Bil Gejts tvrdi da je natrijum budućnost obnovljive energije, a ne vetrenjače i solarni paneli

Dok svet sve više gleda ka solarnim panelima i vetroturbinama, Bil Gejts veruje da bi ključ održive energije mogao ležati u tečnom metalu

Bil Gejts tvrdi da je natrijum budućnost obnovljive energije, a ne vetrenjače i solarni paneli

Kada se pomene “čista energija”, većina ljudi zamisli redove solarnih panela ili vetroturbine koje se okreću na horizontu. Ali prema nedavnom tekstu autora Noe Smita objavljenom na sajtu Džejsona Digana, milijarder i filantrop Bil Gejts ima drugačiju viziju: on polaže nade u natrium, novu vrstu nuklearne tehnologije koja bi mogla promeniti pravila igre.

Natrium nije klasični nuklearni reaktor. Umesto vode, koristi tečni natrijum za hlađenje, što rešava neke od ključnih problema sa kojima se suočavaju tradicionalne nuklearke. Tečni natrijum bolje apsorbuje toplotu, što povećava efikasnost i smanjuje rizik od radioaktivnih curenja. Radi pod nižim pritiskom, što bi moglo da učini ovakve reaktore jeftinijim i sigurnijim.

Prva elektrana već se gradi u Vajomingu

Tehnologiju je razvila američka kompanija TerraPower, koju je upravo Gejts i osnovao. Prva Natrium elektrana gradi se u saveznoj državi Vajoming i planira da do 2030. godine snabdeva strujom oko 400.000 domaćinstava.

Osim toga, Natrium elektrane koriste rastopljenu so za skladištenje energije, što znači da mogu služiti kao stabilna rezerva kada vetar ne duva i sunce ne sija. To ih potencijalno čini idealnim partnerom za obnovljive izvore.

I sve to navodno, po ceni od samo milijardu dolara po elektrani, što je znatno manje od konvencionalnih nuklearki koje često koštaju i po desetine milijardi.

Ali da li smo spremni da ponovo verujemo nuklearnoj energiji?

Iako je tehnologija obećavajuća, ostaje veliko pitanje: da li smo kao društvo spremni da prihvatimo još jedan nuklearni eksperiment? Katastrofe poput Fukušime ostavile su duboke tragove, a sam pojam “nuklearno” i dalje izaziva zabrinutost i to sa razlogom.

Gejtsova vizija svakako nudi potencijalno rešenje za smanjenje upotrebe fosilnih goriva i emisije ugljen-dioksida. Ali ona takođe podrazumeva vađenje sirovina, složene industrijske procese i rad sa rizičnim materijalima, prenosi One Green Planet.

Ostani u toku

Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

Hvala!

Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

Komentari (0)

Nema komentara 😞

Trenutno nema komentara vezanih za ovu vest. Priključi se diskusiji na Benchmark forumu i budi prvi koje će ostaviti komentar na ovaj članak!

Pridruži se diskusiji
Možda vam se svidi
Polisa privatnosti

Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.