SAD se nalaze na ivici mogućeg ukidanja aplikacije TikTok, a sve zbog zakonskih odredbi koje nalažu da kineska matična kompanija ByteDance proda ovu platformu do nedelje, 19. januara. Međutim, nova lica ne prestaju da se pojavljuju sa željom da „spasu“ TikTok – poslednji u nizu je popularni YouTube kreator Džejms „Džimi“ Donaldson, poznatiji kao MrBeast.
Kratko, ali zapaženo „spasavanje“
Donaldson je u ponedeljak na platformi X (nekadašnjem Tviteru) objavio:
„Ok, dobro, kupiću TikTok da ne bude zabranjen.“
Ova naizgled šaljiva izjava brzo je privukla pažnju, prikupivši više od 32 miliona pregleda do srede. Već u utorak je usledila nova objava:
„Bez šale, toliko milijardera me je kontaktiralo od kada sam ovo tvitnuo. Videćemo da li možemo da izguramo ovo do kraja.“
Ipak, MrBeast još uvek nije otkrio ko su ti misteriozni milijarderi, niti koji bi mogli biti konkretni koraci za preuzimanje TikToka. Donaldsonov tim nije odgovorio na molbe za komentar, pa internet zajednica nestrpljivo čeka dodatne informacije.
Zakon o zabrani TikToka
Aktuelna zabrana TikToka nije novost: zakon je potpisao predsednik Džo Bajden prošlog proleća, a stupiće na snagu ako ByteDance ne proda TikTok do 19. januara. U tom slučaju, platforma bi postala nedostupna američkim korisnicima i bilo bi nezakonito da internet hosting servisi i prodavnice aplikacija distribuiraju TikTok.
Zabrana ima korene u zabrinutosti da TikTok može predstavljati rizik po nacionalnu bezbednost, jer se veruje da ByteDance, sa sedištem u Pekingu, deli podatke američkih korisnika sa kineskom vladom. Prvi ozbiljni pomaci u smeru zabrane nastali su još tokom prve administracije Donalda Trampa, dok su noviji procesi doveli do toga da je i Vrhovni sud SAD (SCOTUS) poslednjih dana razmatrao žalbe TikToka. Kompanija tvrdi da bi zabrana bila kršenje Prvog amandmana, koji garantuje slobodu govora. Do srede ujutru, odluka SCOTUS-a još uvek nije objavljena.
Ko je MrBeast?
Donaldson (26) je najpraćeniji Jutjub autor na svetu, sa 841 milionom pretplatnika, zahvaljujući raznovrsnim i često ekstravagantnim videima. Nedavno je privukao veliku pažnju i zbog svoje prve televizijske emisije „Beast Games“, nastale u saradnji sa Amazon Studios. Emisija okuplja čak 1.000 takmičara, koji se nadmeću za nagradu od 5 miliona dolara.
Ovaj šou, inspirisan formatima poput Netflixovog „Squid Game“, nekadašnje NBC-jeve emisije „Fear Factor“ i CBS-ovog dugogodišnjeg „Survivora“, međutim, naišao je na tužbe pojedinih takmičara. Oni su optužili producente za zlostavljanje na radu, nebezbedne uslove, uznemiravanje, kao i uskraćivanje osnovnih potrepština, poput hrane i sna.
Ko još želi TikTok?
Donaldson nije jedini zainteresovani za kupovinu TikToka. Tokom proteklih meseci i godina, više uticajnih biznismena i kompanija javno je govorilo o spasavanju ove popularne aplikacije:
- Ilon Mask, CEO kompanija Tesla i SpaceX
- Frenk Mekort, bivši vlasnik bejzbol kluba Los Anđeles Dodgers, i Kevin O’Liri, investitor i voditelj emisije „Shark Tank“
- Bobi Kotik, nekadašnji izvršni direktor kompanije Activision
- Dag Mekmilon, generalni direktor kompanije Walmart
- Microsoft
Svi ovi potencijalni kupci očigledno procenjuju isplativost ili strateške prednosti posedovanja TikToka. Ipak, pravo pitanje ostaje – da li će ByteDance i američka vlada postići dogovor pre 19. januara, ili će milioni korisnika u SAD ostati bez pristupa jednoj od trenutno najpopularnijih društvenih platformi na svetu, piše USA Today.
Nema komentara 😞
Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!
Pridruži se diskusiji