paketa koji su ponuđeni kućnim i poslovnim korisnicima. Pogledajte tabele ispod, a za detaljnije informacije o aktuelnim promotivnim akcijama posetite Veratov sajt – http://www.verat.net/sr/wimax/.
U ovom intervjuu smo se koncentrisali na WiMAX, s obzirom na eksluzivitet koji Verat trenutno ima u Srbiji po ovom pitanju, ali pregledajući sajt ovog internet provajdera zapazili smo još jednu zanimljivu uslugu – telehousing. Naime, poslovnim korisnicima je na raspolaganju moderan Data Centar izveden po najvišim tehničkim standardima i mogućnosti iznajmljivanja servera i rack-ova. No, kako je ovo veliki projekat u koji Verat kontinuirano ulaže, ova tema zaslužuje posebnu priču.